Urážlivá gesta po celém světě

Plánujete výlet do země, kde jste nikdy nebyli?Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba před cestou udělat, je dozvědět se více o kultuře a zvycích země, kterou plánujete navštívit. To je zvláště důležité, pokud jde o gestikulaci.Proč tomu tak je? Inu, gesta jsou univerzální jazyk, který všichni denně používáme. Jsou také důležitou součástí naší kultury a identity.

Existují však některá gesta, která jsou v jedné zemi urážlivá, ale v jiné nikoli. Proto je důležité si tyto rozdíly při cestách do zahraničí předem zjistit. Nechcete přece urazit lidi a způsobit vážné problémy na cestě svých snů!

Ale nebojte se. V tomto článku se podíváme na některá běžná urážlivá gesta po celém světě, abyste měli alespoň trochu přehled.

Znak „V“ tvořený dvěma prsty je symbol široce chápaný jako mír. Co by se tedy mohlo pokazit?

Pravděpodobně jste slyšeli, že v současných nebo bývalých zemích Commonwealthu (Velká Británie, Nový Zéland, Austrálie) může být považován za ekvivalent prostředníčku, pokud je znak míru otočený obráceně.

Ale tím to nekončí! Tomuto symbolu se raději vyhněte, pokud se chystáte navštívit:

  • Blízký východ
  • Jižní Ameriku
  • Asii.

Proč?

V některých indiánských kulturách je symbol míru považován za znak neúcty, zatímco na Blízkém východě je často chápán jako symbol západního imperialismu. A co víc, v některých asijských kulturách je to považováno za projev slabosti.

Pokud si nejste jisti, zda je znamení míru v konkrétní kultuře urážlivé, je vždy nejlepší mýlit se na straně opatrnosti a vyhnout se jeho používání!

Znak „OK“: je to opravdu všude v pořádku?

Znak „OK“ je jednoduché gesto rukou, které většina lidí používá denně. Jeho nejčastější formou je spojení ukazováčku s palcem tak, že oba představují kruh. Je těžké si představit, že by to mohlo znamenat něco špatného.

Přesto byste měli být opatrní s tímto gestem v těchto destinacích:

  • V Brazílii se znak „OK“ často používá jako urážka, podobně jako když někomu ukážete prostředníček.
  • Ve Spojených státech se někdy používá jako symbol bílé nadřazenosti. Pokud neznáte úplný kontext situace, ve které se nacházíte, je lepší se tomu úplně vyhnout.

Toto gesto urážlivé téměř všude, pokud ho použijeme v nevhodný moment, vždy záleží na kontextu. Proč? Někdy, dát někomu „OK“ může být interpretováno jako sarkastické, např. pokud se někdo vyjádřil k citlivému tématu.

A co s nevinným gestem palec nahoru?

Možná si myslíte, že gesto „palec nahoru“ je neškodný způsob, jak vyjádřit souhlas nebo podporu.

Překvapivě existuje mnoho zemí, kde se tím lidé mohou cítit uražení! Poznamenejte si tyto destinace, pokud je plánujete někdy navštívit:

  • Řecko
  • Irán
  • Irák

V těchto kulturách lze gesto „palec nahoru“ vnímat jako urážku podobnou ukazování prostředníčku.

Může to znít překvapivě, zejména pokud jde o evropské země. Pokud se chystáte navštívit Itálii a Řecko, měli byste očekávat ještě více takových příkladů! Obě kultury jsou známé svým bohatým stylem vyjadřování s využitím mnoha gest. Nicméně ne všechny mohou být interpretovány tak, jak si myslíte.

Nezapomeňte si před cestou přečíst tento článek, abyste se mohli vyhnout všem takovým kulturním pastím a neurážet své partnery, když jste v zahraničí.

Urážlivá gesta po celém světě

Překřížené prsty: ne vždy to znamená, že přejeme dotyčnému štěstí

Plánujete navštívit Vietnam? Tato krásná země v Asii je mezi turisty stále oblíbenější.

Je důležité si uvědomit, že vietnamská kultura má určité odlišnosti od toho, co my považujeme za správné chování. Existuje zejména jedno gesto, kterému byste se měli během pobytu vyhnout.

Gesto „překřížené prsty“ je široce považován za symbol „přání štěstí“. Ale ne ve Vietnamu, kde je toto gesto považováno za neslušné, protože připomíná soukromé partie. Pokud se tedy chystáte do Vietnamu cestovat, určitě se jeho použití vyhněte, zejména mezi dětmi a staršími lidmi.

