Tongariro Crossing od A do Z: praktické informace a tipy

Tongariro Alpine Crossing je oprávněně řazen mezi nejkrásnější treky světa. Některé zdroje ho dokonce uvádí jako číslo jedna mezi jednodenními výšlapy. Tato 8hodinová túra patří i mezi největší lákadla severního ostrova Nového Zélandu. Pro fanoušky J. R. Tolkiena je toto místo ještě o něco lákavější. Trek vede krajinou Pána prstenů, samotný Mordor (Mt Doom/Ngauruhoe) budete mít na dosah ruky (spíše nohy) 🙂

Popis treku Tongariro Alpine Crossing

Možná vás překvapí mnohá upozornění, týkající se náročnosti treku. Četné cedule podél trasy mají za úkol odradit méně zkušené turisty. Novozélandská horská služba prý z trasy zachraňuje 2-3 lidi do týdne.

Pokud však máte za sebou nějaké ty výšlapy do hor, nemusíte se ničeho bát. Je ale dobré horský terén nepodcenit a dobře se vybavit. Pojďme se tedy podívat na charakter trasy, doporučené vybavení i na dopravu a parkování.

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus? Nový Zéland...
Červený kráter, v pozadí Mt. Doom (Ngauruhoe) – jedna z hlavních dominant treku.

Doprava a parkování

Parkovaní

Parkoviště u začátku treku je během léta omezeno 4hodinovým limitem a je vymezeno pro lidi, kteří odsud vyrážejí na kratší výšlapy do okolí. Pokud by někoho napadlo to i přes to zkoušet, věřte že si hlídači na parkovišti (na konci Mangatepopo road) zapisují SPZ a čas každého vozidla, které na toto parkoviště přijede.

Je potřeba tedy využít služby autobusové společnosti a vzít si tzv. shuttle bus, který vás od auta doveze na start treku a na konci zase doveze zpět.

Shuttle bus na Tongariro Crossing

Jízdenky na shuttle bus se dají koupit online (viz níže). V ceně máte odvoz na začátek treku i vyzvednutí na konci treku. V autobuse vám řeknou nebo rozdají vizitky s jízdním řádem odvozů nazpět. Doporučujeme vyrazit co nejdříve, abyste se vyhnuli větším davům a bez problémů stíhali autobus nazpět.

Pokud například pojedete až autobusem v 9:00, budete mít 8,5 hodiny na to, abyste stihli poslední autobus. Pokud vše půjde bez problémů, měli byste to v pohodě stíhat. Nemůžete ale například jít až nahoru na Mount Doom, což je asi 3h zacházka. Pokud limit nestíháte, zavolejte řidiči autobusu. Společnosti za příplatek 25$ provozují tzv. “sběrné jízdy”.

Jsou tři možnosti, které můžete zvolit:

Doporučujeme autobus rezervovat včas, rychle se plní!

Druhá polovina treku Tongariro Alpine Crossing.
Druhá polovina treku, výhled na jezero Taupo.

Délka a charakter trasy

Tongariro Alpine Crossing je 19.4 km dlouhá trasa. V pohodovém tempu se spoustou focení se dá zvládnout cca za 8 hodin. V rychlejším tempu ji někteří stíhají i za 5 – 6 hodin.  Pomalejší počítejte ale klidně s 9-10 hodinami. Celkově na vás čeká 800 m převýšení. Jelikož je trasa jednosměrná, budete si muset pomoci lokálním shuttle busem. Vyrazit byste měli nejpozději mezi 8 a 9 ranní, ideálně ještě dřív. Jednodenní přechod Tongariro crossing začíná na parkovišti na konci ulice Mangatepopo, kam vás doveze autobus. Jsou zde toalety a je to rovněž výchozí bod pro kratší výlety po okolí.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé úseky trasy:

Časy pro jednotlivé úseky jsou orientační.

1) Z údolí Mangatepopo k Soda Springs

Doba: 1 – 1,5 hodiny

První část trasy až k odbočce na Soda Springs má jen pozvolné stoupání a cesta vede po upravené pěšině nebo dřevěném chodníku. Čeká vás procházka takřka měsíční krajinou s výhledem na horu osudu/Mordor nebo Mt. Ngauruhoe.

