Antelope Canyon: Praktické informace pro návštěvu Antilopího kaňonu

Antelope Canyon (také Antilopí kaňon) je pravděpodobně nejkrásnějším slotovým kaňonem světa. Ohromí vás hrou světla i úžasnými tvary, do kterých voda tento kaňon vyhloubila. Kaňon leží na území indiánů kmene Navajo ve státě Arizona ve Spojených Státech Amerických a má dvě části: Horní (Upper Antelope Canyon) a Dolní (Lower Anthelope Canyon). V jazyce kmene je horní kaňon pojmenován Tsé bighánílíní, tedy „místo, kde voda protéká mezi skalami“.

Antilopí kaňon se v posledních letech stal vyhledávanou turistickou atrakcí. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy a informace pro jeho návštěvu.

Lower Antelope Canyon Arizona USA (5)

Praktické tipy

Pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání na místě nebo se do kaňonu vydat v určitou hodinu, doporučujme si prohlídku zarezervovat předem. Vstupenky na místě jsou většinou levnější, ale připravte se klidně na 2hodinové čekání. Do kaňonu se dostanete pouze s průvodcem.

Vstupné

Návštěva indiánské půdy není levnou záležitostí, ale ve výsledku to stojí za to. Už při vjezdu do areálu musíte zaplatit v hotovosti poplatek 8 $ za osobu, za vstup do rezervace kmene Navajo.

  • Vstupné na místě do Lower Antelope Canyon stojí 40 $
  • Vstupné na místě do Upper Antelope Canyon stojí 63 $ (74 $ v časech, kdy se zde objevují světelné kužely)

V obou kaňonech si rovněž můžete připlatit za fotografickou prohlídku, která je ale výrazně dražší.

Nejlepší doba pro návštěvu Antelope Canyonu

Pokud byste rádi viděli kužely světla, pro které je oblíbený zejména Upper Antelope Canyon, měli byste si návštěvu naplánovat mezi 11:00 a 13:30. Nejlepší období pro návštěvu začíná koncem dubna a trvá do začátku října. Mimo tuto sezonu je zde výrazně méně turistů.

Antelope Canyon je otevřen celoročně.

Pokud jsou předpovídány deště, antilopí kaňon je z bezpečnostních důvodů uzavřen, hrozí zde totiž tzv. bleskové záplavy („flash floods“), které se kaňonem mohou prohnat jako obří přívalová vlna.

Lower Antelope Canyon Arizona USA (38)

Upper vs. Lower Antelope Canyon

Častou otázkou bývá, který z kaňonů navštívit. Vstupy do kaňonů jsou od sebe několik kilometrů vzdálené. Podívejme se tedy na malé porovnání:

Upper Antelope Canyon

Horní Antilopí kaňon je oblíbený zejména pro možnost spatřit zde kolem poledne paprsky světla, které sem v kuželech prosvítají. Prohlídka je dražší a také často vyprodaná i měsíce dopředu. Oproti dolnímu kaňonu je horní kaňon tmavší a mimo poledne se tu i hůře fotí. Horní kaňon je také více vzdálen od základny a turisty tak ke vstupu vozí na korbě speciálně upravených aut.  

Lower Antelope Canyon

Vstupné do Dolního Antilopího kaňonu je levnější ale prohlídka je o něco dobrodružnější, čekají vás tu žebříky i úzká místa, kaňon je dlouhý asi 800 metrů.  Dolní Antilopí kaňon je celkově užší, ale je zde více světla. Ačkoliv jsou časy jednotlivých prohlídek předem stanoveny, připravte se i tak na dlouhou frontu a čekání před kaňonem – doporučujeme vzít si klobouk / čepici a dostatek vody.

Ať už si vyberete kterýkoliv z těchto dvou kaňonů, rozhodně to bude úžasný zážitek. Porovnat je můžete v následujícím videu:

Jak se do Canyonu dostat?

Antilopí kaňon leží ve státě Arizona nedaleko městečka Page a jezera Lake Powell. Je možné si sem zajet i s organizovaným výletem z Las Vegas (kde je i nejbližší letiště). Z Las Vegas je to k Antilopímu kaňonu 279 mil a přibližně 4,5 hodiny autem. Do navigace zadejte buď Lower Antelope Canyon nebo Upper Antelope Canyon.

Kde se ubytovat v okolí Antelope Canyonu

Ubytování ve městě Page

Ubytování v této oblasti nepatří k těm levným. Dobré hodnocení, bazén a snídani v ceně nabízí Clarion Inn Page – Lake Powell, další možností je rovněž dobře hodnocený Rodeway Inn at Lake Powell.

