Zanzibar – Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Čím dál tím více populární destinace, kterou po návratu lidí chválí, nebo nenávidí. Proč? To se dozvíte v tomto článku, ve kterém budou i informace, co navštívit a proč nezůstat jen v hotelu u bazénu nebo pláže. Článek je subjektivním názorem mladého páru, kteří se ubytovali na východě ostrova v místě The Uroa Beach.

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Obecné geo-sociální informace a kousek historie

Zanzibar, rozkládající se ve vodách Indického oceánu nedaleko východního pobřeží střední Afriky, je místem, kde se prolínají kulturní a historické vlivy mnoha národů​​. Zaznamenalo unikátní historii, kdy bylo pravidelným cílem obchodníků z Arabského poloostrova, Persie, Indie a později i Evropy už více než 2200 let před současností. Původní africká populace ostrovů byla známá jako Wabantu. Portugalská invaze v 15. století, později následovaná nadvládou Ománských Arabů ve druhé polovině 17. století, přispěla k formování Zanzibaru jako významného obchodního centra, zejména ve výměně slonoviny a obchodu s otroky​​. (problematice okroků budeme mluvit i dále)

Historie Zanzibaru je silně spojena s obchodními trasami Indického oceánu. Ve starověku byly ostrovy součástí rozsáhlé obchodní sítě, která zahrnovala výměnu zboží mezi východní Afrikou, Arabským poloostrovem, Indií a později i s Evropou. Tento obchod umožnil kulturní a sociální interakci mezi různými etnickými skupinami, což vedlo k vytvoření bohaté a rozmanité společnosti na ostrovech. Tato směsice kultur je dodnes patrná v architektuře, jazyce (swahili) a tradicích Zanzibaru​.

V roce 1824 si sultán Said ibn Sultan z Ománu vybral Zanzibar jako své hlavní město, čímž posílil jeho pozici jako regionálního obchodního centra. V 19. století, za sultánovy vlády a později pod britskou nadvládou, zaznamenal Zanzibar rozkvět ve vývozu koření, slonoviny a otroků, což z něj učinilo jedno z nejdůležitějších obchodních center v oblasti​​.

V roce 1964 se Zanzibar spojil s Tanganjikou, což vedlo k vytvoření Spojené republiky Tanzanie. Nyní je Zanzibar poloautonomní provincií Tanzanie, která se skládá z mnoha malých ostrovů a dvou velkých: Unguja a Pemba. Hlavním městem je Zanzibar City na ostrově Unguja​.

Místo/hotel, které bychom doporučili každému, kdo nemá malé děti

Jak již bylo v úvodu napsáno, vybrali jsem si hotel Uroa Bay Beach Resort, který se nachází na východě ostrova u klidné destinace, která je zhruba hodinu autem/autobusem z hlavního města a tím pádem i letiště.

Toto místo jsme vybrali spíše náhodně a to hlavně kvůli ceně a recenzím, které byli na tuto oblast. Neletěli jsem na “vlastní pěst”, ale zájezd jsem si koupili právě na Invia.cz zde. Tedy auto (transport z letiště) a další potřebnosti jsme měli zahrnuty v ceně zájezdu. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Pro koho je resort určený?

Tento rezort není určitě vhodný pro lidi, kteří chtějí trávit celou dovolenou na pláži nebo u bazénu. A zároveň bych NE-doporučoval tento hotel rodinám s dětmi. Protože východní pobřeží ostrova Zanzibar je typický svými velkými odlivy. A když píši velký, tak opravdu v největším odlivu se může moře vzdálit až na 500 metrů od “pláže”. A naopak, když je příliš velký příliv, tak voda na pobřeží unáší chaluhy a bohužel i nepořádek z moře. 

Tedy, pokud byste se chtěli koupat v moři, tak příliš mnoho šancí mít nebudete. Ani bazén v tomto resortu vás úplně neuspokojí, protože je spíše menší a tedy by se mohlo stát, že druhý den už se budete na lehátku nudit. 

Zanzibar a celá Tanzanie, je typická muži, kteří na pláži nabízí takřka vše. Od zájezdů, přes zboží různého typu. Což však u tohoto hotelu bylo velmi limitované a tedy vás tito “beach boyové” podobu zájezdu furt neotravovali. Samozřejmě do resortu mají vstup zakázaný a navíc ochranka byla i v okolí pláže, tedy jste se mohli (při dobrých přílivových podmínkách) hezky vykoupat.  

