Filipíny od A do Z: vše, co potřebujete vědět na cestování

Připravili jsme průvodce pro Vaše cestování na Filipíny. Kdy je nejlepší počasí? Co navštívit? Doprava, ubytování, ceny, letenky, jídlo, dovolená, nebezpečná zvířata, očkování. Vše, co potřebujete vědět!

Filipíny, to nejsou jen krásné písečné pláže a ostrovy omývané modrými vodami, najdete tu i zelení zářící rýžová pole, pohoří s vulkány a národní parky s džunglí, ukrývající překrásné vodopády. Je to takový tropický ráj, který jakoby ani nepatřil do jihovýchodní Asie. Perfektní destinace pro dovolenou i cestování.

V tomto průvodci vám přinášíme informace, které potřebujete před cestou vědět. Pojďme společně objevit tajemství tohoto ostrovního státu, který dohromady čítá 7 107 ostrovů.

Proč jet na Filipíny?

 • Přes 7000 tropických ostrovů a ostrůvků s křišťálově průzračnou vodou, jemnými písečnými plážemi a vodou, pověstnou svým korálovým bohatstvím (vyskytuje se zde 488 z 500 dosud známých druhů korálů).
 • Srdeční, vstřícní a neskutečně pohostinní místní obyvatelé.
 • Rýžové terasy, vulkány, hory…jednoduše příroda, která má návštěvníkům co nabídnout
 • Rozsáhlé jeskyní systémy – mnohé jeskyně jsou přístupné z lodi nebo na kajaku. Ve vnitrozemí můžete zažít doslova adrenalinovou speleologii.
 • Jedinečná španělsko-filipínská koloniální architektura – po historické španělské nadvládě tu zůstalo křesťanství i nádherné kamenné kostely.
 • Snadná domluva – mimo filipínštiny je druhým oficiálním jazykem angličtina
Filipíny jsou ideální destinací, kam v zimě za teplem.
Filipíny jsou ideální destinací, kam v zimě za teplem.

Filipíny na vlastní pěst

Z vlastní zkušenosti můžeme tuto zkušenost maximálně doporučit. Filipínci jsou obecně moc milí, ochotní a pohostinní. Vždy vám rádi poradí. Angličtina je navíc jejich oficiálním jazykem, což dělá vše o to víc jednodušší (včetně možnosti poznat filipínskou kulturu a porozprávět s místními).

Levné letenky na Filipíny

Zpáteční letenky na Filipíny běžně seženete okolo 17 000 Kč. V akci letenku koupíte i levněji. Levné letenky můžete vyhledávat přes Skyscanner.cz. Počítejte s jedním nebo dvěma přestupy. A celkovou dobou kolem 20 hodin. Pokud se už nacházíte někde v Asii a chcete na Filipíny přeletět, doporučujeme vyhledávač Momondo.

Kdy je nejlepší jet na Filipíny a počasí

Filipíny jsou ideální destinací pro zimní dovolenou v teple. Hlavní sezona trvá na Filipínách od listopadu do dubna. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince až po začátek března, kdy jsou zde příjemné teploty. Březen a duben nabízí slunečné počasí, ale teploty mohou být touho dobou až příliš vysoké. Listopad z vlastní zkušenosti nedoporučujeme, protože nám velkou část propršelo.

Počasí na Filipínách

Filipíny leží v teplém a vlhkém tropickém pásu. Střídají se tu 3 roční období:

 •        Horké a suché léto – od března do května,
 •        Období dešťů – od června do listopadu
 •        Chladné a suché období – od prosince do února.

Teplota u moře jen vzácně klesá pod 27 °C. Moře je samo o sobě také velmi teplé. Občas v něm člověk nenajde ani to potřebné osvěžení 🙂

Národní park Hundereds Islands. Ostrov Luzon, Filipíny.
Národní park Hundereds Islands. Ostrov Luzon.

Víza na Filipíny a podmínky vstupu

Pro Českou republiku platí pro cesty na Filipíny 30denní bezvízový styk – víza tedy nepotřebujete! Pro vstup do země musí cestovatel předložit pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Filipín, zpáteční letenku nebo jinou (jednosměrnou) letenku ze země.

Při turistických cestách nad 30 dnů je třeba požádat o víza na Filipínském Velvyslanectví v Praze.

Případné prodloužení pobytu lze vyřídit na pobočkách Imigračního úřadu v Manile (+63 2 527 3248).

Filipíny a ubytování

Ubytování jakožto celek je obtížné hodnotit. Záleží totiž nejen na oblasti, ale i na vašich standardech. Základní pokoj v nejlevnějších hotelech začíná na částkách kolem 200 Kč za pokoj na noc. Lepší pokoje a hotely najdete od 400 Kč výše. Luxusní hotely v plážových resortech se mohou vyšplhat takřka do neomezených výšin.

Pro vyhledávání ubytování jsme používali standartně Booking.com, výjímečně i server Agoda.com. Někde funguje zde i AirBnB. Často také není nic jednoduššího než se zeptat někoho z místních, jestli neví o nějakém levném hotelu. Často vás dovedou až na místo.

Filipínské děti. Mezi místními budete často středem pozornosti. Filipíny
Filipínské děti. Mezi místními budete často středem pozornosti.

Doprava a cestování na Filipínách

Vnitrostátní lety

Vnitrostátní lety v rámci jednotlivých ostrovů můžete vyhledávat pomocí vyhledavače Momondo (většinou nejvýhodnější lety po Asii), nejčastěji zde narazíte na společnosti AirAsia, Cebu Pacific a Philippines Airlines.

Autobusy

Pokud se chystáte na delší přejezdy po pevnině (především na Luzonu), autobusy budou vaší první volbou. Nejjednodušší je zajít na autobusové nádraží a lístek si koupit přímo tam. Pro delší přejezdy se vám nejspíš zalíbí autobusový přepravce Victory Liner, který poskytuje služby první třídy. Je tu ale i spoustu dalších společností a některé jízdenky můžete rezervovat pohodlně i online.

Pro kratší přejezdy můžete využít lokální autobusy. Na menších zastávkách je zastavíte mávnutím. S klidem se můžete jít prvně posadit, protože průvodčí za vámi přijde až po nějaké chvíli. Také se nelekejte, pokud vám průvodčí hned nevrátí peníze. Často musí vybrat peníze od ostatních cestujících, aby vám byl schopen rozměnit.

Tricykly

Dopravní prostředek, na který narazíte zejména na Luzonu na každém kroku. Je to vlastně taková motorka se „side károu“ na kterou jsou místní schopni vměstnat i 5 lidí. Mají je všude a jejich řidiči vám aktivně budou nabízet svezení. Slouží to vlastně jako takové místní taxi. Obzvláště když vidí bílého cestovatele, mohou se mezi sebou téměř poprat, protože turistům zpravidla nasadí větší cenu než místním.

Tricykly mají různé podoby. Filipíny
Tricykly mají různé podoby

Jeepney

Poslední dobou jsou už trochu na ústupu, ale stále tvoří krásný kolorit a místní MHD. Jsou to takové malé minibusy křížené s Jeepem, do kterého se může namačkat až neuvěřitelné množství lidí. Jízdenky neexistují, peníze jednoduše předáte spolucestujícímu vedle vás a ten je předá dál, dokud se nedostanou k řidiči. Pokud nemáte přesně, stejnou cestou vám řidič vrátí nazpět. Cesta do 5 km vás přijde doslova na pár drobných korun.

Jeepney - typický prostředek MHD, Filipíny
Jeepney – typický prostředek MHD

Lodě a trajekty

Pokud si přejete doplout na nějaký ten nedaleký ostrůvek, není problém oslovit místní, kteří vás na ostrov velice rádi zavezou. Pronájem lodi i s „lodníkem“ není zdaleka ani tak drahé. Například v Marine parku Hundred Islands, jsme za pronájem loďky i s řidičem na celý den dali dohromady 30 dolarů.

Mezi většími ostrovy pak jezdí trajekty. Jejich cena se odvíjí od vzdálenosti. Většinou narazíte na 2 typy trajektů. Rychlo-lodě jsou dělané především pro turisty a většinou jezdí na daný ostrov několikrát za den. Pak jsou velké lodě – kterým to trvá déle a potkáte tu hlavně místní, často se na nich dá i přespat.

