Křivoklátsko je nádhernou oblastí jen 30 kilometrů západně od Prahy, která nabízí nejedno krásné místo, kam se vydat o víkendu na výlet. Ať už se vydáte Křivoklátskem pěšky, na kole či na lodi, čekají vás krásná údolí podél říček a potoků, lesy a louky, které jsou domovem stovkám chráněných rostlin a živočichů a v neposlední řadě se můžete vydat do minulosti na zdejší hrady a zámky. Křivoklátsko zkrátka nadchne milovníky přírody, historie i všechny romantické duše a patří mezi nejkrásnější místa v ČR.
Pojďme se společně podívat na 13 nejzajímavějších míst, která nesmíte vynechat:
1. Hrad Křivoklát – klenot Křivoklátska
Samotným srdcem Křivoklátska je jak jinak než hrad Křivoklát, který se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Berounky. Jeho historie sahá až do 12. století. Již za panování Přemysla Otakara II. tu vznikl velkolepý královský hrad, který sloužil jako rezidence českých králů. Křivoklát byl oblíbený zejména pro okolní hluboké lesy plné zvěře, kam panstvo rádo vyráželo na lov. Hrad nabízí návštěvníkům hned 4 prohlídkové okruhy. Informace o vstupném a otevírací době jsou k dispozici na stránkách hradu.
U hradu je k dispozici placené parkoviště „Nad Hradem“. Na Křivoklát se dostanete i vlakem či autobusem.
Křivoklát – nejlepší ubytování
Pěkné ubytování se snídaní přímo v podhradínabízí Hotel Sýkora nebo Penzion v Budech.
Nejhezčí vyhlídky na Křivoklát
Jednu z nejhezčích vyhlídek na hrad najdete jen několik desítek metrů západně od parkoviště nad hradem – v zatáčce nad památníkem knížete Karla Egona II. Další vyhlídka je právě u zmiňovaného pomníku, kam se dá jednoduše dojít po žluté turistické značce. Třetí vyhlídkou je vyhlídka U Trojice, ke které se dostanete rovněž od parkoviště.
2. Hrady Točník a Žebrák
Hrady Točník a Žebrák se od sebe nacházejí pouhého půl kilometru! Hrad Točník se tyčí nad stejnojmennou obcí na vrcholu 444 metrů vysokého kopce. Zříceninu hradu Žebrák nalezneme také překvapivě přímo v obci Točník – na kopečku u Stroupínského potoka. Pokud se chystáte navštívit oba hrady, kupte si kombinovanou vstupenku, která vychází nejlépe.
Zřícenina hradu Žebrák
Hrad za své jméno vděčí skalnímu žebru, na kterém byl v polovině 13. století vystavěn. Jeho dominantou je točitá věž, která je v současné době využívána jako rozhledna. Když hrad v roce 1395 vyhořel, nechal jej Václav IV. přestavět a současně s přestavbou nechal vystavět na vyšším kopci nový hrad Točník. Hrad Žebrák je zpřístupněn od dubna do září. Ze Žebráku se na Točník dostanete po červené turistické značce.
Hrad Točník
Popudem ke stavbě Točníku byl již zmiňovaný požár Žebráku. Točník byl postaven na místě „tam, kde cesta končí a stáčí se zpět“ – odtud tedy jméno Točník. Točník je posledním typem českých hradů – má potlačeny obranné prvky a spíše upřednostňuje rezidenční účel, stojí tak na rozhraní mezi hradem a zámkem. Ani tak nebyl nikdy dobyt. Na Točníku můžeme mj. obdivovat unikátní systém vytápění, který využíval průduchy a duté spojnice ve zdech čímž ohříval celou stavbu. Hrad je přístupný od března do října.
Ubytování – krásné ubytování nabízí Zelený statek ve vedlejší obci Bzová, z Bzové je krásný výhled na hrady.
Občerstvení – V obci Točník jsou návštěvníkům k dispozici potraviny i hospoda a občerstvení.
Parkování – Pod hradem Točník je k dispozici placené parkoviště.
3. Skryjská jezírka
Skryjská jezírka patří k vyhledávaným místům Křivoklátska. Zbirožský potok v tomto místě vykouzlil nejen jezírka mezi skalami, ale i malý vodopád. Tato oblast je rovněž známa jako významné paleontologické naleziště, které nejvíce proslavil Joachim Barrande. V obci Skryje můžete navštívit Barrandovo muzeum se sbírkou trilobitů. Okolí jezírek je chráněno v rámci přírodní rezervace – můžete tu narazit na raky, konipásky a vzácně i na ledňáčka.
