Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Sedmý, ledový kontinent pro vás má připraveny zážitky, které jinde nezažijete. Kolonie tučňáků, hejna velryb, tuleni povalující se na plovoucích krách i ta nejkrásnější zimní pohádka, jakou si dokážete představit. Návštěva Antarktidy je zážitkem, který se slovy i fotkami špatně popisuje, protože je to zážitek lepší a silnější, než byste čekali.

Proč Antarktida?

Za čím se jezdí na Antarktidu? Chcete zažít a vidět:

  • Led, ledovce, kry a úchvatné scenérie
  • Spousta druhů tuleňů
  • Několikero druhů tučňáků
  • Několikero druhů velryb
  • Neopakovatelný zážitek
  • Sedmý kontinent
Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Velká vs. menší loď

Na Antarktidu vypravuje lodě hned několik společností. Lodě to jsou větší i menší a v zásadě jsou mezi nimi tyto rozdíly:

Větší lodě

Větší lodě mají více pasažérů (i k 500) a podobají se víceméně klasickým výletním plavbám – na palubě najdete spoustu možností zábavy jako je bazén, wellness, herny, bary apod. Tyto lodě, ale kolem Antarktidy jen proplouvají a neumožní vám vystoupit na pevninu. Na druhou stranu mohou být levnější než lodě s méně pasažéry a větší loď bude taktéž o něco stabilnější na vlnách divoké Drakeovy úžiny.

Proč si vybrat menší loď?

Plavba na menší lodi vám umožní podívat se na pevninu v malých člunech a tím pádem se dostat mnohem blíže zvířatům jako jsou tuleni a tučňáci. Další výhodou je samotný počet cestujících, v tak malém počtu se dá velmi dobře seznámit a na konci plavby budete jedna velká parta, kde potkáte cestovatele a nové přátele z celého světa. Hlavní výhodou ale je možnost podívat se na pevninu, protože právě z oněch malých člunů máme ty nejkrásnější zážitky ze sekání s tučňáky a tuleni.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Typ a délka plavby

Ačkoliv každá společnost nabízí trochu něco jiného, dá se říci, že si můžete vybrat ze třech typů zájezdu:

1) Antarctica Classic

Nejčastějším formátem, které společnosti nabízejí, je Antarctica classic. Jedná se o 9-10denní zájezd, který se podívá na severní část antarktického poloostrova. V případě tohoto formátu budete mít zhruba 3-4 dny na Antarktidě, kdy se budete moci vylodit a prozkoumat pevninu (pokud si vyberete zájezd, který zahrnuje vyloďování).

2) Antarctic Circle Crossing

Dalším formátem je Antartic Circle Crossing. V tomto případě se – jak název napovídá – podíváte za polární kruh. Tato oblast je mnohem méně frekventovanější. Zároveň je tento typ zájezdu delší – většinou 12 dní. Díky tomu vám umožní na Antarktidě strávit zhruba 7 dní, kdy vás čeká spoustu výletů na pevniny, za tučňáky i pozorování velryb. Podíváte se na místa, kam se kratší zájezdy nestíhají podívat.

My můžeme tento formát jednoznačně doporučit. Může se totiž stát, že bude jeden či dva dny moře tak rozbouřené, že nebude možné vyplouvat s malými čluny a přistávat na pevninu. Při kratší plavbě vám pak zbyde např. jen jeden krásný den na prozkoumávání pevniny, což by byla velká škoda.

3) South Georgia & Antarctica

Nejdelší i nejdražší formát je výprava na Antarktidu spojení s návštěvou Jižní Georgie. Jižní Georgia je totiž královstvím tučňáků královských – žije jich tu kolem jednoho milionu. Zájezdy sem trvají kolem 22 dní a bývají dvojnásobně drahé než předchozí formáty.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Společnosti, které pořádají výpravy na Antarktidu

  1. G Adventures
  2. Quark Expeditions
  3. Hurtigruten
  4. National Geographic Expeditions
  5. Abercrombie & Kent
  6. Lindblad Expeditions
  7. Silversea Expeditions
  8. Polar Latitudes
  9. One Ocean Expeditions
  10. Oceanwide Expeditions
  11. Chimu Adventures
  12. Intrepid Travel
  13. PolarQuest
  14. Peregrine Adventures
  15. AdventureSmith Explorations
  16. Aurora Expeditions
  17. Cruise Antarctica
  18. White Desert
  19. Exodus Travels
  20. Albatros Expeditions
Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Jak sehnat last minute na Antarktidu?

