Rotorua: 25 skvělých věcí, které podniknout

Rotorua je největší geotermální oblastí Nového Zélandu. Najdete tu nespočet horkých pramenů, jezírek i gejzírů. Poznáte ji jednoduše i po čichu, síra je tu cítit doslova na každém kroku. Můžete se tu rovněž seznámit s maorskou kulturou a navštívit jednu z vesnic mezi termálními prameny. Rotorua ale není pouze vulkanickou oblastí, ale je i centrem outdoorových aktivit a adrenalinu severního ostrova Nového Zélandu.

Pojďme se společně podívat, jaké možnosti, místa a aktivity tato oblast nabízí. Zážitky a místa najdete v průvodci rozdělené do kategorií.

Pokud máte na návštěvu Rotoruy pouze den či dva, doporučujeme navštívit zejména termální oblast Wai-o-tapu, maorskou vesnici Whakarewarewa a pokud máte dobrodružství v krvi, tak i rafting na řece Kaituna.

Rotorua a outdoorové aktivity:

1) Rafting – Největší komerčně raftovaný vodopád světa

Za nás byl rafting na řece Kaituna absolutně nejlepším outdoorově-adrenalinovým zážitkem celého ročního pobytu na Novém Zélandu. Sjet si 7metrový vodopád Tutea Falls je jednoduše obrovský zážitek! I rok zpětně si vybavuju prakticky každý moment na řece Kaituna. Celou reportáž z raftingu si přečtete zde. Klasicky zde operuje více společnosti, my můžeme všemi deseti doporučit Kaituna Cascades – rodinná firma s úžasnou partou guidů, která řeku začala jezdit jako první. Místo v raftu si rezervujte zde.

TIP: Pokud si na sjezd největšího vodopádu sami netroufáte, zajeďte se alespoň podívat, jak si vedou ostatní! Je to sranda, statisticky se jeden ze 3 raftů převrátí 🙂 Zastavte na jednom z parkovišť na Okere Falls Road a projděte se po cestě podél řeky, je tu několik vyhlídek nejen na 7metorvé Tutea Falls.

Pro kajakáře je tu možnost projet si řeku se skupinou i na kajaku. A pokud chcete vidět, co vás čeká, podívejte se na video, které jsme natočili (sjezd vodopádu najdete v čase 1:04):

YouTube video

2-5) Aktivity u Rotorua Skyline

Rotorua Skyline je centrum aktivit pod kabinovou lanovkou Skyline. Na horní stanici lanovky dokonce můžete spatřit ceduli na motivy té z Las Vegas: „Rotovegas“. Nejoblíbenější aktivitou je bobová dráha, dále tu najdeme bike park, zipline nebo obrovskou houpačku. Kombinaci aktivit nabízí Adventure Pass.

Luge – Luge jsou taková malá vozítka, kterými máte šanci si projet až 3 typy drah. První je nejjednodušší nebo také vyhlídková „Scenic“ trasa, následuje středně pokročilá a pokročilá, z nichž právě pokročilá je nejstrmější, má nejvíc zatáček, a dokonce si můžete i malinko skočit, pokud to v jedné části necháte pořádně rozjet. Jízdenky jsou k dispozici online.

Rotorua Skyline Luge - Bobová dráha
Bobová dráha – Rotorua Skyline

Zipline – místní ziplinová dráha s názvem „Zoom Zipline“ startuje s pěkným výhledem na jezero. Je docela rychlá a podaří se vám nabrat i celkem slušnou rychlost. Na konci si ještě můžete skočit dolů tzv. „Quick Jump“. Je to skok, který vám následně zpomalí spouštěcí zařízení. Pokud nebudete chtít, můžete sejít po schodech a třeba vyfotit parťáky, kteří se do skoku pustí.

Rotorua Skyline Zipline, Nový Zéland
Zipline dráha v Rotoruře

Skyswing – Skyswing je pořádná houpačka se kterou se můžete proletět až 150kilometrovou rychlostí. Tak trochu připomíná některé kolotoče na Matějské. Většinou se vyplatí koupit si houpačku v kombinaci s něčím dalším.

Bike park – Pro milovníky MTB, sjezdů a single trailů je pod lanovkou 12 km různých tras a obtížností. K dispozici je půjčovna kol a zakoupit lze permanentky na jednotlivé jízdy nebo určitý počet hodin či dní.

Podívejte se na video, které jsme natočili při návštěvě areálu Rotorua Skyline:

YouTube video

6-7) Whakarewarewa Redwoods Forest

Whakarewarewa zahrnuje 5500 hektarů lesa z něhož je 6 hektarů osázeno gigantickými Kalifornskými Redwoody, které sem byly dovezeny a vysázeny ve 20. století. V tomto nádherném lese si můžete projít hned několik okruhů různé délky. I ty kratší rozhodně stojí za to. Vstup do lesa je zdarma. Oficiální stránky Redwoodu najdete zde.

Stezka v korunách stromů – pokud by vám nestačil zážitek ze země, můžete si zaplatit vstup do stezky v korunách stromů. Je zde nataženo 28 visutých mostů o délce asi 700 m, které prochází kolem 27 stromů, jejichž stáří je více jak 100 let. Stezka je přístupná ve dne i za tmy s krásným osvětlením. 

Redwoods Bike Park – single trails – kromě pěších trailů tu najdete trasy i pro kola nebo dokonce koně. Více informací na oficiální stránkách.

Whakarewarewa Redwoods Forest, Rotorua
Obrovské stromy ve Whakarewarewa Redwoods Forest

8) Zorbing

Zorbing patří do výčtu adrenalinových aktivit, které se v Rotoruře dají podniknout. Vybírat můžete z několika tras, a dokonce se i rozhodnout, jestli pojedete uvnitř s vodou nebo bez ní. Jízdu si zarezervujte tady. Představu, jak zorbing v Rotoruře vypadá si můžete udělat v následujícím videu:

YouTube video

Termální oblasti Rotorua:

9) Wai-o-Tapu

Wai-o-Tapu patří mezi nejnavštěvovanější termální oblast díky svým barevným jezírkům, vřídlům, bublajícímu bahnu a gejzíru Lady Knox. Není se čemu divit, je to opravdu hezká podívaná! Erupci gejzíru můžete sledovat každý den v 10:15 dopoledne. Vstupenky kupujte online zde, na místě je není možné zakoupit v hotovosti.

Wai-o-tapu: i nový Zéland má svou geotermální oblast, Rotorua
Wai-o-tapu: i Nový Zéland má svou geotermální oblast

10) Waimangu Volcanic Valley

Vulkanické údolí Waimangu je nejmladší geotermální oblastí světa. Zároveň tu najdeme i největší vroucí jezero na světě – Frying Pan Lake. Cesta údolím kolem termálních pramenů a vřídel je dlouhá zhruba 5 km, cestou zpět se můžete svézt autobusem. Po cestě uvidíte několik jezer, horký pramen s neskutečně tyrkysovou vodou, malé gejzírky, vřídla a celkově se tu ze všeho kouří a hodně to tu bublá. Na konci cesty je jezero, kam se můžete vydat lodí. Kolem můžete pozorovat černé labutě i další ptactvo. Vstupenky rezervujte zde. Podívat se můžete na naše video z Waimangu: 

YouTube video

11) Kuirau Park Rotorua – městský park s termálními prameny

Volně přístupnou termální oblastí je Kuirau Park, který je prakticky uprostřed města. Najdete tu několik horkých jezírek různých barev. I horkou lázeň, kam si návštěvníci mohou smočit nohy, což musí být příjemný zážitek především v chladnějším období. O víkendu se v parku konají trhy. Zaparkovat můžete na Kuirau street.

Kuirau Park Rotorua
Centrum městského parku Kuirau – Rotorua

12) Polynesian Spa – termální lázně

Oblíbeným a často navštěvovaným místem pro všechny, kteří hledají termální koupele jsou polynéské lázně. K dispozici jsou bazénky o různých teplotách i s výhledem na jezero Rotorua. Vstup do lázní si můžete zarezervovat zde.

