Filipíny – ostrov Luzon: rady, tipy a místa kam se podívat

Tento přehledný průvodce Vás provede po nejkrásnějších místech ostrova Luzon. Dozvíte se, co stojí za to navštívit, ceny jednotlivých atrakcí nebo jak se na zajímavá místa dostat. Pokud Vás zajímají i obecné informace a užitečné tipy pro cestování po Filipínách, doporučujeme přečíst průvodce Filipínami (který vznikl při cestování po Luzonu a severních Filipínách).

1) Rýžové terasy Banaue a Batad – 8. div světa

Ostrov Luzon je posetý rýžovými terasami, ale v Banaue jsou soustředěné na jednom místě. Místní obyvatelé jim zcela oprávněně říkají osmý div světa! Na rýžové terasy v Batadu se nedostanete jinak než pěšky. Rozhodně doporučujeme podívat se i do této odlehlé vesničky! Je až neuvěřitelné, že na světě ještě existuje obydlené místo, kam se jinak než pěšky nedostanete. Osobně jsme tu strávili celé 2 dny focením a procházením se po těchto horských rýžových terasách. Podle místních jsou rýžové terasy výnosný byznys a každý vlastník terasy se má na místní poměry velice dobře.

Tento přehledný průvodce Vás provede po nejkrásnějších místech ostrova Luzon. Dozvíte se, co stojí za to navštívit, ceny jednotlivých atrakcí nebo jak se na zajímavá místa dostat. Pokud Vás zajímají i obecné informace a užitečné tipy pro cestování po Filipínách, doporučujeme přečíst průvodce Filipínami (který vznikl při cestování po Luzonu a severních Filipínách).
Rýžová políčka v Batadu

Jak se tam dostat?

Spoustu turistů jede na Luzonu pouze z Manily do Banaue a zpět, aby viděli tuto naprosto monumentální přírodní scenérii. A opravdu to stojí za to! Rozhodně nesmíte vynechat ani úžasnou vesničku Batad! Osobně doporučujeme spojit tento výlet s návštěvou nedaleké Sagády.

Manila – Banaue

Autobusové jízdenky z Manily do Banaue a zpět si můžete rezervovat online na portálu 12GO. Cesta mezi Manilou a Banaue trvá 8-10 hodin. Jednosměrnou jízdenku seženete od 13 $ (450 PHP).

Operují zde 3 společnosti a každá vyjíždí z jiného místa v Manile:

 • Ohayami Transit – na rohu Fajardo Street a Lacson Avenue, Sampaloc Manilla
 • Danga Transit – Florida Cubao Terminal near Kamias
 • Coda Lines – Cubao HM Transport Terminal
Vyhlídková plošina v Banaue, ostrov Luzon - Filipíny
Vyhlídková plošina v Banaue

Banaue – Batad

Batad se nachází zhruba 18 km od Banaue. Jeepney (minibus) do Batadu jezdí pravidelně pouze jednou denně, v 15 hodin. Cesta trvá kolem 45 minut a zaplatíte za ni 150 PHP. Z Batadu do Banaue vyjíždí Jeepney brzy ráno (na aktuální přesný čas se zeptejte ve vašem hostelu).

Pokud zrovna netrefíte Jeapney, máte možnost pronajmout si trycykl za 400 PHP (nebo za 300 PHP s odvozem do sedla, ze kterého to je ještě 3 km pěšky). Případně si můžete domluvit na místě i jiné taxi, které bude poněkud dražší.

Další možností je nastoupit na Jeepney směrem na Bangaan nebo Mayoyao a vystoupit na Batad Junction, odtud je to 6 km pěšky (počítejte i s převýšením).

Sagada – Bontoc – Banaue

Pokud jedete ze Sagády, je potřeba se dostat nejprve do Bontocu. Ze Sagády jezdí do Bontocu Jeepney (jízdní řád je k dispozici v inforcentru v Sagádě). Z Bontocu jezdí do Banaue sdílené vany/autobusky za 150 PHP. Dopoledne by měly jezdit zhruba každou hodinu, nicméně se čeká až zcela naplní pasažéry. Cesta z Bontocu do Banaue trvá zhruba 2 hodiny.

Pokud se chcete za 1 den dostat ze Sagády až do Batadu, měli byste vyrazit ze Sagády už ráno.

Kde se ubytovat?

