Erasmus Plus projekty – cestování po Evropě zdarma pro mladé. Jak to funguje? Jak se přihlásit? Jaké jsou agentury? Osobní zkušenost a více.
Cestování po Evropě zdarma
A navíc se k tomu naučit nové věci, zlepšit si svoje soft-skills a poznat spoustu báječných lidí z různých koutů Evropy? Zní to skvěle, že? Přitom je to tak jednoduché! A to nemusíte být ani studenti, ani splňovat věková omezení.
Díky rozšířenému programu Erasmus Plus, může kdokoliv z nás vyjet na 2 základní druhy projektů. Prvním je Youth Exchange (YE), neboli výměna mládeže. Ta věkově omezena je. Horní hranice pro účastníky je 25 let, avšak na vedoucího skupiny se toto věkové omezení ve většině případů nevztahuje. Druhým typem projektu je tzv. Training Course (TC), který věkově omezen není a může se jej zúčastnit každý se zájmem o dané téma.
Jak Erasmus Plus funguje?
V zemích EU se tyto projekty konají díky neziskovým organizacím a různým sdružením mládeže. Ty mohou EU žádat o grant a připravovat, tak jednotlivé projekty. Ve většině případů se jedná zhruba o týdenní akci, kdy se do místa konání sjede několik národních týmů z různých zemí. V rámci YE jde většinou o 5-6 členné týmy ze 4-6 zemí, u TC jsou týmy menší, zato je zde větší diverzita zúčastněných zemí.
Konkrétní rozdíly mezi YE a TC si ale ještě popíšeme dále. Každý projekt má svoje téma a v rámci tohoto tématu probíhá tzv. neformální vzdělávání. Tedy žádné lavice, přednášky či třída, ale kreativní workshopy, soutěže a hry. Mimo jiné se v rámci projektů často podíváte na výlety po krásách okolí nebo dominant země.
V čem ale vidím největší přidanou hodnotu, je sdílení kultury a tradic mezi účastníky z různých zemí. V rámci většiny projektů Erasmus Plus se totiž konají kulturní večery, kde účastníci z každé země připraví kulturní program o jejich zemi, tradicích a zvycích. Často má takový večer formu kvízu, prezentací zajímavých faktů, fotografií nebo dokonce národních tanců. Nechybí ani bohaté občerstvení nebo zábavné scénky. Kouzlo je v tom, že pokaždé jsou prezentace jedinečné a záleží zcela na účastnících, jak daný kulturní večer pojmou.
Jak se na Erasmus Plus přihlásit?
V České Republice existuje několik vysílacích organizací, díky kterým se můžete na nějaký z takových projektů přihlásit a další organizace vznikají. Vše, co musíte udělat je napsat přihlášku a často i motivační dopis, ve kterém je třeba přesvědčit organizátory akce, že právě vy jste ti praví účastníci. Hlavní je motivace a zájem o dané téma. Také byste se měli zvládnout domluvit anglicky, protože většina projektů je vedena v angličtině.
Na následujících odkazech můžete najít aktuální projekty některých organizací:
- Evropské centrum mládeže Břeclav – http://eycb.eu/cz/stranky/96-chystane-projekty
- Tmelník (většinu projektů vypisují na svém Instagramu) – https://www.instagram.com/tmelnik.cz
- Change it! – https://www.change-it.cz/erasmusplus
- Be International – http://beinternational.cz/mezinarodni-projekty/
- ICM Jindřichův Hradec – https://www.icmjh.cz/slozka/projekty-ke-stazeni/
- Together (také používají hlavně svůj Facebook) – https://cs-cz.facebook.com/together.czech.republic/
- Brno For You – https://www.brnoforyou.cz/projekty
- Brno Connected – https://brnoconnected.cz/zahranicni-projekty/
- Kuro Hradec Králové – https://www.kuro.cz/our-projects/
- INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. – Praha
- NATURFREUNDEJUGEND INTERNATIONALE ZS – Praha
- EDDA, z.ú. – Pardubice
- Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené – Plzeň
- RADKA z. s. – Kadaň
- Youth and Environment Europe – Praha
- EUROTEAM CZECH REPUBLIC, z.s. – Havířov
- Centrum finanční gramotnosti z.s. – Velim
- Evropský parlament mládeže v ČR, z.s. – Praha
- Středisko volného času Déčko – Náchod
- Asociace debatních klubu, z.s. – Praha
- Facebooková stránka Aktuální projekty Erasmus+ – https://cs-cz.facebook.com/Aktualni-projekty-Erasmus-1421903771462791/
- Zajímavé nabídky se objevují i ve Facebookové skupině Youth Projects CZECH REPUBLIC – https://www.facebook.com/groups/520036428064646/
- Pro zájemce ze Slovenska je jednou z vysílacích organizací např. Adel – https://www.adelslovakia.org/projekty/aktualne-projekty
- Informace nejen o projektech můžete najít také na webu MladiInfo: – https://www.mladiinfo.cz/ nebo na portálu Eurodesk – https://www.eurodesk.cz/
Je Erasmus Plus opravdu zcela zdarma?!
Ano, celý program je zcela zdarma! Hrazeno je ubytování a strava v místě a dokonce i cestovní náklady. Cestovní náklady mají ale svoje omezení. Rozpočet na letenky/jízdenky se odvíjí od počtu kilometrů mezi sídlem vysílací organizace a místem konání projektu. Pokud se tedy se svými dopravními náklady vejdete do limitu, máte opravdu celý projekty zadarmo! To zní skvěle, že? Pokud jde o výši limitů, je většinou dostatečná, avšak motivující účastníky hledat nejekonomičtější variantu dopravy.
Proces je nastaven tak, že si účastník letenky či jízdenky koupí sám a na základě originálních cestovních dokladů mu potom organizace částku zpětně vyplatí. Většinou se tak děje do 3 měsíců od skončení projektu, někdy to ale trvá déle.
V některých případech může pořádající organizaci požadovat poplatek, a to většinou v rozmezí 20 až 60 euro. Ten by měl sloužit zejména na speciální aktivity či výlety, které by nebylo možno uhradit z grantu. Častější jsou však Erasmus+ projekty bez poplatku.
Prodlužte si pobyt a poznejte ještě víc!
Jak se z účasti na projektu dá vytěžit ještě více? Stačí se domluvit s organizací, že na místo konání přijedete o 1-2 dny dříve nebo odjedete později. Dva dny předem a dva dny po skončení jsou možné maximum, aby Vám organizace proplatila cestovní náklady. Někdy jsou ale data příjezdu omezena, proto je důležité si tuto možnost ověřit přímo s organizátory. V těchto dnech (před a po akci) můžete na vlastní náklady cestovat a poznávat krásy okolí konané akce.
Nyní se podíváme na rozdíly mezi Youth Exchange, tedy výměnou mládeže a Training coursem neboli tréninkovým kurzem
Youth Exchange Erasmus Plus
Již z názvu je jasné, že Youth Exchange je určen pro mládež, konkrétně do 25 let, výjimku tvoří tzv. group leader, tedy vedoucí skupiny, pro kterého je věková hranice neomezena. YE trvá většinou týden nebo 10 dní, ale můžete narazit i na jiné délky projektů. Skupiny, které vysílají jednotlivé státy jsou větší, nejčastěji 5-6 účastníků, někdy i více. Z toho plyne i menší počet zúčastněných zemí, např. 4-6 zemí. YE je zaměřen spíše na mezikulturní poznávání. Program YE je volnější a nejde s tématem projektu tak do hloubky, jako TC. Často jsou součástí právě kulturní večery, hry a výlety po okolí. Program může být méně strukturovaný.
Training Course Erasmus Plus
Naopak TC je určen pro všechny zájemce o téma daného kurzu bez věkového omezení. Zatímco věkový průměr u YE je kolem 18-25 let, u tréninkových kurzů je to zhruba 25-30 let a často se zde objeví i někdo výrazně starší a to např. i účastníci kolem 60 let. Takže zde opravdu žádné limity nejsou. Věkové rozdíly jsou zde spíše obohacujícím prvkem. TC jdou oproti YE s tématem více do hloubky a mají propracovanější program, který předpokládá větší zainteresovanost účastníků. Je zde tedy i o něco méně volného času jako u YE.
Výše zmíněné se ale opět nedá shrnout na všechny YE a TC, záleží především jak akci pojmou organizátoři a kolik snahy a úsilí věnují přípravám a programu. Někdy i takový TC může vypadat spíše jako YE a naopak.
Erasmus Plus projekty tedy nejsou pouhou cestou, jak procestovat Evropu díky prostředkům EU, ale mají mnohem větší přidanou hodnotu. Jsou především cestou jak poznat nové lidi, inspirovat se, objevovat zvyky a tradice ostatních zemí. Takže pokud se Vám z toho alespoň něco zamlouvá, určitě neváhejte a začněte hledat nějaký ten projekt právě pro Vás, napište přihlášku a vyrazte vstříc dobrodružství!
Varování na závěr: Erasmus Plus projekty jsou silně návykové ?
Vybrali mě!
Paráda, gratulujeme! Už zbývá jen si najít letenku: nejlevnější letenku!
Podívejte se na hezké video o Erasmus Plus:
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho pro své kamarády! Třeba i jim pomůže!