Job Fair – Work and Travel USA: Jak se připravit a jaké otázky očekávat?

Jak uspět na pohovoru a získat vytouženou pozici? Jaké otázky očekávat? Jak se na job fair připravit? Tipy bývalých účastníků Work and Travel.

Blíží se job fair pro většinu prací v USA a většinu z vás asi zajímá, jak vše probíhá a především, jak na pohovoru uspět a získat vytouženou pozici. Tento průvodce má za úkol Vám pomoci se na job fair připravit.

Job fair Work and Travel USA – jak to probíhá?

Vše začíná tím, když se v určený čas dostavíte na dané místo. Zde proběhne registrace účastníků, včetně kontroly a předání dokumentace. Účastníci jsou rozděleni do větších skupin. Jakmile přijde skupina na řadu, čeká ji prezentace od zástupců CIEE nebo jiné sponzorské agentury o programu Work and Travel USA.

A není to ledajaká prezentace! Tady uvidíte americkou náturu a nadšení v praxi. Kromě představení Work and Travel vám zástupci této agentury budou chtít vžít energii do žil a naladit vás na pohovor po Americku 🙂 Do místnosti vcházela tichá skupina studentů, nervózních z toho, co je čeká za chvíli. Nejdřív všichni nechápajíc koukali na to co se děje, ale nakonec jsme si všichni zacvičili, zatančili, zazpívali a k zaměstnavatelům vcházeli s nadšením a úsměvy.

Velká skupina studentů se rozdělila na několik menších, podle toho, ke kterým zaměstnavatelům se kdo hlásil. Ještě před samotným pohovorem nám zaměstnavatel představil v krátké prezentaci místo a jeho specifika. Poté jsme si domluvili pořadí a následoval pohovor.

Job fair pohovor – jaké otázky očekávat?

Ještě jednou bychom chtěli zdůraznit, že zaměstnavatelé z USA jsou velice přátelsky naladěni! Kromě toho navíc neprobíhá pohovor po jednom, ale ke stolečku jde rovnou celá skupinka kamarádů nebo dvojice těch, kteří se na program hlásili společně.

Kromě zaměstnavatele zde sedí i někdo ze studentů, který Work and Travel USA absolvoval minulý rok a je připraven zodpovědět jakékoliv dotazy, o něco víc představit práci v USA a předat vlastní zkušenosti.

V úvodu budete požádáni abyste se představili a řekli o sobě pár vět (koníčky, škola, jiné zahraniční zkušenosti). Dále budou následovat otázky:

  • Proč jste si vybrali právě lokalitu, kam se hlásíte? (Zaměstnavatelé, chtějí mít jistotu, že tam budete spokojení)
  • Jaké máte předchozí zkušenosti na této pozici?
  • Proč chcete právě tuto pozici?
  • Co od programu Work and Travel USA očekáváte?
  • Pracovali jste už někdy v minulosti v zahraničí?
  • A další…

Po samotném pohovoru budou následovat otázky praktického rázu – tedy datum nástupu a konce práce apod. Bude také prostor pro vaše dotazy, rozhodně se ptejte!

Jak na job fairu uspět?

Pamatujte na to, že Američané mají na rozdíl o nás odlišný přístup k pohovorům. “Americký úsměv” je základ, všechno je GREAT, AMAZING and AWESOME. Přijít naladěn na této vlně je základ pro job fair.

Některé pozice nemají vysoké nároky na angličtinu a zaměstnavatelům stačí, když se nějak domluvíte. Pokud se ale hlásíte na pozice ve kterých budete ve styku se zákazníky, nároky na angličtinu už jsou vyšší. Nejde ale jen o angličtinu, ale i o vaše předchozí zkušenosti na dané pozici a především to, jak se dokážete prodat.

Pár dalších tipů na job fair:

  1. Usmívejte se!
  2. Nepodceňte přípravu.
  3. Oprašte si angličtinu a zkuste se před pohovorem rozmluvit.
  4. Zkuste si zjistit něco více o dané pozici – jaké jsou na ni požadavky? Upravte váš životopis potřebám dané pozice. Hlásíte se na plavčíka a dříve jste závodně plavali? Šup s tím do životopisu!
  5. Najděte si něco více o místě, kam se hlásíte – na co se těšíte, že budete po práci dělat? Tohle je pro zaměstnavatele důležitá otázka.
  6. Zkuste si na internetu najít zkušenosti lidí, kteří na stejném místě byli před vámi a zeptejte se na další informace, zkušenosti a specifika daného místa.
  7. Jak už jsme zdůrazňovali, úsměv, nadšení a dobrá nálada je polovina úspěchu! A u Američanů to platí dvojnásob. Nadšením a zájmem rozhodně nešetřete!
  8. Pokud opravdu moc chcete nějakou konkrétní pozici – nadšeně to řekněte! Pokud řeknete něco ve smyslu – „No, já bych asi teda chtěl/la tuto pozici, ale je mi to vlastně celkem jedno“, zaměstnavatel si pomyslí, že tu pozici nechcete dostatečně a pravděpodobně ji nedostanete.
  9. Oblečení – první dojem hraje vždy velkou roli, proto je důležitý zevnějšek. Oblečte se třeba podobně, jako byste šli na důležitou zkoušku. Opět uvažujte na jakou pozici se hlásíte a podle toho zvolte vhodné oblečení.
  10. Žádný piercing, tetování nebo “tunel” v uších. Američané jsou v některých případech dost striktní a zejména pro práci v restauraci netolerují žádná tetování, piercing na obličeji nebo roztahovací náušnice.
  11. Usmívejte se! Píšeme to už potřetí, protože to je opravdu klíčové!
Jak uspět na pohovoru a získat vytouženou pozici? Jaké otázky očekávat? Jak se na job fair připravit? Tipy bývalých účastníků Work and Travel.
Job Fair je jen začátek. I takto může vypadat práce na Work and Travel USA

Nejběžnější pozice aneb co za práci si vybrat?

  1. Housekeeping – uklízení pokojů. Na tuto práci jsou nejmenší nároky na angličtinu. V podstatě téměř nulové. Práce má velkou výhodu v tom, že má člověk pravidelné směny. Každý den od rána do odpoledne. Nevýhodou je, že člověk není moc ve styku s lidmi a proto si zlepší angličtinu méně než u jiných pracích.
  2. Kitchew crew – práce v kuchyni. Ani na tuto práci není potřeba žádná větší znalost angličtiny ani umět vařit. Je několik možností kam Vás mohou dát. Připravování salátů, práce v jídelně pro zaměstnance, mytí nádobí nebo různé práce ve fast foodu. Práce má výhodu v tom, že člověk dělá více různých věcí, a tak to není monotónní činnost. Oproti housekeepingu se dostane více do kontaktu s lidmi. Nevýhodou mohou být nepravidelné směny.
  3. Gift shop worker – prodavač v obchodě se suvenýry. Na tuto pozici je už potřeba o něco lepší angličtina a oproti prvním dvěma pracím se nabírá jen mizivé množství lidí. Výhodou je větší styk s lidmi a pravidelnější směny. Nevýhodou může být monotónnost práce, za to jsme denně v kontaktu s rodilými mluvčími.
  4. Plavčík – Jedná se o další z velice oblíbených pozic. Ve většině případů probíhá kurz na plavčíka až po příjezdu na místo, kde proběhne rovněž potřebné zaškolení. Může se jednat o spíše pasivní práci v podobě sezení na plavčické židli, nebo velice aktivní v podobě hlídání u tobogánů v zábavním parku. Osobní zkušenosti s touto pozicí nemáme, proto budeme rádi za případné komentáře.
  5. Server assistant / Busser – pomocný číšník. Na tuto pozici je potřeba dobrá angličtina. Na job fairu se nabírá malé množství lidí, takže je potřeba dobře zapůsobit. Nenechte se odradit nižší fixní složku mzdy. Díky zpropitnému si můžete vydělat o něco více než na jiných pozicích. Práce spočívá v přípravě stolů, vítání zákazníků, pomáhání číšníkům s drobnými objednávkami a uklízení stolů. Kromě vyšších výdělků je největší výhodou výrazné vybroušení angličtiny, díky neustálému styku s anglicky mluvícími hosty a spolupracovníky. Drtivá většina číšníků, kterým pomáháte, jsou totiž Američané. Nevýhodou jsou nepravidelné směny. V čem spočívá práce server assistant jsme natočili v tomto videu:

Časté otázky – FAQ

1) Potřebuji umět na Work and Travel dobře anglicky?

Záleží na jakou pozici se hlásíte. Na pozice bez přímého styku se zákazníky (housekeeping, kitchen crew) vám stačí úplné základy. Na pozice jako server assistant nebo gift shop worker jsou nároky o něco větší. Stačí se však nebát a člověk si angličtinu během prvních pár týdnů výrazně vylepší.

2) Mám jistotu, že dostanu práci?

Nemáte jistotu, že dostanete Vámi vysněnou práci, ale že dostanete aspoň nějakou práce je téměř jisté. Výjimečné případy nepřijetí jsou způsobeny některými „prohřešky“ proti pravidlům, například viditelné tetování na obličeji. Pokud toužíte po housekeepingu nebo kitchen crew – máte téměř jistotu, že tuto práci dostanete. Pokud chcete  práci v gift shopu nebo server assistenta, je zde konkurence mnohem větší a je potřeba dobře zapůsobit na pohovoru.

3) Dá se práce v průběhu pobytu změnit?

Pokud s prací nejste spokojení, můžete zkusit zajít za manažerem a požádat o přesun. Zaměstnavatel má zájem o to, aby byli všichni zaměstnanci spokojení. Dostat se na pozice, které dělá málo lidí (server assistant, gift shop worker), je složité. Změnit ale například housekeeping za kitchen crew nebo opačně většinou možné je.

4) Můžu se v průběhu pobytu vypracovat na lepší pozici?

Rozhodně ANO! Je potřeba tvrdě pracovat, být spolehlivý a dobře zapůsobit na svého nadřízeného. Většinou není problém požádat o „povýšení“. U zaměstnanců – Američanů je celkem velká fluktuace, lidé odcházejí, mění pozice atd. Často se hledá nástupce a pokud po dané pozici toužíte, stačí se ozvat nadřízenému. Pokud jste dobrý zaměstnanec, je celkem velká šance, že danou pozici dostanete. Časté jsou posuny v kuchyni, například z mytí nádobí na přípravu salátů. Z kuchyně se můžete vypracovat na hostesku nebo i ze Server Assistanta na Servera. Většinou to nejde na začátku sezóny, ale ke konci srpna a v září jsou posuny celkem běžné.

5) Můžou mě v průběhu pobytu vyhodit?

V podstatě nemůžou. Američany vyhazují celkem často, ale toho se nelekněte! Na zahraniční studenty je mnohem větší tolerance. Museli byste udělat opravdu velký problém, aby Vás vyhodili úplně. Maximálně se stane, že Vás přesunou na „horší“ pozici. Když byste třeba jako Server Assistant urazili zákazníka, mohou Vás přesunout do kuchyně.

6) Mám jistotu, že si vydělám a pokryju náklady? Například Server Assistant má nižní fixní plat i nižší minimum hodin.

Toho se nemusíte bát. Pokud nebudete nějak extrémně rozhazovat. Bez problému si náklady pokryjete. Jako Server Assistant máte sice nižní plat, ale máte spropitné, které je v Americe opravdu obrovské! My si za směnu běžně vydělali dvojnásobek nebo trojnásobek platu na spropitném.

Závěrem k Job fair pohovorům

Úplně nakonec bychom chtěli připomenout, že úspěšnost je téměř 100%. Pokud by se náhodou nepovedlo někomu získat místo u původního zaměstnavatele, nebo na pozici na kterou se hlásí, vždy se najdou další pozice na které je možné uchazeče přijmout. Navíc se každý přihlášený může případně přihlásit na následující job fair.

Dostali jste na job fair práci?

Paráda, gratulujeme! Už zbývá jen si najít letenku: nejlevnější letenku!

Podívejte se nádherné video z Road Tripu po USA:

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho pro své kamarády! Třeba i jim pomůže!

4.7/5 - (6 votes)