Pečujte o své tělo i během zimních měsíců

Péče o naše tělo je důležitá v každém ročním období. Naše pokožka a vlasy, stejně jako i zdraví, potřebují naši pozornost i v zimě. Co všechno byste měli v zimních měsících svému organismu dopřát, aby se vám odvděčil odolností vůči chorobám i přitažlivým vzhledem?

Vzhled pleti odráží to, co jíme a jak se cítíme

Cítíte se během zimním měsíců unaveně? Jste často nachlazená a dlouhé noci spolu se zachmuřeným počasím působí neblaze na vaši náladu? Abyste se opět cítili svěže, nemusíte čekat na první jarní slunce. Stačí, když dopřejete svému organismu dostatek pohybu, vitamínů a minerálů.

Zařaďte proto do svého jídelníčku více druhů zeleniny a ovoce. Přínosem jsou také některé další potraviny. Pro zdraví vaší pleti a na podporu imunity byste si měli dopřát zejména:

  • Vitamín A. Zaručí vám pevnou a pružnou pokožku a zdravé oči. Vyskytuje se v paprice, mrkvi, vaječném žloutku, brokolici, hovězím mase, špenátu i mléce.
  • Betakaroten. Je významným antioxidantem, který chrání pokožku před působením volných radikálů, podporuje odolnost sliznic i celého těla. Nachází se v ovoci a zelenině oranžové a žluté barvy, například mrkvi a meruňkách.
  • Vitamíny skupiny B. Vitamíny B2, B3 a B5 přispívají k regeneraci tkání a pomáhají chránit organismus před zánětem. Najdete je ve vejcích, mléčných výrobcích, ořechách, luštěninách a celozrnných výrobcích. V této skupině vitamínů se nachází také důležitý bojovník proti infekcím – vitamin B6. Obsahuje ho kuřecí maso, ryby a zelená zelenina.
  • Vitamín C. Tento vitamín neocení jen vaše imunita. Působí proti hnědým flekům na pokožce, napomáhá její regeneraci a chrání ji před škodlivými vlivy. V zimě najdete dostatek vitaminu C v citrusech, kyselé zelí, brokolice a kiwi.
  • Vitamín D. Nedostatek vitaminu D působí negativně na imunitu a náladu. Chybí vám v zimě slunce? To se vás možná jen vaše tělo usiluje upozornit na nedostatek vitaminu D. Doplnit si ho můžete ve formě výživového doplňku.
  • Vitamín E. Je významným antioxidantem, chrání pokožku před dehydratací, zpomaluje stárnutí buněk a prospívá očím. Vyskytuje se v rajčatech, brokolici, mrkvi, špenátu a slunečnicových semínkách.
  • Vitamín K. Trápí vás tmavé kruhy a otoky pod očima? Pak vám pomůže vitamín K. Vyskytuje se v mléce, sýrech a fermentovaných potravinách.

Zdravá pleť zvenku i zevnitř

Komplexní péče o tělo zahrnuje také péči pokožku a vlasy, která je ochrání před vlivem mrazu, větru a náhlých změn teploty. V zimě je důležitá zejména hydratace a výživa.

Vlasům proto dopřejte vyživující masky a kondicionéry. Pokud je to možné, po umytí je nechte jen volně vyschnout. Fénování, kulmování nebo žehlení jejich vysouší. Pleť a pokožka celého těla ocení v tomto období mastnější a výživnější krémy s obsahem vitamínů A a E. Vhodné jsou produkty s obsahem přírodních olejů.

 Náš tip: Kvalitní kosmetiku na péči o celé tělo najdete v internetovém obchodě Notino či Dr. Max. Při nákupu nezapomeňte využít Notino slevový kód nebo Dr.Max kupon, díky kterému zaplatíte méně.

Péče o oči v zimě

Speciální pozornost vyžadují v zimě i oči. A nejen proto, že se ve vytopeném prostředí rychle vysušují. Pokud trávíte hodně času u obrazovky počítače, měli byste myslet na jejich ochranu před modrým světlem. Během slunečných dnů nezapomeňte na sluneční brýle. Zvláště, pokud je všude kolem vás bílá sněhová přikrývka, která odráží sluneční paprsky.