Vyhlídka Máj – praktické tipy pro Váš výlet

Překrásný výhled na meandry řeky Vltavy, které se vlní mezi skalními útesy nedaleko Slapské přehrady. Vyhlídka Máj se postupem času stává stále vyhledávanějším turistickým místem, ale přesto si stále zachovává svoji přirozenost – nevede sem turistická značka, nenajdete zde žádné zábradlí ani uměle vystavenou vyhlídkovou plošinu. Z obce Teletín je to pouhý kilometr – po louce a následně lesem. Ani v Teletíně nenajdeme žádné větší parkoviště, hospodu nebo jediný stánek s občerstvením.

Vyhlídka

Samotná vyhlídka je opravdu pouze místem na skále, a pokud chcete mít výhled na celý meandr, musíte po skále sejít o něco níže. Další vyhlídkové, a o něco bezpečnější místo, se nachází nalevo od Vyhlídky Máj. Pokud se vydáte po do mapy nezakreslené pěšince, která vede nalevo od hlavní vyhlídky směrem dolů, ocitnete se po nějaké chvilce na dalším skalním výčnělku, kde se můžete pokochat tímto krásným kaňonem řeky Vltavy.

Vyhlídka Máj - foceno z místa kde se nemusíte tísnit s ostatními návštěvníky
Vyhlídka Máj – foceno z místa kde se nemusíte tísnit s ostatními návštěvníky

Zajímavosti z historie

Vyhlídka Máj se tyčí nad bývalými Svatojánskými proudy. Tak byl v minulosti označován právě tento úsek Vltavy, který zde tvořil peřeje, kterých se obávali všichni voraři, kteří tehdy doplavovali dřevo do Prahy.

Jak se na Máj dostat?

  • Autem – asi nejjednodušší způsob, jak se na máj dostat. Zaparkovat můžete v obci Teletín, malé parkoviště naleznete zde: 49.8286244N, 14.4678408E; pokud ale nepřijedete na místo ráno, pravděpodobně bude plné. Potom můžete parkovat na louce zde: 49.8330381N, 14.4698525E nebo v některé z okolních vesniček. Pěkný výlet je i na vyhlídku Bednář, proto můžete auto nechat i v okolí Vysokého Újezdu a vydat se po modré a následně po žluté značce kolem Teletínských vodopádů.
  • Autobusem – Do Teletína se dostanate autobusem linky Štěchovice – Benešov, spojení pohodlně naleznete na IDOSu.
  • Na kole – Proč nespojit výlet na Máj s vyjížďkou okolo vodní nádrže Slapy? Okolí Slapů je velmi pěkné a členité. Určitě nebudete sami, kdo na vyhlídku přijede na kolech 🙂

Kam dál?

Pokud si chcete udělat výlet na další vyhlídkové místo, můžete se vydat k vyhlídce Bednář a procházku spojit třeba i s návštěvou Teletínských vodopádů (od nich vodopádů však moc neočekávejte, jsou to spíše takové vodní přepady, ale procházka je to pěkná).
Pokud byste se rádi vydali od vyhlídky Máj opačným směrem – na sever, můžete po žluté značce dojít až na Smetanovu vyhlídku.

Vyhlídka Bednář se nachází nedaleko vyhlídky Máj
Vyhlídka Bednář se nachází nedaleko vyhlídky Máj

Další užitečné informace a co s sebou?

  • Pokud se chystáte někam po okolí doporučujeme mapu – ať už turistickou nebo GPS. Naše nejoblíbenější jsou mapy.cz, které si můžete stáhnout offline do mobilu. Za nás mají nejlepší turistické mapy vůbec.
  • Pití na plánovanou dávku kilometrů, které hodláte ujít – v Teletíně nenaleznete ani hospodu ani jakékoliv občerstvení.
  • Najíst se můžete v některé z okolích vesnic. Nejbližší hospodu naleznete v Nedvězí nebo Krňanech.
  • Zde si můžete přečíst tipy na vybavení na pěší túry:

Vyhlídka Bednář - pohled na Třebenice
Vyhlídka Bednář – pohled na Třebenice

Ubytování v blízkosti vyhlídky Máj

Chystáte se vyrazit na víkend a hledáte ubytování v blízkosti vyhlídky Máj? Co takhle si udělat pěkný víkend u Slapské přehrady. Zkusit můžete třeba oblíbený Penzion Janata. Hledáte-li něco netradičního, co třeba taková noc na zámku Lešany?

Tipy na další výlety po Česku

Teď už nezbývá než popřát krásné výletování!

Uložte si na později nebo pro kamarády:


Pomohl Ti článek? Nasdílej ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže 🙂

5.0 - 4 votes

1 komentář u „Vyhlídka Máj – praktické tipy pro Váš výlet“

Napsat komentář