Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Při naší cestě do chorvatské Puly jsme se rozhodli udělat několik zastávek na trase do míst, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. První zastávkou bylo rakouské Hallstätter See, jezero ležící v okolí městečka Hallstatt, které je i s okolní krajinou zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Objevte kouzlo rakouského Hallstattu: Malebné městečko plné romantiky a výhledů

My jsme se vydali na World Heritage Skywalk, který se nachází asi 350 metrů nad městečkem Hallstatt a nabízí jedinečný panoramatický výhled na Hallstattské jezero a působivou horskou scenérii. Můžete se tam dostat pěšky a výšlap trvá zhruba hodinu a půl až dvě, dolů přibližně asi hodinu, můžete využít veřejnou dopravu autobusem 544, nebo soukromým přepravcem, nebo využít lanovkou za 22 euro na osobu.

Vše o ceně lístků na Skywalk najdete zde. Dále nezapomeńte si před cestou do Rakouska zakoupit dálniční známku, pokud pokračujete dále do Slovinska, tak i Slovinskou dálniční známku. Vše můžete pořídit před odjezdem z pohodlí domova v českém jazyce, což je značná úleva proti době, kdy člověk musel vše zařizovat při přejezdu státních hranic. 

Dalším turistickým místem, který jsme navštívili je Hallstattský důl. Tento historický solný důl, který sahá až do pravěku, je nejstarším důlním komplexem na světě. Můžete si prohlédnout unikátní hornické zařízení a dozvědět se o těžbě soli, která byla klíčovou činností v této oblasti po mnoho století.

Samotné městečko Hallstatt je velmi malebné a zachovává si autentický středověký ráz svými dřevěnými domy a horskou architekturou a všudypřítomná květinová výzdoba dávají městu romantický nádech. Možná občas budete mít pocit, jestli toto městečko nebylo inspirací pro některé animované pohádky. Historický kontrast a všudypřítomné květiny na oknech a zdech domů, čistota a organizovanost dává tomuto místu skutečný nádech romantik i samotný hřibitov působí velmi krásně a odpočinkově. Určitě toto místo doporučujeme navštívit.  

Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Jezero Bled: Skrytý vodní ráj uprostřed slovinských hor

Naši další zastávkou na cestě do Chorvatska bylo jezero Bled ve Slovinsku. Jezero je obklopeno nádhernou přírodou a dominuje mu malebný ostrov s kostelíkem uprostřed a Bledský hrad. Okolo jezera se táhnou značené horské stezky, které vás provedou překrásnou krajinou. Pro pěší turisty jsou k dispozici různé trasy s různou délkou a obtížností, takže si každý může najít to své. Pro cyklisty jsou také k dispozici cyklistické stezky, které vedou kolem jezera a nabídnou vám místa s výhledy na okolní hory. Jezero Bled není jen o pěší turistice a cyklistice. Je také ideálním místem pro vodní aktivity, viděli jsme lidi na paddleboardech i kajacích. Hrad Bled je dalším kandidátem do romantických filmů z historickou tématikou. Je nádherně udržovaný a je z něj nádherný výhled na okolní krajinu a jezero a je centrem letních festivalů. Prohlídka hradu stojí 12euro za osobu a lístky lze zakoupit online, lístky mají platnost po dobu jednoho roku. 

Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Škocjanské jeskyně: Tajemný podzemní svět s fascinujícími skalními formacemi a vodními útvar

Další zastávku byly Škocjanské jeskyně, které se nacházejí nedaleko obce Divača ve Slovinsku a jsou skutečným přírodním divem, které vás určitě nezklame. Tento krasový systém je jedním z největších ve Slovinsku a svou jedinečností a krásou získal místo na prestižním seznamu UNESCO. Během dvouhodinové prohlídky budete mít možnost objevit zajímavé skalní formace, jedinečné stropní útvary a podzemní řeky. Škocjanské jeskyně jsou rozděleny na několik částí, přičemž nejznámější z nich je Velký kaňon. Tato část jeskyní vás překvapí svou velikostí a dramatickým vzhledem. Během prohlídky se budete pohybovat po lávkách, které visí nad propastmi. Takže nedoporučujeme pro někoho, kdo trpí silnými závratěmi z výšek. Pohledy z lávek do temných hlubin jsou nádherné a určitě nejjednoho z nás navede na myšlenku, jak je člověk ve skutečnosti malinký.

Vstup do jeskyní je organizován s průvodcem, který vám přiblíží historii a ukáže vám geologické zajímavosti. Při prohlídce se budete pohybovat po dobře upravených chodnících a mostech, které vás provedou přes jeskynní propasti a soutěsky. Škocjanské jeskyně jsou zajímavé nejen díky své přírodní kráse, ale také díky své biologické rozmanitosti, kterou zde můžete pozorovat.

Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Konečná destinace Pula: osvěžující koupání na poloostrově Verudela

Pula je starobylý přístav na pobřeží Jaderského moře nabízí kombinaci historie, kultury a přírodních krás. 

Amfiteátr Pula je bez diskuze hlavní atrakcí města. Tato velkolepá římská stavba, známá také jako Pula Arena, je jedním z nejzachovalejších amfiteátrů na světě a mnozí by jej podle obrázku zaměnili za Koloseum v Římě. Původně aréna byla dřevěná, za císaře Klaudia pak byla přestavena za kamennou a do současné podoby a velikosti se dostala kolem roku 81 n.l., kdy Římu vládl Titus. Svému účelu, totiž gladiátorským hrám, sloužil amfiteátr až do 5. století kdy tuto zábavu zakázal Honorius. Během středověku aréna sloužila příležitostným slavnostním soubojům a slavnostem, za Benátské republiky v 16. století se dokonce zvažovalo její rozebrání a přesunu do Benátek. Posledním rokem, kdy byla aréna nějakým způsobem využita, byl 1709, když jeden z jejích kamenů posloužil jako základ pro vybudování Pulské katedrály. Dnes se zde konají koncerty, festivaly a divadelní představení. Otevřeno je každý měsíc v roce jinak létě se otevírací doba až do 10pm, vstupné pro dospělého je kolem 10 euro.

Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Čas na plavání Poloostrov Verudela a její pláže

Poloostrov Verudela je snadno přístupný autem po obchvatu Puly (Ul. Perkomorskih brigada), a většina veřejných parkovišť je u pláží a jsou zdarma. Pláže na poloostrově Veredula se od sebe výrazně liší.

Pláž Ambrela je klasickou oblázkovou pláží s příjemným bistem a restaurací a patří mezi nejoblíbenější pláže v Pule. Její mírný vstup do moře uspokojí jak plavce, tak i ty, kteří preferují mělké dno. Navíc se nachází nedaleko parkoviště a autobusové zastávky, takže je velmi snadno dostupná. 

Největší pláží na poloostrově je Pláž Histria a je ideální pro rodiny s dětmi. Díky terasám je přístup do moře pohodlný a pozvolný. Pláž nabízí jak část s většími oblázky, tak i umělé betonové molo. Lze zde i šnorchlovat.

Další možností je pláž Valsaline, která je podobná Ambrele. Je to krásná čistá oblázková pláž s veškerým vybavením, včetně barů, restaurací, převlékáren a půjčovny šlapadel. Autem je snadno přístupná (parkování je ve vzdálenosti 50 metrů od pláže) a autobusová zastávka je asi 250 metrů daleko.

Pokud preferujete kamenné pláže než ty častečně vybetonované, pak se vydejte určitě na pláž Zlatne stijene, která pokrývá téměř celé západní pobřeží poloostrova Verudela. Zde najdete ploché kameny a drobné útesy, ke kterým se dostanete po betonovém schodišti. Pláž je vybavena převlékárnami a bary a restaurace jsou vzdáleny přibližně 200 metrů od pláže. Vstup do vody je trochu náročnější a voda je hlubší. Pláži Croatia je relativně velká kamenitá pláž je vybavena umělým molem, mini akvaparkem a barem.

Pláž Brioni je další kamenitou pláží s vybetonovaným prostorem pro opalování. Je menší a přístup do vody je trochu obtížnější, ale díky svému členitému dnu a průzračné vodě je ideální pro šnorchlování.

Jednou z nejmalebnějších pláží na poloostrově je podle nás Pláž Hawaii. Okouzlí vás svým skalnatým okolím a přístup na samotnou pláž je pohodlný po schodech s pozvolným vstupem do moře. Služby jako bary a restaurace jsou však umístěny ve vzdálenosti asi 250 metrů od pláže. 

Cesta do Chorvatské Puly: Hallstätter See, jezero Bled, Škocjanské jeskyně

Pulská pevnost Kaštel a její podzemní komplex Zerostrasse 

Pod kopcem, na kterém se tyčí pulská pevnost, se rozkládá rozsáhlý komplex podzemních chodeb nazývaný Zerostrasse. Tento komplex byl vybudován během První světové války jako úkryt pro místní obyvatelstvo a sklad munice. Pula v té době patřila Rakousku-Uhersku, a proto nese tento německy znějící název. Podzemní systém měl původně pojmout až 50 000 obyvatel a můžete do něj vstoupit ze čtyř různých stran.

Momentálně je veřejnosti přístupná pouze malá část tunelu o délce přibližně 400 metrů, která slouží jako galerie a její vstup je spojen s Námořním a historickým muzeem umístěným v pevnosti Kaštel. Vstup do tunelu se nachází na Carrainově ulici poblíž Dvojité brány a Archeologického muzea. Vstupné činí 40 HRK pro dospělé, 25 HRK pro studenty a 20 HRK pro děti.