Banaue

V Banaue máte možnost většího výběru různých ubytování. Chcete-li mít nádherný výhled na rýžové terasy, doporučujeme Bogah Homestay. Vybírat můžete i z dalších ho(s)telů.

Batad

Naším oblíbeným místem se stalo Ramon’s place. Dobrý poměr cena/výkon nabízí Batad View Inn and Restaurant. Důležité je poznamenat, že vzhledem k tomu, jakým způsobem vesnička funguje (vše se sem složitě vozí a musí donášet) čekejte většinou základní vybavení, ale o to vřelejší hostitele.

Můžete vybírat i z řady dalších ať už na Agodě nebo na Bookingu.

Rýžové terasy a vesnička Batad
Rýžové terasy a vesnička Batad

Na co si dát pozor?

Pokud byste náhodou cestovali s kufrem, vězte, že je značně nepraktické jej tahat do Batadu. Čeká vás tu totiž cesta pěšky po mnoha schodech horskou vesničkou. S batohem je na Filipínách všechno rozhodně jednodušší. 

Batad – Tip na výlet k vodopádu

Oblíbeným místem pro trek v Batadu je vodopád Tappiya. Čekají vás úzké cestičky kolem rýžových políček a slušné klesání k vodopádu. Krajina je to krásná a trek si libovolně můžete prodloužit, touláním kolem nádherných rýžových teras. V hotelu vám budou pravděpodobně nabízet průvodce na trek, to ale není nutné (stačí vám GPS a mapa v mobilu).

Vodopád Tappiya, krásný výlet od rýžových polí v Batadu. Ostrov Luzon
Vodopád Tappiya, krásný výlet od rýžových polí v Batadu

Doporučená doba pobytu v Banaue a Batadu

Abyste si mohli rýžové terasy a horskou oblast dostatečně užít, doporučujeme zde strávit minimálně 2 celé dny.

2) Sagada

Sagada – magická a velmi zajímavá vesnička, která má návštěvníkům opravdu co nabídnout. Ať už máte v plánu podívat se na mystické vzdušné pohřebiště a tzv. „Hanging Coffins“ nebo se projít k nedalekému vodopádu, krásnému kostelu nebo se pustit do adrenalinové speleologie!

Kostel v Sagádě, ostrov Luzon - Filipíny
Kostel v Sagádě, Luzon – Filipíny

Jak se do Sagady dostat?

Manila – Sagada

Vyrážíte-li z Manily přímo do Sagady, není nic jednoduššího než si zarezervovat online některý z přímých autobusů. Cesta trvá 12 hodin, ceny začínají na 18 USD a autobusy vyjíždějí z Manily ráno.

Baguio – Sagada

Z Baguia se do Sagády dostanete autobusy GL Trans, které do Sagády vyrážejí každou hodinu od 6:00 ráno, poslední jede ve 13:00. Cesta trvá 5-6 hodin. Autobusový terminál: Baguio City. Jízdenky koupíte na místě.

Po příjezdu:

Autobus zastaví přímo před turistickou informační kanceláří, kde se musíte zaregistrovat a zaplatit rekreační poplatek (bez jeho potvrzení si nebudete moci zarezervovat žádnou aktivitu).

Bankomat najdete rovněž v Turistickém centru.

Sagada a ubytování

Pokud jde o ubytování v Sagadě, rozhodně budete mít z čeho vybírat. My můžeme doporučit Agape Log Cabin And Restaurant s krásným dřevěným interiérem přímo v centru.

Hanging coffins – Sagada

Nedaleko městečka Sagada se nachází skutečně mystické místo. Ve skalách tu totiž mají vzdušné pohřebiště. Několik desítek rakví je buď zavěšeno přímo na skále nebo jsou na sebe jednoduše navrstveny a umístěny do vysoce i níže položených jeskyních ve skále. Jde o tradiční způsob pohřbívání místních obyvatel.

Hanging Coffins, Sagada
Hanging Coffins, Sagada

Pohřben tímto způsobem však nemůže být každý a existuje zde nemálo kritérií:

 • Nebožtík musí být starší 80 let
 • Musí mít děti
 • Zároveň jeho/její děti musí uzavřít sňatek
 • A také musí mít vnoučata

Ačkoliv jsou Filipíny křesťanskou zemí, je tenhle pohřební rituál otevřen i nekřesťanům. Jediným rozdílem je typ rakve, ve které jsou nevěřící pohřbeni. Pro nevěřící je to pouze vydlabaný kmen stromu převázaný provazem, do kterého jsou nebožtíci vloženi ve skrčené poloze.

