Koněpruské jeskyně: praktické tipy pro váš výlet a fotogalerie

Koněpruské jeskyně se nachází pouhých 20 km za Prahou v západní části Českého krasu. Se svými třemi jeskynními patry tvoří nejdelší jeskynní systém v Čechách. Můžete se těšit na krápníkovou výzdobu, ale i na někdejší penězokazeckou dílnu. Koněpruské jeskyně jsou ideálním cílem pro víkendový výlet.

Koněpruské jeskyně – Jak se tam dostat?

Autem

U jeskyní se nachází placené parkoviště pro auta i autobusy. Při příjezdu z Prahy či Plzně po dálnici D5 použijte sjezd 18: Beroun – centrum. Koněprusy jsou odtud dobře značeny. Od Koněprus následujte směrovky k jeskyním.

Vlakem a autobusem

Spojení k jeskyním doporučujeme vyhledávat přes jízdní řády IDOS. Nejbližší zastávky u jeskyní jsou „Koněprusy, jeskyně“ nebo „Koněprusy, jeskyně rozcestí“.  Pěšky se sem dá dojít i ze samotných Koněprus. O víkendu a ve svátky jezdí až na parkoviště k jeskyním autobus C17. Tento autobus jezdí 2x denně přímo od nádraží v Berouně.

Krápníková výzdoba Koněpruských jeskyní
Krápníková výzdoba Koněpruských jeskyní

Koněpruské jeskyně – Praktické informace

Prohlídka Koněpruských jeskyní s průvodcem trvá zhruba hodinu a čeká vás celkem 530 schodů. V létě se vám může hodit mikina, průměrná teplota v jeskyních se pohybuje kolem 11 °C. Vstup se psy je do jeskyní zakázán.

Koněpruské jeskyně – otevírací doba

Otevírací doba se liší v jednotlivých měsících. Celý prosinec, leden, únor a březen jsou Koněpruské jeskyně zavřené. Další měsíce mají otevřeno každý den, dle rozpisu:

Duben, květen, červen 8:00 – 16:00 (poslední prohlídka v 16 h)
Červenec, srpen 8:00 – 17:00 (poslední prohlídka v 17 h)
Září 8:00 – 16:00 (poslední prohlídka v 16 h)
Říjen 8:30 – 15:00 (poslední prohlídka v 15 h)
Listopad Prohlídky Po – Pá v 9:00, 11:00 a 14:00
Prosinec, leden, únor, březen Zavřeno

Otevírací dobu jeskyní naleznete rovněž na oficiálních stránkách jeskyní.

Soukromé prohlídky Koněpruských jeskyní mimo otevírací dobu je možné domluvit se správou jeskyně pro skupinu 10 a více lidí za 100% příplatek. V případě zájmu volejte na tel. č.: 73057485 nebo 311622405.

Vstupné do Koněpruských jeskyní

Platba za vstupné je možná v hotovosti i kartou.

Základní vstupné 190,- Kč
Senioři 65+ 150,- Kč
Studenti do 26 let 150,- Kč
Děti 3-15 let 100,- Kč

Studentské vstupné je poskytováno pouze při předložení studentského průkazu nebo potvrzení o studiu. Foto a video je v ceně vstupného.

Kapacita prohlídek je omezená a návštěvníci jsou při prodeji vstupenek zařazováni do prohlídek podle pořadí. Čas prohlídky najdete na vstupence.

Koněpruské jeskyně (5)
V Koněpruských jeskyních byly nalezeny i lidské kosti staré 13 000 let.

Mimořádné prohlídky Koněpruských jeskyních při baterkách

Správa jeskyní pořádá několikrát do roka tzv. prohlídky při baterkách. Při těchto prohlídkách jsou zhasnuta světla v celé jeskyni a návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost spatřit jeskyni tak, jak ji mohli vidět její objevitelé. Správa jeskyní návštěvníkům baterky zapůjčí, není tedy nutné mít vlastní.

Při těchto prohlídkách je možné spatřit v nejstarší generaci výzdoby i opál, který při nasvícení UV lampou fluoreskuje. Více informací o termínech baterkových prohlídek Koněpruských jeskyní se dočtete zde.

Bývalá penězokazecká dílna -Koněpruské jeskyně
Bývalá penězokazecká dílna ve svrchním patře Koněpruských jeskyní

Zlatý kůň: Naučná stezka kolem Koněpruských jeskyní

Kolem Koněpruských jeskyní vede naučná stezka dlouhá asi 3 km. Provede vás zajímavostmi okolí, podíváte se na vyhlídku na vrcholu Zlatý kůň i do opuštěného Holubova lomu pod jeskyněmi. Možná tu najdete i nějakou zkamenělinu, které se tu hojně vyskytují. Dále se můžete podívat i do jámového lomu Kobyla, ze kterého vede 60metrový průchozí tunel.

