Sledování letadel online je velice užitečná služba. Vrací se vaši kamarádi z dovolené a vy je potřebujete vyzvednout na letišti? Nechcete tam být zbytečně brzy v případě zpoždění? Sledujte jejich let v reálném čase online na internetu.
Zajímá vás, které letecké linky jsou nejfrekventovanější? Kterým území se raději letecké společnosti vyhýbají? Nebo chcete vědět, které letadlo právě proletělo nad vámi? Všechno snadno zjistíte na leteckém radaru. A dejte si pozor – sledování je návykové!
Sledování konkrétního letu
Nejznámější, nejpoužívanější a nejlepší webová stránka pro sledování letů online je Flightradar24.com. Pokud potřebujete sledovat jeden konkrétní let, stačí si zjistit číslo letu (jak najít – návod níže) a let vyhledat. Pozor – číslo letu je potřeba zadat bez mezer!
Pokud zadáte číslo správně, flight radar vám let najde. Když na něj kliknete, zvýrazní se vám dané letadlo na mapě s projetou trasou a také se vám objeví vlevo detaily o letu.
Jak zjistit číslo letu?
Číslo letu se skládá z kódu letecké společnosti (nejčastěji dvě písmena) a čísla konkrétního letu (2 až 4 číslice), například OK0623 (let Czech Airlines z Amsterdamu do Prahy). Nespleťte si číslo letu s číslem rezervace letenky.
Číslo letu je vždy uvedeno na letence, případně se dá vyhledat v oficiálním přehledu letů, pokud víte příletovou či odletovou destinaci a přibližný čas. Číslo je vždy uvedeno pod jménem destinace před jménem letecké společnosti. Můžete také na mapě kliknout na ikonku letiště a dole si zobrazit seznam odletů (Departures) nebo příletů (Arrivals).
Na mapě si také můžete nechat zobrazit popisky s čísly letů u letadel. Stačí stistnout vpravo ozubené kolečko a zapnout popisky letadel (Aircraft Labels)
Sledování historie letů
Chcete zpětně vědět, kudy jste letěli nebo se podívat předem kudy zhruba poletíte? Flight radar 24 umožňuje zobrazení a přehrání letů z historie. V základní verzi zdarma vám zobrazí posledních 7 dní, v placené verzi dokonce až 180 dní.
Můžete tak vidět údaje o letadle, přesnou trasu letu, jak dlouho jste letěli, nad jakými městy či horami jste prolétali či v jaké výšce jste se nacházeli.
Funguje to podobně jako u příkladu výše. Nejdříve si vyhledáte let pomocí čísla letu. Zobrazí se vám seznam konkrétních letů za posledních 7 dní (180 dní v placené verzi). Vyberete si podle dne a času váš konkrétní let a stisknete modré tlačítko „Play“. Zobrazí se vám mapa a údaje o letu.
Zajímavé tipy na sledování letadel
Ať už jste nadšenec do leteckého provozu nebo jen nevíte, co s volnou chvílí, sledování letadel na flight radaru vás dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější věci, které se dají na webu či v mobilní aplikaci sledovat:
- Pozorujte dění na letišti – Vyhledejte si na mapě některé z velkých světových letišť (například londýnské Heathrow, nebo O’Hare v Chicagu) a sledujte online živě pohyb obrovského množství letadel na malé ploše. Na jednotlivá letadla se také dá kliknout a zobrazí se vám již ujetá trasa čili uvidíte dráhu jízdy po letišti a kde jednotlivá letadla vyčkávala.
- Sledujte oblasti, kterým se aerolinky vyhýbají – například si můžete všimnout zahnutých trajektorií letů, které se snaží vyhnout vzdušnému prostoru nad Sýrií a Izraelí či nad Ukrajinou. Zajímavé se také trasy aerolinky Qatar Airways, která má zakázané létat nad okolními zeměmi.
- Vyhledejte oblasti s nepřízní počasí – v případě silných bouřek jsou piloti nuceni tuto oblast obletět a můžete tak sledovat zajímavé změny směrů a „kličkování“ letadel.
- Pozorujte výcvik pilotů – na některých menších letištích probíhá často výcvik pilotů. Můžete tak sledovat jejich neustálé kroužení kolem letiště.
- Sledujte, co vám právě prolétá nad hlavou – jděte si sednout za hezkého počasí ven na lavičku a pomocí mobilní aplikace Flightradar24 sledujte, co vám přelétá nad hlavou. Zjistíte tak, že flight radar opravdu funguje v reálném čase, maximálně s malinkým zpožděním.
- Zkuste najít zajímavé obrazce – na flight radaru nejsou jen letadla pro dopravu cestujících. Radar zachytí i například letadla, která dělají letecký průzkum či vytvářejí foto snímky pro mapy nebo letadla s trénujícími piloty a leteckými testy. Tato letadla vytvářejí na radaru velice zajímavé obrazce – pár nejzajímavějších můžete najít v tomto článku. Například na svatbě dvou zaměstnanců aerolinky Air Malta byla letadlem nad Maltou „nakreslena“ dvě srdíčka.
Jak používat Flightradar24 na sledování letadel
Flightradar24 má různé vychytávky na sledování letadel. Můžete například používat filtry, měnit si mapy či využít další nastavení. Pojďme se společně na nejužitečnější funkce podívat:
Filtry
Pokud kliknete vpravo na ikonku trychtýře, zobrazí se vám nastavení filtrů. Můžete si tak zobrazit například jenom letadla jedné konkrétní aerolinky, letadla směřující a odlétající z jednoho konkrétního letiště, letadla v určitě letové výšce a další. Filtry se dají různě kombinovat. Můžete si třeba zobrazit jen letadla Czech Airlines letící z a na Letiště Václava Havla. Zde je seznam všech možných filtrů:
- Kód aerolinky (Callsign) – jednotlivé kódy najdete zde.