V Echo Valley potkáte mimo rakví zavěšených na skalách i rakve v jeskyních kolem. Některé rakve už se poměrně dosti rozpadají.

Naší průvodkyně jsme se zeptali, proč jsou vlastně visící rakve visící?

Prý nejen proto, aby byli blíže k nebi, ale i z důvodu, aby se k tělům nedostali psi. A věřte nebo ne, i nadále se tu takto pohřbívá, nejmladší nebožtík zde byl uložen v roce 2010.

Zavěšené rakve v Echo Valley, Sagada, Ostrov Luzon, Filipíny

Zavěšené rakve v Echo Valley, Sagada

Vstupné a průvodce na Hanging Coffins

Vstupnému do Echo Valley ke slavným Hanging Coffins se nevyhnete, dokonce vás tam nepustí ani bez průvodce. Cesta do údolí ozvěn začíná už několik desítek metrů za kostelem. Ve stánku, kde vybírají vstupné si můžete odložit batoh. Průvodcem vám pravděpodobně bude někdo z místních. Naše průvodkyně měla ve vzdušných rakvích prý pohřbené předky. Pokud se vás domluví více dohromady, můžete poplatek za průvodce sdílet. Zaplatíte kolem 200-300 PHP za osobu.

S naší průvodkyní u vstupu do Echo Valley a Hanging Coffins, Sagada
S naší průvodkyní u vstupu do Echo Valley a Hanging Coffins, Sagada

Rozsáhlé jeskyně v Sagádě

Rozsáhlá jeskyně Sumaguing-Lumiang Cave je vskutku impozantním dílem přírody. Tour s průvodcem si jednoduše zarezervujete v Turistickém centru. Nabízejí tu 2 varianty:

 • Kratší Samuguing Cave (cca 2-2,5 h), která není tak náročná nebo
 • Lumiang – Sumaguing connection (4-5 hodin)

Lumiang-Sumaguing cave connection – Sagada

My se rozhodli pro tuto dobrodružnou variantu! Ačkoliv jsme rozhodně nečekali něco jako nedělní výlet do Moravského krasu, že to bude ale až tak adrenalinové jsme nepředpokládali. Dostali jsme čelovky a začali klesat jeskyní až na její samé dno. Některá místa vyžadovala téměř akrobatické polohy, aby se do té skulinky člověk mohl narvat. Otevřeně říkám, že člověka s nadváhou by tam rozhodně nepustili. Navíc většina kamenů byla pořádně uklouzaná a co teprve když došlo na nejištěné místo nad pořádně hlubokou propastí. Po téhle exkurzi jsme pochopili, proč v každém obchodu se suvenýry prodávali hromadu triček s designem – „I survived Sagada“.

Připravte se, že se trochu namočíte i zašpiníte, budete prolézat i přelézat kameny a tu a tam je potřeba i sešplhat nebo vyšplhat po laně.

Jeskyně v Sagádě – jeden z bezpečnějších úseků
Jeskyně v Sagádě – jeden z bezpečnějších úseků

Kostel v Sagádě

Určitě si udělejte procházku k nedalekému kostelu Panny Marie. Jedná se o anglikánský kostel, který byl postaven roku 1904 americkými misionáři. Pokud se vydáte k Hanging Coffins, můžete jej navštívit při této cestě.

Vodopády Bomod-ok a další

Pěkný trek si můžete udělat k vodopádům Bomod-ok, kde se můžete i vykoupat. Na celý výlet si vyhraďte cca 4-6 hodin. Opět si můžete zaplatit i průvodce za 500 PHP, který k vodopádům může vzít až 10 lidí.

Pokud chcete prozkoumat i další vodopády v okolí, můžete navštívit Bokong Falls, které nabízejí krásnou lagunu, ve které si můžete zaplavat nebo další vodopády, kterými jsou monumentální Pongas Falls.

Doporučená doba pro Sagadu

Na to užít si vesničku plnými doušky vám mohou stačit rovněž 2 dny.

3) Baguio

Baguio – studentské město, ale i místo ve kterém se pravděpodobně zastavíte na své cestě do Sagady. Díky svojí nadmořské výšce (1540 m. n. m.) a příjemné teplotě se stalo letním „hlavním městem“ Filipín.

Baguio – co dělat a kam vyrazit?

Mines View Park

Tato vyhlídková plošina je nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem Baguio. Najdete ji v severozápadní části města (4 km od centra). Mines View Park nabízí krásný výhled na město i bývalé zlaté a měděné doly. Mimo několika stánků se suvenýry si zde můžete vyzkoušet obléci tradiční oděv Cordirela regalia.

Výhled z terasy Mines View Park, Baguio, ostrov Luzon, Filipíny
Výhled z terasy Mines View Park, Baguio, Filipíny

Jak se k Mines View Park dostat?

Z centra sem jezdí Jeepney linka Plaza-Mines View. Terminál naleznete ve spodní části ulice Mabini Street naproti pekárně Danes Bakeshop. Cesta trvá 5-10 minut. Připravte si kolem 12 PHP.

Katedrála Our Lady of Atonement (Baguio Cathedral)

Římsko-katolická katedrála, která se majestátně tyčí na vrcholku kopce. Je odtud i krásný výhled na město. Pokud se sem vydáte pěšky z centra čeká vás dlouhé a strmé schodiště a prudké ulice směrem vzhůru. Rozhodně můžeme doporučit!

Katedrála Our Lady of Atonement, Baguio, Filipíny
Katedrála Our Lady of Atonement, Baguio, Filipíny

Baguio City Market – Městské tržiště

I když si neplánujete nic koupit, je to velmi pěkné místo, kam se projít a podívat se, co všechno se zde nabízí. Ovoce, zelenina, koření, ryby,…..Trh naleznete rozprostřený podél ulice Magsaysay Avenue.

City Market, Baguio, Filipíny
City Market, Baguio, Filipíny

Burnham Park

Tento městský park v samotném středu města je příjemným místem k procházce. Můžete si tu koupit zmrzlinu, ovoce, svézt se na labuti, půjčit si kolo nebo se dokonce i projet na kolečkových bruslích v kryté aréně. Nedaleko je i dobrá a levná The Ganza Restaurant.

Baguio night market

Každý večer mezi 21. hodinou a půlnocí se můžete jít podívat na večerní trh. Nachází se hned vedle Burnham parku na polovině ulice Harrison Road.

Botanická zahrada Baguio

Pokud patříte mezi milovníky rozličných druhů rostlin, může se vám líbit i návštěva botanické zahrady. Baguio Botanical Garden je také známá pod jménem Igorot Village (můžete zde spatřit původní chatičky nebo vyřezávané sochy). U vstupu se rovněž můžete vyfotit se skupinkou místních v tradičních oděvech. Vstup do Botanické zahrady v Baguio je zdarma. Zahrada zavírá za soumraku.

Tradiční oděvy místních, Baguio
Tradiční oděvy místních, Baguio

Jak se k Botanické zahradě dostat?

Vstup do Botanické zahrady se nachází na ulici Leonardo Wood Road, mezi Write Parkem a Teachers Camp. Z města se tam dostanete různými Jeepney linkami (ve směru Mines View, Pacdal Beckel, Country Club, Navy Base, Tuding a Itogon).

Další zajímavá místa

Jak se do Baguio dostat?

Lokální doprava v Baguio, Jeepny směr Mines View, ostrov Luzon - Filipíny
Lokální doprava v Baguio, Jeepny směr Mines View

Manila – Baguio

Z Manily se do Baguio dostanete velmi jednoduše. Autobusy Victory Liner vyráží pravidelně z následujících autobusových nádraží:

Pro rezervaci jízdenek a vyhledávání času odjezdů se podívejte na jejich stránky: VictoryLiner.com

Ubytování v Baguio

Baguio nabízí nepřeberné množství hotelů a hostelů.

Pěkné ubytování v centru v blízkosti Parku nabízí Metro Pines Inn. Pokud hledáte „Budget“ ubytování v blízkosti centra, pak se nabízí Baguio Kangen. V okolí Mines View můžete vyzkoušet Ibay Zion Hotel nebo levný hostel JONY’s Place.

4) Hundred Islands National Park – Luzon

Jeden z nejhezčích národních parků, který ostrov Luzon a severní Filipíny nabízí. Přesně 123 malých ostrůvků mezi které vás zaveze lodička s vaším osobním kapitánem. Z ostrůvku na ostrůvek je to téměř co by kamenem dohodil. Nejhezčí výhled si ale vychutnáte z vrcholku některého z ostrovů! Hundred Islands National Park nabízí širokou škálu aktivit. Od potápění až po naprosto dokonalou zipline! Nudit se tu rozhodně nebudete. Podniknout můžete jednodenní výlet nebo zvolit variantu s přespáním na ostrově.

Hundred Islands National Park, filipínské ostrůvky
Hundred Islands National Park, Luzon

Co Vás čeká?

Mají tu sochu Ježíše – skoro jako v Riu, jeskyni do které si můžete zaplavat a pokud je dostatečně vysoká hladina, tak i skočit. Na jiném ostrůvku je zase výborná restaurace, pláž i vysutý most z jednoho ostrova na druhý. Naprosto dokonalou zipline s úžasnými výhledy si užijete na Governor’s Island! Opomenout nejde ani šnorchlovací zastávku nebo vysutý bambusový bar, který má perfektní rampu pro skoky do vody. Celodenní privátní lodní plavba s osobním průvodcem nás stála dohromady 650 Kč.

Vstup do Hundred Islands National Park – Luzon

Než se vydáte na plavbu za dobrodružstvím, je potřeba navštívit Infocentrum parku, které je v přístavu. Zde se zaregistrujete a zaplatíte za vstup. Po zaplacení poplatku dostanete doklad, který předložíte kapitánovi vaší lodi.

 • Vstupné 30 PHP/os.
 • Enviromentální poplatek 40 PHP/os. a den.

TIP: Vybavte se hotovostí! Na ostrovech se kartou platit nedá!

Plavba a její možnosti

Jak už bylo zmíněno, máte možnost zvolit mezi jednodenní variantou a možností zůstat přes noc. Pokud se rozhodnete pro dvoudenní výlet, počítejte s tím, že bude plavba minimálně dvojnásobně tak drahá. Dále je potřeba zarezervovat si i ubytování na ostrovech (od 1000 PHP). V případě, že máte vlastní stan, zaplatíte za něj jen 200 PHP. Více informací se dozvíte opět v infocentru.

Filipínská zip line v Hundred Islands National Park
Filipínská zip line v národním parku Hundred Islands

Pronájem lodí (i s kapitánem)

Kolik za loď zaplatíte se odvíjí i od její velikosti. Můžete se také domluvit s dalšími lidmi a náklady sdílet. Počítejte ale také s tím, že výlet je variabilní a je pouze na vaší domluvě s kapitánem kolik času na kterém ostrově strávíte. Proto možná stojí za to připlatit si za soukromou loď.

 • Malá loď (1-5 pasažérů) – 1400 PHP za den (3000 PHP za 2 dny)
 • Střední loď (6-10 pasažérů) – 1800 PHP za den (3800 PHP za 2 dny)
 • Velká loď (11-15 pasažérů) – 2000 PHP za den (4500 PHP za 2 dny)

Aktivity v Hundred Islands National Park – Luzon

Hundred Islands National Park nabízí spoustu možností, zde přinášíme celý výčet i s cenami:

 • Zipline (Governor’s Island) – 250 PHP. Ta opravdu stojí za to, na hezčí zipline jsme ještě nejeli! Ten výhled je vskutku nádherný!
 • Jet ski – 1000 PHP/15 min
 • Banana Boat – 250 PHP. Klasický banán tažený za lodí.
 • Helmet Diving – 400 PHP. Jedná se o potápění s potápěcí helmou. Trvá 20 minut.
 • Kayaking – 250 PHP/hodina
 • Půjčení setu na šnorchlování – 250 PHP na celý den
Skok u Bambusového baru, Hundred Island Marine Park
Skok u Bambusového baru, jedna z posledních zastávek

Co s sebou?

 • Hotovost
 • Sluneční brýle
 • Opalovací krém
 • Plavky
 • Potápěcí brýle a šnorchl (lze vypůjčit)
 • Vodu
 • Svačinku (najíst se můžete v restauraci na ostrově – mají výborné ryby)
Výhled na krásný Hundred Island Marine Park, Luzon - Filipíny
Výhled na krásný Hundred Island Marine Park

Kde se u Hundred Islands ubytovat?

Krásnou lokalitu přímo v přístavu nabízí náš oblíbený Kylah Pension (Transient) House. Nejlevnější variantou je potom Villa Milagros Pension House a ubytování ve sdíleném pokoji. Můžete se podívat i po dalších možnostech ubytování v této oblasti.
Pokud máte namířeno k Bolo Beach, můžete se ubytovat v mini resortu Santorini se soukromou pláží, který má skvělé reference.

Jak se k Hundred Islands National Parku dostat?

Autobusem z Manily do Alaminos

Prvním krokem je dostat se do městečka Alaminos. Z Manily můžete rezervovat přímé spoje do Alaminos na 12GO. Cesta zabere zhruba 3-4 hodiny. Z Alaminos se k přístavu dostanete tryciklem. Hledejte Lucap tricycle terminal.

5) Mt. Pinatubo

Mount Pinatubo je vulkán, který má uprostřed svého kráteru nádherné jezero. Jeho barvy se prý mění každý týden podle toho, v jakém stádiu vývoje se zrovna nachází plankton jezera. Barva může být od tyrkysově modré, přes zelenou až po hnědou. Už jen cesta na začátek pěšího úseku je obrovským zážitkem. K sopce se nedá dostat jinak, než přes celkem hlubokou řeku. A tak vás čeká transport armádním vozidlem, kterému ještě k tomu musí pomáhat obří traktor, aby neuvízlo v řece. K vulkánu Pinatubo se nedá jít bez průvodce, je potřeba si objednat organizovanou „tour“, která zahrnuje i převoz přes řeku. My byli s TRIPinas (nejlevnější, kterou jsme našli) a můžeme rovněž doporučit.

Jezero v kráteru Mt. Pinatubo, ostrov Luzon - Filipíny
Jezero v kráteru Mt. Pinatubo, Luzon

Na co se připravit?

Jakmile se dostanete na základnu, čeká vás představení „trati“, při kterém si můžete dát kávu nebo čaj. Po rozpravě už se nasedá na armádní vozidla a čeká vás pořádně prašná cesta k vulkánu. Po cestě můžete pozorovat původní obyvatele kmene Aeta. Jakmile výprava dorazí na místo startu (jsou tu i WC), je čas vyrazit na 7 km dlouhou cestu vzhůru. Čeká vás poměrně pozvolné stoupání vulkanickou krajinou i údolím, kterým protéká řeka. Na půli cesty potkáte stánky s občerstvením a suvenýry. Tu a tam můžete spatřit ukazatele, které vám řeknou, jak to ještě máte daleko. Odměnou je krásný výhled na jezero uprostřed kráteru sopky Pinatubo. Na jakou barvu jezera zrovna narazíte, to bude překvapení…

Časová náročnost: 1 celý den

Přes řeku se i takto bytelná vozidla dostanou jen za pomoci traktoru, Mt Pinatubo tour, Luzon - Filipíny
Přes řeku se i takto bytelná vozidla dostanou jen za pomoci traktoru

Co s sebou na Mount Pinatubo?

 • Šátek/roušku (proti prachu po cestě – budete doslova zasypaní)
 • Pevnou obuv
 • Vodu
 • Obědový balíček a svačinu
 • Pláštěnku
 • Klobouk/čepice
 • Opalovací krém
 • Sluneční brýle
Poslední část treku k Mt. Pinatubo, Luzon - Filipíny
Poslední část treku k Mt. Pinatubo, Luzon

Jak se k Mount Pinatubo dostat?

Zaleží především na vašich plánech, jestli se k Mt. Pinatubo dostanete s organizovanou tour přímo z Manily nebo se připojíte až na základně (či na určených pick-up místech: Angeles/Clark nebo San Fernando). Detaily si domluvíte se společností, se kterou se na Pinatubo vydáte. V případě, že pojedete autobusem přímo z Manily, počítejte s brzkým startem (kolem 3-4 ráno z Manily).

Kmen Aeta

Navíc po cestě můžete potkat místní obyvatele, kteří se vrací z nejbližšího městečka na svém vodním buvolu a dokonce je i přímo navštívit v některé z jejich chýší!

