Čemu věnovat pozornost při nákupu golfových holí?

Golfové hole se liší typem a velikostí. Set pro začínajícího golfistu (tzv. halfset) má sedm holí, pokročilý hráč nosí v bagu zpravidla maximální možný počet holí, čili 14 kusů. Jaké je kritérium jejich výběru?

Golfové hole a jejich typy

Golfové hole se podle určení dělí na:

  • dřeva (woody) – nejdelší a nejlehčí hole, používají se k ranám na vzdálenost 300 metrů a více,
  • železa (irony) – obvykle nejhojněji zastoupené v bagu, pro příhry v rozmezí 100 až 200 metrů,
  • puttery – jeden v bagu, používá se k přesným úderům v jamkovišti,
  • wedge – kategorie želez, jejichž líc má větší sklon (loft), aby míček letěl výše a na kratší vzdálenost. K zahrávání míčků z písečných bunkerů se používají hole sand wedge,
  • hybridy (rescue, utilities) – kombinují výhody dřev a želez. Používají se místo želez k dalekým odpalům.

První čtyři druhy holí jsou základní a měly by se nacházet v bagu každého golfisty. Halfset obsahuje sedm holí.

Čím se od sebe liší železa?

V bagu si hráč nosí několik želez, protože při odpalu míčku se stejnou silnou, od každé z těchto holí letí míček na jinou vzdálenost. Golfové hole jsou číslované a čím nižší je číslo hole, tím míček letí dál. Podobně se má věc s ostatními typy holí.

Začínajícímu golfistovi stačí sada, která bude obsahovat dvě hole každého typu s výjimkou putteru, který stačí jeden. Seznámí se s jejich určením, vlastnostmi a rozdíly ve hře. Nejlépe je začít s krátkými holemi, protože se s nimi zachází nejsnadněji. V rámci získávání zkušeností lze sadu rozšířit o další čísla.

Jak se golfové hole upravují podle hráče?

Golfové hole lze upravit například změnou materiálu shaftu, průměru gripu, sklonu hlavy. Cílem je přizpůsobit hůl dovednostem a vlastnostem hráče. Pokud jste začínající hráč, zeptejte se v obchodě na hole, které promíjejí chyby.

Objektivní posouzení herního stylu můžete získat na golfovém monitoru. Úpravou hole se zabývají fittingová centra. K dispozici ho má také obchod Golfchampion.cz.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: