Jezero Gosausee: Výlety, ferraty i praktické informace

Gosausee je krásné ledovcové jezero v oblasti Horního Rakouska. Je obklopeno strmými svahy a nabízí malebné výhledy na Dachsteinský ledovec. Jezero Gosausee je oblíbeným turistickým cílem nejen pro jeho malebné okolí, ale i pro ferraty, které se tu nacházejí. Z Čech se sem dostanete poměrně snadno (z Brna i z Prahy jste tu autem do 5,5 hodiny), což je ideální i pro kratší dovolenou v Rakousku.

Pojďme se společně podívat na nejhezčí pěší túry kolem Gosausee, podrobnosti o ferratách i další praktické informace, které se vám budou hodit.

Praktické informace na začátek

1) Cesta a parkování

 • Rakouská dálniční známka – pokud nechcete ztrácet čas objížděním dálnic, rozhodně se vyplatí. Desetidenní vyjde na 9,4 euro. Koupíte ji na většině čerpacích stanic poblíž hranic (i na české straně).
 • Parkování – podél Gosauseestrasse najdeme asi 8 velkokapacitních parkovišť, která jsou zdarma. Ty se od rána postupně plní od toho nejvyššího. Ti, kteří přijedou později musí občas počítat s tím, že to ke Gosausee budou mít o několik kroků dále.

2) Ubytování u Gosausee

Přímo na břehu jezera najdeme Gasthof Gosausee. Penzion má vynikající hodnocení nejen od českých návštěvníků. V ceně je i výborná snídaně podávaná formou bufetu. K dispozici je terasa s pivní zahrádkou. Hosté mají vyhrazené parkoviště přímo u penzionu. Ubytování rezervujte zde.

Pokud plánujete i výlety k Hallsattu, můžete zvolit strategické místo v Gosau, které je na půli cesty. Oblíbeným a výborně hodnoceným ubytováním je COOEE Alpin hotel, který nabízí krásné výhledy i výbornou snídani v ceně.

Gosau
Gosau

3) Lanovka Gosaukammbahn

Lanovka jezdí v letní sezoně každých 15 minut. Aktuální provozní hodiny lanovky najdete zde, ceník je k dispozici tady. U lanovky je rovněž k dispozici toaleta.

4) Mapy

Určitě není od věci mít v mobilu stažené turistické offline mapy. Doporučujeme buď českou aplikaci Locus nebo Mapy.cz. Doporučujeme si stáhnout mapy do offline, protože na místě není moc dobrý mobilní signál.


Jezero Gosausee

Koupání

Voda v jezeře má krásnou tyrkysovou barvu, která přímo láká ke koupání. Během letních dnů je to skvělé osvěžení po náročné túře, které určitě doporučujeme. Pokud ale hledáte teplejší jezero k celodennímu koupání a odpočinku, zvolte nějaké níže položené. Gosausee leží skoro v 1000 m. nad mořem, takže nic dvakrát teplého nečekejte.

Pitná voda

 U jezera i na trecích najdete pítka, kde se můžete občerstvit chladnou a průzračnou vodou. Některá z těchto míst s pitnou vodou jsou značená v Locus mapách.

Jezero Gosausee v plné krásě
Jezero Gosausee - místo, kde si můžete nabrat vodu

Pěší túry v okolí Gousausee

1) Naučná stezka kolem jezera

Krátkým výletem kolem průzračného jezera Vorderer Gosausee vás provede naučná tematická stezka. Po cestě vás čekají krásné výhledy na Dachsteinský ledovec. Okruh má 4 kilometry a je prakticky bez převýšení. Vhodné i pro rodiny s dětmi.

Stezka kolem jezera Gosausee - Rakousko
Jezero Gosausee Rakousko

2) Výlet k hornímu jezeru Hinterer Gosausee

O něco delší je potom procházka k hornímu jezeru Hinterer Gosausee. Po cestě můžete nahlédnout do jeskyně Zigeunerloch. Po cestě zpět můžete obejít spodní jezero z druhé strany a celý výlet zakončit třeba koupáním nebo pivem či točenou zmrzlinou.

