Spartan Race: Co čekat? Jak se připravit? Praktické informace a reportáž

Spartan Race je extrémní překážkový závod, který se v poslední době těší velké oblibě. Pro některé je to dokonce životní styl. Závody se konají po celém světě a zakladatel Joe deSena o účastnících říká následující: „Odvážní. Houževnatí. Vášniví. Spartani nejsou slaboši. Spartani překonávají překážky.“ 

Jaké jsou druhy závodů? Kde se zaregistrovat a jak se na ně připravit? Praktické tipy i minireportáž ze závodu:

Typy závodů Spartan Race

Spartan Race má několik typů či délek závodů. Mezi 3 nejčastější tratě patří Sprint, Super a Beast:

Spartan Sprint

Jedná se o nejkratší trať, která je pro začátek ideální. Alespoň si vyzkoušíte, co vás čeká a jaký je princip závodu. Na trati je připraveno 20 a víc překážek a čeká vás 5 nebo více kilometrů. V létě se můžete těšit na bláto, oheň nebo ostnatý drát. Troufám si říci, že tuto trať zvládne uběhnout každý.

Spartan Super

Spartan Race Super je o něco delší závod, kde vás čeká 13 a více kilometrů společně s minimálně 25 překážkami. Terén bývá o něco náročnější než u Sprintu.

Spartan Beast

Nejnáročnější závod z těchto 3 základních. Čeká vás více jak 21 kilometrů a více než 30 překážek. Beast je testem vytrvalosti.

Následujícím stupněm závodu je potom Ultra. Takové závody se konají už spíše výjimečně (např. jednou za sezonu). Spartan Ultra má více jak 40 kilometrů a více než 60 překážek.

Trifecta

Pokud dokončíte všechny 3 zmiňované závody, můžete si poskládat vlastní Trifecta trofej. Za každý závod totiž dostanete jednu třetinku medaile, které vám dohromady dají jednu velkou Trifectu.

Na ostnatý drát se v závodě Spartan Race určitě můžete těšit!
Na ostnatý drát se v závodě Spartan Race určitě můžete těšit!

Huricane Heat

Zkráceně HH je unikátní formát Spartanu. Nejedná se o závod jako takový, ale je to týmová výzva, která připomíná výcvikový tábor. Trvá přibližně 4 hodiny a tým při ní musí společně plnit náročné úkoly a výzvy.

Spartan Kids

Spartan Kids je speciální závod pro nejmenší. Zúčastnit se mohou děti ve věku od 4 do 14 let. Dětské tratě jsou rozděleny podle věkových kategorií. Ty nejmladší čeká 750 m, nejstarší se vydají na 2,5 km dlouhou trať.

Zimní závody

Pořádají se rovněž zimní závody. Jediným rozdílem je prakticky samo roční období – nízké teploty, sníh a některé disciplíny jsou lehce upraveny.

Kalendář závodů / nadcházející události

Nadcházející závody v České republice najdete zde. Pokud vám nevadí projet se za závody i za hranice, můžete zvolit i jinou lokalitu.

Trenérka Petra Adámková z Les Milles na historicky prvním Spartan Race na Novém Zélandu.
Závodnice na jedné z překážek – monkey bars.

Startovné a registrace

Pro přihlášení do závodu je potřeba se zaregistrovat předem na internetu. Cena startovného má u závodů Spartan Race rostoucí tendenci. Nejlevnější startovné tedy pořídíte několik měsíců dopředu a potom se postupně navyšuje. Nejvyšší cena je na místě v den závodu.

Slevy

Pokud se přihlásíte jako tým, máte možnost získat slevu. Nejlepší je v tomto případě kontaktovat tréninkovou skupinu ve vašem (nebo nejbližším) městě, která bude zajisté zařizovat skupinovou registraci.

Startovné na další závod zdarma?

