TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Česká republika je klenotem srdce Evropy, kde se snoubí bohatá historie s nádhernou přírodou. V tomto průvodci vás vezmeme na cestu k pěti místům, která reprezentují kouzlo a rozmanitost této země. Od skalních měst po impozantní hrady a zříceniny až po klenoty vinařské tradice – tyto destinace představují to nejlepší, co Česká republika nabízí.

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály, ukryté v srdci Broumovského výběžku, patří mezi největší a nejdivočejší skalní města Střední Evropy. Tyto unikátní skály jsou známy svým jedinečným vzhledem a fascinují turisty již od 18. století.

TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Historický pohled

Oblast byla osídlena již v pravěku, což dokládají archeologické nálezy z doby kamenné. V středověku byla tato oblast důležitým strategickým místem, o čemž svědčí pozůstatky hradů a opevnění.

Zajímavosti a atrakce

 • Gotická branka: Jedna z nejznámějších skalních bran v oblasti, která přitahuje mnoho návštěvníků díky své impozantnosti.
 • Adršpašský vodopád: Překrásný vodopád, který je obzvláště atraktivní po deštivých dnech.
 • Velké panoráma: Místo, odkud můžete obdivovat celou oblast ve své plné kráse.
 • Zřícenina hradu Adršpach: Historická památka, která připomíná dávné časy a nabízí úžasné výhledy na okolní krajinu.
 • Skalní hnízdo: Legenda vypráví o tomto skrytém místě, kde prý kdysi žila krásná víla. Dnes je to oblíbený cíl romantických procházek.
 • Zpívající skála: Tento unikátní skalní útvar vydává zvláštní zvuky, když je na něj tloučeno. Lokální legendy tvrdí, že zvuky jsou vlastně písněmi starých duchů.

Trasa výletu Adršpašsko-teplickými skalami

 1. Start u vstupní brány: Doporučuji začít výlet brzy ráno, abyste se vyhnuli davům a měli dostatek času na prozkoumání oblasti. Během výletu oceníte pohodlný batoh, dostatek vody a pevnou obuv.
 2. Gotická branka: Začněte u této impozantní skalní brány, která je vhodným úvodem do celého skalního města.
 3. Adršpašský vodopád: Pokračujte směrem k vodopádu a užijte si zvuk padající vody a osvěžující sprej.
 4. Skalní hnízdo: Pokračujte po stezce směrem k Skalnímu hnízdu a vydejte se na romantickou procházku touto oblastí.
 5. Velké panoráma: Zde se můžete zastavit, odpočinout si a obdivovat celou oblast ve své plné kráse.
 6. Zřícenina hradu Adršpach: Zakončete svou trasu u zříceniny, kde si můžete odpočinout, občerstvit se a obdivovat výhledy na okolní krajinu.

Celou trať jsem vám dali sem

TIP: V Adršpachu se dá strávit určitě celý víkend. Kromě skalního města můžete navštívit i protilehlý kopec s názvem Křížový vrch nebo navštívit vyhlídku Čáp. Pokud zde plánujete celý víkend, tak ubytování doporučujeme přes portál MegaUbytko.cz.

Shrnutí: Adršpašsko-teplické skály v kostce

PoložkaDetaily
Vzdálenost od Prahy180 km
Dostupnost od PrahyAutem nebo vlakem
Pro rodiny s dětmiAno, vhodné pro všechny věkové kategorie
Hustota lidíVysoká v letních měsících
Ideální datum návštěvyKvěten – září
AkceLetní festivaly, koncerty

Lednicko-valtický areál

TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Lednicko-valtický areál Rozkládající se na jižní Moravě, Lednicko-valtický areál je skvostem evropského dědictví, který je nejen nejrozsáhlejším koncepčně upraveným územím v Evropě, ale také je hrdě zapsán na seznam památek UNESCO.

Historický pohled Tato oblast byla po staletí domovem mocného rodu Lichtenštejnů. Během let zde vybudovali nesčetné architektonické skvosty, které dodnes svědčí o jejich vlivu a bohatství.

Zajímavosti a atrakce

Zámek Lednice byl často využíván pro natáčení českých pohádek a filmů. Patří sem například pohádky „Království potoků„, „Dračí prsten“ a „Princezna Fantaghiro„. Moskalykův seriál „Dobrodružství kriminalistiky“ zde také nalezl svou kulisu.

Navštívit Lednicko-valtický areál a nezastavit se v nedalekém Mikulově či v Pálavských vrších by byla škoda. Oblast je známá nejen svými historickými památkami, ale i vynikajícími víny a krásnou přírodou. Novomlýnská nádrž pod Pálavou je oblíbeným místem pro rybáře, vodní sporty a rekreaci.

Trasa výletu Lednicko-valtickým areálem

 1. Start u Zámku Lednice: Ideální místo pro začátek vašeho výletu.
 2. Minaret: Výstup na vrchol nabízí úchvatné výhledy.
 3. Růžový sad: Místo pro odpočinek a obdivování krásy přírody.
 4. Apollova chrám: Krátká procházka lesem vás zavede k tomuto malebnému místu.
 5. Zámek Valtice: Zde můžete ochutnat místní vína a vychutnat si historii místa.
 6. Diana’s Temple (Rendez-vous): Zakončete svůj výlet v tomto klidném a romantickém místě.

Shrnutí: Lednicko-valtický areál v kostce

PoložkaDetaily
Vzdálenost od Prahy260 km
Dostupnost od PrahyAutem nebo vlakem
Pro rodiny s dětmiAno, vhodné pro všechny věkové kategorie
Hustota lidíStřední, vyšší v letních měsících
Ideální datum návštěvyDuben – říjen
AkceVinařské slavnosti, koncerty, historické rekonstrukce

Karlštejn

TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Roztahující se nedaleko Prahy, hrad Karlštejn je jednou z největších perel české gotické architektury. Byl vybudován na přání Karla IV. a sloužil jako pevná pokladnice pro říšské korunovační klenoty a svaté ostatky.

Hrad byl založený v roce 1348 Karlem IV., měl Karlštejn mimořádný účel – sloužit jako pevná schránka pro korunovační klenoty Svaté říše římské. Struktura hradu byla navržena tak, aby symbolizovala jeruzalémskou Svatou horu s chrámem na vrcholu. V kapli sv. Kříže ve Velké věži byl dlouho ukryt říšský poklad.

Jeho zlatý věk zažil Karlštejn za panování králů, až do roku 1421. I když byl během husitských válek obléhán, hrad odolal všem pokusům o dobytí. Větší nebezpečí přišlo s invazí Švédů během třicetileté války, kdy Švédové prolomili obranné linie hradu. Naštěstí hlavní poklady zůstaly nedotčeny.

V pozdějších letech byl hrad několikrát upraven a rekonstruován, ale jeho význam poklesl po odstranění korunovačních klenotů v roce 1619. Přesto se jeho majestátnost a důležitost nikdy neztratila a dnes je považován za jeden z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších hradů v Česku.

Zajímavosti a atrakce 

Jedním z nejzajímavějších aspektů hradu je Studniční věž. Ačkoliv by mohl název naznačovat existenci studny, ve skutečnosti zde byla cisterna, napájená kanálem z nedalekého potoka. Legenda praví, že všichni dělníci, kteří na výstavbě kanálu pracovali, byli zabiti, aby uchovali tajemství cisterny.

Hrad je také známý svým bohatým uměleckým dědictvím. Nástěnná výzdoba z 14. století obsahuje 129 obrazů od Mistra Theodorika. Tyto obrazy spolu s portrétní galerií českých panovníků a replikou Svatováclavské koruny dělají Karlštejn skutečným uměleckým pokladem.

Karel IV. – zakladatel Karlštejna

Karel IV., český král a římsko-německý císař, je jednou z nejvýznamnějších postav české historie. Byl polyglot, hovořil pěti jazyky, a byl hlavním architektem mnoha významných staveb v Praze, včetně Karlova mostu. Jeho život, plný politických triumfů, osobních tragédií a romantických skandálů, je fascinující studií středověkého panovníka.

Aktivity a atrakce v okolí hradu

Kromě samotného hradu nabízí oblast Karlštejna mnoho dalších atrakcí. Muzeum voskových figurín Karlštejn nabízí návštěvníkům možnost vidět zobrazení významných postav české historie. Muzeum betlémů je pak skvostem, kde lze obdivovat řadu historických i moderních betlémů (tato expozice je otevřena celoročně).

Návštěva Karlštejna je bezesporu zážitkem, který kombinuje historii, umění a nádhernou přírodu, čímž se stává jedním z nejlepších turistických cílů v České republice.

Trasa výletu po Karlštejně Start u vstupní brány: 

Začněte svůj výlet u hlavní brány hradu. 

Velká věž: Vystupte na vrchol a obdivujte výhled. Královské pokoje: Prohlédněte si interiéry, kde Karel IV. trávil své dny. 

Věžní kaple: Zastavte se a obdivujte nástěnné malby.

Shrnutí: Karlštejn v kostce

PoložkaDetaily
Vzdálenost od Prahy30 km
Dostupnost od PrahyAutem, vlakem nebo pěšky
Pro rodiny s dětmiAno, vhodné pro všechny věkové kategorie
Hustota lidíVysoká, zejména o víkendech
Ideální datum návštěvyDuben – říjen
AkceRytířské turnaje, koncerty, prohlídky

Dolní Morava: Adrenalin a krása pod Králickým Sněžníkem

TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Nestává se často, že by místo v České republice nabídlo tak bohatou škálu zážitků, jako je tomu v případě Dolní Moravy. Toto kouzelné místo pod Králickým Sněžníkem je ideální destinací pro rodiny i dobrodruhy hledající nezapomenutelné zážitky.