Nic méně, všechny tyto “negativa” měli pro nás i krásná pozitiva. Protože kromě otravných chlapíků nabízející vše možné jsou na plážích i Masajové, kteří jsou méně otravní a fungují na plážích jako průvodci. My, pokud jsem zůstali na hotelu u pláže, tak jsem s nimi chodili právě za odlivu daleko do moře, kde se objevovaly krásné písečné duny, tedy pláže kde bylo spoustu mořských hvězdic a krásné křišťálové vody. Zároveň po celou dobu s vámi komunikují a ukazují kudy máte jít, protože ve vodě se nachází zároveň nespočet ježků, kteří by vám mohli celou dovolenou hodně znepříjemnit. Za každou takovou cestu jsem celé skupině dali zpravidla 10 dolarů. (Skupina bylo okolo 4 masajů). Pokud byste se chtěli o Masajích dozvědět více, tak na konci článku jsem shrnul jejich základní informace. 

Na tomto pobřeží se nachází i malé městečko, kde žijí pouze místní. Určitě to nebezpečné místo není, ale pozor na krádeže. Pokud si chcete městečko projít, určitě oslovte buď beach boye, nebo opět masaje. 

Kde jsme po ostrově byli a co bylo naopak zbytečné? 

S ženou jsme věděli, že chceme poznat více místní kulturu a zároveň ostrov je velice krásný od shora dolů. Na ostrově se nachází spousta míst, která musíte vidět. My jsme využili Českého chlapíka, který zajišťuje tyto výlety pro cestovky (několik zájezdů jsme jeli i s někým jiným a níže budou popsány). Tím, že tam žije dlouhé roky a takřka se sžil s místními měl naší plnou důvěru a společně jsem vymysleli program co navštívit. Občas limitující by počet účastníků. Ale jako by na ostrově panoval opravdu jiný vzduch a všichni tam byli velice milý. Hlavně lidi, Češi, kteří bydleli s námi v rezortu. Tedy plán byl takovýhle:

  1. Michamvi Sunset Beach. (zajišťoval místní beach boy Honza – 15 dolarů jeden)
  2. Jombo Spice Farm. (zajišťoval Český pán – delegát)
  3. Sand bank. (zajišťoval Český pán – delegát) 
  4. Prohlídka hlavního města. (Zajišťoval Český pán – delegát)
  5. Jozani Chwaka Bay National Park (Zajišťovala Češka, která na Zanzibaru bydlí) 
  6. Paje – sladkovodní jeskyně. (Zajišťovala Češka, která na Zanzibaru bydlí) 
  7. Návštěva lokální vestince. (Zajišťovala Češka, která na Zanzibaru bydlí) 
  8. Okolí The Rock Restaurant. (Zajišťovala Češka, která na Zanzibaru bydlí) 
  9. Návštěva severní části. (Zajistil český delegát – celodenní výlet s řidičem)
    1. Zoopark 
    2. Místní severní pláže
    3. Nungwi (největší výskyt vodních želv)
    4. Místní trhy
  10. Plavba za delfíny a šnorchlování – Mnemba (Zajišťoval český delegát)

Toto byly místa, které jsme navštívili. Co je důležité říci, tak myslete na to, že zpravidla nikde nezaplatíte platební kartou. A bezkontaktně už vůbec nikde. Tedy je důležité mít s sebou určitý finanční obnos. Je jedno, pokud budete mít jejich místní měnu ​​tanzanský šilink, nebo dolary. My využívali spíše jejihc, protože kurz byl odhadem 100 TZŠ = 1 naše Kč. 

POZOR: Půjčení auta. Určitě není dobré a vhodné, abyste jeli po ostrově na vlastní pěst a sami řídili auto. Jednak jsou ta auta velice nespolehlivá, ale hlavně za podobné peníze si půjčíte auto na celý den i s řidičem. Pokud budete mít štěstí tak vám ukáže zajímavé místa a třeba jako nás provede vlastním domem a ponoří hlouběji do místní kultury a pohledu na svět jejíma očima. Pro představu my platili okolo 80 – 100 dolarů za celodenní ježdění za celé auto pro 5 lidí včetně pohonných hmot. 

