Hrad Karlštejn – praktické informace a tipy pro Váš výlet

Přečtěte si praktické informace k vašemu výletu na hrad Karlštejn. Doprava z Prahy, parkování, restaurace, ubytování, výlety do okolí, kempy, prohlídky, vstupné, mapa a další.

Gotický hrad ze 14. století, který se majestátně tyčí nad stejnojmennou obcí, uprostřed hlubokých listnatých lesů Karlštejnska. Je jedním z nejnavštěvovanějších českých hradů. Karlštejn byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. Sloužil jako soukromé sídlo císaře i jako místo pro uložení korunovačních klenotů. Dnes je Karlštejn oblíbeným turistickým cílem s krásným okolím pro víkendové výlety. Jednoznačně patří mezi nejkrásnější místa v ČR.

Jak se na hrad Karlštejn dostat?

Karlštejn leží ve stejnojmenné obci zhruba 30 km jihozápadně od Prahy. Z Prahy je sem dobré spojení a nabízí se hned několik možností.

Výlet na hrad Karlštejn z Prahy

Praktické informace k vašemu výletu na hrad Karlštejn. Doprava z Prahy, parkování, restaurace, ubytování, výlety do okolí, kempy, prohlíky, vstupné, mapa
Karlštejn z podhradí

Autem

Z Prahy se na Karlštejn nejlépe dostanete buď po dálnici D5, ze které sjedete na exitu 10 – Loděnice. Odkud už je trasa dobře značena. Projedete obce Bubovice a Hlásnou Třebáň až na Karlštejn.
Druhou možností je cesta přes Prahu – Radotín po silnici 115 přes Dobřichovice, Řevnice, Hlásnou Třebáň až na Karlštejn.

Parkování: Parkovat je možné pouze ve spodní části obce (u řeky) na centrálním parkovišti. Celodenní parkování vás přijde na 100 Kč.

Od parkoviště je to k hradu zhruba 15 minut pěšky. Obec Karlštejn je směrem k hradu výhradně pěší zónou.

Vlakem

Z Prahy vyrážejí vlaky na Karlštejn každou půlhodinu (spoj Praha – Beroun). Cesta trvá 40 minut a ve vlacích je povolena přeprava jízdních kol. Pro vyhledávání spojení doporučujeme např. IDOS.

Když vyjdete před nádraží (Karlštejn – železniční stanice), dejte se doprava, u železničního přejezdu se dejte doleva na most přes Berounku. Za mostem pokračujte doprava a následně po 50 metrech doleva obcí nahoru k hradu.

Na kole

Nejen okolí hradu nabízí krásné terény a cyklostezky pro aktivní víkendový výlet. Z Prahy se na Karlštejn můžete vydat po cyklostezce A1, která kopíruje levý břeh Vltavy. Následně se napojuje na trasu podél Berounky (č. 3) a navazuje na naučnou stezku „Po stopách českých králů“.

Druhou možností, která má o něco náročnější terén je cyklostezka A13, na kterou můžete najet v Praze u stanice metra Luka. Tato trasa měří 19 km.

Na nádvoří hradu najdete stojany na kola. Jen pozor na to, že úsek od Berounky k hradu je pěší zónou a kolo je tedy potřeba tímto úsekem vést.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba

Otevírací doba se v průběhu roku liší. Nejčastěji je hrad otevřen každý den mimo pondělí od 9.30 do 17 hodin. Podrobnou a aktuální otevírací dobu naleznete na stránkách hradu.

Otevírací doba hradu Karlštejn

Vstupné a vstupenky

Vstupenky na hrad Karlštejn můžete zakoupit buď online nebo přímo na místě. Vstupné na hrad se liší podle zvoleného prohlídkového okruhu.

Prohlídkové okruhy

Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. (základní okruh)

 • Cena: 210 Kč/ 150 Kč (děti 6-15 let, studenti, senioři)
 • Délka prohlídky: 55 minut; max. 55 osob

Na tomto okruhu je vystavena kopie české Svatováclavské koruny, na trase se podíváte do dvou pater Císařského paláce a spodního podlaží Mariánské věže. Navštívíte tam např. Rytířský sál, Karlovu ložnici, Kapli sv. Václava, Hradní pokladnici i Klenotnici.

Posvátné prostory hradu Karlštejn, včetně Kaple sv. Kříže (Exkluzivní okruh)

 • Cena: 500 Kč/ 350 Kč (děti 6-15 let, studenti, senioři)
 • Délka prohlídky: 100 minut; max. 16 osob

Tento historicky nejcennější okruh nabízí ke shlédnutí světové unikáty. Prochází Císařským palácem, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Navštívíte při něm např. Velkou i Malou hradní obrazárnu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny a především kapli sv. Kříže. Je určen pro menší počet lidí a rovněž není vhodná pro děti do 7 let (vzhledem ke svojí délce i náročné tematické náplni)

Vyhlídka z velké věže (základní okruh)

 • Cena: 170 Kč/ 120 Kč (děti 6-15 let, studenti, senioři)
 • Délka prohlídky: 40 minut, max. 20 osob

Jedná se o prohlídku Velké věže bez kaple sv. Kříže. Prohlédnete si bývalou strážnici, zbrojnici i schodiště s gotickými freskami. Nahoře vás čeká výhled z věže.