Pohled směrem ke startu treku Tongariro Alpine Crossing.
Pohled směrem ke startu u Mangatepopo Road.

2) Odbočka k Soda Springs

Doba: 15 minut (tam a zpět)

Jen krátká odbočka (cca 5 minut chůze jedním směrem) vás dovede k vodopádu Soda Springs. Ačkoliv je voda z pramene čistá a studená, rozhodně není pitná (díky vysokému obsahu minerálních látek).

Soda Springs, jen malá odbočka z hlavní trasy.
Soda Springs, jen malá odbočka z hlavní trasy.

3) Výstup na Jižní kráter

Doba: 1 hodina

Od odbočky na Soda Springs vás čeká stoupání do Jižního a následně do Červeného kráteru. Toto stoupání je známo jako Ďáblovo schodiště. Prochází několika lávovými poli z posledních výbuchů minulého století. Na jeho začátku se nachází toalety. Celý tento výstup vede po schodech a upraveném chodníčku. Výstup od Soda Springs trvá přibližně 1 hodinu.

V Jižním kráteru se připravte na možný vítr a prudké ochlazení. Červená barva a charakter krajiny svým způsobem připomíná rudou planetu. Po průchodu po rovném dně tohoto kráteru vás čeká poslední strmý výstup na vrchol Červeného kráteru (nejvyšší bod celého treku).

Pohled na Mt. Doom z Jižního kráteru. Výstup na ni přidá 3 hodiny celé trase Tongariro Crossing.
Pohled na Mt. Doom z Jižního kráteru. Výstup na horu přidá 3 hodiny celé trase.

4) Z Jižního na Červený kráter

Doba: 45 minut – 1 hodina

Červený kráter se o své jméno zasloužil doslova pekelným vzhledem! Sopečnou činnost zde pocítíte všemi smysly. Z jeho vrcholku (1886 m. n. m.) už vás čeká pohled na Smaragdová jezírka.

Pohled přes Červený kráter na Horu osudu.
Pohled přes Červený kráter na Horu osudu.

5) Emerald lakes – Smaragdová jezírka

Doba: 10 – 20 minut

Zřejmě nejznámější fotografie z celého treku zachycují právě tato sytě tyrkysově-smaragdová jezírka. Za svou barvu vděčí minerálním prvkům této termální oblasti. V okolí můžete pozorovat dým unikající ze země. Voda v jezírkách je studená a kyselá –  koupat se v nich tedy nezkoušejte.

Smaragdová jezírka (Emerald Pools). Z tohoto místa pochází většina fotografií z treku Tongariro Crossing.
Smaragdová jezírka (Emerald Pools). Z tohoto místa pochází většina fotografií z treku Tongariro Crossing.

Sestup od vrcholku Červeného kráteru může být poněkud nepříjemný. Jedná se o prudší svah se spoustou suti a volných kamenů, které každým krokem sjíždějí dolů. Zde jsou ideálním pomocníkem trekingové hole. Tento úsek je technicky nejnáročnější částí trasy.

Suťovitý sestup ke Smaragdovým jezírkům. Technicky nejtěžší část treku Tongariro Crossing.
Suťovitý sestup ke Smaragdovým jezírkům.

6) Od Smaragdových jezírek ke Ketetahi Shelter

Doba: 1,5 hodiny

Zatímco trasa Great walku se zde odpojuje doprava. Tongaririo Crossing pokračuje přes Centrální kráter menším výstupem k Modrému jezeru. Toto jezero je pro Maory posvátné. Nedaleko za jezerem narazíte na další toalety. Odtud se pomalu otevírá výhled do údolí a následuje dlouhý sestup k přístřešku Ketetahi. Krajina se od této doby výrazně nemění. Stezka je odtud opět zpevněna v umělý chodník a schody klesající dolů. U Ketetahi opět naleznete toalety.

