Via ferrata Kaiser Franz Joseph – vše, co potřebujete vědět

Kaiser Franz Joseph je celodenní sportovní ferrata nedaleko městečka Hieflau. Nabízí krásný výhled na jezero Leopoldsteiner See i lom u města Eisenerz. Její vrchol korunuje krátký visutý most. Z vodácky oblíbené oblasti u řeky Salzy je to sem pouhých 40 minut.

Pojďme se společně podívat na praktické tipy i podrobný popis ferratového výstupu.

Popis ferraty ve zkratce:

 • Obtížnost: D
 • Přístup: 15 – 20 minut
 • Doba na ferratě: 4 hodiny
 • Sestup: 2 hodiny
 • Celková doba: 7 – 8 hodin (včetně přestávek)
 • Převýšení: 860 m
 • Jižní stěna
 • TOPO ferraty ke stažení zde.

Na závěr je možné absolvovat bonusovou ferratu Rosslochhöhlen – jedná se o zhruba 70metrový průlez jeskyní o obtížnosti E.

Charakteristika ferraty Kaiser Franz Joseph

Ferrata Kaiser Franz Joseph krásná sportovní ferrata, která vás vezme do skalní stěny s výhledem na Leopoldsteiner See. Jedná se o jižní stěnu, proto s sebou zejména v létě mějte alespoň 2 litry vody na osobu.

Nejtěžší úsek na vás čeká hned na začátku, kde je potřeba překonat lehce převislé úseky D a C/D. Po tomto kratším úseku je možnost ferratu opustit únikovou cestou. Dále se střídají vzdušnější pasáže s těmi chodeckými. Ve vzdušnějších pasážích vám pomohou kramle.

Na trase tu a tam najdete nějaký strom, který vám během letního dne poskytne stín. Většina cesty je ale na sluníčku. Na samotném závěru vás čeká krásný ale krátký lanový most, který je vděčným místem pro fotografie.

Ti, kterým tato ferrata nestačila, se mohou dále vydat pěšinou doprava na bonusový Ečkový úsek, který vás provede jeskyní s dalším visutým mostem.

Via Ferrata Kaiser Franz Joseph

Parkování, přístup a zázemí

Přímo u jezera se nachází placené parkoviště. Za 5 hodin parkování zaplatíte 2 eura, za 12 hodin 4 eura. K dispozici je zde bezplatné WC. Nachází se tu i restaurace s přívětivými cenami, které jsme dali zavděk po absolvování ferraty.

Přístup k ferratě je dobře značený. Od restaurace se vydáte po značené cestě 822, přejdete most přes říčku Seebach a u prvního rozcestníku se vydáte dál po značce doleva. Další rozcestník už značí nástup k ferratě doprava.

Z parkoviště k začátku ferraty překonáte prvních 100 výškových metrů.

Via Ferrata Kaiser Franz Joseph

Ferrata je rozdělena do 10 pasáží a podle plaketek na skále můžete sledovat kolik úseků už máte za sebou. Doporučujeme si však do mobilu stáhnout TOPO.

To nejtěžší na vás čeká již na úplném začátku. Hned po pár krocích přijde na řadu silová, mírně převislá pasáž, obtížnosti D. Tu na chvíli vystřídá Cčkový úsek, aby nás následně mohlo opět potrápit silové D. Po tomto prvním úseku je možné ferratu opustit po turistické stezce. Kdo zvládne tuto pasáž nemusí se bát ničeho dalšího. Ferrata je ještě hodně dlouhá, ale dále jsou už jen technicky lehčí úseky.

Via Ferrata Kaiser Franz Joseph

Následuje kratší pěší úsek, kde si můžete najít místo k odpočinku ve stínu stromů. Prostřední – nejdelší úsek začíná plaketkou 2 a končí číslem 8. Čeká nás výstup po skalním pilíři, trochu traverzu i velmi vzdušná stoupání po stěně kolmo nahoru. I na tomto úseku najdete pár míst k odpočinku. U plaketky 3 a 5 jsou i menší stromečky poskytující stín.

Po celou dobu se můžete kochat nádhernými výhledy na jezero Leopoldsteiner See.

U plaketky č. 8 je i vrcholová kniha. Následuje pěší stoupání po horské louce k poslednímu úseku ferraty. Závěrečnou třešničkou na dortu je dvojitý lanový most, na kterém si nezapomeňte udělat fotku, protože se jedná o velmi fotogenické místo.

Komu v tomto místě už stačilo ferratování, může se vydat po pěšině 822 doprava sestupovou cestou k jezeru, které nabízí skvělé osvěžení po náročném výstupu.

Ti, kteří mají chuť na přídavek, se mohou vydat po pěšině doprava k ferratě Rosslochhöhlen. Tato ferrata vás provede jeskyní a podíváte se i na další lanový most. Jen pozor na její obtížnost, nejtěžší úsek je značen obtížností E.

Sestup z ferraty

Sestupová cesta je dobře značena, vede po turistické trase č. 822. Z konce ferraty se vydáte nalevo po pěšině, jejíž první polovina je dobře schůdná. Druhá polovina je o poznání prudší, užší a často jsou na cestě kamínky a suť, která klouže. Tento úsek rozhodně nepatří k těm příjemným. Exponovanější části cesty jsou zajištěny ferratovými lany.

Na závěr doporučujeme koupel v řece či jezeře. Jde o neskutečně příjemné osvěžení!

Via Ferrata Kaiser Franz Joseph

Praktické informace

1) Mapy

Určitě není od věci mít v mobilu stažené turistické offline mapy. Doporučujeme buď českou aplikaci Locus nebo Mapy.cz.

2) Ubytování

Pokud hledáte ubytování v blízkosti, cenově nejpřívětivější je JUFA Hotel Eisenerz. Levnější ubytování se potom dá seznat v nedalekém Wildalpenu v Penzionu Black Sheep Adventures, případně jsou tu na obou březích řeky Salzy klasické kempy.

3) Vybavení

Při lezení na ferraty je potřeba nepodcenit vybavení. Kromě funkčního oblečení jsou nutné následující věci:

Případně se dá všechno koupit jako kompletní ferratový set.

Počasí u ferraty Kaiser Franz Joseph

Jaké počasí vás čeká v následujících dnech?

EISENERZ Počasí

Co znamenají náročnosti?

 • A – lehké horské túry, železné lano často slouží pouze jako zábradlí, možno s dětmi
 • B – náročnější cesta, mělo by se rozhodně používat bezpečnostní vybavení.
 • C – těžší, nutnost vybavení, často dlouhé výstupy v exponovaném terénu, většinou bez extrémně náročných pasáží (myšleno především převisů)
 • D – náročné zajištěné cesty v horském terénu, často obtížné pasáže, většinou dlouhé výstupy, nutná dobrá vytrvalost
 • E – extrémně těžké, často silově náročné delší pasáže. Často chybí přirozené stupy, pro postup slouží pouze ocelové lano (může se objevit i ve stupni D).
  Zdroj: https://www.alpina.cz/t/klasifikace-ferraty

Čtěte také:

Tady se můžete podívat na video z ferraty Kaiser Franz Joseph:

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!