Slyšeli jsme o tom, že když se vypravíte přímo do města Ushuaia a budete se ptát přímo na místě, máte šanci najít nějaký pěkný last minute. Ukázalo se, že doba pokročila a kvůli last minutu už není třeba jezdit na místo, ale stačí vědět, na jaké webové stránky se podívat. Jak moc je tento last minute last minute? Jedná se o rozmezí zhruba 2-4 týdnů předem, takže si takový last minute můžete pořídit i z ČR a stále budete mít dost času na to sehnat letenky do Ushuaia.

Kde hledat, když hledáte last minute?

Na čem se dá ušetřit?

Kromě hledání last minute zájezdů můžete hodně ušetřit na sdílených kajutách. Nejlevnější jsou kajuty pro 4 pasažéry. Je důležité vědět, že kajuty jsou genderově rozdělené. Pokud chcete jet jako pár nebo skupina, je třeba počítat s tímto faktem.

Za mě musím říct, že sdílené bydlení bylo super, protože můžete potkat další úžasné cestovatele z celého světa a najít zde nové přátele.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

A co mořská nemoc?

Jestli si bláhově (podobně jako já) myslíte, že vám na moři není špatně, věřte, že v Drakeově úžině vám zle být může. V Drakeově úžině vlny běžně dosahují výšky od 2–3 metrů po 10–12 metrů. Proto není vůbec špatný nápad si vzít prášky na mořskou nemoc preventivně – minimálně na přeplavbu na Antarktidu (poté opět prášky můžete vysadit). Oblíbenou značkou je Dramamin. Stejnou látku můžete pořídit v lékarně v Ushuaia. Je nutné si léky vzít preventivně. Pokud si je vezmete až poté, co se vám začne dělat špatně, už nefungují.

Připravte se na Drakeovu úžinu

Drake passage je jednou z nejdivočejších pasáží všech moří světa. Jak se říká, můžete zažít cokoliv od Drake Lake to Drake Shake. Můžete mít štěstí a proplout elegantně jako ve středozemním moři, nebo zažijete vítr, který jsme zažili my (130 km/h), kdy vlny dosahují oněch 12 metrů. To potom lítají knížky v knihovně, nádobí v kuchyni a člověk se snaží tuhle část přežít v leže. Nechci vás tu děsit, jen připravit na to, jaký může mít plavba potenciálně průběh. Předpověď, se kterou jsme jeli do Drakea byla zhruba poloviční (vítr i vlny).

Jedno je ale jisté, pokud by to bylo příliš nebezpečné, kapitán by tam loď jednoduše nevzal.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Kdy je nejlepší čas vyrazit na Antarktidu?

Kdy je nejlepší období na to vyrazit na Antarktidu se jednoznačně říci nedá. Záleží totiž na tom, jaké jsou vaše preference.

  • Nejvíce tučňáků v koloniích můžete vidět začátkem sezony (prosinec).
  • Největší velrybí aktivita je naopak koncem sezony (konec února a březen). Touto dobou už je tu naopak výrazně méně tučňáků.
  • Ke konci sezony pluje více ledových ker.
Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Jak velká je na Antarktidě zima během takové plavby?

Mínusové teploty nejsou nijak závratné, co dělá zimu nepříjemnou je vítr, na kterém především záleží, jaká bude pocitová teplota. Pokud je zataženo, je přes den chladněji. Pokud svítí sluníčko, může se vám stát, že si chvilkami budete vykračovat jen tak v mikině.

Nejdůležitější jsou pro oblékání na Antarktidě vrstvy. Vrchní vždy nepromokavá a zbytek už se doladíte počtem vrstev pro aktuální počasí.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Náročnost – jak moc by člověk měl být fit?

Vzhledem k tomu, že jsou plavby oblíbené především mezi staršími cestujícími – kolem šedesátky, můžeme říct, že treky ani další aktivity extrémně náročné nejsou. Stačí být schopen nastoupit po schodech do člunu a dokázat se pohybovat po pohupující se lodi. Všechny aktivity jsou dobrovolné a pokud například někomu přišel kopec příliš strmý nebo kluzký – mohl zůstat ve člunu a místo vycházky na kopec dotyčné povozili kolem ker, na kterých odpočívali tuleni. Takže myslím, že v tomto ohledu není čeho se bát.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Výpravy na člunech Zodiac a přistání na pevnině

Asi nejoblíbenější částí jsou tzv. “Zodiac operations” – exkurze se čluny na pevninu a po okolí. Během plavby vás čeká několik přistání na pevnině (v závislosti na tom, na jak dlouhou plavbu se přihlásíte). Na naší 12denní plavbě jsme byli 8x na Zodiacích a z toho 7x na pevnině. Jednalo se asi o 3hodinovou aktivitu, kdy jsme z pravidelně v jedné části objížděli zajímavé ledovce a kry s tuleni v okolí a ve druhé části jsme se mohli podívat na pevninu – nejčastěji tam, kde byli tučňáci.

Během těchto operací jsme navštívili i několik opuštěných, ale krásně zachovalých britských polárních základen, viděli neskutečné krásné výhledy na zátoky plné ledových ker a ledovců, a především jsme mohli navštívit několikero tučňáčích kolonií. Naše srdce si ze třech nejčastějších tučňáků získali srdce tučňáci Gentoo s červeným zobáčkem.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Jaká zvířata na Antarktidě uvidíte?

Velryby

  • Humpback whale
  • Killer Whale/Orca (Typ A, B, B1, B2)
  • Antarctic Minky whale
  • Antarctic Blue whale
  • Southern Right whale
  • Fin whale

Tučňáci

  • Gentoo
  • Adélie
  • Chinstrap

Tuleni

  • Antarctic Fur seal
  • Crabeater seal
  • Leopard seal
  • Weddell seal
  • Ross seal
  • Elephant seal

Ptáci

  • Albatros
  • Petrel
  • Scua
  • A spousta dalších…

Po cestě zpátky budete mít příležitost vidět i další druhy zvířat (včetně delfínů) v Beaglově kanálu.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Polar plunge aneb polární koupačka

Polar plunge je nepochybně krásná položka bucket listu. Skočit do antarktické ledové vody za polárním kruhem se vám nepoštěstí každý den. Po téhle koupačce pro vás navíc bude nachystaná sauna, panák whisky a nádherný pocit tepla, který vás bude doprovázet po celý zbývající den.

Ačkoliv nejde o primárně příjemnou aktivitu, sekundárně vám po ní bude krásně. Naše posádka nám po koupání připravila teplé ručníky a následně i certifikáty o absolvování. Pokud vám jsou tyhle argumenty málo, přidávám ten, že otužování je zdravé a prospěšné pro obnovu buněk – můžete tu tedy udělat aspoň něco proti stárnutí. No ale hlavně je to sranda, protože se budete vzájemně hecovat a každý, kdo se odvážil skočit, obdržel po skoku aplaus publika. Kdo navíc může tvrdit, že se koupat ve vodě o teplotě – 1 °C (slaná voda zamrzá později).

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Kajaky

Časté bývá, že si také můžete připlatit za kajaky. Opět jde o docela nákladnou položku (kolem 1000 dolarů za osobu) a tak je dobré zvážit, jestli toho chcete využít. Nejdřív jsme si mysleli, že bude škoda přijít o tuhle zkušenost, ale následně jsme byli nakonec rádi, že jsme možnost nevyužili.

Kajakáři totiž stráví veškerý čas – co my ostatní ve člunech – na kajacích. Tudíž se často nemohou jít podívat na břeh, z čehož jsem já osobně měla největší radost, protože jsme se dostali opravdu blízko k tučňákům. Není to tak, že by si kajakáři nemohli vybrat, že někdy na kajak nepůjdou. Jen mi přijde škoda tu možnost nevyužít, když si za to platí.

Přihlásit se na kajaky tak v podstatě znamenalo zažít úplně odlišnou zkušenost z plavby než bez nich. Kajakáři měli spoustu krásných zážitků z pozorování velryb, které u nich byli opravu blízko. Rovněž se dostali velmi blízko k tuleňům. Naopak my suchozemci jsme si mohli užít blízkost ťapkajících tučňáků, a i na ty tuleně jsme se ze Zodiaců podívali.

Takže rozhodování o tom, jestli se rozhodnout pro kajaky opět záleží na tom, co chcete primárně vidět. Já bych všem, co míří na Antarktidu poprvé, doporučila verzi bez kajaků, abyste si mohli užít nejen tučňáky, ale i ohromné výhledy z kopců a průzkum opuštěných základen.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Stanování na Antarktidě

Většina společností nabízí možnost připlatit si za kempování na Antarktidě. Jedná se o jednu noc, kdy místo na lodi přespíte na sněhu. Dostanete spacák, karimatku, postavíte si stan a můžete jít spát. Brzy ráno se poté vracíte na loď, abyste stihli snídani.

My osobně této možnosti nevyužili, protože za ono přespání bylo účtováno 400 dolarů za osobu a my spíše kempování využíváme na cestách k tomu, abychom ušetřili. Z toto, co jsme slyšeli od ostatních, to bylo spíše náročné než příjemné. Polovině lidí byla zima a následně tuhle noc museli dospávat na lodi. Na druhou stranu chápu, že kempování na Antarktidě je pěkná položka do bucket listu.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Co si zabalit na Antarktidu?

