Chystáte se do Bangkoku? Popis největších podvodů, které na Vás můžou čekat. Na co si dát pozor v Thajsku? Co byste měli vědět? Jak se všemu vyvarovat?
Než se vydáte do této Thajské metropole měli byste být na pozoru. Na turisty tu totiž čeká spoustu nástrah, které má pod palcem turistická mafie. Podvodníků tu není málo a do dobře sehrané pasti na turisty (tzv. scam) můžete spadnou ani nevíte jak.
Sami se považujeme za cestovatele, kteří jen na něco neskočí, ale očividně to mají sehrané tak skvěle, že i my jsme jim skočili na špek. Na co si dát pozor?
1) Podvod “The Grand Palace is closed today”
Jak jsme se později dočetli, jde o již dlouho prováděný podvod. A jak to celé začíná? Zcela nevinně.
Představte si, že se procházíte kolem chrámu Wat Phra Chetuphon, který se nachází hned vedle hlavní turistické atrakce města. V tom vás osloví usměvavý chlapík. Konverzace se rozvine na přátelské vlně – odkud jste, kde jste všude cestovali a kam teď jdete.
Celé se to zdá prakticky normální, protože už kolikrát nám místní nezištně pomohli a navrhli i hezká místa, na které jsme třeba ani neměli namířeno. Zmíníte, že se chystáte do Grand Palace. „To jdete špatným směrem, vchod je támhle, ale dneska zavírají už za 20 minut, to byste si nestihli pořádně prohlédnout. Jste tu i zítra?” „Ano i zítra”. „ Tak to nechejte na zítra – já tu zrovnačekám na rodinu, až si doprohlédnou chrám, tak vám můžu ukázat kam se podívat místo Grand Palace.”
My už v tu chvíli vytahovali mobil s GPSkou. Chlapík měl ale mapu a začal nám ukazovat na mapě různé body. Největší stojící Budha – jasné toho máme v mapě. Šťastný Budha – ok, asi proč ne – v mapě máme spoustu bodů a chrámů je tu hromada, místní asi ví, co stojí za to. Stále si v hlavách říkáme, že se rozloučíme a zkusíme stihnout i ten palác dneska.
Pozor na tuk tuk taxikáře
Po tom, co nám krásně dovysvětlil, kde a co musíme vidět, upozornil nás, ať si dáváme pozor na tuk tuk taxikáře. Že dělají okružní jízdy po zajímavostech, ale chtějí za to 200 bahtů, pro místní jsou ty ceny ale daleko nižší a pokud mluvíme Thajsky můžeme to usmlouvat níž. „Mluvíte Thajsky?” „Ne”. „To nevadí já vám to můžu domluvit”. Než jsme se nadáli už se zašel za někým zeptat. Resp. pokřikoval na opodál stojícího řidiče – „Kolik stojí okružní jízda?“ „200THB”. To my, že nechceme.
Ti dva se chvíli bavili Thajsky a náš chlapík na to: „80, víc mu nedávejte!” Může s vámi zajet na tohle, tohle a tamto místo, vy si to prohlédnete – jak dlouho budete chtít, maximum je 30 minut. Řidič na to tak rozmrzele koukal – mohl „zkásnout“ nic netušící turisty. My do té doby vlastně nebyli vůbec rozhodnutí, jestli takovou túru chceme. Nicméně utrmácení vedrem a pěší chůzí s těžkým batohem jsme se nakonec rozhodli, že proč si neulevit. Navíc to stojí jen 60 Kč, tak se svezeme, stejně jsme se tam chtěli nějak dostat. Tak jsme na to nakonec kývli.

Bangkokský scam mohl začít
Chlapík si ještě na poslední chvíli vzpomněl, že po cestě můžeme zajet to krejčovské továrny, že to je po cestě a dokreslil to taxikářovi do mapky. Prý si tam jezdí lidi z celého světa šít obleky, a že jestli máme zájem, dneska mají poslední den extra slevy. Tuhle část, jsme tak nějak ignorovali, no třeba to bude i zajímavá ukázka.
První zastávka – Štastný Budha
Řidič nám zastavil u jednoho z chrámů. Šťastný Budha je prý uvnitř. I přes (pro něj) ne zcela výhodnoucenu na nás byl řidič velice hodný a usměvavý. Pomohl nám z tuk tuku a ukázal cestu. Před chrámem stál hlídač, zavedl s námi velice milou konverzaci a řekl nám, kde máme přeš 1000 let starého Budhu chytnout, a při tom si něco přát. Dokonce se prý ani nemusíme zahalovat, je mu prý jasné jaké nám musí být teplo. Nadšení jsme se vraceli zpátky. Zřejmě jsme byli moc podezřívaví a ne všichni lidi tu chtějí turisty jen oškubat, pomysleli jsme si.