Nejlevnější možností je kemp a RV park Page Lake Powell Campground.

Ubytování u Lake Powell

U nedalekého Lake Powell naleznete základní tábořiště správy národních parků Lone Rock Beach Primitive Camping, kde můžeme přenocovat za 14 $ na noc.

Lower Antelope Canyon Arizona USA (23)

Jak fotit v Antelope Canyonu?

Pokud se nevydáte na lov za světelnými kužely, nejlepší světlo je podle foto-průvodkyně, když je zataženo. Jinak budete mít problém s ostrým kontrastem světla a stínů. Nejen z tohoto důvodu si nastavte focení do formátu RAW pro následnou editaci.

V kaňonu je poněkud prašno, a proto se nedoporučuje měnit objektivy. Vhodnou volbou je něco mezi 16-50 mm. Doporučujeme také zamířit foťák vzhůru, vznikají tak velmi zajímavé fotografie.

Při běžné prohlídce nebudete mít možnost vzít si stativ. Chcete-li mít prostor pro focení, zarezervujte si speciální fotoprohlídku v menší skupině fotografů. Dokonce si můžete rezervovat i noční focení.

Základní nastavení pro focení z ruky, které se nám osvědčilo při zatažené obloze:

  • ISO 400
  • Clona (F) co nejnižší možná

Základní nastavení pro focení ze stativu pro zachycení světelných kuželů:

  • ISO 100-200
  • Čas 2-4 vteřiny
  • F 14-20

Podívejte se také na video (v angličtině) o focení v kaňonu:

Kam dál?

Horseshoe Bend

Pokud jste navštívili Antelope Canyon, rozhodně si nesmíte nechat ujít ani nedaleký Horseshoe Bend – Nádhernou vyhlídku na meandr řeky Colorado, ve tvaru podkovy.  Za její návštěvu se nevybírá vstupné, pouze poplatek za parkovné.

Horseshoe Bend
Nádherná vyhlídka nad řekou Colorado – Horseshoe Bend

Lake Powell

Lake Powell je příjemným místem, kde se schladit u vody. Můžete se utábořit v některém z kempů, projet se lodí nebo si tu jen zaplavat a vydat se dál na cestu.

Lake Powell
Unikátní jezero Lake Powell

Pokud plánujete Roadtrip po USA, přečtete si i Road trip po západě USA: 23 nejkrásnějších míst, která navštívit!

Fotoreportáž z Antelope Canyonu

Canyon je natolik fotogenický, že jsme se s vámi museli podělit o fotky. Všechny fotky se dají kliknutím zvětšit. Jedná se o fotky z Lower Antelope Canyonu.

Lower Antelope Canyon Arizona USA (33)
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA (39)
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA - Antilopí kaňon
Fronta
Fronta
Fronta
Antilopí kaňon
Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA (10)
Antilopí kaňon
Antilopí kaňon
Antilopí kaňon
Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA (19)
Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA (22)
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA - Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA - Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA - Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA (31) Antilopí kaňon
Lower Antelope Canyon Arizona USA
Lower Antelope Canyon Arizona USA

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Antelope Canyon - antilopí kaňon

FAQ – často kladené otázky:

Je lepší Upper nebo Lower Antelope Canyon?

Oba kaňony mají své výhody. Vstupy do kaňonů jsou od sebe několik kilometrů vzdálené. Zde najdete porovnání obou kaňonů.

Kde se ubytovat v okolí Antelope Canyonu?

Nejlepší je se ubytovat v nedalekém městečku Page. Dobré hodnocení, bazén a snídani v ceně nabízí Clarion Inn Page – Lake Powell, další možností je rovněž dobře hodnocený Rodeway Inn at Lake Powell.
Nejlevnější možností je kemp a RV park Page Lake Powell Campground.

Jak se do Antelope Canyonu dostat?

Antilopí kaňon leží ve státě Arizona nedaleko městečka Page a jezera Lake Powell. Je možné si sem zajet i s organizovaným výletem z Las Vegas (kde je i nejbližší letiště). Z Las Vegas je to k Antilopímu kaňonu 279 mil a přibližně 4,5 hodiny autem. Do navigace zadejte buď Lower Antelope Canyon nebo Upper Antelope Canyon.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Antelope Canyonu?

Pokud byste rádi viděli kužely světla, pro které je oblíbený zejména Upper Antelope Canyon, měli byste si návštěvu naplánovat mezi 11:00 a 13:30. Nejlepší období pro návštěvu začíná koncem dubna a trvá do začátku října. Mimo tuto sezonu je zde výrazně méně turistů.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!