 • 3,5 hodiny
 • 13,5 km
Podzimní Gosausee
Podzimní jezero

3) Okruh okolo Gosaukamm

Pokud si chcete dát pořádný celodenní výlet a ferratám nefandíte. Vydejte se na okruh kolem masivu Gosaukamm. Od penzionu vyrazte směrem nahoru k chatě Gablonzer (alternativně sem můžete vyjet lanovkou a ušetřit přes hodinu cesty a výstupu). Dále pokračujte nahoru po cestě Nordalpenweg 01A přes Stuhlalm, rozcestník Mahdriedel, k další chatě Hofpürglhütte až k rozcestníku Kesselwand, kde se trasa 01A odpojuje. Odtud nás čeká stoupání a následný sestup ke Gosausee po cestě Wanderweg 612. Trasu i výškový profil najdete zde.

 • 8 hodin
 • 20,6 km
 • 1500 metrů převýšení (nejvyšší bod 2016 m. n. m.)
Pohled na Dachstein kousek od chaty Gablonzer
Pohled na Dachstein kousek od chaty Gablonzer

Ferraty u Gosausee

Ferraty jsou oblíbenou součástí dovolené v Rakousku pro mnohé z nás. V okolí jezera Gosausee máte možnost si užít hned 3 ferraty:

1) Laserer Alpin Klettersteig

Tato ferrata patří k méně náročným, zato však v těsné blízkosti jezera a krásnými výhledy. Z parkoviště se vydáte až ke břehu Gosausee a budete pokračovat po jeho levé straně. První úsek ferraty vás vezme pod cestu přímo nad jezero. Na konci tohoto úseku vás čeká žebřík a postup nahoru na skálu. Kromě žebříku patří k zážitkům na trase i „lanový most“. Ferrata se dá zvládnout jako rozcvička nebo závěr pěšího výletu okolo jezera.

Zde si můžete stáhnout TOPO (mapku se zakreslenou obtížností na jednotlivých úsecích ferraty).

Ferrata Laserer Alpin Gosausee ve zkratce:

 • Obtížnost: nejtěžší úsek C
 • Přístup: 15 minut (po rovině kolem jezera)
 • Doba na ferratě: 50 minut
 • Sestup: 15 minut (po rovině kolem jezera)
Ferrata Laserer Alpin vás vezme nad hladinu jezera Gosausee
Ferrata Laserer Alpin vás vezme nad hladinu jezera Gosausee

2) Ferrata Intersport

Ferrata s názvem Intersport je jednou z nejoblíbenějších ferrat v širokém okolí. Proslavila se zejména pro svůj 40 metrů dlouhý vzdušný žebřík. Navzdory její oblíbenosti nejde o úplně nejjednodušší ferratu a předchozí zkušenosti s ferratami se vám zde budou hodit.

Ferrata Intersport - vzdušný žebřík
Ferrata Intersport - vzdušný žebřík ze strany

Na zdolání této ferraty si vyhraďte celý den. Pomoct si můžete lanovkou od jezera Gosausee (ceny a jízdní řád najdete zde). V případě, že se rozhodnete si cestu nahoru vyšlápnout po svých, počítejte, že vám to zabere něco přes hodinu. Vodu si můžete dopustit v přírodních studánkách po cestě nahoru.

Panorama z prvního úseku ferraty s výhledem na Gosausee
Panorama z prvního úseku ferraty s výhledem na Gosausee

Od lanovky je to ještě asi 25 minut po široké cestě. Vzhledem k oblíbenosti ferraty doporučujeme vyrazit brzy ráno nebo jet jednou z dřívějších lanovek. Už u nástupu se totiž tvoří fronta (při příchodu v 10:00 k ferratě jsme čekali asi hodinovou frontu, před námi bylo cca 20 lidí).

Intersport má několik poměrně hodně exponovaných úseků, které se budou líbit milovníkům výšek. Ferrata je rozdělena na 4 úseky (po každém z nich je možnost z ferraty sejít únikovou cestou). Na prvním úseku vás poměrně brzy čeká kolmé stoupání C/D po kramlích. Následuje jednodušší úsek A/B a poté i C. Druhý úsek (pouze A-B) je méně záživný a podobá se spíše horské turistice. Na konci druhého úseku přichází „zlatý hřeb“ ferraty – vzdušný žebřík.

