Platonická láska – v čem tkví její jedinečnost a nebezpečí?

Je to jako šlehnout si drogu. Blesk z čistého nebe. Tak nějak by se dala popsat platonická láska. Někteří ji zažíváme celý život, většina z nás alespoň v mládí. Obvykle na ni pak rádi vzpomínáme, protože platonická láska má jednu úžasnou vlastnost – málo kdy končí špatně.

Blíže si ji představíme v následujícím článku. Vysvětlíme si, o co přesně se jedná, jaké jsou její výhody, ale i úskalí. Vykreslíme si její jednotlivé druhy. Po přečtení tohoto textu bude odborník na platonické vztahy. Tak šup!

Co je platonická láska?

Platonická láska je hluboký jednostranný, ale může být i vzájemný vztah, ve kterém nedochází k sexuálnímu splynutí či intimnostem fyzického rázu. Jedná se o čistě citový vztah.

Tento druh lásky se nemusí nutně vztahovat k lidem. Platonicky lze být zamilovaný/á i do zvířete a neživých věcí. Většina dětských lásek se dá označit za platonické, mateřská láska je svým způsobem také platonická.

Termín platonická láska se používá také k označení lásky k osobě, která o tom neví – může se jednat jak o blízkou osobu, tak třeba celebritu.

Platonická láska - v čem tkví její jedinečnost a nebezpečí?

Odkud se vzal termín platonická láska?

Termín platonická nesouvisí se známým řeckým filosofem Platónem, ačkoliv to k tomu svádí. Ve skutečnosti vznikl v 15. století jako ekvivalent označení Sokratovy lásky ke svým žákům. Sám Platón lásku definoval jako “sílu duše, snažící se o filozofické poznání.”

Druhy platonické lásky

  • školní platonické lásky (například v rámci třídy, tato láska je však skrytá, nepřiznaná a proto nenaplněná, či-li platonická)
  • celebrity (zamilovanost do zpěváka, hudební kapely, herečky)
  • příbuzenská láska (například matky k dětem)
  • přátelská láska (velmi intenzivní blízký vztah, avšak bez sexuálního podtextu)
Platonická láska - v čem tkví její jedinečnost a nebezpečí?

Výhody platonické lásky

Prožívání emocí

Platonické lásky bývají intenzivní a pohlcující. Platonicky se zamilovat můžeme v každém věku. V mysli pak utíkáme do fantazijních představ, v nichž prožíváme silné emoce, které mohou v našich reálných životech jinak chybět. Může se tedy jednat o jakýsi únik z mnohdy ne zrovna příjemné reality.

1) Spočinutí v ideálním světě

Platonická zamilovanost se odehrává jen v naší hlavě. Vše je vykresleno v růžových barvách, nejsou tam přítomny žádné všední starosti, stres a shon. Stejně tak objekt našeho zájmu vystupuje jako pan dokonalý či paní dokonalá. To nám může ulevit zejména ve chvílích, kdy prožíváme náročné životní období. Fantazie nám pomůže se odreagovat.

2) Uvědomění si vlastních potřeb

Díky platonické lásce si můžeme uvědomit, co nám v našich vztazích chybí, co hledáme a po čem toužíme. Můžeme také přinést změnu do sexuálního života, udělat si víc času na sebe a své koníčky nebo se umět radovat z věcí, na které jsme už dávno zapomněli. Díky tomu, že se platonicky zamilujeme o sebe obvykle začneme lépe a více pečovat. Co kdybychom přece potkaly/i toho souseda nebo tu sousedku, co se nám tak líbí?

Platonická láska také může pomoci rozpadající se vztah mezi partnery znovu oživit, nastartovat a vrátit do dřívějších kolejí. Tento druh lásky totiž zprovozňuje naši kreativní část, kterou jsme zvyklí opomíjet nebo potlačovat. Zároveň v nás vyvolává pozitivní myšlenky a náladu.

3) Nulová rizika

Protože se vše odehrává v naší hlavě, nehrozí nám problémy v podobě nechtěných těhotenství či pohlavně přenosných chorob, které jsou v reálných životech a vztazích naším denním chlebem.

Platonická láska - v čem tkví její jedinečnost a nebezpečí?

Nevýhody platonické lásky

Bohužel ne vždy platonická láska přináší pouze pozitiva a dobré věci do našich životů. Jaké jsou její úskalí?

1) Rozvraceč vztahu

Pakliže máte fungující vztah, ale zamilujete se jinde a necháte se těmi city pohltit, může se pro něj tato platonická láska stát smrtící injekcí. Je potřeba si uvědomit, že váš vysněný/vaše vysněná není tak dokonalý/á, jak se vám jeví. Nesmíte přitom zapomínat i na to, že každé snění má své hranice.

Pokud se do paralelního, vysněného světa ponoříte příliš, přestanete vkládat energii do stávajícího vztahu, a to se na něm oprávněně podepíše. Nic nedáváte, nic nedostáváte, vztah uvadá a partner/partnerka o tom často vlastně ani neví. Zjistíte, že vás současný protějšek momentálně štve téměř vším, co a jak dělá.

Dojdete tak k závěru, že takhle to dále nejde. Se ztrátou skutečného partnera ale nakonec vždy přijdete i o toho platonického, protože jde stejně jen o iluzi. Navíc platí, že dost často nevíte, o co přicházíte, dokud o to skutečně nepřijdete. Jenže pak už bývá často pozdě.

Jako příklad se používá pravidlo 90/10: U svého současného partnera máte rádi 90 % věcí a 10 % věcí se vám nelíbí. Postupem času těch 90 % začnete brát jako samozřejmost a všímáte si jen těch 10 %. Pak narazíte na někoho, kdo těch 10 % má a hned vám přijde, že je dokonalý a zamilujete se do něj. Postupem času ale zjistíte, že má jen těch 10 % a zbylých 90 % nemá. Často je už ale pozdě…

2) Láska přecházející v posedlost

Ne vždy přináší platonická láska do našich životů jen pozitiva. Někdy umí parádně bolet, a to díky tomu, že není naplněná. Ostatně od toho má přízvisko platonická. Někteří jedinci nejsou schopni sílu citů, která je její součástí, ustát a hroutí se pod nimi.

Řada stalkerů celebrit trpí obsesí, kdy jsou platonicky zamilovaní do slavných lidí a snaží se s nimi za každou cenu navázat kontakt. Pro osobu, které se to týká, jsou to mnohdy nepříjemné situace, leckdy dokonce ohrožující.

3) Pozor na alkohol a psychické potíže

Nenaplněné city mohou vést k rozvoji alkoholismu, kdy člověk touží od nepříjemných emocí utéci, a tak je raději zapíjí, aby na ně zapomněl. Nenaplněné city řeší alkoholem podle odborníků 43 procent lidí.

V neléčeném a neřešeném případě u slabšího jedince může platonická láska vést až k maniodepresivním psychologickým poruchám, schizofrenii nebo sebevraždě.

Čtěte také:

Uložte si článek – platonická láska na později a svým kamarádům:

Platonická láska

Sdílejte článek – platonická láska svým kamarádům:


Mindfulness od A do Z - co to je? V čem pomáhá? Jak začít? 5

Gabriela

Naše kamarádka Gabriela odmalička miluje texty. Nejen, že je velmi ráda čte, ale sama tvoří. Na našem webu se zaměřuje především na lifestylová témata. Kromě toho, že ji hodně baví literatura, tak cvičí jógu a zajímá se o seberozvoj. V budoucnu by ráda vyrazila na Saharu. Tak se třeba dočkáme i reportáže z tohoto putování.