S takovouhle lodičkou vás místní rádi svezou na nedaleké ostrovy. Filipíny
S takovouhle lodičkou vás místní rádi svezou na nedaleké ostrovy.

Taxi

Tak jako všude na světě se tu najde spoustu taxikářů, kteří chtějí odrbat turisty (především v Manile). Proto se hned na začátku jízd ujistěte, že taxikář zapne taxametr. Rovněž se můžete zeptat na odhadovanou cenu předem. Spíše než taxi, můžeme opět doporučit Grab či Uber.

Grab a Uber

Pokud se nechcete dohadovat o ceně s taxikáři, stáhněte si aplikaci GrabGrab je něco jako Asijská verze Uber. Uber tu funguje rovněž, ale Grab bývá zpravidla levnější. Tyto služby fungují ve větších městech.

Pronájem skútru/motorky

V některých oblastech (Bohol, Cebu) se vám vyplatí si na průzkum okolí vypůjčit motorku či skútr. Opět bude záviset na oblasti kde se nacházíte, ale za den za vypůjčení zaplatíte kolem 300-600 pesos.

Vodní buvol 🙂

Pokud se podíváme na dopravu k úplně původním obyvatelům ostrova Luzon tzv. Aeta people, můžeme zapomenout jak na Jeepneye, tak Tricykly. Jediným dopravním prostředkem, za pomocí kterého lze přebrodit i po pás hlubokou řeku, je vodní buvol. Filipínští Aeta totiž žijí ve velice odlehlých oblastech, kam nevedou silnice, ale pouze prašné písečné cesty. Za vodního buvola většinou zapřahají vozíček, na kterém vozí zásoby. Někdy ale vodního buvola jednoduše osedlají jako koně.

Vodní Buvol - dopravní prostředek lidí kmene Aeta, Filipíny
Vodní Buvol – dopravní prostředek lidí kmene Aeta

Jídlo a filipínská kuchyně

Ačkoliv Filipínská kuchyně nepatří mezi nejlepší, úplně špatná také není. Nejčastější přílohou je rýže. Oblíbené je zejména maso a ryby. Mezi tradiční pokrmy patří:

 • Lechón – vepř pečený vcelku,
 • Tapa – uzené hovězí maso, 
 • Adobo – kuřecí nebo vepřové maso v česneku, octu, oleji a sójové omáčce,
 • Dinuguan – dušené maso ve vepřové krvi,
 • Puchero – hovězí maso v banánech s rajčatovou omáčkou, 
 • Kare-kare – dobytčí maso se zeleninou vařenou v arašídové omáčce, 
 • Pinakbet – lilek, dýně, fazole a okra s krevetovou pastou, 
 • Sinigang – maso nebo mořské plody v kyselém vývaru, 

Restaurace

Dobrý oběd v restauraci pořídíte klidně od 30-50 Kč, nejdražší jídla z jídelníčku kolem 60 Kč. Opět záleží na lokalitě a typu restaurace. Většina restaurací si automaticky účtuje spropitné ve výši 10 %, v restauracích, které si „dýško“ nezapočítávají je zvykem nechat oněch 10 % z částky.

Luxusní oběd za 50 Kč, Filipíny
Luxusní oběd za 50 Kč

Street Food

Takzvané „Street Food“, neboli jídlo na ulici, seženete i v tom nejzapadlejším koutku nejmenší vesničky. Doslova za pár korun si můžete koupit nějaký ten špíz, smaženou rolku, vajíčka nebo třeba pečenou kukuřici. Mezi nejoblíbenější ale patří kuře, místní našli způsob, jak ho zužitkovat prakticky celé. Není tak výjimkou, že narazíte na kuřecí hlavy na špízu, sraženou krev, kuřecí pařáty nebo i střeva. Takže pozor na to, co si kupujete 🙂

Špízy připravené ke grilování - na takovéto Street Food stánky narazíte na Filipínách na každém kroku
Špízy připravené ke grilování – na takovéto Street Food stánky narazíte na Filipínách na každém kroku

Supermarkety s mikrovlnkou

Pokud zrovna nepotkáte nic jiného, je supermarket jistou volbou. Seven Eleven má často dlouhé otevírací hodiny a vždy tu najdete něco k jídlu. Ať už nějakou nudlovou polévku, párek nebo nějaký sendvič. Také si tu můžete dokoupit barel s vodou. Zpravidla mají uvnitř i pár židlí a stolečků.