Michamvi Sunset Beach

Na začátku článku bylo zmíněno, že beach boyové jsou velice otravní – ano, ale občas mohou být i velice užitečný, pokud si vyberete toho, který vám je nejvíce sympatický a nebo se prostě zeptáte na hotelu ostatních, jaký mají snim zkušenosti.  My jsme udělali to samé a oblíbili jsme si kluka, který si říkal Česky – Honza Sranda. Nabízel spousty výletů, které jsem odmítali, až na jeden a to byl výlet lodí nadruhou stranu zálivu na krásnou pláž Michamvi Sunset Beach. Cestou jsme měli mít i šnorchlování, ale byly takové vlny, že nebylo nic vidět. Každopádně nás náš Honza vysadil na druhé straně, kde jsem si prošli opravdu nádherné pláže z bílého písku. Procházením pláží a koupání nám zabralo asi 2 hodiny a následně nám rozkrájel ananas a další ovoce, které jsem na pláži snědli. Na pláži se nachází i bar a “srdíčka”, která jsou při západu slunce fotogenickým místem. 

Cesta zpět byla již za západu slunce, což mělo také krásné kouzlo. Cesta lodí trvala někde okolo 40 minut. 

Celodenní výlet v okolí hlavního města

Další výlet, poznávání, už bylo na celý den. Kdy jsem hned po snídani nasedli do připraveného auto a společně s českým delegátem se vydali na úchvatné dobrodružství. 

Jombo Spice Farm

První ze zastávek bylo na farmě s kořením. Jak možná tušíte, tak většina lidí na ostrově se kromě turismu živý farmařením a zejména pěstováním koření a samozřejmě ovoce. Například jejich kávu nabízí i často třeba český e-shop Ochutnejorech.cz ZDE. Na začátku dostanete košíček na ochutnávání a průvodce, který mluví plynule anglicky. Tím, že ale část posádky anglicky neuměla, šel s námi i delegát, který vše přeložil. Cesta trvala něco kolo jedné až dvou hodin. Po cestě je ukázka, jak se pěstuje vanilka, káva, pepř a mnoho dalšího koření, které najdete u vás doma v kredenci. Vše lze samozřejmě ochutnat a na závěr vás pohostí s jejich ovocem, které je zkrátka lahodné. Pokud byste si chtěli koupit koření domu, tak se po ceste zastavíte i v místním krámku. Například vanilka je zde takřka za hubičku. Což, pokud přemýšlíte o suvenýrech, tak možná zde je ten pravý čas. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Sand bank

Jedno z nejpozurohodnějších míst byl určitě tento sandbank. Sandbank znamená, že při odlivu se objeví v moři písečný ostrov, který při přílivu opět zmizí. My jsme dojeli do hlavního města, kde už byla připravená lodička, která nás odvezla právě na tento písečný ostrov. Cesta trvala třeba 20 – 30 minut, ale utekla rychle, protože po cestě se spívala neustále místní písnička Haku manatáta


Na tomto ostrově jsme nebyli sami, naopak byl poměrně plný ostatních lodí. Ale byl nám vytvořen přístřešek, kde jsem se mohli schovat před sluncem. Kolem ostrova bylo spoustu ryb, tedy určitě si nezapomeňte šnorchl. Mimochodem, my jsme si všechny potřebné věci na potápění pořídili ze srovnávače Modio.cz, na této URL, kde si můžete vybrat a porovnat ceny ze spousty obchodů. 

Navíc, co byla naprostá bomba tato část výletu zahrnovala i oběd. Na přivezeném grilu nám připravila posádka loďky opravdu pochutiny. Chobotnici, kalamáry a další výborné pochutiny. Chvíli po obědě, začal ostrov mizel a my se tedy vydali na další, poslední část výletu a tou byla návštěva hlavního města Stonetown. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Návštěva hlavního města

Pokud budete chtít navštívit toto město, dbejte na to, aby opravdu průvodce v dané oblasti žil a věděl, kam Vás má zatáhnout. Tím, že Jakub opravdu měl toto místo zmáklé provedl nás uličkami, kde jsme pochopili místní architekturu a vysvětlit, že všechny stavby v hl. městě jsou postaveny z korálů, a proto se rozpadají. Prošli jsem i známé uličky a nakonec nám ukázal krásný místní hotel, jehož součástí je i pražírna kávy. Opět, tím, že tam Jakub nebyl poprvé mohli jsme dokonce nahlédnout i do pokojů a kávu si vychutnat ve “věži” a vidět tak na celé město. 

