Lom Velká Amerika – Český Grand Canyon: Praktické informace

Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se nedaleko Prahy u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Lom Velká Amerika je největší z lomů, známé jsou také lomy Mexiko a Malá Amerika. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety a patří mezi nejkrásnější místa v ČR. Oblíbená je zejména turistická trasa, která vede na Hrad Karlštejn.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika je prvním lomem, ke kterému se dostanete, pokud přijedete autem nebo autobusem do Mořiny. Jedná se o masivní vápencový lom, který měří zhruba 800 metrů na délku a 200 metrů na šířku. Hloubka lomu Amerika je až 100 m. Na jeho dně se nachází jezero s krásnou průzračnou vodou.

Přístup na vyhlídky na okraji lomu je zejména ze žluté turistické značky. Lom se dá rovněž obejít po cestě i z jeho druhé strany. Nejhezčí pohled je z jeho jihozápadního konce.

Lom Velká Amerika - JZ Vyhlídka, Lomy Amerika u Prahy
Lom Velká Amerika – JZ Vyhlídka

Lom Malá Amerika

Lom Malá Amerika je druhým vápencovým lomem s průzračně čistou vodou. Jezero na jeho dně je nazýváno Rešenské a voda je v něm tak čistá, že tu dokonce žijí chránění raci. Koupání i vstup zakázán, stejně jako na Velké Americe. Ve stěnách lomu můžete pozorovat velké čtvercové otvory – jsou to právě bývalé důlní štoly. Ústí sem hlavní sběrná chodba 3. těžebního parta. V současné době jsou štoly významným zimovištěm netopýrů.


Lom Malá Amerika - Koupání je bohužel zakázáno
Lom Malá Amerika

Lom Mexiko – Lom bývalých politických vězňů

Turisté budou tento lom znát spíše pod názvem Mexiko. Tento lom ale zažil krutosti a nelidskosti komunistického režimu. Mezi lety 1949 a 1953 jím prošlo na 2000 vězňů. Téměř všichni skončili po několika týdnech v zuboženém stavu v pankrácké nemocnici. Vězni, kteří tento „Český Mauthausen“ přežili se sami složili a nechali u tohoto trestaneckého lomu vztyčit památník.


Památník nad lomem Mexiko - Lomy Amerika u Prahy
Památník nad lomem Mexiko – Lomy Amerika

Jak se k lomu Velká Amerika dostat?

Lom Velká Amerika se nachází pouhých 21 km jihozápadně od centra Prahy. Dostat se k němu můžete jednoduše autem, ale i hromadnou dopravou.

Lomy Amerika Autem

Lomy se se nacházejí u obce Mořina, do navigace můžete zadat přímo „Velká Amerika“. Z centra Prahy je nejrychlejší cesta po dálnici D5, kterou opustíte na sjezdu 10 – Loděnice. Odtud pojedete přes Kozolupy až k lomům. Pokud přijedete z jiné strany, stačí se v obci Mořina vydat do kopce směrem Kozolupy/Bubovice. Při příjezdu z Mořiny budete mít lom po levé straně.

Parkování

Zaparkovat můžete bez problémů přímo u lomu Velká Amerika. Jsou zde 2 větší parkoviště a parkování je zdarma. Vyráží odtud i turistická žlutá značka, po které se dostanete k dalším lomům.


Autobusem

Do Mořiny se snadno dostanete autobusem z Prahy – Zličína, který zastavuje v obci Mořina. Ze zastávky v Mořině je to pěšky k lomu Amerika 1 km po žluté značce. Přímo u lomu Velká Amerika zastavuje autobus č. 311, který vyráží rovněž z Prahy – Zličína, ale tato linka tu zastavuje pouze 1-3 x denně (zastávka Mořina, odb. lom.). Pro vyhledání nejlepšího spojení doporučujeme IDOS.

Vlakem

Nejbližší železniční stanice je Karlštejn – žel. stanice. Vlaky na trase Praha – Karlštejn – Beroun jezdí v pravidelných půlhodinových intervalech.

TIP: Mezi Karlštejnem a Lomy Amerika vede krásná turistická trasa. Pokud si chcete udělat pěkný výlet, doporučujeme přijet autobusem do Mořiny a začít výlet od Velké Ameriky, protože autobusy nejezdí tak často jako vlaky. Pokud zvolíte opačný postup se začátkem u Karlštejna, může se stát, že budete muset v Mořině čekat na autobus i 2 hodiny.

Pohled do Českého "Grand Canyonu" - Lom Velká Amerika. Praha je odtud pouhých 21 km.
Lom Velká Amerika – Pohled do Českého „Grand Canyonu“

Výlet lomy Amerika – Karlštejn

Oblíbený pěší výlet vede z obce Mořina, přes lomy Velká Amerika, Mexiko, Kanada a Malá Amerika až na hrad Karlštejn. Trasa má 6,5 km a je dobře značena turistickými značkami. Trasa vám zabere okolo 2,5 hodin i se zastávkami na focení. Začátek je v obci Mořina. Odtud vede žlutá značka, která vás provede kolem lomů až k Dubu sedmi bratří. Odtud vede na Karlštejn červená turistická značka.