Finální část treku a výhled na jezera.
Finální část treku a výhled na jezera.

7) Od Ketetahi Shelter na parkoviště Ketetahi Bus Park

Doba: 1,5 – 2 hodiny

Cesta pokračuje sestupem, který se v druhé části dostává do lesnaté části. Stezka zde křižuje koryto možného lávového proudu (uvidíte zde cedule). Tento úsek se doporučuje rychle projít a nevstupovat sem, pokud slyšíte podezřelé zvuky shora. Podél cestičky rovněž teče potok. Voda v žádném případě není vhodná k pití, vzhledem k vysokému obsahu minerálů z termálních pramenů. Těsně před koncem si můžete udělat krátkou odbočku k vodopádům.

Ke konci doporučujeme hlídat si čas, abyste třeba jen o pár minut neprošvihli svůj autobus, který jezdí zpravidla jednou za hodinu.

Odbočka z Tongariro Alpine Crossing – Výstup na Mt. Ngauruhoe (Mt. Doom)

Doba navíc: 3 hodiny (tam a zpět)

Pokud jste fanoušky Pána prstenů, možná si budete chtít dát přídavek na “Horu osudu”. Pokud se tak rozhodnete, je třeba připočíst další 3 hodiny navíc. Cesta na Mt. Doom začíná od rozcestníku v Jižním kráteru a dále není značená. Nejlepší je držet se skalnatého hřebene. Pozor dávejte na uvolněné kameny.

Voda, Toalety, odpad, chaty

Voda

Ačkoliv podél cesty potkáte několik pramenů, voda z nich není pitná. Obsahuje až příliš vysoké množství minerálních látek. Proto je třeba vybavit se dostatečným množstvím tekutin na celý trek. Doporučujeme alespoň 3 litry vody na osobu.

Toalety

Jelikož se tento trek těší velké oblibě mezi návštěvníky, narazíte na suché toalety téměř na každém kroku. Podél treku je dokonce značení, jak daleko je to k dalším toaletám.

Tongariro Alpine Crossing nabízí toalety každých pár kilometrů
Tongariro Alpine Crossing nabízí toalety každých pár kilometrů.

Odpadky a odpadkové koše

Opět zde platí pravidlo, jako jinde na Zélandu. Co sis přinesl, to si odnes.

Odpadkové koše naleznete na začátku a na konci trasy.

Chaty

Na trase jednodenního přechodu na žádnou chatu nenarazíte. Ty se nacházejí jen na trase tzv. “great walk”, který má zhruba 43 km a dělá okruh napříč národním parkem Tongariro.

Co s sebou na Tongariro Crossing:

  • Dostatek vody (ideálně 3 l)
  • Jídlo na celý den
  • Opalovací krém (slunce je na Novém Zélandu opravdu silné)
  • Sluneční brýle
  • Pokrývku hlavy (kšiltovku, klobouk)
  • Svrchní nepromokavou vrstvu
  • Pevnou obuv
  • Lékárničku
  • Pokud máte i hole, určitě se budou hodit

Potřebujete poradit s výběrem vybavení na túry? Přečtěte si následující články s tipy:

Připravte se na hladký přechod s oficiálním video průvodcem:

Počasí pro Tongariro Alpine Crossing

Předpovídat počasí pro horský terén je obecně složité. Je nutné počítat s tím, že se počasí v horách může rychle změnit. Během jednoho dne vám může svítit slunce, foukat vítr i pršet. Pokud je už od rána extrémně špatné počasí (mlha, vítr, déšť) zvažte, jestli nenechat horský přechod na jiný den.

Zde se můžete podívat na předpověď na následující dny:

TONGARIRO NATIONAL PARK WEATHER

TIP: Naplánujte si na oblast u Tongariro Crossing 1 až 2 dny navíc, pro případ, že byste přechod některý den nemohli absolvovat. V průměru v této oblasti může pršet zhruba každý druhý den.