Následoval konec okruhu, kde jsme došli na místo, kde se obchodovalo nejvíce s otroky a na tom daném místě se nachází i pomník. Což bylo opravdu zmrazující. Věděli jste, že poslední otrok byl “oficiálně” na ostrově prodán v roce 2000

Následoval odjezd zpět na hotel. Co jsme neviděli tento den a možná, stálo za to je rodný dům Freddie Mercury. A zároveň ostrov želv Prison Island (místo něho jsem právě byli na zmíněném SandBanku).

Cena celého zájezdu si bohužel nepamatuji, ale myslí, že to vycházelo kolo 130 dolarů na jednoho. Což za všechno co jsme viděli a ochutnali byla opravdu adekvátní cena. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Další celodenní výlet

Existuje i mnoho Facebookových skupin, kde naleznete různé rady a tipy na cestování na Zanzibar. Náš delegát daný den nemohl a tak my si našli přes Facebook opět českou průvodkyni, která žije na Zanzibaru a dokonce si vzala místního masaje. Ta nám vymyslela a jela s náma na další celodenní výlet po Zanzibaru

Jozani Chwaka Bay National Park

První naše zastávka vedla do národního parku, kde je úchvatná džungle a zároveň zde žije spousta zvířat, zejména opice. Pokud byste si měli vybrat mezi dalšími výlety TAK ZŘEJMĚ TENTO MŮŽETE VYNECHAT. Možná kvůli počasí, které bylo pod mrakem jsem příliš zvířat neviděli. Byla to tedy spíše procházka. Co však bylo zajímavé tak součástí byla i prohlídka části Pete, což je přírodní bariéra proti větru a případným vlnám. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Paje – sladkovodní jeskyně

Co však stálo za návštěvu byla tato sladkovodní jeskyně, která se nachází ve vnitrozemí. Jedná se o místo, kde chůzí dojdete do jeskyně na jejímž konci se nachází velké sladkovodní jezírko, ve které se můžete vykoupat. Což by bylo zřejmě v našich podmínkách nereálné. Navíc je to opravdu nádherná scenérie. Po výšlapu z jeskyně jsem opět byly obdarovány ovocem a pitím. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Návštěva lokální vestince

Jak jsem zmiňoval, tak paní průvodkyně žije již delší dobu na ostrově a tedy nemohla chybět ani prohlídka jak jejího domu, tak obecně celé vesnice. Součástí byla i prohlídka nemocnice, či místní školy. 

Pozor: Pokud chcete navštívit místní nemocnici, nebo školu, tak žádoucí s sebou něco dětem dovézt. Ať už se jedná v případě nemocnice o obvazy a v případě školy o sladkosti, ale ideálně pastelky, sešity a další pomůcky. Tedy plánujte tuto akci dopředu a vezměte si s sebou tyto věci už doma v České Republice. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

The Rock Restaurant

Pokud si budete doma hledat Zanzibar a krásná místa, zajisté na vás vyskočí fotka této unikátní restaurace, která je umístěna na korálovém útesu a tak při přílivu celá skoro celá “plave”. Pokud byste chtěli v této restauraci obědvat, tak rezervace určitě udělejte alespoň 14 dní dopředu (samozřejmě musíte počítat i s velkými cenami za jídlo – pro představu ZDE MENU).  Nic méně hned vedle je plážová krásná restaurace, kde se můžete naobědvat a zároveň máte unikátní výhled právě na zmíněnou restauraci. Navíc v okolí této restaurace se dá i dobře koupat. 

A následoval konec výletu. Opět cena byla podobná tedy někde okolo 130 dolarů za osobu na celý den. Zde nás trošku asi mrzelo, že jsme neochutnali více místních specialit a ne-obědvali v místních restauracích. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Pronajmutí auta na celý den s řidičem

Kromě těchto známých destinací jsem chtěli vidět i další. Tedy další náš celodenní výlet byl směrem na sever, kde u údajně nachází ty nejhezčí pláže. Bylo to opravdu tak? 