Trasa vede pěknou krajinou národní přírodní rezervace Karlštejn a tento výlet je hezký v každém ročním období – i v zimě. Zejména fanoušci Geocachingu (celosvětová GPS hra) si přijdou na své, protože v okolí lomů je ukryto hned několik „pokladů“ v podobě kešek.  

Hrad Karlštejn - foto z hradeb u studniční věže
Hrad Karlštejn – foto z hradeb u studniční věže

Jak se dostat do lomu Velká Amerika – přístup a vstup do štol

Kolem Lomu Amerika jsou hezká vyhlídková místa, kde můžete pořídit krásné fotky. Vstup přímo do lomu je zakázán a není tedy jednoduchý způsob, jak se dostat dolů. Lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o. a za porušení zákazu vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Není zde tedy žádné vstupné ani otevírací doba. Zákaz vstupu je zde především z bezpečnostních důvodů.

Pokud ale přeci jen toužíte se podívat do podzemních štol lomu Velká Amerika, existují 2 možnosti:

1. Předem domluvená prohlídka štol se spolkem OS Hagen

Soukromé prohlídky a exkurze do podzemních štol jsou možné v počtu 10 a více osob, připadně dle domluvy. Pro více informací se podívejte na Facebook spolku nebo je kontaktujte přímo na e-mail: [email protected].

2. Každoroční akce „Evropský den chráněných území“

Pouze jeden den v roce se koná tato akce, při které vás čeká naučná stezka i exkurze a průchod štolou od Dubu Semi bratří k lomu Malá Amerika. Pro informace o aktuální akci sledujte stránky CHKO Českého Krasu.

Koupání v lomech Malá a Velká Amerika

Koupání je v lomech rovněž zakázáno. Při porušení zákazu Vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Bohužel ani není možné koupání domluvit se spolkem OS Hagen.


Lom Velká Amerika - vstup do lomu je zakázán
Lom Velká Amerika – vstup do lomu je zakázán

Historie lomu Velká Amerika

Těžba

Nejstarší písemný doklad povolující kutací práce v okolí Mořiny pochází z roku 1890. Právo bylo uděleno Gottfriedovi Bächerovi. Hned v následujícím roce 1891 byla zahájena těžba. Za dalších 7 let, roku 1898, toto právo pan Bächer prodal Pražské Železářské společnosti. Na Velké Americe se těžilo až do roku 1963, kdy se zřítila špatně založená jihovýchodní stěna. Náklady na nové zabezpečení lomu se ukázaly příliš vysoké, a tak se těžba přesunula do nedalekého lomu Na Čeřince.

Natáčení filmů

Lomy Malá a Velká Amerika se v minulosti staly oblíbeným místem i pro filmové společnosti. Natáčel se tu např. Limonádový Joe nebo Akumulátor.


Mapa okolí lomů Velká Amerika

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavostmi z Karlštejnska a oblasti lomů, kterou si můžete stáhnout do telefonu. Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa.

Karlštejnsko - mapa

Hans Hagen a pověsti z podzemních štol

Lomy Amerika jsou opředené pověstmi o Hansi Hagenovi – vojákovi německého wehrmachtu, který se koncem druhé světové války schovával ve štolách lomů před spojeneckými vojsky. Odříznutý od světa se tu prý léta skrýval. Samota a tma ho dohnala k šílenství. Domovem mu měla být západní štola 3. patra poblíž lomu Malá Amerika.

Pověstí a jejich variací je více, ale důležitým pojítkem je staré důlní zařízení – kovový gong, který dříve sloužil horníkům k zvukové signalizaci. Když po druhé světové válce horníci opustili lomy, začaly se historky šířit zejména mezi trampy. Kdo na tento gong zavěšený na křižovatce nad jezírkem 3x zazvonil, ve zdraví se z podzemí nevrátil. Originál signálního zařízení můžete stále najít ve nedalekém skanzenu Solvayových lomů.

Kempy a stanování u lomů Malá a Velká Amerika

Lomy a jejich okolí byly po dlouhá léta oblíbeným místem mezi trampy. Dle českých zákonů je v přírodě povoleno „nocovat“ ale ne tábořit ve stanu. Pokud vás tedy láká přespání pod širákem nebo v hamace někde v okolí, neměl by to být problém. Pokud hledáte místo pro stan, můžeme doporučit kempy v okolí.

Nejbližší kemp je Autokemp Karlštejn na u Karštejna v hezké lokalitě na břehu Berounky.

Ubytování v okolí lomů Malá a Velká Amerika

Nejbližší ubytování v blízkosti lomů naleznete u Karlštejna.

Ubytování u Karlštejna

Karlštejnské podhradí nabízí hned několik možností ubytování. Nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným je Hotel Karlštejn s bazénem, saunou a nádherným výhledem přímo na hrad. Mezi oblíbené patří i Romantický Hotel Mlýn Karlštejn, který naleznete u řeky Berounky. Příznivé ceny nabízejí Apartmány Karlštejn.