- Letiště (Airport)
- Výška (Altitude)
- Rychlost (Speed)
- Typ letadla (Aircraft) – můžete vyhledat zde.
- Registrace (Registration) – jen letadla s registrací v konkrétní zemi
Nastavení
Pokud kliknete vpravo na ikonku trychtýře, zobrazí se vám možnosti nastavení. Můžete například měnit mapu, používané jednotky, zobrazit si popisky letadel či vyfiltrovat pouze letadla na zemi či ve vzduchu. Zde je seznam všech nejzajímavějších nastavení.
- různé druhy map (silniční, terénní, satelitní a další)
- velikost ikonek a letadel
- popisky letadel (čísla letů)
- zobrazení letadel (ve vzduchu, na zemi, větroně a letištní vozítka)
- jas zobrazení
- jednotky
- počasí (jen u placené verze Flightradar24)
Údaje o letu
Když si kliknete na některé letadlo, zobrazí se vám kompletní proletěná trasa. Pokud je část trasy tečkovaná, znamená to, že letadlo letělo oblastí bez pokrytí (prostředky oceánů, pouště či polární oblasti). Zobrazí se vám také kompletní informace o daném letu:
- číslo letu
- aerolinka
- fotografie letadla
- typ letadla
- odletová a cílová destinace
- plánovaný čas odletu a reálný čas odletu
- plánovaný čas příletu a aktuální odhad času příletu
- překonaná vzdálenost a vzdálenost do cíle
- aktuální výška
- aktuální rychlost
- země registrace
- vítr (jen u placené verze)
- teplota (jen u placené verze)
- stáří letadla (jen u placené verze)
Jaké má letecký radar pokrytí?
Zobrazuje Flightradar24 všechna letadla? Úplně všechna ne, ale drtivou většinu ano. V podstatě všechna normální dopravní letadla vám letecký radar zobrazí. Neukážou se akorát některé stará letadla, vojenská a vládní letadla a malá sportovní letadla.
Občas také nějaké letadlo z radaru najednou zmizí. Je to způsobené tím, že vletělo do oblasti bez pokrytí (prostředky oceánů, pouště či polární oblasti).
Placená verze sledování letadel Flightradar24
Pro drtivou většinu uživatelů bohatě postačí verze zdarma. Pokud jste do letectví opravdu zapálení, můžete uvažovat o koupi placené verze. Ta umožňuje navíc mimo jiné:
- 3D sledování letadel
- rychlost klesání a stoupání
- grafy rychlosti a trajektorie letu
- historie letů až 180 dní do minulosti
- více možností mapového zobrazení (letové trasy, hranice center řízení letového provozu apod.)
- počasí – vítr, teplota, srážky, mraky
- stáří letadla
- odstraněné reklamy
Ceny placených verzí:
- Silver – 1.49$ měsíčně nebo 9.99$ ročně
- Gold – 3.99$ měsíčně nebo 34.99$ ročně
- Business – 49.99$ měsíčně nebo 499.99$ ročně
- Více informací je zde.
Mobilní aplikace na sledování letadel
Flightradar24 má skvělou mobilní aplikaci. Je výborně zpracovaná a uživatelsky přívětivá. Umí téměř všechno, co webová verze flight radaru.
Pokud navíc máte mobil se zabudovaným kompasem, můžete stisknout ikonku dalekohledu a nasměrovat objektiv fotoaparátu na právě prolétající letadlo. Aplikace letadlo rozpozná a zobrazí jeho údaje. Čím je letadlo blíž, tím je rozpoznání přesnější.
Podívejte se na video o mobilní aplikaci:
Zajímavá videa z leteckého provozu:
Letecký provoz nad Evropou:
Lety z New Yorku, přerušené v polovině kvůli větrné bouři.
30-denní časosběr všech světových letů:
Testování letadel:
Odlety po konci Super Bowl:
24 hodin letů nad USA:
24 hodin transatlantických letů:
205 468 letů během 24 hodin:
Sledujte lety přímo zde:
FAQ – často kladené otázky:
Jak zjistit číslo letu?
Číslo letu se skládá z kódu letecké společnosti (nejčastěji dvě písmena) a čísla konkrétního letu (2 až 4 číslice), například OK0623 (let Czech Airlines z Amsterdamu do Prahy). Nespleťte si číslo letu s číslem rezervace letenky. Číslo letu je vždy uvedeno na letence. Více najdete zde.
Existuje mobilní aplikace pro sledování letadel?
Ano, Flightradar24 má skvělou mobilní aplikaci. Je výborně zpracovaná a uživatelsky přívětivá. Umí téměř všechno, co webová verze flight radaru.
Pokud navíc máte mobil se zabudovaným kompasem, můžete stisknout ikonku dalekohledu a nasměrovat objektiv fotoaparátu na právě prolétající letadlo. Aplikace letadlo rozpozná a zobrazí jeho údaje. Čím je letadlo blíž, tím je rozpoznání přesnější.
Dají se sledovat lety zpětně v historii?
Ano, letecký radar umožňuje zobrazení a přehrání letů z historie. V základní verzi zdarma vám zobrazí posledních 7 dní, v placené verzi dokonce až 180 dní.
Zde najdete více informací a návod na sledování historie letů.
Jak zaparkovat na letišti Václava Havla?
Na letišti je možné krátkodobé parkování (max 15 minut jednou za 24 hodin) zdarma. Stání 16 až 30 min je zpoplatněno 100 Kč. Po 30. min je každých dalších 30 min zpoplatněno 100 Kč. Je možné i dlouhodobé parkování. Zde najdete veškeré informace o parkování na letišti Václava Havla.
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho pro své kamarády! Třeba i jim pomůže!