Island: Co vidět na severním pobřeží?

Island je cestovatelský klenot obklopený přírodou, ovcemi, mořem a když se poštěstí, tak i polární září. Zároveň je ostrovním státem tak trochu izolovaným od okolního světa. Možná i díky tomu má pro turisty nezapomenutelnou atmosféru i nespočet atraktivních lokalit, které vám vezmou dech.

Island, nazývaný také jako Země ohně a ledu, láká cestovatele z celého světa. Leží v severním Atlantském oceánu mezi Grónskem a Norskem. Se svými necelými 400 000 obyvateli se řadí mezi nejméně obydlený stát na světě. Většina obyvatel totiž žije v hlavním městě Reykjavík.

Víte, že na Islandu žije víc ovcí než lidí? Právě na jehněčí maso jsou Islanďané odborníci a umí jej připravit na tisíc způsobů. Díky ovcím je ostrovní stát proslulý také kvalitní vlnou. Pokud vás zajímá dalších 13 důvodů, proč začít plánovat cestu právě na Island, čtěte směle dál.  

Island je zemí plnou hor, termálních pramenů i vodopádů. Objevit zde můžete ale také aktivní sopky, ledovce nebo polární záři, za kterou se v zimě do Islandu sjíždí davy nadšenců. V každé části najdete zajímavá místa. A co vás čeká na severu? 

Vodopád Goðafoss

Nejkrásnější vodopád Islandu je ve tvaru podkovy a spadá z výšky 12 metrů. Pro návštěvníky je také dobře dostupný, leží přímo u hlavní okružní silnice číslo 1 mezi Akureyri a Mývatn. U silnice se nachází parkoviště, k vodopádu pak dojdete po necelé minutě chůze.

Kráter Hverfjall

Sopečný kráter naleznete východně u jezera Mývatn. Vznikl zhruba před 2,5 tisíci lety velkou sopečnou erupcí. Má typický kruhovitý tvar, měří na šířku zhruba jeden kilometr. V celé oblasti najdete další znaky vulkanické činnosti – lávová pole i horké prameny. Na dně kráteru se nachází sirné usazeniny. Kolem kráteru se vyskytují veřejně přístupné stezky, celá cesta po okraji kráteru vám zabere zhruba hodinu chůze. 

Jezero Mývatn

Od kráteru Hverjall nemusíte daleko, abyste narazili na jezero Mývatn. Díky tektonickému zlomu, který prochází místem, u něj najdete prakticky celý Island v menším provedení: Na jednom místě se zde vyskytují typicky islandské charakteristické rysy od jezer, geotermálních pramenů, sopečných kráterů, vodopádů a jeskyní. Jezero Mývatn pak leží v nádherné krajině obklopené zelenými loukami. Název “Mývatn” odkazuje v překladu k mouchám a brzy také zjistíte proč. Právě díky muchničkám, které se kolem jezera vyskytují skutečně v hojném počtu, ale můžete pozorovat rozmanité ptactvo, pro které jsou vítanou potravou. 

Siglufjörður

Malá městečka na Islandu mají své nezpochybnitelné kouzlo. Jedno z nich, Siglufjörður, se nachází na severu asi 70 km severně od Akureyri. Malé rybářské město Siglufjörður není výjimkou. Leží nedaleko severního polárního kruhu obklopené stejnojmenným fjordem. Dnes je významným rybářským centrem, ale i populárním cílem turistů, kteří hledají krásnou přírodu i autentickou islandskou atmosféru. 

Akureyri

Čtvrté největší město Islandu, Akureyri, je nazýváno také “hlavním městem Severního Islandu”. Nenechte se ale zmást, žije v něm necelých dvacet tisíc obyvatel. Leží na pobřeží fjordu Eyjafjörður necelých 100 kilometrů od severního polárního kruhu. Můžete se v něm kochat zasněženými vrcholky hor, které město obklopují, nasávat ruch městečka, nebo vyjet na vyhlídkovou jízdu po moři pozorovat velryby.