A pokud máte obavy, zda si poradíte, protože neznáte vietnamskou abecedu – nebojte se. Pořiďte si svůj okamžitý překladač a pochopte vše, co je napsáno na cedulích, v menu a v jízdních řádech!

Paroháč gesto používané často milovníky rockové hudby

Neexistuje snadná interpretace tohoto znamení a záleží na tom, koho se ptáte a kde jste. V některých subkulturách je gesto paroháče vnímáno jako pozitivní symbol síly a moci, zejména mezi fanoušky heavy metalu.

Nicméně, v mnoha kulturách, to je viděno jako zlý odkaz na Antikrista. Je tomu tak zejména v zemích s bohatým křesťanským dědictvím a historií, jako např.:

  • Španělsko
  • Maďarsko
  • a Polsko. 

Paradoxně je toto gesto v jiných zemích vnímáno jako známka ochrany před zlem.

Cítite se zmatení? No, stejně tak mohou být vaši partneři, pokud jim toto gesto ukážete bez zjevného důvodu. Takže mimo rockové koncerty je nejlepší se tomuto gestu vyhnout úplně!

Potřesení hlavou: i tímto můžete něco pokazit

Věděli jste, že v některých kulturách potřásání hlavou ve skutečnosti znamená „ano“?

Abyste se vyhnuli matoucím (nebo trapným) situacím, pamatujte na tuto skutečnost, když cestujete do těchto zemí:

  • Bulharsko
  • Řecko
  • Turecko

Pokud budete někdy v některé z těchto zemí podnikat, mějte to na paměti. I když to zní dost neškodně, může to mít velké dopady na vaši vzájemnou komunikaci. Pokud daný cizí jazyk neovládáte, může Vám pomoct v komunikací také elektronický překladač.

Urážlivá gesta po celém světě

Gesto „pojď sem“: i toto gesto je dvojznačné

Gesto „pojď sem“ je univerzální způsob, jak někoho vyzvat, aby přišel blíž. Obvykle ho používají děti, které si chtějí hrát se svými vrstevníky, ale lze ho vidět i u dospělých, kteří se snaží upoutat pozornost ostatních.

I když je gesto „pojď sem“ často vnímáno jako roztomilé nebo nevinné, existuje jedna kultura, kde se na toto gesto pohlíží jako na zvlášť urážlivé a tím místem jsou… nádherné a krásné Filipíny!

Proč tomu tak je? No, pokud plánujete navštívit Filipíny, mějte na paměti, že toto je také znak běžně používaný k přivolání psa, a proto by mohlo toto gesto být projevem neúcty k ostatním lidem.

Nemluvě o tom, že téměř všude na světě mohou vaši partneři mít pocit, že to má sexuální podtext. Je dobré se tomuto gestu ve všech konverzacích raději vyhýbat.

Otevřená dlaň (mountza) nenuťte lidi, aby „mluvili do ruky“

Natažení otevřené dlaně směrem k někomu je univerzální gesto, které může pomoci s objednávkou 5 kusů něčeho nebo jen ukázat mírné odmítnutí.

V určitých kulturách se však „mountza“ používá jako gesto opovržení nebo odmítnutí.

Měli byste se mu vyhnout v následujících zemích:

  • Řecko 
  • země Blízkého východu
  • většina afrických zemí.

Proč je ale toto gesto považováno za urážlivé?

Lidé z těchto kultur věří, že „mountza“ znamená, že osoba, které toto gesto ukážete, je hloupá, bezcenná nebo jinak nehodná respektu.

Určitě nechcete, aby se tak někdo cítil, takže dávejte pozor, abyste toto gesto nepoužili, když se nacházíte v těchto zemích!

Ruce v kapsách: jste uvolnění nebo je vám všechno jedno?

Může se to zdát jako dost nevinné gesto, které uděláme pokud se cítíme uvolněně a bezpečně.

Přesto je to v mnoha zemích považováno za projev neúcty vůči vašim partnerům.

Podívejte se, kde je lepší se tomu vyhnout:

  • pokud jedete do Velké Británie
  • v Německu 
  • nebo Japonsku

Uvědomte si, že držet ruce v kapsách může být v některých jiných evropských a asijských zemích považováno za neslušné. Je lepší se tomu úplně vyhnout, zejména v pracovním styku.

Závěr

Stojí za zmínku, že i když všechna zde zmíněná gesta nejsou přímo urážlivá, určitě jsou chvíle, kdy by mohla být.

Pokud tedy cestujete mimo svou domovskou zemi, nezapomeňte požádat svého hostitele nebo osobu, se kterou se setkáte, o radu ohledně místních zvyků. Tímto způsobem budete moci udělat dobrý první dojem a vyhnout se případným nedorozuměním nebo konfliktům.