Výhled z ferraty na Dachstein
Výhled z ferraty na Dachstein

TIP: parťák vás může vyfotit ze sedýlka, kudy se lze žebříku vyhnout (zde najdete i únikovou cestu).

Následuje lezecky velmi zábavná část s krásnými výhledy. Ferrata končí před vrcholem hory Donnerkogel (2054 m. n. m.), z jejího konce už je to ale jen pár kroků na vrchol se kříži. Odměnou vám budou překrásné výhledy na celé pohoří i ledovec Dachstein.

Zde si můžete stáhnout TOPO (mapku se zakreslenou obtížností na jednotlivých úsecích ferraty). Určitě doporučujeme mít ji s sebou v mobilu – budete mít přehled na jakém úseku se nacházíte.

Ferrata Intersport ve zkratce:

 • Obtížnost: nejtěžší úseky C/D
 • Přístup: 25 min. od horní stanice lanovky
 • Doba na ferratě: 3,5 hodiny
 • Sestup: 1,5 hodiny k horní stanice lanovky
Ferrata Intersport - vrcholová fotografie - v pozadí Dachstein
Vrcholová fotografie

3) Ferrata Schmiedstieg a soustava ferrat u Stausee Gosauschmied

Pokud sjedeme od Jezera Gousausee k menšímu jezeru Gosaub, najdeme tu tzv. Kletterpark. Jde o soustavu ferrat, které mají různé obtížnosti, takže si tu vybere každý.

Zde si můžete stáhnout TOPO (mapku se zakreslenou obtížností na jednotlivých úsecích).

Centrální ferrata Schmiedstieg ve zkratce:

 • Obtížnost: C
 • Přístup: 15 minut
 • Doba na ferratě: 1,5 hodiny
 • Sestup: 50 minut

Vybavení na ferraty

Při lezení na ferraty je potřeba nepodcenit vybavení. Kromě funkčního oblečení jsou nutné následující věci:

Případně se dá všechno koupit jako kompletní ferratový set.


Počasí u Gosausee

Jaké počasí vás čeká v následujících dnech?

GOSAU Počasí

Webkamera

Také se můžete podívat na aktuální záběry webkamery z horní stanice lanovky Gosau – Zwieselalm.

Kam dál?

1) Ferrata Drachenwand

Další velice oblíbenou ferratou nedaleko je Drachenwand u jezera Mondsee. Přečtěte si náš kompletní průvodce o ferratě Drachenwand.

2) Hallstatt

Vaše další cesta po Rakousku může směřovat na nedaleký Hallstatt. Toto městečko (zapsané na seznam památek UNESCO) se v poslední době těší veliké popularitě. Hallstatt má nejen krásný kostelíček, ale můžete si tu udělat výšlap na vyhlídku ze které je překrásný výhled na celé Hallstattské jezero. Oblíbeným turistickým cílem jsou i solné doly Salzwelten. Se vstupenkou do solných dolů máte automaticky i jízdu lanovkou. V okolí opět najdeme i ferraty.

Hallstatt Rakousko
Hallstattský kostelíček

Pro inspiraci se můžete podívat na video jak od Gosausee, tak z Hallstattu:

Čtěte také:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Jezero Gosausee: Výlety, ferraty i praktické informace
Jezero Gosausee: Výlety, ferraty i praktické informace

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

FAQ – často kladené otázky

Parkování u Gosausee

Parkování je zdarma a podél Gosauseestrasse najdeme několik velkokapacitních parkovišť. Více si přečtěte zde.

Ubytování u Gousausee

Přímo na břehu jezera najdeme Gasthof Gosausee. Penzion má vynikající hodnocení nejen od českých návštěvníků. V ceně je i výborná snídaně podávaná formou bufetu. K dispozici je terasa s pivní zahrádkou. Hosté mají vyhrazené parkoviště přímo u penzionu. Ubytování rezervujte zde.

Nejhezčí výlety a ferraty v okolí Gousause

Inspiraci na výlet k hornímu Gosausee nebo celodenní přechod najdete tady.
V okolí je také hned několik ferrat – Laserer Alpin, Inntersport a další. Přečtěte si podrobnosti o jednotlivých ferratách a vyberte si tu nejlepší pro vás.

Lanovka Gosaukammbahn

Lanovka jezdí v letní sezoně každých 15 minut. Více o cenách i provozních hodinách čtete zde.