Filipínská měna a přibližné ceny

Filipínskou měnou je filipínské peso (PHP).  100 Pesos odpovídá zhruba 43 Kč. Pro přepočet na české koruny se používá zjednodušený převod dělením dvěma (aktuální kurz je 1 PHP = 0.40 CZK).

Přibližné ceny na Filipínách

Ceny na Filipínách se budou lišit nejen ostrov od ostrova, ale především podle oblastí. V turistických resortech můžete očekávat vyšší ceny než v neturistických oblastech, kde je velmi levno. Kupříkladu na Luzonu, který není turisticky tak vyhledávaný jako jiné ostrovy, si můžete užívat doslova královský život za pakatel. Ceny jsou tu klidně poloviční v porovnání s ČR. Čísla na cenovkách jsou prakticky stejná nebo srovnatelná s domovinou, jen směnný kurz má peso 2x nižší (vůči koruně). Průměrná čistá mzda činí na Filipínách cca 7 500 Kč měsíčně.

Příklady cen
Pečivo v pekárně (plněné, sypané, ochucené) 1 ks4-6 Kč
Balená zmrzlinaod 15 Kč
Ovocný/čokoládový shake (0,5l)kolem 45 Kč
Jídlo ve stánku na ulici:
Klobása12 Kč
Burger30-40 Kč
Pizza50 Kč
Pytlík pražených oříšků25 Kč
Pokoj v levnějším hotelu/hostelu za nocod 200 Kč
Doprava – 5 km v Jeepney5 Kč
Taxi – 1 km8 Kč
Pivo (točené 0,5l)35 Kč

Pro podrobný přehled se můžete podívat na Numbeo.

Bankomaty, směnárny a platby kartou

Ve městech nebudete mít problém najít bankomaty nebo směnárny. Do odlehlejších oblastí doporučujeme vybrat nějakou hotovost do rezervy, ale zpravidla na nějaký ten bankomat/směnárnu/banku vždycky narazíte.

Směnárny

Ve směnárnách bez problémů vyměníte eura i americké dolary. U amerických dolarů si dejte pozor, abyste měli nepoškozené bankovky (někdy jsou tu na to citliví a natrženou nebo jinak poškozenou bankovku vám nevymění).

Bankomaty

Za výběr z bankomatu vám bude účtován poplatek 250 PHP. Často je zde horní limit pro výběr 10 000 PHP. Některé bankomaty by měly mít již vyšší limity (PNB, BPI, HSBC).

Platby kartou

Kartou se většinou dá platit v nákupních centrech větších měst, restauracích západního typu nebo v lepších turistických resortech.

Smlouvání

Na Filipínách se smlouvá pouze v některých případech. Ceny v restauracích a kamenných obchodech jsou pevně dané. Rovněž i přepravní společnosti mají pevně stanovené ceny.

Kdy je vhodné smlouvat (a cenu dohodnout předem):

 • S taxikáři
 • Při jízdě tricyklem
 • Při pronájmu soukromé lodě
 • V některých případech i na trzích (Jídlo mívá většinou pevnou cenu, ostatní zboží lze smlouvat)

A obecně kdykoliv, kdy se jedná o poskytování služby zákazníkům soukromou osobou.

Filipínské pobřeží
Filipínské pobřeží

Denní rozpočet na Filipíny

Tady velmi záleží, v jakém stylu cestování chcete pojmout. A kam se chcete podívat. My tu byli dvakrát a řekněme, že ty destinace i ceny se docela liší. Poprvé jsme na Filipínách (na ostrově Luzonu, sezóna 2017/18) strávili 10 dní intenzivního cestování a poznávání. Na jídle jsme nešetřili, spali jsme v levnějších hotelech, nejčastěji jsme se přemisťovali autobusy, zaplatili si tour na Mt. Pintubo, vozili se lodičkami, a dokonce jsme si na celý den pronajali loď. S takovýmto stylem jsme utratili průměrně 450-500 Kč/os./den. Letenky započítány nejsou. 