Ano i to je možné. Spartan Race totiž stojí na zapojení dobrovolníků, kteří s uspořádáním závodu pomáhají. Pokud se tedy nějakého závodu zúčastníte jako dobrovolník, budete mít nárok na start v dalším závodě zdarma.

V týmu je to vždycky zábava! Cíl závodu v Aucklandu.
V týmu je to vždycky zábava! Společná fotografie v cíli závodu.

Dobrovolníkem na Spartan Race

Někdo si možná nejprve bude chtít obhlédnout situaci, než se pustí do samotného závodění. Stát se dobrovolníkem je dobrá cesta. Jako dobrovolníci můžete pomáhat při stavbě trati, v den závodu nebo při úklidu překážek po závodě. Největší zážitek budete mít z pomoci v samotný den závodu.

Každý dobrovolník obdrží tričko Spartan Volunteer, oběd a také možnost startovat zdarma v některém z příštích závodů. Pokud máte zájem stát se dobrovolníkem na nějakém z příštích závodů Spartan Race, přidejte se do této Facebook skupiny. Ve skupině se také můžete ptát na cokoliv, co vás ohledně dobrovolničení na závodech zajímá.

TIP: Některé závody se pořádají jako dvoudenní akce, v takovém případě můžete jeden den pomáhat a další den závodit.

Jak se na Spartan Race připravit?

Spartan Race spojuje vytrvalost, sílu a obratnost. Pokud děláte pravidelně jakýkoliv sport, nemusíte se bát rovnou se na kratší závod přihlásit. Pakliže vás přemluvili kolegové v práci a sportu moc neholdujete, není od věci začít běhat (pro začátek stačí i půl hodinky 3x týdně a následně můžete dávky navyšovat). Dost překážek je silových, a proto je vhodné posilovat zejména ruce – ať už cviky s vlastní váhou, činkami nebo na hrazdě. Nejkratší závod – Sprint, je designován tak, aby jej zvládnul takřka každý, proto se nebojte a běžte do toho.

Delší závody už vyžadují o něco více tréninkového úsilí. Nejlépe se trénuje ve skupině, a proto si zkuste najít některou ze spartanských skupin ve vašem okolí, které se svými tréninky specializují přímo na přípravu pro Spartan Race. Trénink ve skupině lidí je mnohem větší zábava než trénovat sám. Více o skupinách se dočtete níže.

Zejména posilování rukou se vám zúročí! Spartan Race trénink
Zejména posilování rukou se vám zúročí!

Tréninkové skupiny v jednotlivých městech

Kolem závodů Spartan Race se vytvořila docela početná komunita. Takže pokud nechcete trénovat sami, není nic jednoduššího, než se podívat kde má tréninky Spartanská tréninková skupina zrovna ve vašem městě nebo okolí. Seznam tréninkových skupin v Česku najdete zde.

Nejobtížnější překážky

Překážky, které mohou dělat problém, jsou zpravidla šplh po laně, ručkování (monkey bars) a oštěp. Pro šplh na laně je dobré posilovat ruce, ale klíčová je i technika. Tady se můžete podívat na instruktážní video přímo od tvůrců Spartan race (video je v AJ, ale v čase 0.58 uvidíte přesně, co potřebujete):

Pár tipů k hodu oštěpem (opět v AJ):

A trik, jak si pomoci u Monkey bars:

Co očekávat? Od registrace přes průběh závodu až do cíle

Příjezd a registrace

Z vlastních zkušeností doporučuji dorazit s dostatečným předstihem před startem vaší vlny. V závislosti na lokalitě pravděpodobně nezaparkujete auto v bezprostřední blízkosti startu a registrace. Ale nebojte se, batoh si můžete uschovat v úschovně zavazadel.

U registrace jsou k dispozici šatny/stany pro převlékání. Na registraci je nutné předložit nějaký doklad (občanku, řidičák,…), abyste dostali startovní číslo a čip. Ještě také musíte podepsat revers (kde se dočtete, že pokud při závodě zemřete, je to vaše chyba). Inu, drsný závod 😀 ale neděste se, reálně se tak pořadatelé pouze právně chrání.  