13) Kerosene Creek – volně přístupný termální pramen ke koupání

Kerosene Creek je jedno z mála volně přístupných a nezpoplatněných míst. Teplou termální koupel si tu můžete užít za každého počasí. Pokud pojedete autem z Rotorury směr na Taupo, stačí odbočit ze State Highway 5 na Old Waiotapu Road (u jezera Rotowhero). Jakmile vás prašná cesta dovede k parkovišti a toaletám po levé straně, už je to jen pár desítek metrů lesem k sirnému termálnímu potůčku Kerosene Creek. Doporučujeme dojít až k menšímu vodopádu. Voda pod ním je tak akorát hluboká. Sedět se dá v teplé vodě nad vodopádem. Je to moc hezké místo.

Maorské vesničky a představení maorské kultury

V Rotoruře je hned několik možností a míst, kde se seznámit s maorskou kulturou. Největší je vesnička Whararewarewa, ve které stále žije původní kmen.

14) Whakarewarewa village – „Živoucí Maorská vesnice“

Na tomto místě můžete spojit návštěvu termální oblasti s poznáváním maorské kultury. Whararewarewa je totiž Maorskou vesnicí, zasazenou mezi termální jezírka a prameny. Vesnici si můžete nejen projít, ale zároveň se podívat i na maorské kulturní představení (těšit se můžete i na tanec Haka). Vstupenky jsou k dispozici online zde (levněji než na místě). Zážitek si můžete rezervovat i s tradičním jídlem.

Kromě největší Whararewarewa můžete zavítat i do:

  • Tamaki Maori village – v této maorské vesnici se můžete zúčastnit komplexního zážitku s večeří i uvítacím ceremoniálem. Vstupenky najdete zde.
  • Mitai Maori village – zde vás čeká haka, hudba,tanec, jídlo a dozvíte se zajímavosti třeba o maorském tetování. Vstupenky zde.
  • Te Puia – opět si můžete vybrat, zda navštívíte jen samotnou vesnici nebo se zúčastníte večerního programu s večeří. Vstupenky na program s večeří najdete zde. Samotný vstup do vesnice najdete tady.
YouTube video

Další aktivity v oblasti Rotorua

Pokud máte o něco více času nebo chcete načerpat i další inspiraci a možnosti, které Rotorua nabízí, třeba vás zaujme něco z následujícího:

15) Modré a zelené jezero (Titikapu a Rotokakahi)

Zajímavý pohled se vám naskytne, pokud se zajedete podívat mezi jezera Titikau a Rotokakahi. Je zde parkoviště a vyhlídka. Titikapu má krásnou modrou barvu, zatímco Rotokakahi je tmavě zelené. V modrém Titikapu provozují různé vodní sporty a v létě se tu můžete vykoupat. Naopak v Rotokakahi je koupání zakázáno.

Titikapu a Rotokakahi, Rotorua
Jezera Titikapu a Rotokakahi z ptačí perspektivy

16) Government Gardens a Rotorua Museum

Pohled na muzeum a zahrady je vskutku pěkný. Aktuální expozici i vstupné najdete na oficiálních stránkách muzea. Projít se můžete i kolem jezera Rotorua – za muzeem je stezka, která vede i kolem sirného gejzíru.

Government Gardens Rotorua
Muzeum a zahrady v Rotoruře

17-20) Další termální oblasti (placené)

Termálních oblastí na soukromé půdě je tu nespočet a k dalším z navštěvovaných patří zejména:

  • Orakei Korako (The Hidden Valley) – Mezi Rotoruou a Taupem se nachází další termální údolí – Orakei Korako. Najdeme zde zhruba 35 stále aktivních gejzírů, horkých pramenů a jezírek. Vstupenky i fotky k dispozici zde.
  • Hell’s Gate (Tikitere) – kde najdeme nejvyšší termální vodopád na jižní polokouli a rovněž jsou zde i lázně. Lze zakoupit vstup pouze do areálu nebo si můžete přidat kombinaci termální a bahení koupele.

Dříve volně dostupné, nyní nesmyslně předražené:

  • Mt. Tarawera – za možnost vyšlápnutí této hory dáte skoro 3000 Kč za osobu!
  • Hamurana Springs – 18 $ za 15minutovou procházku kolem potůčku dokáže rozčertit i místní, stačí si přečíst recenze na Tripadvisoru…
YouTube video

Nejlepší ubytování Rotorua

Nejlépe hodnocené hostely:

Druhý i třetí hostel nabízejí rovněž samostatné pokoje pro 2.