V listopadu 2023 jsme se vydali na líbánky na Coron a Palawan. Skoro každý den jsme vyrazili na nějaký island hopping a nevahali dát si kokos nebo drink na pláži. Ubytování jsme vybírali někdě ze střední kategorie a to nás to vyšlo cca na 1050 Kč/os./den. Opět bez letenek.

Očkování, nemoci a hygiena

Doporučené očkování na Filipíny

Vzhledem k nevalným hygienickým podmínkám v některých částech Filipín byste očkování rozhodně neměli podcenit. Obzvlášť pokud si nechcete nechat ujít místní „streetfood“. Základem by mělo být očkování proti Žloutence (Hepatitidě) typu A a Břišnímu Tyfu. Doporučuje se i očkování proti Žloutence typu B. Nově je k dispozici i očkování proti horečce Dengue.

Očkování je povinné pouze v případě, pokud přijíždíte ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice. V takovém případě je nutné doložit očkování proti žluté zimnici v mezinárodním očkovacím průkazu.

Voda z kohoutku pitná není. Určitě s sebou nezapomeňte přibalit antibakteriální gel na ruce a lékárnu vybavit základními léky, zejména na zažívací potíže (Smecta, Endiaron, černé uhlí,..). Doporučujeme nechat si před cestou předepsat i Ercefuryl (na cestovatelský průjem). Na na led v koktejlech a jinou nebalenou vodu si dávejte pozor zejména v oblasti EL Nido, která je pro toto nechvalně proslavena.

Krásné, pestrobarevné lodě. Filipíny
Krásné, pestrobarevné lodě.

Bezpečnost a politická situace na Filipínách

Ve městech byste měli dodržovat pravidla základní opatrnosti a schovat cenné věci do bezpečí – pro případ, že byste narazili na kapsáře. Doklady noste mimo peněženku. Pokud se vyhnete slumům a tmavým bočním uličkám, měli byste být v bezpečí.

Sledujte aktuální bezpečností situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Obecně se nedoporučuje cestovat do jižní (muslimské) i jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a Mindanao.

Všem cestovatelům se také doporučuje zaregistrovat se v aplikaci DROZD.

Pokud se vyhnete uvedeným destinacím a budete se držet pravidel bezpečnosti, neměli byste se ničeho obávat.

Nebezpečná zvířata na Filipínách

Ačkoliv i na Filipínách žijí nějaká ta jedovatá a nebezpečná zvířata, pravděpodobně se s většinou na dovolené nikdy nesetkáte. Pro všechny případy je ale dobré vědět, na co tu můžete narazit.

Jaká nebezpečná zvířata můžete na dovolené na Filipínách teoreticky potkat?

 • Komáři – představují reálné riziko a budou vaším úhlavním nepřítelem č. 1, mohou totiž přenášet horečku Dengue. Proto doporučujeme pořídit si repelent s vysokým obsahem DEET (ideálně 30-40 %). Vhodné je mít s sebou i moskytiéru. Výskyt malárie je minimální.
 • Toulaví psi – dle statistik jsou psi označování jako druhé potenciálně nejnebezpečnější zvíře, protože mohou mít vzteklinu. Psům se teda raději vyhýbejte a už vůbec je nezkoušejte hladit.
 • Kobra Filipínská – na Filipínách žije 179 druhů hadů a většina z nich je neškodná. Nejnebezpečnější je právě Filipínská Kobra, která se vyskytuje v provinciích Catanduanes, Masbate a Mindoro na Luzonu. V případě uštknutí okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, bez podání protilátky může člověk zemřít.
 • Medúzy – Setkání s medúzou rozhodně není nic příjemného. V případě požahání se doporučuje na poraněné místo dát ocet nebo moč. Většina medúz není smrtelně nebezpečných, až na výjimku, kterou je tzv. Čtyřhranka (Box Jellyfish). Vyskytuje se vzácně a v takových případech na pláži uvidíte výstražné cedule.
 • Chobotnice modrokroužková – sama od sebe vám nic neudělá, jen se k ní při potápění nepřibližujte moc blízko a už vůbec ji neberte do ruky, tato Chobotnice totiž patří k nejjedovatějším podmořským živočichům.