Léto vs. Zima

Je jasné, že v létě můžeme očekávat jiné podmínky než v zimě. V létě je základem dostatek vody, dobré oblečení a vhodná obuv. Letní sezona pro alpský přechod trvá od října do dubna. V zimě se pro překonání Tongariro Crossing doporučují i mačky a cepíny. Pokud tedy nemáte dostatečné zkušenosti nebo výbavu, vydejte se na trek raději během léta nebo si najměte průvodce! .

Great walk – Tongariro Northern Circuit

Pokud vám nestačilo jednodenní Tongariro Alpine Crossing, můžete se vypravit na tzv. Great Walk Tongariro Northern Circuit. Jedná se o 43,1 km dlouhý okruh, který prochází sopečnou krajinou, horskými loukami, ledovcovými údolími a samotným srdcem národního parku. Pro tento “Great Walk” si vyhraďte 3-4 dny. Pokud se na Great Walk chystáte v letní sezóně (polovina října – duben) počítejte s tím, že si předem musíte rezervovat místo na horských chatách. V zimní sezoně rezervace nejsou potřeba. Více informací o samotném Great Walku i o rezervaci chat naleznete na oficiálních stránkách Department of Conservation.

Freedom camping u Tongariro Crossing

Je zde dobrá oblast na Freedom kempování kolem Urchin Campground. Je zde 6 kempů těsně vedle sebe.

Kempy poblíž Tongariro Crossing:

Stáhněte si aplikaci CamperMate, kde máte všechny informace o kempech.

Ubytování u Tongariro Crossing

Nejlepší je se ubytovat přímo ve vesnici National Park Village, odkud vyjíždějí i autobusy na start treku. Se společností se domluvíte, že Vás vyzvedne přímo u hotelu a opět Vás na stejné místo dopraví zpět.

Možností ubytování je více, ale doporučujeme si pokoj zarezervovat předem, protože jde o velice oblíbenou lokalitu a často bývá vše obsazené na poslední chvíli.

Můžete vybírat zde:


Podívejte se na nádherné video o Tongariro Alpine Crossing:

Jste připraveni na další dobrodružství, které Nový Zéland nabízí?

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Tongariro Crossing – Nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

FAQ – frequently asked questions:

Jaký je nejlevnější Shuttle Bus na Tongariro Crossing?

Jsou tři možnosti, které můžete zvolit:
a) Nejlevnější dostupný shuttle bus za $35– odjezd z jejich parkoviště (více v popisku túry).
b) Shuttle bus z Turangi nebo Taupo– stejná společnost, jen dole vyberte místo vyzvednutí.
c) Shuttle bus z Vašeho hotelu v National Park Village
Doporučujeme autobus rezervovat včas, rychle se plní!

Kde u Tongariro Crossing zaparkovat?

Parkoviště u začátku treku je během léta omezeno 4hodinovým limitem a je vymezeno pro lidi, kteří odsud vyrážejí na kratší výšlapy do okolí. Pokud by někoho napadlo to i přes to zkoušet, věřte že si hlídači na parkovišti (na konci Mangatepopo road) zapisují SPZ a čas každého vozidla, které na toto parkoviště přijede.

Je potřeba tedy využít služby autobusové společnosti a vzít si tzv. shuttle bus, který vás od auta doveze na start treku a na konci zase doveze zpět.

Co si vzít s sebou na Tongariro Crossing:

1) Dostatek vody (ideálně 3 l)
2) Jídlo na celý den
3) Opalovací krém (slunce je na Novém Zélandu opravdu silné)
4) Sluneční brýle
5) Pokrývku hlavy (kšiltovku, klobouk)
6) Svrchní nepromokavou vrstvu
7) Pevnou obuv
8) Lékárničku
9) Pokud máte i hole, určitě se budou hodit

Jaké bývá počasí na Tongariro Crossing?

Předpovídat počasí pro horský terén je obecně složité. Je nutné počítat s tím, že se počasí v horách může rychle změnit. Během jednoho dne vám může svítit slunce, foukat vítr i pršet. Pokud je už od rána extrémně špatné počasí (mlha, vítr, déšť) zvažte, jestli nenechat horský přechod na jiný den.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

5/5 - (2 votes)