Koněpruské jeskyně (2)

Koněpruské jeskyně – video

Podívejte se na krásné video z Koněpruských jeskyní:

Kde se ubytovat v okolí Koněpruských jeskyní?

Největší nabídku nedalekého ubytování najdete v Berouně. Romantičtější místo nabízí Hotel U Berounky v obci Srbsko.

Chystáte-li se následující den na Karlštejn, přímo pod hradem najdete hned několik ubytování.

Nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným je Hotel Karlštejn s bazénem, saunou a nádherným výhledem přímo na hrad. Mezi oblíbené patří i Romantický Hotel Mlýn Karlštejn, který naleznete na břehu řeky Berounky. Příznivé ceny nabízejí Apartmány Karlštejn.

Hotel Karlštejn - Krásný výhled na hrad přímo od bazénu
Hotel Karlštejn – Výhled na hrad přímo od bazénu

Kam dál na výlety v okolí?

Proč si výlet neprodloužit o návštěvu hradu Karlštejn nebo pěknou procházku k lomům Amerika. Okolí je plné dalších hezkých a zajímavých míst.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety. O lomech Amerika jsme připravili samostatný článek: Lom Velká Amerika – Výlet do Českého „Grand Canyonu“

Lom Velká Amerika - Lomy Amerika u Mořiny
Lom Velká Amerika

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn se majestátně tyčí nad stejnojmennou obcí, uprostřed hlubokých listnatých lesů Karlštejnska. Je jedním z nejnavštěvovanějších českých hradů. Sloužil jako soukromé sídlo císaře i jako místo pro uložení korunovačních klenotů. O hradu Karlštejn jsme připravili samostatného průvodce s informacemi a zajímavostmi o hradu: Hrad Karlštejn – praktické tipy pro Váš výlet.

Foto Karlštejna z hradeb u studniční věže
Hrad Karlštejn

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod skalou je malebná vesnička, které dodává kouzlo Svatojánský skalní masiv (Svatojánská skála), který se nad vesničkou tyčí až do výšky 150 m. Z této vesničky vede hezká naučná stezka (dlouhá 4,5 km), kterou se můžete dostat právě až k Solvayovým lomům. Pod Svatojánskou skálou najdeme kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní svatého Ivana. V jeho blízkosti je také benediktinský klášter.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele je přístupný od dubna do října o víkendech (mezi 10 – 13h a 14 – 17h) a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí.

Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou
Sv. Jan pod Skalou

Mapa Karlštejna a okolí

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili podrobnou mapu, kterou si můžete stáhnout do telefonu se všemi zajímavostmi, parkováním i některými restauracemi na Karlštejně. Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa.

Mapa Karlštejnska

Další inspirace na výlety po Česku

Koněpruské jeskyně – fotogalerie

Na každou fotografii se dá kliknout a zobrazit ve větší velikosti.

Koněpruské jeskyně (2)
Koněpruské jeskyně (2)
Koněpruské jeskyně (19)
Koněpruské jeskyně (9)
Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně (2)
Koněpruské jeskyně (8)
Koněpruské jeskyně (2)
Koněpruské jeskyně (2)
Krápníky
Koněpruské jeskyně (15)
Koněpruské jeskyně (2)
Krápníky
Krápníky

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Koněpruské jeskyně - praktické informace

FAQ – často kladené otázky:

Jak se dostat ke Koněpruským jeskyním autem?

U jeskyní se nachází placené parkoviště pro auta i autobusy. Při příjezdu z Prahy či Plzně po dálnici D5 použijte sjezd 18: Beroun – centrum. Koněprusy jsou odtud dobře značeny. Od Koněprus následujte směrovky k jeskyním.

Jak se dostat ke Koněpruským jeskyním autobusem?

Nejbližší zastávky u jeskyní jsou „Koněprusy, jeskyně“ nebo „Koněprusy, jeskyně rozcestí“.  Pěšky se sem dá dojít i ze samotných Koněprus. O víkendu a ve svátky jezdí až na parkoviště k jeskyním autobus C17. Tento autobus jezdí 2x denně přímo od nádraží v Berouně.

Co dalšího navštívit v okolí Koněpruských jeskyní?

Nedaleko Koněpruských jeskyň se nachází Hrad Karlštejn či Lomy Velká Amerika, známé pod přezdívkou „Český Grand Canyon“.

Jaké je vstupné do Koněpruských jeskyní?

Základní vstupné: 150,- Kč
Senioři 65+: 110,- Kč
Studenti do 26 let: 110,- Kč
Děti 3-15 let: 70,- Kč
Foto a video: 40,- Kč

POZOR: Platba za vstupné je možná pouze v hotovosti a v korunách.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!