  • Sluneční brýle
  • Opalovací krém s vysokým SPF
  • Nepromokavé kalhoty
  • Vrchní nepromokavé rukavice
  • Čepice (klidně 2 – jedna tenčí, jedna tlustší)
  • Rukavice
  • Šálu/tunel na krk
  • Alespoň dvoje kalhoty
  • Spodní termoprádlo – legíny/jégrovky
  • Péřové bundy klidně dvě (pokud máte tenčí)
  • Nepromokavý obal na mobil / foťák (pro převoz v Zodiacu)
  • Plavky (na polar plunge)
  • Fotoaparát a objektiv s větším zoomem (150mm nám v pohodě stačilo)

Co si balit nemusíte:

  • Parku – tedy teplou nepromokavou vrchní bundu, kterou dostanete jako dárek
  • Zateplené boty, se kterými budete chodit po Antarktidě.

Před odjezdem si ověřte s vaší společností, co ze zmiňovaného vybavení vám poskytne.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Co si na palubě můžete dokoupit

Na palubě každé lodi najdete i Suvenýr/Gear shop, kde mají věci, které se dají dokoupit, kdyby vám chyběly. Typicky např. Rukavice, čepice, mikiny, ponožky, ale např. i opalovací krém, pomádu na rty, pohledy i památeční trička s nápisem “I have survived the Drake Shake”.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Stravování a občerstvení během plavby

Rozhodně se nemusíte bát, o to, že byste hladověli. Čeká vás stravování minimálně 4x denně. S tím, že je neustále k dispozici coffee station, kde najdete kromě kávy několikero druhů čajů, košík z ovoce, sušenky i kakao.

Pokaždé se můžete těšit na saláty, polévku, hlavní chod i dezerty. Lodě jsou v tomto ohledu výborně zásobeny.

Pokud jde o alkohol, ten v ceně nebyl, ale dal se dokoupit ke kterémukoliv z jídel, stejně tak jako na baru. Na baru byly pravidelné happy hour s koktejly za velmi příznivé ceny.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Kajuty

To bude u každé lodi individuální. Nicméně vám mohu popsat, jak vypadaly kajuty u naší krásné červené lodi G Expedition. Na druhé palubě, kde jsme byli ubytovaní my, byly sdílené kajuty pro 4, případně 3 lidi. Kajuty měly 2 palandy – resp. horní postele byly přišroubované ke zdi. Každá kajuta měla vlastní koupelnu se sprchou a wc. Toto patro mělo malá kulatá okénka. Na každém patře bylo i zařízení pro doplňování pitné vody.

Na třetí palubě byly kajuty s většími okny, zřejmě standardní dvoulůžkové a ve čtvrtém patře byly kajuty nejluxusnější.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Zajímavosti

Jaká je věková struktura pasažérů?

Věkové rozložení pasažérů bylo velice různorodé. Převažovala skupina lidí kolem 50–80 let, nejčastěji z Ameriky, Kanady a Austrálie. Následovali podnikatelé všech věkových kategorií. A potom tu byla menší skupina nás – cestovatelů kolem třicítky (kteří si pořídili last minute) a kteří byli na větší či menší cestě kolem světa – tedy my jsme na cestě po jižní Americe, ale většina ostatních to brala z gruntu.

Můžu létat s dronem na Antarktidě?

Pokud nemáte oficiální povolení, které je velmi drahé a náročné získat – většinou slouží pro výzkumné účely, potom je létání s dronem přísně zakázáno. Nemá tedy cenu s sebou dron na Antarktidu brát.

Je možné vidět jižní polární záři?

Ano, ale je to velice nepravděpodobné. Jižní magnetický pól je posunut daleko více k Austrálii a Novému Zélandu. Abychom viděli polární záři z antarktického poloostrova, musela by tou dobou probírat geomagnetická bouře. V létě, kdy se sem zájezdy pořádají je zde navíc hodně světla a pro pozorování polární záře je zapotřebí tma.

Plavba na Antarktidu od A do Z – vše, co potřebujete vědět

Závěrem

Výše popsané zkušenosti vychází z plavby s názvem Quest for the Antarctic Circle se společností G Adventures a její krásnou lodí Expedition. G Adventures tým byl plný profesionálů, vědců a nadšenců na správných místech. Naše nadšení z celého zážitku nedokáží vyjádřit slova ani fotky. Tento výlet probudil naše nadšení pro průzkum polárních oblastí a rádi bychom se jednou vrátili podívat i na Jižní Georgii a někdy brzy doufáme i ve výpravu na Arktidu.

Přečtěte si také:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Plavba na Antarktidu

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!