Hotel Karlštejn - Krásný výhled na hrad přímo od bazénu
Hotel Karlštejn – Výhled na hrad přímo od bazénu

Co s sebou na lom Velká Amerika?

Nezapomeňte zejména na dostatečné množství vody a nějakou tu svačinu. Najíst se můžete v Mořině v hostinci na růžku nebo potom na Karlštejně, v jehož podhradí najdete mnoho různých restaurací.

Pokud si chcete přečíst něco více o vybavení na túry, zde je pár tipů:

Kam dál?

Máte celý víkend nebo si chcete výlet prodloužit o další zajímavá místa v okolí? Zde máme pár dalších tipů další příští výlet:

Hrad Karlštejn

K Hradu Karlštejn je to od lomu Velká Amerika pouhých 6,5 km po pěkné turistické trase. O hradu Karlštejn jsme připravili samostatného průvodce s informacemi a zajímavostmi o hradu: Hrad Karlštejn – praktické tipy pro Váš výlet.

Majestátný hrad Karlštejn - 6,5 km pěšky od lomů Amerika i kousek od Prahy
Majestátný hrad Karlštejn nedaleko lomů Amerika

Solvayovy lomy

Ve Skanzenu Solvayových lomů můžete nalézt původní signální zařízení, kterým mohl být podle pověstí přivolán přízrak Hanse Hagena. Na prohlídce Solvayových lomů vás čeká jízda důlním vláčkem. Muzeum má 4 hlavní expozice:

  • Těžba a doprava vápence v Českém krasu
  • Geologie a speleologie
  • Nákladní lanové dráhy
  • Dobová strojní dílna

Skanzen je otevřen od května do října. Vstupné a otevírací dobu naleznete na oficiálních stránkách muzea Solvayovy lomy.

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod skalou je malebná vesnička, které dodává kouzlo Svatojánský skalní masiv (Svatojánská skála), který se nad vesničkou tyčí až do výšky 150 m. Z této vesničky vede hezká naučná stezka (dlouhá 4,5 km), kterou se můžete dostat právě až k Solvayovým lomům. Pod Svatojánskou skálou najdeme kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní svatého Ivana. V jeho blízkosti je také benediktinský klášter.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele je přístupný od dubna do října o víkendech (mezi 10 – 13h a 14 – 17h) a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí.

Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou
Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou

Koněpruské jeskyně

Patříte-li mezi milovníky jeskyní, neměli byste si nechat ujít Koněpruské jeskyně. Zejména pokud jste přijeli autem nebo zůstáváte v této oblasti déle. Jeskyně se nachází zhruba 5 km od Berouna a tvoří nejdelší jeskynní systém v Čechách. Jeskynní systém se rozprostírá v devonských vápencích ve třech patrech. Místo bylo objeveno v roce 1950 při odstřelu v místním lomu. V minulosti zde byla penězokazecká dílna i lidské kosti staré 13 000 let.

Za základní vstupné zaplatíte 210 Kč. Přístupné jsou každý den od dubna do října.

Přečtěte si veškeré informace a podívejte na fologalerii z Koněpruských jeskyň v našem dalším článku:

Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně

Ať už se vydáte na lom Velká Amerika na jednodenní výlet z Prahy nebo strávíte delší dobu stanováním v nejbližších kempech, určitě se vám místní turistické trasy budou líbit. Kouzlo mají lomy Amerika i v zimě.

Další inspirace na výlety po Česku

Podívejte se na video o Karlštejnu, Lomech Amerika a Koněpruských jeskyních:

Uložte si na později nebo pro své kamarády:

Lom Velká Amerika - Výlet do českého _Grand Canyonu_

FAQ – Často kladené otázky o lomu Velká Amerika

Vstup do lomu Velká Amerika a prohlídky štol:

Kolem Lomu Amerika je několik krásných vyhlídkových míst. Samotný lom je veřejnosti uzavřen. V případě zájmu je možné si domluvit prohlídku s místním spolkem nebo při příležitosti Evropského dne chráněných území. Více informací o prohlídkách zde.

Jak se k lomům dostat?

Do Mořiny se snadno dostanete autobusem z Prahy – Zličína, který zastavuje v obci Mořina. Ze zastávky v Mořině je to pěšky k lomu Amerika 1 km po žluté značce. Nejbližší železniční stanice je Karlštejn. Zde najdete podrobnosti o dopravě k lomům.

Parkování u lomu Velká Amerika:

Zaparkovat můžete bez problémů přímo u lomu Velká Amerika. Jsou zde 2 větší parkoviště a parkování je zdarma. Více informací o parkování zde.

Je koupání v lomu Velká Amerika povoleno?

Koupání je v lomech bohužel zakázáno. Lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o. Při porušení zákazu Vám hrozí pokuta 15 000 Kč.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!