Vodní buvol, každodenní dopravní prostředek lidí z kmene Aeta, Mt. Pinatubo - ostrov Luzon, Filipíny
Vodní buvol, každodenní dopravní prostředek lidí z kmene Aeta

6) Vigan

Pokud jste fanoušky španělské koloniální architektury a máte ještě nějaký čas nazbyt, určitě se vám bude Vigan líbit. Město je zařazeno mezi světové dědictví UNESCO. Nenechte si ujít procházku historickým centrem města, zastavte se u magické zpívající fontány nebo u starobylé věže Bantay. Co dělat a kam ve Viganu zajít si můžete přečíst v tomto článku (pouze AJ).

Možnosti ubytování ve Viganu, najdete zde.

7) Manila

Manila je pro většinu návštěvníků vstupní branou na Filipíny. Osobně bych se tu nezdržovala déle, než je třeba. Manila nás šokovala svými kontrasty. Ačkoliv zde najdete luxusní západní kavárny, hotely nebo fastfoody typu McDonald’s, najdete zde také pouliční grily, kde vám večeři připraví 9letý kluk.

Manila - hlavní město a odpadky kam se podíváš
Manila – odpadky kam se podíváš

Přes půl města se dostanete za necelé 4 Kč, ale není to žádný med, protože vás při jízdě dusí všudypřítomný smog. Při jízdě Jeepney nebo tricyklem se totiž nevyhnete doslova černým oblakům dýmu. Nejeden ekolog by se rozbrečel. Nemluvě o tunách odpadků povalujících se na ulicích i v řece, která byla špinavější než cokoliv, co jste kdy viděli.

V postranních uličkách jsme viděli děti spát na ulicích i lidi, kteří žijí v nejprimitivnějších „přístřešcích“. Slepice i kohouti tu pobíhali mezi auty.

Nápis I love Manila - věděli proč to přikrýt...
Věděli proč to přikrýt….

Manila Ocean park

Pokud vám v Manile nějaký čas přebývá, hezkým místem pro návštěvu je Manila Ocean Park. Objevíte zde nejen podmořský život, ale mají tu i cvičené papoušky a tulení show. Výhodně výjde Ocean Park Attraction Pass (máte zde i garanci nejnižší ceny).

Ubytování v Manile

Nejlépe dostupná oblast u letiště i dále do centra Manily je Pasay. V Pasay je rovněž i autobusové nádraží, ze kterého se dále vypravíte na další cesty po ostrově.

Chci jet na ostrov Luzon!

Nezbývá než koupit letenku a vyrazit! Letíte-li z ČR nebo z Evropy, hledejte na Skyscanner.cz. Letíte z Asie? Pak je často nejvýhodnější Momondo.

Kompletního průvodce po Filipínách najdete zde:

Podívejte se na nádherné video z Filipín:

Přejeme pohodové cestování po Filipínách a Luzonu! A pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, určitě se nám nebojte napsat!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si ostrov Luzon na později a pro své kamarády:

Filipíny - ostrov Luzon_ rady, tipy a místa kam se podívat

Luzon – FAQ – často kladené otázky

Kdy je nejlepší jet na Luzon?

Hlavní sezona trvá na Filipínách od listopadu do dubna. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince až po začátek března, kdy jsou zde příjemné teploty. Březen a duben nabízí slunečné počasí, ale teploty mohou být touho dobou až příliš vysoké. Zde najdete více o počasí na Filipínách.

Potřebuji na návštěvu Filipín víza?

Pro Českou republiku platí pro cesty na Filipíny 30denní bezvízový styk – víza tedy nepotřebujete! Pro vstup do země musí cestovatel předložit pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Filipín, zpáteční letenku nebo jinou (jednosměrnou) letenku ze země.

Při turistických cestách nad 30 dnů je třeba požádat o víza na Filipínském Velvyslanectví v Praze.

Jak hledat ubytování na Filipínách?

Pro vyhledávání ubytování doporučujeme server Agoda.com, který je většinou na Filipínách o něco výhodnější než Booking.com. Funguje zde i AirBnB. Většinou není problém také sehnat ubytování až na místě. Zeptejte se místních, oni vám poradí.

Jak funguje na Filipínách doprava?

Doprava na Filipínách je velice zajímavá a je to samo o sobě žážitek. Nejčastější dopravní prostředky jsou Tricykly (v podstatě kola nebo motorky s bočními vozíky – sajdkáry) a Jeepney (mini autobusy). Doprava na Filipínách je obecně velice levná a svezení stojí pár korun. Zde najdete více o dopravě na Filipínách.

Pomohl vám článek – Luzon? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!