Zoopark 

První zastávka vedla do ZOO – říkáte si, že je to zbytečné? Nebylo, v Zoo totiž uvidíte všechny lokální zvířata, která mají velké výběhy a průvodce vám řekne vše co budete chtít. Na spoustu zvířat si můžete sáhnout, pochovat. K vidění byly velké želvy, opice, hadi, pštrosi a další. 

Cena byla někde okolo 5 dolarů za vstup včetně výkladu. Tedy všude se počítá, že dáte nějaký TIP (dýško). My jako celé auto dali dohromady opět asi 5 USD. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Místní severní pláže

Pro mě asi největší zklamání z celého zájezdu byly právě severní pláže. Zřejmě to je i důvodem negativních recenzí na ostrov Zanzibar. Pláže jsou velké, ale všude je mnoho vodních atrakcí. Tedy se nejedná o romantické místa, ale spíše velmi turisticky přeplněné atrakce. Navíc bohužel všude bylo opravdu spousty beach boyů, který zde nabízeli bohužel i spoustu drog. Nic méně, zde je minimální příliv a odliv, tedy se zde dá vykoupat a na některých pláží byly i hezké korálové útesy s hejnem ryb. 

Nungwi (největší výskyt vodních želv)

Další zastávkou pro nás bylo místo Nungwi, kde se nachází vodní želvy. Jedná se o “roklinku” se sladkou vodou plnou ryb a vodních želv. Při příjezdu a po zaplacení vstupu si vás hned odchytne místní, který vám v případě, že nemáte šnorchl a potápěčské brýle za menší poplatek toto vybavení půjčí. Byl to opravdu zážitek, ovšem počítejte, že zde bude i hodně lidí. Ale osvěžení a koupání s želvami hodnotíme na výbornou. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Místní trhy

Jako poslední zastávkou byla návštěva velkého místního trhu. Jednalo se o trh s potravinami, tedy se nemusíte bát, že by vás někdo otravoval s oblečením. K vidění byl velký rybí trh, který je opravdu krásný, ale odpoledne už zde tolik ryb nebylo a již to hodně smrdělo. Tedy ideální čas je spíše hodně ráno. My si nakoupili ovoce a jeli na hotel. 

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

Plavba za delfíny a šnorchlování – Mnemba

Poslední z výletů byl na pozorování delfínů a šnorchlování v okolí ostrova, který vlastní Bill Gates. Tento výlet v nás zbudil rozporuplné myšlenky. Vyjedete velice brzy ráno. Abyste na místě byly nejpozději v 6:00, což je krásné protože vidíte východ slunce. Na pláži se nás ujal kapitán malé lodičky a jeli jsme k ostrovu vyhlížet, až uvidíme vyskakovat delfíny. Nic méně zde bylo lehké vystřízlivění. Těch lodí se tam objevilo desítky a všichni hledali to co my. Což jak mile jedna loď viděla delfíny, tak se všechny ostatní sjeli na jedno místo. Lidi začli vyskakovat se šnorchlem, aby viděli plavat delfíny. Podívaná to byla hezká, ale ….

Ovšem součástí hledání delfínu byla i druhá a to více zajímavá část. Zakotvili jsme u ostrova, kde se nacházelo nespočet krásně barevných korálů a ještě více ryb všechn druhů. Mezi kterými jsem dobrou hodinu šnorchlovali a kochali se krásou moře, oceánu. 

Je otázkou, jestli bych tento zážitek musel vidět znovu? Za cenu 60 dolarů spíše NE. Míst na šnorchlování je určitě více. Zde navíc bylo nepříjemné, že místní mají domluveno, že nebudou s cestujícími vystupovat na pláži ostrovu Mnemba.

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)
Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)

A co si s sebou na cestu na Zanzibar vzít abyste byli v pohodě? 

1. Oblečení:

  • Lehké a prodyšné oblečení: Vzhledem k tropickému klimatu je ideální nosit lehké a prodyšné oblečení, jako jsou bavlněné trička, kraťasy a sukně.
  • Dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy: Na večer a pro návštěvu lokálních vesnic, kde je vhodnější být konzervativněji oblečený.
  • Plavky: Pro relaxaci na pláži nebo výlety na moře.
  • Pohodlná obuv: Sandály – prakticky celou dovolenou jsem chodil v sándálech. Jak já tak žena jsem si je koupily na webu Ovečkarna.cz ZDE
  • Klobouk nebo čepice a sluneční brýle: K ochraně před sluncem.