Foto Karlštejna z hradeb u studniční věže
Foto z hradeb u studniční věže

Zajímavosti z hradu Karlštejn

 • Nalezneme zde největší sbírku deskových obrazů na světě. Jsou to obrazy mistra Theodorika v kapli sv. Kříže.
 • Kaple sv. Kříže byla chráněna čtyřmi silnými dveřmi se železnými pláty a uzamčena na 9 zámků.
 • Je zde vystavena replika Svatováclavské koruny českých králů
 • Ve Velké veži nesměl na příkaz císaře nikdo „spáti nebo ležeti“ s žádnou ženou, byť by to byla jeho zákonitá manželka
 • Studna – je 78 m hluboká a neměla vlastní pramen, voda byla přiváděna z Budňanského potoka.

Mapa – Karlštejn a okolí

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili podrobnou mapu, kterou si můžete stáhnout do telefonu se všemi zajímavostmi, parkováním i některými restauracemi. Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa.

Mapa Karlštejn a okolí

Ubytování

Podhradí nabízí hned několik možností ubytování. Nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným je Hotel Karlštejnbazénem, saunou a nádherným výhledem přímo na hrad. Mezi oblíbené patří i Romantický Hotel Mlýn Karlštejn, který naleznete u řeky Berounky. Příznivé ceny nabízejí Apartmány Karlštejn.

Hotel Karlštejn - Krásný výhled na hrad přímo od bazénu
Hotel Karlštejn – Krásný výhled na hrad přímo od bazénu

Jedete do kempu pod stan?

Nejbližší kemp – Autokemp Karlštejn se nachází v hezké lokalitě u Berounky (přes řeku od vlakového nádraží). Další kempy v okolí jsou Kemp Ostrov v Zadní Třebáni a Camp Srbsko ve stejnojmenné obci.

Restaurace

V podhradí můžete vybírat z řady hospod a restaurací nebo třeba i stánku s výbornými palačinkami. V sezoně asi budete vybírat spíše podle obsazenosti, ale pokud chcete tip na dobrou restauraci, můžeme doporučit restauraci U Adama.

Tipy na výlet do okolí

Na Karlštejnsku najdete turistické stezky i cyklostezky, které lákají ke krásným víkendovým výletům. Místní lesy jsou oblíbenou destinací cyklistů, turistů, orientačních i rekreačních běžců. Pro mapku či pohled se můžete zastavit v informačním centru u Berounky – naproti centrálnímu parkovišti.

Lomy Malá a Velká Amerika

Hrad Karlštejn - praktické informace a tipy pro Váš výlet
Západní vyhlídka na lom Velká Amerika

Zatopené lomy Malá a Velká Amerika jsou tradičním výletem z Karlštejna. Jsou součástí CHKO Český kras a rovněž se zde v minulosti natáčelo několik filmů. O lomech Amerika jsme připravili samostatný článek: Lom Velká Amerika – Výlet do Českého „Grand Canyonu“

 • Lom Velká Amerika je 800 m dlouhý vápencový lom, na jehož dně se nachází dvě propojená jezírka s průzračnou vodou. Přezdívá se mu také Český Grand Canyon, hluboký je až 100 m. Zaparkovat se dá na jeho východní straně s příjezdem z obce Mořina.
 • Lom Malá Amerika – o něco menší, rovněž zatopený vápencový lom. Oba lomy jsou s okolím propojeny bývalými těžebními štolami. Z bezpečnostních důvodů jsou štoly nepřístupné.

K lomu Malá Amerika se dostanete po Červené značce, kterou budete následovat až k rozcestníku u Dubu Sedmi bratří, odtud se vydáte po žluté značce. Z Karlštejna je to pouhých 2,4 km k Malé Americe. Od Malé Ameriky je to necelé 2 km na Velkou Ameriku, opět po žluté značce.

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod skalou je malebná vesnička, které dodává kouzlo Svatojánský skalní masiv, který se nad vesničkou tyčí až do výšky 150 m. Pod Svatojánskou skálou najdeme kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní svatého Ivana. V jeho blízkosti je také benediktinský klášter.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele je přístupný od dubna do října o víkendech (mezi 10 – 13h a 14 – 17h) a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí.

Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou
Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou

Kolem Svatého Jana vede také naučná stezka (4,5 km dlouhá). Začíná na návsi a vede na vrchol skály s křížem, po cestě je možné navštívit skanzen Solvayovy lomy (jsou otevřené o víkendech od května do října). Solvayovy lomy i Svatojánská skála jsou oblíbeným místem pro horolezení.

Koněpruské jeskyně

Patříte-li mezi milovníky jeskyní, neměli byste si nechat ujít Koněpruské jeskyně. Jeskyně tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Jeskynní systém se rozprostírá v devonských vápencích ve třech patrech. Místo bylo objeveno v roce 1950 při odstřelu v místním lomu. V minulosti zde byla penězokazecká dílna i lidské kosti staré 13 000 let.

Jeskyně se nachází zhruba 5 km od Berouna. Za základní vstupné zaplatíte 150 Kč. Přístupné jsou každý den od dubna do října.

Přečtěte si veškeré informace a podívejte na fologalerii z Koněpruských jeskyň v našem dalším článku:

Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně

Aktivity v okolí

Golf na Karlštejně

Na druhé straně řeky Berounky mezi obcí Krupnou a Bělčí se nachází golfové hřiště s úžasnými výhledy na Hrad. Golfová sezona zde začíná počátkem dubna. Jedná se o 18-ti jamkové hřiště s členitým terénem, přírodními roklemi, jezírky i pískovými překážkami. Díky jeho výhledům na hrad patří mezi největší skvosty golfových hřišť v Česku.

Zoopark Karlštejn

Novinkou, která potěší děti, je Zoopark Karlštejn. V minizoo se můžete těšit na lva, tygry, velbloudy, bizona, lamy, zebry, oslíka, kočkovité šelmy i opice. Děti se také mohou projet na poníkovi nebo dokonce na některém z velbloudů. Vstupné do Zooparku je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti. Více na stránkách Zooparku.

K hradu se můžete dokonce svézt i v kočáru, Karlštejn
K hradu se můžete dokonce svézt i v kočáru

Let balonem

Za příznivých podvečerů se zde pořádají balonové lety kolem Karštejna. Mimo tento hrad můžete spatřit i hrad Tetín, malebnou vesničku Svatý Jan pod Skalou nebo vápecnové doly Malá a Velká Amerika. Je ale nutné počítat s tím, že ne každý den je vhodné počasí, a je potřeba být flexibilní. Společností, které v této oblasti nabízejí balonové lety je více.

Akce na Karlštejně

Hrad Karlštejn je jedním z nejnavštěvovanějších českých hradů a je dějištěm mnoha akcí, od koncertů, netradičních prohlídek přes Karlštejnské kulturní léto až po vinobraní. Akce pořádané na hradě můžete sledovat na oficiálních stránkách hradu. Mezi oblíbené patří např. Vrchlického divadelní veselohra Noc na Karlštejně

 • Královský průvod Karla IV. – Král Karel IV. Z Boží milosti Císař Římský se každoročně (začátkem června) vydává se svou družinou na tradiční pouť, která byla spojená s vystavováním císařských korunovačních klenotů v Praze na Karlově náměstí (dříve Dobytčí trh).
 • Karlštejnské vinobraní – koná se každoročně koncem září a potěší všechny milovníky vína. Z Prahy je při této příležitosti vypravován i parní vlak.
 • Divadlo Karlštejn – chcete-li shlédnout legendární divadelní hru Noc na Karlštejně přímo v originálním dějišti hradu, doporučujeme vstupenky rezervovat s velkým předstihem.

Co s sebou na hrad Karlštejn?

Zde si můžete přečíst tipy na vybavení na pěší túry:

Podívejte se na krásné video o hradu:

Tip na další výlet po Česku

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si hrad Karlštejn na později a pro své kamarády:

Hrad Karlštejn – praktické tipy pro Váš výlet

Hrad Karlštejn – Často kladené otázky

Jak se na Karlštejn dostat?

Na Karlštejn se snadno dostanete vlakem. Z Prahy vyrážejí vlakykaždou půlhodinu (spoj Praha – Beroun). Cesta trvá 40 minut. Více o dopravě najdete zde.

Kde zaparkovat?

Parkovat lze ve spodní části obce (u řeky) na centrálním parkovišti. Celodenní parkování vyjde na 100 Kč.

Kam na výlet v okolí?

Oblíbeným cílem jsou lomy Malá a Velká Amerika, kam se dostanete pěšky. Vzdálenější jsou Koněpruské jeskyně nebo Svatý Jan pod Skalou.

Byl ženám vstup na Karlštejn zakázán?

Nebyl, ženy nesměly pouze do jednoho patra Velké věže, kde se nachází Kaple sv. Kříže a kde byly uloženy korunovační klenoty. Další zajímavosti zde.

Pomohl vám článek – Hrad Karlštejn? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Hrad Karlštejn – praktické informace a tipy pro Váš výlet“

Komentáře nejsou povoleny.