Warm Up – Rozcvička

Ještě před startem vaší vlny vás čeká organizovaná rozcvička – ta se hodí vždycky, ale o to víc pokud zrovna není nejteplejší počasí. Po rozcvičce už je čas postavit se do startovního koridoru.

Průběh závodu

Se startovním výstřelem je odstartováno a vás čeká přelézání, podlézání, šplh, plazení, nošení těžkých věcí, bláto, voda, ale i občas nějaký ten úkol na zapamatování (na začátku závodu vám řeknou nějaké údaje a ty musíte před koncem závodu na některém ze stanovišť zopakovat).

Specialitou Spartan Race jsou tresty za nesplněnou disciplínu. Tím je 30 angličáků (anglicky burpees). Např. když netrefíte oštěpem do terče nebo nevyšplháte po laně.

Jak se takové angličáky správně dělají dle pravidel Spartan Race se podívejte v tomto videu:

Co je na Spartanu hezké je, že si závodníci v Open kategoriích mohou navzájem pomáhat, např. překonat vysokou stěnu. A nebojte se, vždycky se někdo najde.

Medaile v cíli a občerstvení

No a v cíli už na vás čeká parádní odměna – pořádná kovová medaile, finisherské tričko a pivo nebo nealko. K medaili navíc dostanete i třetinku druhé medaile, ze které potom dokončením i ostatních typů závodů složíte novou velkou medaili – Trifectu.

Zázemí závodů Spartan Race

V okolí startu a cíle najdete zpravidla mobilní toalety. Teplé sprchy tu nečekejte, ale možnost opláchnout a odbahnit se hezky po spartansku studenou vodou v cíli máte.

Oplachování bláta po spartansku.
Oplachování bláta po spartansku.

Vhodné oblečení a vybavení na Spartan Race

Určitě se vám bude hodit trialová obuv nebo běžecké boty s hrubším vzorkem. Ne že by se to nedalo zvládnout i s hladší podrážkou, ale se vzorkem budete mít větší jistotu a lepší „grip“.
Dále uvidíte podle teploty, ale vždy je vhodné mít funkční oblečení. Bavlněné tričko není ideální. Také počítejte, že si oblečení můžete případně roztrhnout, takže vaše oblíbené kousky nechejte raději doma.

Osobní zkušenosti – Spartan Race očima závodníka

První zimní Spartan Race – Jasná, Chopok

Můj úplně první Spartan Race byl dokonce i historicky prvním zimní závodem vůbec. Konal se v lyžařském areálu, což samo o sobě zavánělo výběhem na sjezdovku. Dilema jsem měla s tím, co si obléct. Lehká čepice i rukavice se ukázaly jako dobrá volba. Dál jsem zvolila něco jako šusťáky a nahoru dlouhé funkční tričko a lehkou bundičku. Zima mi za celou dobu byla akorát před startem.

Start

Odstartováno, dýmovnice, hop a skok přes potok a už nás čeká sjezdovka nahoru. Po prvním úseku stoupání si musíme zapamatovat kombinaci jmen a čísel. Následuje nošení pytlů směrem vzhůru a další stoupání. Sjezdovka se mění v úzkou pěšinu. Tady je docela problém, protože se nedá moc předbíhat. Vyšlapaná je pouze úzká cestička a kdykoliv chci někoho předběhnout, musím se pustit do hlubokého sněhu, který sahá málem po pás.