Kultura a trocha z historie Filipín

Do filipínské kultury se propsal vliv španělské a později i americké koloniální éry. Roku 1521 je na své cestě Kolem světa objevil Fernão de Magalhães a od roku 1565 se staly španělskou kolonií. Po španělsko-americké válce se v roce 1901 staly kolonií Spojených států amerických. Země získala nezávislost roku 1946. Přes 90 % obyvatel se hlásí ke katolické víře (konkrétně 81 % je římsko-katolického vyznání).

Katedrála Lady of Atonement, Baguio, Filipíny
Katedrála Lady of Atonement, Baguio

Svátky

Od křesťanství se odvíjí i svátky, které Filipínci slaví. Jsou to Vánoce, Velikonoce, ale také svátky mezinárodní, jako Nový rok nebo Svátek práce. Slaví se rovněž i svátky americké (Halloween, Valentýn), asijské (Čínský nový rok) a mají i své vlastní svátky (Den nezávislosti a Den národních hrdinů).

Festivaly

Filipínci rovněž milují festivaly. Vlivem španělské kolonizace se jim říká fiesta. Mezi nejznámější patří Pahiyas v Lucbanu (rituál díkuvzdání), velikonoční rituál ukřižování v San Fernandu nebo MassKara v Bacolodu, což je obrovský karneval inspirovaný latinskou Amerikou. Podívejte se na oficiální kalendář filipínských festivalů zde.

Filipíny – co navštívit?

Ostrov Palawan

Pátý největší ostrov Filipín je častokrát první volbou, pokud jde o výběr dovolenkové destinace. Bohatá divoká zvěř, džungle, ale především krásné bílé písečné pláže s tyrkysovou vodou, které v mnoha místech dokreslují dramatické vápencové útvary. Na Palawan se rozhodně doporučujeme vydat s dronem, protože z ptačího pohledu vypadá ostrov ještě lépe než z hladiny.

Do provincie Palawan spadá i oblíbený ostrov Coron.

Ostrov Luzon

Největší ostrov Filipín, svou povahou má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Plážových resortů tu tolik nehledejte, ale přírada je tu krásná. Luzon vás potěší, pokud chcete nahlédnout do míst nádherných rýžových teras v Banaue, vulkanické krajiny nebo navštívit původní obyvatele. Najdete tu magická místa jako je vzdušný hřbitov v Sagádě i národní park čítající přes 100 malinkých ostrůvků. Přečtěte si náš samostatný průvodce po ostrově Luzon.

Rýžové terasy v Banaue, Filipíny
Rýžové terasy v Banaue

Ostrov Bohol

Bohol je desátým největším ostrovem Filipín. Nabízí písečné pláže, delfíny, korály, krásné potápění, vodopády nebo slavné „Čokoládové kopce“. Denní teploty se tu pohybují průměrně kolem 28 °C, v noci teplota klesá na 25 °C. Má své letiště a trajektem se pohodlně můžete dostat na sousední Cebu.

Chocolate Hills - slavné čokoládové kopce ostrova Bohol, Filipíny.
Chocolate Hills – slavné čokoládové kopce ostrova Bohol. Zobrazit Tweet

Ostrov Cebu

Nejhustěji osídlený ostrov Filipín, který navštíví přes milion návštěvníků za rok. Jeho hlavním lákadlem jsou bílé písečné pláže a bohatý podmořský život, který je jak stvořený pro potápění.

Filipíny
Bohatý podmořský život kolem Cebu. Zobrazit Tweet

A mnoho dalších…

Manila – kapitola sama pro sebe aneb kam nejezdit

Chcete-li přátelskou radu, nezdržujte se v hlavním městě déle, než musíte. Manila nás šokovala svými kontrasty. Ačkoliv zde najdete luxusní západní kavárny stylu Starbucks, kde káva stojí 60 Kč nebo fastfoody typu McDonald’s, najdete zde také pouliční grily, kde vám večeři připraví 9letý kluk. Město je plné smogu a odpadků. V některých oblastech lidé žijí v primitivních přístřešcích kolem ulice.