2. Osobní hygienické potřeby:

  • Opalovací krém a balzám po opalování: Slunce může být na Zanzibaru silné, takže je důležité chránit svou pokožku. Opět my můžeme doporučit tyto opalovací krémy z Pilulka.cz
  • Repelent proti komárům: Zanzibar je malárií postiženou oblastí, takže je dobré mít s sebou repelent.
  • Základní lékárnička: S léky na bolest, něčím proti průjmu, náplastmi a dezinfekčním roztokem.

3. Elektronika:

  • Powerbanka: Určitě budete hodně fotit – nabíjení mimo hotel je docela nadlický úkol.
  • Adaptér na elektrickou zásuvku: Zkontrolujte, zda je váš adaptér kompatibilní se zásuvkami v Tanzanii.

4. Dokumenty:

  • Pas a víza: Pozor, při příletu musíte vyplnit podrobný papír o pobytu (doporučuji připravit předem) a zaplatit poplatek 50 USD. Ideálně mít hotovost!!
  • Cestovní pojištění: Je vždy dobré mít cestovní pojištění pro případ neočekávaných situací.

5. Ostatní:

  • Šnorchlovací nebo potápěčské vybavení: Pokud plánujete využít krásných korálových útesů Zanzibaru. (jak jsem psal, my vše našli na srovnávači Modio.cz)
  • Knihy nebo časopisy: Na plážích je špatný signál a o internet nezakopnete. Já, ačkoliv tolik bohužel nečtu jsem přelouskal dvě knížky.
  • Malý batoh: Pro denní výlety a procházky.

Masajové (základní informace) 

Masajové jsou etnickou skupinou nilotského původu, která se po dlouhém stěhování z Egypta usadila mezi Kilimandžárem a horou Mount Kenya, v oblastech dnešní severní Tanzanie a jihozápadní Keni. Počet Masajů je odhadován na 250 tisíc a jsou známí svou bojovnou povahou a zachováním tradičního způsobu života uprostřed moderního světa. Mluví jazykem Maa, patřícím do Nilo-Saharské jazykové skupiny, a jejich společnost je patriarchálního charakteru. Masajové jsou často spojováni s tradicí pastevectví a života v souladu s přírodou, což je ve světě rychle se měnících společenských a environmentálních podmínek pozoruhodné. Proto, že jsou spojovány s přírodou nosí za pasem kladívko, kterým jsou schopni údajně přemoci i lva. Zároveň nosí jejich typický červený šátek, který slouží jednak jako šaty a na večer někdy jako deka. Originálního masaje poznáte podle mezery mezi zubama, což je způsobeno rituálem v mládí. 

Zároveň nosí u sebe hůl, která slouží při prostupování moři. Asi největší typická masajská věc je jejich – velký skok, což je součástí i jejich tradičních tanců. 

Zajímavost: Věděli jste, že Masajové nejedí žádné plody moře? Rybi, řasy a tak dále? 

Závěr: 

Nám naštěstí vyšlo vše, počasí, dobrá parta lidí na hotelů a hlavně štěstí na delegáta. Pokud bychom chtěli jet na Zanzibar znovu, tak bychom si asi vybrali spíše hotel, který bude více soukromý. Nepotřebovali bychom asi All-inclusive, protože jídla a pití si můžete ve městečkách koupit tuny a ochutnávat tak spíše místní výrobky. Věci které se nám nelíbily byly především místní plážový chlapi, kteří vás furt otravovali a snažili se něco prodat. Jediná věc která na ně fungovala byla ignorace. 

Autor textu:
Ing. Václav Brynda

Dobrodruh, který se svou ženou chce obletět celý svět a ochutnat všechno jídlo na světě. Kromě cestování na vlastní pěst, občas letíme na dovolenou, kde se o nás budou starat druzí. Bloguji například na Seznamu nebo Idnesu, kde jsem psal například o Zambii

Zanzibar - Naleštěná bída, nebo krásná dovolená? (Co navštívit a co ne)