Vrchol sjezdovky

Stoupání to bylo vskutku dlouhé, ale rázem se ocitám prakticky na vrcholu Chopoku. Přichází zajímavá disciplína – uplácej si kouli a tref terč. Z prašanu se to nedaří prakticky nikomu, a i moje koule se rozpadá ještě za letu. Angličáky jsou na sněhu docela sranda. A teď už ta nejzábavnější část. Cesta dolů, prašanem běžím střemhlav, jenže pak mě napadá ještě geniálnější nápad. Sjezdovka je to vcelku prudká, tak proč to nevzít po zadku? Páni – sjet si celý Chopok až dolů po zadku bylo to nejlepší z celého závodu! A že jsem si roztrhala kalhoty? To jsem zjistila až v cíli, ale rozhodně ten sjezd byla bomba! (Následující rok jsem v Liberci byla zklamaná, protože zimní trať byla prakticky po rovince).

Skoro v cíli

Ještě před cílem nás čekalo pár nosících, přelézacích a přeskakovacích překážek. Co jsem si měla zapamatovat, jsem si zapamatovala a ušetřilo mi to 30 angličáků. Při přelézání nejvyšší stěny jsem dostala křeč do lýtka a hned za překážkou se posadila. O sekundu později u mě byl pohotový závodník a nohu mi pomohl rozmasírovat. Do cíle už to bylo jen přes oheň a ledovou bránu. S ledovou výzdobou a sochami z ledu si pořadatelé dali opravdu práci. Musím říct, že to na mě nechalo pěkný dojem.

Teď už jen pro tričko, čaj a rychle se převléct do teplého a suchého.

P.S. Byla jsem opravdu ráda, že jsme se nekoupali v ledovém horském potoce či řece (tak trochu jsem to totiž očekávala).

V cíli prvního zimního Spartan Race na Slovensku.
V cíli prvního zimního Spartan Race na Slovensku.

Letní Spartan Race – Sprint

Jako účastník jsem vyzkoušela i několik letních verzí. Pokud oba závody porovnám, zase tak odlišné nejsou. Hlavním rozdílem je počasí (a sníh na zimním) + některé překážky. U letního Spartan Race počítejte, že se zablátíte a pravděpodobně i namočíte (záleží na lokalitě a možnostech stavitelů využít vodu).

Každý závod je unikátní a tu a tam vás překvapí překážky, které ještě neznáte.

Běželi jste Spartan race? Podějte se s námi o vaše zážitku v komentářích!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Spartan Race na později a pro své kamarády:

Spartan Race

Spartan Race – FAQ – často kladené otázky:

Jaké jsou typy závodů Spartan Race?

Spartan Race má několik typů či délek závodů. Mezi 3 nejčastější tratě patří Sprint, Super a Beast. Zde najdete podrobný popis jednotlivých typů závodů.

Jaké jsou nejtěžší překážky na Spartan Race?

Překážky, které mohou dělat problém, jsou zpravidla šplh po laně, ručkování (monkey bars) a oštěp. Pro šplh na laně je dobré posilovat ruce, ale klíčová je i technika. Zde najdete instruktážní videa k jednotlivým překážkám.

Jak se na Spartan Race připravit?

Spartan Race spojuje vytrvalost, sílu a obratnost. Pokud děláte pravidelně jakýkoliv sport, nemusíte se bát rovnou se na kratší závod přihlásit. Pakliže vás přemluvili kolegové v práci a sportu moc neholdujete, není od věci začít běhat (pro začátek stačí i půl hodinky 3x týdně a následně můžete dávky navyšovat). Dost překážek je silových, a proto je vhodné posilovat zejména ruce – ať už cviky s vlastní váhou, činkami nebo na hrazdě. Zde najdete více o přípravě na Spartan Race.

Jaké je vhodné oblečení a vybavení na Spartan Race?

Určitě se vám bude hodit trialová obuv nebo běžecké boty s hrubším vzorkem. Ne že by se to nedalo zvládnout i s hladší podrážkou, ale se vzorkem budete mít větší jistotu a lepší „grip“.
Dále uvidíte podle teploty, ale vždy je vhodné mít funkční oblečení. Bavlněné tričko není ideální. Také počítejte, že si oblečení můžete případně roztrhnout, takže vaše oblíbené kousky nechejte raději doma.

Pomohl vám článek o Spartan Race? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!