Když jsme se vrátili k tuk tuku, řidič byl opět velice milý, tenktokrát chěl vidět mapu, kam dál. No s tímhle přístupem si zaslouží i víc než slíbených 80 THB, říkali jsme si.
Falešné krejčovské továrny
Vysadil nás u “továrny”, spíš krejčovství bych řekla. Bylo tam opravdu mnoho látek. Prohlídka se zřejmě nekoná. Ihned se nás začali ptát, co chceme a začali nám nabízet oblek. Prý 2 obleky za 20000 THB (13300 Kč). Dneska je prý jediný den, kdy mají tuhle akci. Trefili jsme se prý správně. Že to je Armani na míru. Možná si položíte podobnou otázku – k čemu by byl proboha backpackerům (baťůžkářům) oblek? To jsme odmítli a porozhlíželi se tedy po látkách a po okolí. Tak prý jestli nechci šátek – pravé hedvábí. Opět jsme odmítli. Chtěla jsem si aspoň udělat fotku, byla jsem ale krutě zastavena, že prý 1 fotka – 1000 THB a jestli nic nechceme, tak na shledanou. Wow, takhle se chová k zákazníkům?
Kupony na benzín pro řidiče
Nastoupili jsme do tuk tuku, že pojedeme dál. Řidič nás ale poprosil, že zná ještě jedno místo, kde jestli si budeme vybírat dlouho, tak dostane kupon na benzin. Hmm, opět další krejčovství. Tak jsem tam vešli: „Co chcete?” Těžce jsme vymýšleli odpověď, protože jsme nic nechtěli. Začal nám nabízet košile. Prý 3 za 4000 THB (2600Kč) . Zase jsme odmítli, že to je moc drahé. „Czech Republic – no money?” Prodavač se choval naprosto nevhodně a snažil se nám dál vnutit předražené oblečení. Snažili jsme se vysvětlit, že košile jako backpackeři opravdu nepotřebujeme, načež nám prodavač povýšeným tónem řekl, ať vypadneme!
Podvod odhalen
Co to je za vychování? Takhle se prodejci luxusních značek rozhodně nechovají. V tu chvíli nám začalo být jasné, že tady jde o nějakou levárnu. Minimálně, že ta krejčovství jsou falešná.
Budha v lešení

Další chrám nebyl o mnoho lepší, agresivní prodejci vstupenek za (40 THB) nám nedovolili jít ani po silnici kolem chrámu, aniž bychom jim zaplatili. Ze zlatého stojícího Budhy nebylo vidět ani ň a tak jsme si dali jedna a jedna dohromady.
Tohle bylo perfektně sehrané divadlo, tak jsme našemu tuktukáři, který se od krejčovství nechoval ani z půlky tak mile jako zpočátku, oznámili, že se necháme vyhodit na půli cesty na další bod (u jednoho z opravdu hezkých chrámů).
Turistický podvod na druhou
Když řidič zjistil, že chceme vystoupit, začal nám vysvětlovat, že tenhle chrám je kvůli nějaké té jejich akci taky zavřený, takže se nám rozhodně vyplatí jet s ním k řece a vzít si lodičku na plovoucí trh. Tak jsme se tak ze zvědavosti zeptali, za kolik je ta plavba, prý za 1200 THB (800Kč). Aha, tak na shledanou! Dali jsme mu domluvených 80 THB a vystoupili. Chrám, který měl být údajně zavřený byl, jak se dalo očekávat, otevřený.
Ještě dlouho potom jsme se bavili o tom, jak to měli vymyšlené. Tomu říkáme vychcaní Thajci…resp. bangkokská mafie, která je v komplotu se spoustou dalších společností a podniků ve městě.
Nás to naštěstí stálo jen asi hodinu času a 60 Kč, takže to asi i za ten „zážitek“ stálo. A aspoň tak tento článek pomůže někomu dalšímu se podobným podvodům vyhnout. Jak jsme se dozvěděli následně, bangkokská mafie má připraveno spousta dalších podvodů a pastí na turisty.
Thajsko – na co si dát pozor dále:
1. Je libo masáž za polovic?
Tento podvod začíná jako mnoho dalších výhodnou nabídkou. Chlápek na ulici nabízí masáž v jeho salonu s 50% slevou. Když to zákazník přijme, je doveden před salon, kde je před obsluhou salonu požádán o zaplacení. Zaplatí, ale ouha! Po masáži se po něm chce znovu zaplatit. Následuje hořká debata a zákazník je donucen platit ještě mnohem více, než byla původní výhodná nabídka.
2. Taxi a Tuk Tuk podvod
Bangkok je především znám svou taxikářskou mafií. Proto se nikdy nevyplatí vzít jakékoliv taxi, které čeká přistavené hlavním turistickým atrakcím. Taxikáři často ani nezapínají taxametr a trvají na předem dané částce. Když náhodu najdete i nějaké taxíky s taxametrem, často mívají nadsazenou nástupní taxu nebo rychlejší načítání kilometrů. Pokud nepůjde o první ani druhý případ, může se vám stát, že trasu pojedete dvakrát tak dlouho kvůli zdlouhavým oklikám, které si taxikář vymyslí.
3. Oblečení ztracené z prádelny – Laundry scam
Když se vypravíte s batohem za zádech, dejte si dvojnásobný pozor, zejména pokud byste si chtěli nechat oblečení vyprat v Bangkoku. Z některých prádelen se turistům zcela záměrně ztrácí oblečení! Personál prádelny vás následně mile rád zavede na místo, kde si „výhodně“ můžete zakoupit oblečení nové…
4. Falešný policista
Bangkokská turistická mafie se nebojí převléci ani za policii. Takový policista prý pak kontroluje turistům víza a ouha, něco je špatně a musíte platit pokutu. Někdy dokonce „policista“ chce prohlédnout vaši peněženku a nenápadně z ní přitom vytáhne peníze.
Jak se z takové šlamastiky vyvléct? Trvejte na oficiálním sepsání protokolu na policejní stanici. Uvidíte jak rychle vám „přestupek“ pro tentokrát promine.
5. Krádež půjčeného motocyklu
Bangkokské gangy to dotáhly ještě dál. Některé půjčovny kradou vlastní vypůjčené motocykly od turistů zpět. No a čí to je na závěr chyba? Samozřejmě že ne půjčovny… Je proto dobré si motorku zamykat ještě vlastím zámkem.
6. Falešné šperky
Pozor na jakékoliv prodejce, kteří vám budou chtít prodat velice výhodně pravé, zlato, stříbro a jiné šperky. Jediné, co byste si domů odvezli by byly laciné cetky.
7. Bouda s krmením pro ptáčky
Podvodníky potkáte nejčastěji v parku. Rozhodně si od nich nenechte nic nacpat do ruky. Nic netušícím turistům totiž do ruky přímo vrazí ptačí krmení a pomáhají jej rozhazovat. Následně po nich požadují astronomické částky.
8. Vrátili mi dobře? (Nejen v Bangkoku)
Úmyslné špatné vrácení peněz se vám může stát kdekoliv. V okolí památek a turistických atrakcí v Bangkoku si dávejte dvakrát takový pozor.
9. Podvod Hua Lamphongského nádraží
Pokud se vám někdo bude snažit namluvit, že je váš vlak plný a přitom se vám bude snažit nabídnout levnější a rychlejší způsob dopravy, nevěřte mu. Podvodníci se často prokazují i falešnými odznaky TAT (Tourism Authority of Thailand). Pokud takovou výhodnou nabídku přijmete, můžete na konci cesty čekat i pohrůžky násilí, jen abyste zaplatili další poplatky.
Pamatujte: TAT nenabízí autobusové, vlakové nebo jiné jízdenky či výlety.
Bangkokská turistická mafie je velmi vynalézavá a určitě bude přicházet i s dalšími „tríčky“ a levárnámi. Proto je dobré se mít stále na pozoru.
10. Rada nad zlato
Pokud vám kdokoli bude nabízet cokoliv velice výhodně – s největší pravděpodobností je to bouda. Čím více se prodejce snaží urgovat svoji nabídku, tím je větší pravděpodobnost, že to je podvodník. Proto nepřistupujte na nabídky lidí, kteří za vámi sami přijdou, ale raději se poptejte opodál.
Vím, na co si dát pozor, jedu !
Paráda, už jen zbývá si najít ubytování v Bangkoku. Z vlastní zkušenosti můžeme vřele doporučit hostel Blue House, který je přímo u hlavního železničního nádraží Hua Lamphong. Další nabídky můžete hledat zde:
Podívejte se na super video s tipy o Thajsku:
Inspirace, kam dál se v Thajsku podívat
- Národní marine park Ang Thong – perla mezi thajskými ostrovy
- Koh Samui, Thajsko – praktický průvodce ostrovem: rady, tipy, místa i aktivity
- Koh Phangan, Thajsko – praktický průvodce ostrovem: vše, co potřebujete vědět
- Koh Tao, Thajsko – kompletní průvodce: pláže, aktivity, výlety, ubytování
- Koh Mook – průvodce ostrovem od A do Z
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na později a pro své kamarády:
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!