Via ferrata Drachenwand – všechno, co potřebujete vědět

Ferrata Drachenwand je jednou z nejoblíbenějších ferrat v Rakousku. Najde se hned několik důvodů proč – lanový most, visutá lavička nebo nádherné výhledy na tyrkysové jezero Mondsee. Pojďme se společně podívat na praktické tipy i podrobný popis ferratového výstupu Dračí stěny.

Ferrata Drachenwand

Ferrata Drachenwand vás odmění krásnými výhledy na Alpy, překrásné jezero Mondsee i několika žebříky, lanovým mostem nebo visutou lavičkou. Už ze samotné podstaty sem neberte nikoho se strachem z výšek. Čeká vás 560 metrů dlouhý jištěný výstup. Ferrata Drachenwand je rozdělena do 20 sekcí, díky kterým budete mít přehled v jaké části ferraty se nacházíte.

Poslední dobou se ferrata Drachenwand stala velmi oblíbenou a je třeba počítat, že se tu mohou tvořit fronty (zejména v létě a o víkendu). Vyplatí se tedy vyrazit i časně z rána nebo zvolit třeba podzimní všední den (kdy jsme ferratu měli prakticky sami pro sebe).

Výhledy z ferraty Drachenwand na Mondsee
Výhledy z ferraty

Vybavení

Při lezení na ferraty je potřeba nepodcenit vybavení. Kromě funkčního oblečení jsou nutné následující věci:

Případně se dá všechno koupit jako kompletní ferratový set.

Nástup na Drachenwand

Z parkoviště se vydáte kolem hostince (který budete mít po pravé straně) po silnici nahoru. Malá cesta odbočující doprava nahoru vás zavede k lesu, kde je studánka, kde si můžete napustit vodu. Budete pokračovat po značené cestě až ke kapličce Thekla, odkud už stačí následovat šipky „Kletterstieg“, které vás dovedou až na začátek ferraty Drachenwand.

Ferrata Drachenwand - žebříky na prvním úseku
Žebříky na prvním úseku

Samotná ferrata Drachenwand

Hned na začátek vás čeká stoupání po dvou na sebe navazujících kovových žebřících. Následuje úsek A/B na kterém budeme překonávat vodopád (zejména pokud v předchozích dnech hodně pršelo). Následuje poměrně jednoduchý, ale členitý terén, kde se vždy najde nějaké vhodné místo k odpočinku.

Nejzajímavější úsek je č. 13 a 14. Pokud se vydáte doprava, čeká vás exponovaný lanový most přes rokli, z něhož jsou krásné výhledy na Mondsee a pořídíte tu skvělé fotky. Za mostem se můžete posadit na vzdušnou lavičku a v případě, že tu nenarazíte na mnoho lidí tu třeba i posvačit. Po úseku nad lavičkou se obě části opět spojí.

Ferrata Drachenwand - lanový most
Lanový most

V případě, že se chcete mostu vyhnout, dejte se doleva, kde vás čeká technicky náročnější úsek obtížnosti C/D, který je nejtěžším úsekem na celé Dračí stěně. Nejčastěji je využíván zejména pokud se u mostku tvoří fronta. Za nás ale maximálně doporučujeme lanový most a visutou lavičku.

Vzdušná lavička na ferratě Drachenwand
Vzdušná lavička

Obě cesty se opět setkávají na rozeklaném skalním hřebeni (většinou B), který připomíná dračí hřbet a dovede vás až k vrcholovému kříži.

Lanový most na via ferratě Drachenwand
Pohled na lanový most shora

Vrchol – Drachenstein má 1060 metrů. Ještě, než se vydáte na sestup (cca 100 metrů od kříže) vás možná na cestě zaujme skalní okno (tzv. dračí díra) s průhledem na Mondsee. Podle legendy ji tu prý vyboural čert, který nezvládl přelet přes Dračí stěnu, když si odnášel zlobivou kuchařku.

Vrchol via ferraty Drachenwand a výhled na jezero Mondsee
Vrchol ferraty Drachenwand a výhled na Mondsee

Sestup z ferraty

Sestup je dobře značen a vede po turistické cestě – pěšina je ale občas úzká a místy vede nad prudkým svahem nad soutěskou. Cesta je místy zajištěna lanem či žebříkem – v minulosti už se tu stalo několik neštěstí právě na sestupu, proto nepodceňujte jištění a jistěte se tam kde to možné je. Sestup vám zabere něco mezi 60–90 minutami.

Zde si můžete stáhnout TOPO (mapku se zakreslenou obtížností na jednotlivých úsecích ferraty). Když ji budete mít s sebou v mobilu, budete mít přehled na jakém úseku se nacházíte.

