Vyhlídka Máj – Praktické tipy a informace pro Váš výlet

Překrásný výhled na meandry řeky Vltavy, které se vlní mezi skalními útesy nedaleko Slapské přehrady. Vyhlídka Máj dnes již patří mezi oblíbené turistické místo i jedno z nejkrásnějších míst v ČR. Přesto si stále zachovává svoji přirozenost – nevede sem turistická značka, nenajdete zde žádné zábradlí ani uměle vystavenou vyhlídkovou plošinu.

Z obce Teletín je to pouhý kilometr – po louce a následně lesem. V Teletíně najdete parkoviště u cesty zde. Nově najdete na louce u vyhlídky i kiosek s občerstvením.

Vyhlídka Máj

Samotná vyhlídka Máj je opravdu pouze místem na skále, a pokud chcete mít výhled na celý meandr, musíte po skále sejít o něco níže. Další vyhlídkové, a o něco bezpečnější místo, se nachází nalevo od Vyhlídky Máj. Pokud se vydáte po do mapy nezakreslené pěšince, která vede nalevo od hlavní vyhlídky směrem dolů, ocitnete se po nějaké chvilce na dalším skalním výčnělku, kde se můžete pokochat tímto krásným kaňonem řeky Vltavy.

Vyhlídka Máj

Zajímavosti z historie

Vyhlídka Máj se tyčí nad bývalými Svatojánskými proudy. Tak byl v minulosti označován právě tento úsek Vltavy, který zde tvořil peřeje, kterých se obávali všichni voraři, kteří tehdy doplavovali dřevo do Prahy.

Jak se na vyhlídku Máj dostat?

Turistickou trasu z obce Teletín si můžete prohlédnout zde na mapách.cz

  • Autem – zřejmě nejjednodušší způsob, jak se na máj dostat. Zaparkovat můžete v obci Teletín na oficiální parkovišti, které naleznete zde; pokud ale nepřijedete na místo ráno, pravděpodobně bude plné. Potom můžete parkovat na louce zde nebo v některé z okolních vesniček. Pěkný výlet je i na vyhlídku Bednář, proto můžete auto nechat i v okolí Vysokého Újezdu a vydat se po modré a následně po žluté značce kolem Teletínských vodopádů.
  • Autobusem – Do Teletína se dostanete autobusem linky Štěchovice – Benešov, spojení pohodlně naleznete na IDOSu.
  • Na kole – Proč nespojit výlet na Máj s vyjížďkou okolo vodní nádrže Slapy? Okolí Slapů je velmi pěkné a členité. Určitě nebudete sami, kdo na vyhlídku přijede na kolech 🙂

Kam dál?

Vyhlídka Mařenka a Myšák

Během posledních let vznikly severně od vyhlídky Máj ještě dvě další. A to vyhlídka Mařenka a vydlídka Myšák. Na vyhlídky narazíte pokud se vydáte na sever (po proudu řeky).

Vyhlídka Bednář

Vyhlídka Pokud si chcete udělat výlet na další vyhlídkové místo, můžete se vydat k vyhlídce Bednář a procházku spojit třeba i s návštěvou Teletínských vodopádů (od nich vodopádů však moc neočekávejte, jsou to spíše takové vodní přepady, ale procházka je to pěkná).

Smetanova vyhlídka bohužel zůstává od července 2020 uzavřena. Byla na soukromém pozemku a majitelům došla trpělivost kvůli odpadkům, jejichž množství přestalo být udržitelné.

Vyhlídka Bednář se nachází nedaleko vyhlídky Máj
Vyhlídka Bednář se nachází nedaleko vyhlídky Máj

Další užitečné informace a co s sebou?

  • Pokud se chystáte někam po okolí doporučujeme mapu – ať už turistickou nebo GPS. Naše nejoblíbenější jsou mapy.cz, které si můžete stáhnout offline do mobilu. Za nás mají nejlepší turistické mapy vůbec.
  • Pití na plánovanou dávku kilometrů, které hodláte ujít. Nově se ale můžete občerstvit v kiosku Bučina, který se zde také nově objevil.
  • Najíst se můžete v některé z okolích vesnic. Nejbližší hospodu naleznete v Nedvězí nebo Krňanech.
  • Zde si můžete přečíst tipy na vybavení na pěší túry:
  • Chovejte se k přírodě ohleduplně – neodhazujte odpadky a pamatujte i na to, že les není toaleta.
Vyhlídka Bednář - pohled na Třebenice
Vyhlídka Bednář – pohled na Třebenice

Ubytování v blízkosti vyhlídky Máj

Chystáte se vyrazit na víkend a hledáte ubytování v blízkosti vyhlídky Máj? Co takhle si udělat pěkný víkend u Slapské přehrady. Zkusit můžete třeba oblíbený Penzion Janata. Hledáte-li něco netradičního, co třeba taková noc na zámku Lešany?

Tipy na další výlety po Česku

Podívejte se také na krásné video z Vyhlídky Máj:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Vyhlídka Máj – praktické tipy pro Váš výlet

FAQ – Často kladené otázky o vyhlídce Máj

Jak se na vyhlídku Máj dostat?

Do Teletína se dostanete autobusem linky Štěchovice – Benešov. Nejbližší vlaková stanice je Petrov u Prahy (odtud je to k vyhlídce zhruba 9 km pěšky). Více o dopravě čtěte zde.

Kde u vyhlídky Máj zaparkovat?

V obci Teletín je malé parkoviště, případně se dá zaparkovat na nedaleké louce či v okolních vesnicích. Více o parkování u vyhlídky čtěte zde.

Kam na výlet do okolí?

Pěkný pěší výlet si můžete udělat i na další vltavské vyhlídky, jako je vyhlídka Bednář nebo nedaleká Mařenka a Myšák. Nedaleko je i vodní nádrž Slapy.

Kde se v okolí vyhlídky Máj ubytovat?

Nejbližší možnost ubytování najdete u Slapské přehrady. Zkusit můžete např. oblíbený Penzion Janata. Hledáte-li něco netradičního, možná Vás bude lákat noc na zámku Lešany.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Vyhlídka Máj – Praktické tipy a informace pro Váš výlet“

  1. O vyhlídce Máj jsem již četla, ale nikdy jsem na tomto místě nebyla, vypadá to moc hezky 🙂

Komentáře nejsou povoleny.