K jezírkům se můžete vydat po modré značce ze dvou stran – ze Skryjí (2,5 km) nebo od Podmokelského mlýna (1,5 km).
4. Za romantikou na zámek Zbiroh
Zámek Zbiroh nabízí návštěvníkům nevšední zážitky. Můžete sem zavítat na běžnou zámeckou prohlídku a obdivovat, co všechno zámek ukrývá. Najdeme tu například nejhlubší studnu Evropy, nebo Muchův sál – místo kde Alfons Mucha namaloval Slovanskou Epopej.
Pokud si ale zámek chcete užít o něco více do hloubky, můžete tu dokonce strávit noc a vychutnat si nejen zámeckou péči a kuchyni, ale i bazén. Romantický pobyt se snídaní na Chateau Zbiroh si rezervujte zde. Pro ty, kdo hledají dokonalý odpočinek mají v nabídce pokoj s privátní vířivkou. Zámek Zbiroh je ideálním místem pro romantický víkend ve dvou.
5. Krakovec – Zřícenina z pohádky Ať žijí duchové
Do povědomí se gotický Krakovec zapsal (dnes už dospělým dětem) jako hrad Brtník, kde jste mohli narazit na rytíře Brtníka z Brtníku a jeho dceru Leontýnku. Stojí na skalním ostrohu a jeho historie sahá do 14. století, kdy byl vystavěn křivoklátským purkrabím Jírou z Roztok. V roce 1414 zde pobýval Jan Hus před svým odjezdem do Kostnice. Krakovec představuje jeden z vrcholů vývoje české hradní architektury i stavební mezičlánek přechodu mezi hradem a zámkem. Nikdy nebyl podstatně přestavován.
K hradu vás dovedou červená i žlutá turistická značka. Pokud se vydáte na prohlídku s dětmi, děti dostanou bílou křídu, kterou se ve sklepení mohou podepsat (přesně, tak jako v pohádce). Přímo na cestě k hradu se můžete zastavit na oběd v hospodě se zahrádkou.
Nejbližší možnost ubytování naleznete v nedaleké obci Čistá – Ubytování Šárka, 10 minut jízdy od Krakovce.
6. Údolím Javornice
Od Krakovce se můžete vydat po červené značce krásným údolí podél Šípského potoka, který se později u Machova mlýna vlévá do Javornice. Trasa vede malebným údolím podél řeky a několikrát ji křižuje. Cyklisté si tak v létě mohou užít vítané osvěžení a projet po cestě od Krakovce na Zvíkovec nespočet brodů. Brody se ale povětšinou dají překonat po dřevěných lávkách. Celá trasa má něco přes 11 kilometrů. Po cestě budete míjet trampská tábořiště, i malinké chaloupky. Procházka či projížďka kolem Javornice je jednoduše kouzelná!
7. Rozhledna Máminka na Krušné hoře
Rozhlednu Máminku najdeme na vrcholu Krušné hory nedaleko Hudlic. Třicet metrů vysoká rozhledna má dřevěnou konstrukci ve tvaru trojbokého jehlanu. Na vyhlídkovou plošinu vystoupáte po zavěšeném válci dubového schodiště. Z jejího vrcholu máte Křivoklátsko a okolní kopečky jako na dlani. Za dobrého počasí je vidět až na Klínovec i Šumavu. Na rozhlednu se neplatí vstupné a je přístupná nepřetržitě. Na vrchol se dostanete po modré turistické značce od parkoviště Na Vartě i z obce Hudlice.
Pokud máte rádi rozhledny, můžete se vydat i na nedalekou rozhlednu Děd, která byla postavena již roku 1893 na kopci u Berouna.
8. Zřícenina hradu Týřov
Milovníci hradů se možná budou chtít podívat na další zříceninu, kterou je hrad Týřov. Najdeme jej nedaleko Skryjí, vysoko na skále poblíž Berounky. Týřov je hrad kastelového typu ze 13. století, jde o výjimečnou stavbu, protože podobná architektura se ve střední Evropě začala uplatňovat až během 15. století. V době vzniku měl 9 věží a 4 věžice. Hrad kastelového typu byl schopen aktivní obrany, na rozdíl od tradičního pasivního kladení překážek nepříteli. Jako jediný hrad v širokém okolí, tak nikdy nebyl dobyt ani poškozen. Do dnešního dne se dochovaly torza věží, hradeb a palácových zdí.