Nejdelší visutý most na světě: Sky Bridge

Hlavní atrakcí Dolní Moravy je bezpochyby Sky Bridge, nejdelší visutý most na světě s délkou 721 metrů. Od svého otevření na jaře přitahuje tisíce návštěvníků, kteří si přijdou užít adrenalinový zážitek a úchvatné výhledy. Prestižní časopis Time nedávno tento architektonický skvost zařadil mezi nejlepší místa k návštěvě na světě. Cena vstupenky pro dospělé je 440 korun, pro děti 245 korun.

Stezka v oblacích: Vyhlídka s adrenalinem

Další nesmírně oblíbenou atrakcí je vyhlídková věž Stezka v oblacích, která nabízí návštěvníkům nejen nádherné výhledy, ale také adrenalinové zážitky. Odpočinková síťová kapka, rukáv a 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky jsou jen některé z mnoha atrakcí. Cena vstupenky pro dospělé je 305 korun, pro děti 215 korun.

Mamutí horská dráha: Adrenalin v srdci přírody

Pro milovníky rychlosti je zde Mamutí horská dráha, nabízející tříkilometrovou jízdu horským terénem plnou zatáček, tunelů a zhoupnutí. Dospělí za ni zaplatí 350 korun, děti 215 korun.

Krása přírody: Okolí Králického Sněžníku

Kromě adrenalinových atrakcí nabízí Dolní Morava také možnost vychutnat si nádhernou přírodu Králického Sněžníku. Čistý horský vzduch, desítky kilometrů turistických a cyklistických tras a lanovka lákají turisty k aktivnímu odpočinku v srdci přírody.

Dolní Morava je skvostem, který kombinuje adrenalinové zážitky s klidem horské přírody. Ať už jste rodina s dětmi, dobrodruh nebo milovník přírody, toto místo vám nabídne

PoložkaDetaily
Vzdálenost od Prahy180 km
Dostupnost od PrahyAutem nebo vlakem
Pro rodiny s dětmiAno, vhodné pro všechny věkové kategorie
Hustota lidíStřední
Ideální datum návštěvyCeloročně
AkceHorské festivaly, cyklistické závody, lyžařské soutěže

Pavlov: Jihomoravský klenot s bohatou historií a kulturou

TOP 5 nejkrásnějších míst v České republice

Jižní Morava je regionem známým svými vinařskými tradicemi, nádhernou krajinou a bohatou historií. A právě Pavlov je jedním z těch míst, které tyto atributy skvěle reprezentují.

Stopa dávné minulosti

Pavlov není pouhá obec. Je to místo, kde se historie dotýká každého kroku. Při procházce jeho ulicemi cítíte přítomnost minulých generací, které zde žily a tvořily svou historii.

Archeologické nálezy svědčí o osídlení již v pravěku. Pavlovské hory, se svými vzpomínkami na dobu mamutí, se jeví jako okno do dávných časů. Kromě toho můžete objevovat středověkou historii obce, plnou památek a historických budov, které čekají na své objevení.

Víno jako zpěv Jižní Moravy:

Víno je esencí Jižní Moravy. Když vstoupíte do Pavlova, cítíte to v každém nádechu. Vinice, které obklopují obec, vyprávějí příběhy staré generace.

Místní vinaři, kteří s hrdostí prezentují své lahodné odrůdy, se stali strážci tradic, které sahají generace do hloubky času. Při návštěvě Pavlova by byla skutečná škoda neochutnat místní vína a nenechat se unést jejich chutěmi.

Oáza přírody: Národní park Pálava:

Národní park Pálava je místem, kde čas zastavuje svůj běh. Příroda zde vytvořila malebný ráj, který láká k objevování.

Pavlov, situovaný uprostřed tohoto národního parku, je vstupní branou do světa nádherných výhledů, bohaté flóry a fauny. Pálavské vrchy, ideální pro turistiku a cykloturistiku, nabízí panoramata, která berou dech.

Kultura v plném rozkvětu:

Toto město je živým dějištěm tradic, legend a příběhů.

Po celý rok je Pavlov domovem různých kulturních akcí, festivalů a trhů. Tyto akce oživují duši Jižní Moravy a představují spojení mezi minulostí a současností. Přijďte a ponořte se do bohatství místní kultury a tradic.

Pavlov v kostce:

PoložkaDetaily
Vzdálenost od Prahy240 km
Dostupnost od PrahyAutem nebo vlakem
Pro rodiny s dětmiAno, vhodné pro všechny věkové kategorie
Hustota lidíStřední v letních měsících
Ideální datum návštěvyDuben – říjen
AkceVinařské slavnosti, koncerty, trhy