Ubytování pro 2 s dobrým poměrem cena/výkon:

Luxusnější ubytování:

Freedom Camps

Aktuální informace o freedom kempech naleznete v aplikaci CamperMate. Ve městě jsou 2 freedom kempy pro Self Contained vozidla (bývají rychle plné) a jeden neoficiální, který se nachází u bikeparku zhruba v místě kde se potkává Te Ngae Road a Amohau Street (k dispozici jsou zde toalety s tekoucí vodou).

Rotorua a vzdálenější okolí:

Pokud se vydáte od Rotoruy směrem na jih, rozhodně se po cestě vyplatí udělat si ještě několik zastávek.

21) Huka Falls

Zastávka, kterou rozhodně nesmíte vynechat, jsou Huka Falls – kolosální vodopády s jasně tyrkysovou vodou. Vodopády jsou vysoké asi 11 m a za sekundu se přes hranu přelije 220 000 litrů vody! Je to ohromná masa vody! Úchvatný pohled je to už jenom z mostu a okolních vyhlídek, ale pro vodní nadšence je tu i možnost podívat se k vodopádům zblízka na jet boatech.

Huka Falls
Huka Falls

22) Taupo

Taupo je pěkná jezerní oblast, ať už si udělá na břehu jezera jen zastávku na oběd nebo se jej vydáte objevovat na kajaku či paddleboardu. Zřejmě nejznámějším místem u jezera Taupo jsou jsou tzv. Maori Carvings:

Maori Carvings – v oblasti Mine Bay můžete spatřit 14 metrů vysoké maorské kresby vytesané do skály, které jsou přístupné pouze po vodě. Návštěvníci mají několik způsobů, jak se k této skále dostat: V Taupu existuje několik společností, které k Maori Carvings pořádají plavby, ať už na plachetnicích nebo o něco větších lodích. Plavby vybírejte zde. Dojet se ke skalám dá ale i na kajaku.

Maori Carvings
Maori Carvings na jezeře Taupo

23) Tongariro Crossing

Tongariro je neznámější Great Walk na severním ostrově Nového Zélandu a jeho část Tongariro Alpine Crossing je nádherný jednodenní trek krajinou pána prstenů.

Pokud se na Tongariro Alpine Crossing chystáte, přečtěte si našeho průvodce: Tongariro Alpine Crossing od A do Z: praktické informace a tipy

Tongariro Crossing
Tongariro Crossing – pohled na Smaragdová jezírka

Rotorua – mapa zajímavých míst

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy a aktivitami v Rotoruře. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Rotorua mapa

Plánujete cestu na Nový Zéland?

Přečtěte si kompletního průvodce, plného praktických tipů: Nový Zéland od A do Z: vše, co potřebujete vědět.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Rotorua, Nový Zéland – Uložte si na později a pro své kamarády:

Rotorua - 25 skvělých aktivit

Rotorua, Nový Zéland – FAQ:

Jaké je nejlepší ubytování v Rotorua?

Nejlépe hodnocené hostely:
Rotorua Central Backpackers 
Rotorua Downtown Backpackers
Funky Green Voyager 

Ubytování pro 2 s dobrým poměrem cena/výkon:
Sunny Home 
The Backyard Inn Hostel– s vyhřívaným bazénem
Rotorua Thermal Holiday Park – nachází se 8 minut od Rotoruy, ale nabízí termální bazénky v ceně ubytování

Jaké jsou nejlepší outdoorové a adrenalinové aktivity v Rotoruře?

Mezi nejpopulárnější outdoorové a adrenalinové aktivity patří rafting, luge, zipline, zorbing, skyswing či horská kola. Zde čtěte více o outdoorových a adrenalinových aktivitách v Rotoruře.

Jaké jsou nejlepší termální oblasti v Rotoruře?

Nejlepší termální oblasti v Rotoruře jsou Wai-o-Tapu, Waimangu či Kuirau Park. Zde čtěte více o termálních oblastech v Rotoruře.

Jaká je nejlepší Maorská kulturní vesnička v Rotoruře?

Největší a nejznámější je Maorská vesnička Whakarewarewa village. Zde čtěte více o Maorských vesničkách v Rotoruře.

Pomohl vám článek – Rotorua, Nový Zéland? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže .

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.