Zřícenina je dobře přístupná ze Skryjí, odkud na hrad vede žlutá turistická značka. Z hradu je také krásný výhled na Křivoklátsko, především na Berounku.
9. Rozhledna Velká Buková
Rozhledna Velká Buková se nachází nedaleko Roztok a Křivoklátu. Jde o velmi zajímavou stavbu, která je vysoká necelých 15 metrů. Rozhledna nabízí malebný výhled do okolní krajiny, především na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky. Vstupné je 20 Kč. Návštěvníkům je k dispozici WC, parkoviště, malé občerstvení i možnost zakoupení suvenýrů.
10. Zřícenina hradu Jenčov
Víte, že se jednalo o jeden z našich nejmenších královských hradů vůbec? Tvořily jej pouze 2 zděné budovy. Jméno Jenčov je zřejmě odvozeno od některé varianty jména Jan a znamená „Janův hrad“. Jméno se patrně vztahuje k Janu Lucemburskému, archeologické nálezy, ale dokládají, že byl hrad založen již dříve.
Hrad se ukrývá v lesích Křivoklátska severně od Nižboru, asi 3 km od Bělče a vede k němu červená turistická značka. Hrad se nachází v národní přírodní rezervaci Vůznice a proto je zde pohyb mimo cesty zakázán.
11. Údolím Zbirožského potoka
Pokud se vám líbilo údolí Javornice, vydejte se i na procházku kolem Zbirožského potoka. Najdete tu opět několik bývalých mlýnů i zelené louky plné pampelišek. Od Sýkorova mlýna se po proudu můžete dostat až ke Skryjským jezírkům (což je asi 10 km).
12. Vyhlídka Čertova skála
Čertova skála se nachází asi 2 kilometry západně od hradu Zbiroh a je zde krásná vyhlídka na Křivoklátsko. Vede sem červená turistická značka a procházku si můžete prodloužit i výstupem na nedaleký kopec Světlovna, odkud se po zelené dostanete zpátky do Zbirohu a můžete pokračovat třeba prohlídkou zámeckého parku.
13. S pádlem do ruky na Berounku
Na závěr jsme si schovali vodáky velice oblíbenou Berounku. Křivoklátsko můžete poznat i během víkendové vody neboť se hned několik výše zmíněných míst nachází kousek od břehů řeky. Nejoblíbenějším úsekem je horní tok z Plzně do Roztok u Křivoklátu. Narazíte tu mj. na hrad Krašov, zříceninu Týčov, zámek v Nižboru anebo samotný Křivoklát, kam se dá dojít z Roztok pěknou procházkou od vyhlídky Paraplíčko. Podrobnosti o aktuálním stavu vody a sjízdnosti Berounky najdete zde. Kilometráž Berounky je k dispozici zde.
Křivoklátsko a ubytování
Nejvíce bude záležet na tom, jaké cíle budete chtít objevovat. Dobrou základnou pro výlety je Křivoklát – zde jsou pěkná ubytování Hotel Sýkora nebo Penzion v Budech.
Jedete-li za zámeckými zážitky a romantikou, pak je pro vás jasná volba Chateau Zbiroh.
Pro Krakovec a údolí Javornice dobrým výchozím bodem Ubytování Šárka.
Pro výlety k hradům Točník a Žebrák je to kousek od Zeleného statku. v obci Bzová.
Kempy
Křivoklátsko má poměrně hodně kempů, většinu z nich nalezeme u řeky Berounky, tyto kempy využívají především ve velké míře vodáci, takže pokud nějaký hledáte, podívejte se na mapu do obcí u Berounky a určitě nějaký najdete.
Čtěte také: 35 tipů na nejlepší výlety v okolí Prahy
Křivoklátsko – mapa míst a výletů
Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy na Křivoklátsku. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.
Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.
- Zde najdete všechny naše mapy na plánování cestování.
Křivoklátsko na kole
Křivoklátsko nabízí krásné terény pro cyklistický výlet. Vede tudy hned několik značených cyklotras, ale rozhodně se nemusíte bát trasu zvolit i po neznačených silnicích nebo některých turistických trasách. Pokud si chcete užít krásné brody doporučujeme údolí Javornice nebo žlutou značku kolem Tyterského potoka.
A budete-li mít Křivoklátsko proježděno křížem krážem, můžete se vydat na druhou stranu dálnice do Českého krasu např. na Karlštejn, do Koněpruských jeskyní nebo k lomům Velká a Malá Amerika.
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na později a pro své kamarády:
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!