Manila - Hlavní město Filipín je plné odpadků
Manila – Hlavní město Filipín je plné odpadků

Pár užitečných tipů a informací na závěr

 • Nevíte si rady? Zeptejte se policisty. Nejen, že byli nesmírně ochotní, ale také jsme měli větší záruku, že nám nedoporučí podnik kamaráda, který chce na turistech vydělat. Takhle to byla větší šance, že nám doporučí opravdu to nejadekvátnější, na co jsme se ptali nebo sháněli.
 • WC se nazývá „Comfort room“, splachovat se musí ručně. Opět záleží na oblasti – v hotelových resortech očekávejte západní standard. Ve venkovských oblastech je to jinak. Před kabinkami zpravidla najdete obrovský barel s vodou a několik „konviček“. Konvičku jednoduše naberete a musíte se vrátit po sobě spláchnout.
 • Teplé sprchy v levných hotelech nečekejte – často jsme byli rádi, že z kohoutku tekla, alespoň nějaká voda. Opět záleží od cenové kategorie.
 • Časové pásmo – SEČ +7 hodin (nemají letní čas) Stmívá i rozednívá se tu hrozně brzy. Na Luzonu slunce zapadá kolem 18.00 a vychází kolem 5-6 ranní.
 • Elektřina: 220 V/60 Hz; převažuje typ zásuvek používaných v USA a Kanadě, adaptér je potřeba
 • Filipínská vlajka – je nejpodobnější vlajkou té naší. Na rozdíl od české vlajky má ale prohozenou bílou a modrou barvu a v jejím klínu je navíc slunce a 3 hvězdy.
 • Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:

Chci jet na dovolenou na Filipíny!

Jste rozhodnutí jet na dovolenou na FIlipíny? Už zbývá jen si najít levné letenky na Filipíny!

Můžete si vybrat taky jednu z organizovaných tour:

Podívejte se na nádherné video o Filipínách:

Pokud vás zajímá ještě více, podívejte se, jak si náš kamarád Marek (alias Záchranář na cestách) postavil svou vlastní loď:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Filipíny na později a pro své kamarády:

Filipíny od A do Z_ vše, co potřebujete vědět pro vaši cestu

Filipíny – FAQ – často kladené otázky

Kdy je nejlepší jet na Filipíny?

Hlavní sezona trvá na Filipínách od listopadu do dubna. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince až po začátek března, kdy jsou zde příjemné teploty. Březen a duben nabízí slunečné počasí, ale teploty mohou být touho dobou až příliš vysoké. Zde najdete více o počasí na Filipínách.

Potřebuji na Filipíny víza?

Pro Českou republiku platí pro cesty na Filipíny 30denní bezvízový styk – víza tedy nepotřebujete! Pro vstup do země musí cestovatel předložit pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Filipín, zpáteční letenku nebo jinou (jednosměrnou) letenku ze země.

Při turistických cestách nad 30 dnů je třeba požádat o víza na Filipínském Velvyslanectví v Praze.

Jak hledat ubytování na Filipínách?

Pro vyhledávání ubytování doporučujeme server Agoda.com, který je většinou na Filipínách o něco výhodnější než Booking.com. Funguje zde i AirBnB. Většinou není problém také sehnat ubytování až na místě. Zeptejte se místních, oni vám poradí.

Jak funguje na Filipínách doprava?

Doprava na Filipínách je velice zajímavá a je to samo o sobě žážitek. Nejčastější dopravní prostředky jsou Tricykly (v podstatě kola nebo motorky s bočními vozíky – sajdkáry) a Jeepney (mini autobusy). Doprava na Filipínách je obecně velice levná a svezení stojí pár korun. Zde najdete více o dopravě na Filipínách.

Pomohl vám článek – Filipíny? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Filipíny od A do Z: vše, co potřebujete vědět na cestování“

 1. Opravte v textu „(1 PHP = 2 CZK)“ – tady je chyba. Mělo by být asi 2PHP = 1 CZK a nebo 1PHP = 0,5 CZK

Komentáře nejsou povoleny.