Ferrata Drachenwand ve zkratce:

 • Obtížnost: nejtěžší úsek C (je tu i jedno C/D, které lze obejít)
 • Přístup: 25 minut
 • Doba na ferratě: 2-2,5 hodiny
 • Sestup: 1,5 hodiny
 • Nadmořská výška: 533m
Spodní část ferraty Drachenwand

Praktické informace

1) Cesta a parkování

 • Rakouská dálniční známka – pokud nechcete ztrácet čas objížděním dálnic, rozhodně se vyplatí. Desetidenní vyjde na 9,6 euro. Koupíte ji na většině čerpacích stanic poblíž hranic (i na české straně).
 • Parkování – Zaparkovat se dá zde, kam majitel pozemku umístil „parkovací automat“ s kartičkami. Za parkování dáte 2 eura. Souřadnice: 47.81866°, 13.35634°

2) Ubytování

Jedno z nejbližších a výborně hodnocených ubytování je apartmán Ferienwohnung An der Drachenwand. Pokud přihlédneme k ceně, nejlépe z ubytování v okolí vychází penzion Gesundheitshof Daxinger na druhé straně jezera nebo nedaleké AirBnB s výhledem na jezero.

3) Mapy

Určitě není od věci mít v mobilu stažené turistické offline mapy. Doporučujeme buď českou aplikaci Locus nebo Mapy.cz. Doporučujeme si stáhnout mapy do offline, protože na místě není moc dobrý mobilní signál.

Vrchol veraty Drachenwand
Vrcholové panorama

Počasí u ferraty Drachenwand

Jaké počasí vás čeká v následujících dnech?

MONDSEE Počasí

Je ferrata Drachenwand bezpečná?

Lezení na ferraty obecně patří mezi rizikovější sporty. Pokud ale dodržujete veškerá bezpečnostní pravidla, nemělo by se vám nic stát. Zrovna na ferratě Drachenwand se staly v minulosti vážné úrazy, nicméně v drtivé většině případů to bylo při sestupu. Nepodcenit sestup je naprosto klíčové. Je snadné si říct, že jste už ferratu dokončili a nemůže se nic stát. Spousta lidí se třeba při cestě dolů ani nejistí. Přitom po několikahodinovém výstupu jste unavení a někam spadnout je velice snadné. Kdykoliv je možné se jistit, vždy to udělejte!

Horní část via ferraty Drachenwand v Rakousku
Horní část ferraty

Co znamenají náročnosti?

 • A – lehké horské túry, železné lano často slouží pouze jako zábradlí, možno s dětmi
 • B – náročnější cesta, mělo by se rozhodně používat bezpečnostní vybavení.
 • C – těžší, nutnost vybavení, často dlouhé výstupy v exponovaném terénu, většinou bez extrémně náročných pasáží (myšleno především převisů)
 • D – náročné zajištěné cesty v horském terénu, často obtížné pasáže, většinou dlouhé výstupy, nutná dobrá vytrvalost
 • E – extrémně těžké, často silově náročné delší pasáže. Často chybí přirozené stupy, pro postup slouží pouze ocelové lano (může se objevit i ve stupni D).
  Zdroj: https://www.alpina.cz/t/klasifikace-ferraty

Tady se můžete podívat na video z ferraty Drachenwand:

Kam dál?

Gosausee

Gosausee je krásné ledovcové jezero v oblasti Horního Rakouska. Je obklopeno strmými svahy a nabízí malebné výhledy na Dachsteinský ledovec. Jezero Gosausee je oblíbeným turistickým cílem nejen pro jeho malebné okolí, ale právě i pro ferraty, které se tu nacházejí. Ferata Intersport je jednou z nejoblíbenějších ferrat v širokém okolí (je známá zejména pro svůj dlouhý a vzdušný lanový žebřík). Najdeme tu i menší a kratší ferratu „Laserer Alpin Klettersteig“, která je přímo u jezera.

Přečtěte si celého průvodce: Nejlepší ferraty a výlety u Gosausee.

Ferrata Intersport
Ferrata Intersport
Gosausee
Gosausee

Hallsatt

Vaše další cesta po Rakousku může směřovat na nedaleký Hallstatt. Toto městečko (zapsané na seznam památek UNESCO) se v poslední době těší veliké popularitě. Hallstatt má nejen krásný kostelíček, ale můžete si tu udělat výšlap na vyhlídku ze které je překrásný výhled na celé Hallstattské jezero. Oblíbeným turistickým cílem jsou i solné doly Salzwelten. Se vstupenkou do solných dolů máte automaticky i jízdu lanovkou. V okolí opět najdeme i ferraty.

Hallstatt

Čtěte také:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Via ferrata Drachenwand - všechno, co potřebujete vědět
Via ferrata Drachenwand - všechno, co potřebujete vědět

FAQ – Často kladené otázky?

Jak je ferrata Drachenwand obtížná?

Nejtěžší úsek, kterým musíte prostoupit je C. Zároveň je tu i volitelný C/D, který lze obejít. Více praktických informací o náročnosti a čase výstupu čtěte zde.

Kde se dá u ferraty Drachenwand zaparkovat?

Ve vesnici pod ferratou, je k dispozici placené parkoviště. Jeho souřadnice i více informací najdete zde.

Kde se u ferraty Drachenwand ubytovat?

Jedno z nejbližších a výborně hodnocených ubytování je apartmán Ferienwohnung An der Drachenwand. Pokud přihlédneme k ceně, nejlépe z ubytování v okolí vychází penzion Gesundheitshof Daxinger na druhé straně jezera nebo nedaleké AirBnB s výhledem na jezero.

Jak dlouho vám ferrata Drachenwand zabere?

Přístup: 25 minut
Doba na ferratě: 2-2,5 hodiny
Sestup: 1,5 hodiny
Pro podrobnější informace pokračujte sem.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!