Národní park Denali: 5 nejlepších aktivit + praktické info

Přečtětete si kompletní průvodce po národním parku Denali. Plánujete jednodenní výlet nebo se vydáte stanovat? Jak zařídit povolení? Jak funguje doprava po parku?

Národní park Denali je jedním z nejkrásnějších národních parků Aljašky. Jeho chloubou je monumentální hora Denali, která sahá do výšky 6 190 m. n. m. Pokud vezmeme v potaz její výšku od úpatí k vrcholu, je bývalá Mt McKinley největší horou světa. Návštěva národního parku je opravdovou výpravou do divočiny. Uvidíte nejen stáda jelenů karibu, losy potulující se po údolí, horské ovce (Dallsheep) poskakující vysoko v horách, ale i medvědy. Jak si návštěvu naplno užít, co si nesmíte nechat ujít, a jak to v parku funguje?

Kompletní průvodce po národním parku Denali. Plánujete jednodenní výlet nebo se vydáte stanovat? Jak zařídit povolení? Jak funguje doprava po parku?
Národní park Denali z ptačí perspektivy

Jak se do NP Denali dostat?

Autem

Pokud přijíždíte autem, odbočku určitě neminete. K dispozici jsou dále poměrně velkokapacitní parkoviště. Autem si můžete dokonce projet několik prvních kilometrů parku, kam vede vyasfaltovaná silnice. Hlouběji do parku vede pouze prašná cesta, na kterou se dostanete jen s lokálním autobusem.

Pokud potřebujete půjčit auto, tak nejlevnější nabídky jsou zde.

Vlakem

Přijedete-li vlakem, pak vystoupíte na nádraží, které je přímo v parku a doslova pár kroků od návštěvnického centra. O tom, že cestovat po Aljašce vlakem opravdu stojí za to, si můžete přečíst v dalším článku: Vlakem napříč Aljaškou. Více o Aljašských drahách najdete na oficiálních stránkách.

Autobusem

Autobus vás doveze do vesničky, kterou místní nazývají Canyon. Z tohoto místa jezdí každých 15 minut „shuttle“ bus. Autobusy jsou zdarma a pravidelně se střídají místo odjezdu. Jednou vyjíždějí od hlavního lobby hotelu Princess a podruhé pro změnu od Mc Kinley Challet. První zastávkou je Wilderness Acces Centre, následuje Visitor Center.

Výhled na Mt Denali - nejvyšší horu severní Ameriky
Výhled na Mt Denali – nejvyšší horu severní Ameriky

Denali Wilderness Access Center

Zde si můžete zarezervovat výlet jedním z autobusů, kterými se budete po parku pohybovat. Řeší se tu vstupné a nachází se zde i Ranger Station, kde si můžete požádat o povolení pro stanování v parku.

Denali Visitor Center

Návštěvnické centrum nabízí pěknou expozici o fauně a flóře Aljašky. Najdete zde kinosál, kde můžete každou půlhodinu zdarma shlédnout jeden z krátkých filmů o parku. Získat zde můžete i mapu parku a přítomní rangeři rádi zodpoví vaše další dotazy. Toto návštěvnické centrum je zároveň i výchozím bodem pro autobusy, které dále směřují na konec asfaltové cesty k Savage River (tyto autobusy jsou zdarma). Vyjíždějí odsud i další shuttle autobusy, které vás zavedou na „Husky demonstation“ – ukázku psích spřežení, o čemž se dočtete níže v tomto článku.

Stálá expozice - Los s horou Denali v pozadí, Visitor center.
Stálá expozice – Los s horou Denali v pozadí, Visitor center.

Vstupné do parku

Za jednorázový vstup do parku zaplatíte 10 USD/os. Můžete si také pořídit roční permanentku za 40 USD, pokud se do parku chystáte opakovaně. Tento Anual Pass platí až pro 2 osoby.

Pokud máte roční Anual Pass do všech národních parků USA, můžete jej zde rovněž využít. Anual pass můžete pořídit za 80 USD a platí pro držitele a jednu další osobu. U ostatních národních parků tento pass platí pro držitele a celou posádku auta, která do parku přijíždí.

Pohyb po parku – jak to funguje?

Do parku se dostanete pouze autobusem. Minimálně tedy do částí, kdy se park začne ukazovat v plné své kráse. Autem se dá dojet pouze na parkoviště k Savage River. Pokud nechcete přijít o všechnu tu úchvatnou podívanou na zvěř pobíhající po stráních neváhejte si zarezervovat jeden z výletů. Ačkoliv parkem vede jen jedna cesta, čeká vás vskutku báječná podívaná. Vybírat si můžete z následujících výletů:

  • Výlet k Toklat River a zpět – 6 hodinová cesta
  • Výlet do Eieslon Visitor Center a zpět – 8 hodinová cesta
  • Výlet na Wonder Lake a zpět – 12 hodinová cesta
Autobus národního parku Denali
Autobus národního parku Denali

Z osobní zkušenosti doporučujeme vydat se minimálně na cestu do Eielson Visitor Center, kde je za krásného počasí doslova magický výhled na Denali. Za pěkného počasí se vyplatí jet až na konec cesty k Wonder Lake, ve kterém můžete spatřit nádherné odrazy této velehory.

A věřte, že se nudit nebudete! I 12hodinová cesta vám uteče jako voda. Všechna okna autobusu jsou totiž otevírací a když kdokoliv spatří zvíře a zakřičí stop, autobus zastaví. Takže si připravte foťáky, dalekohledy a těšte se na nádherné scenérie a nekončící divočinu!

Pokud se rádi dozvíte i něco navíc, můžete si připlatit za některou z výkladových jízd. Řidiči vás během jízdy provedou např. historií nebo dalšími zajímavostmi ze života parku.

Další možností, jak se pohybovat po parku je potom „Camper Bus“, o kterém už více v další části.

Táboření v národním parku

Táboření je asi nejlepší způsob, jak si park užít opravdu naplno a okusit nefalšovanou divočinu na vlastní kůži! Pro všechny výletníky a horaly tu zároveň platí zajímavá politika pohybu po parku. Ačkoliv by se dalo očekávat, že v parku budou značené stezky a traily jako v ostatních parcích USA, je tomu právě naopak. Uvnitř parku neexistuje jediná značená stezka. Návštěvníci jsou úmyslně nuceni k tomu, vybrat si svou unikátní cestu a správa národního parku tak zajišťuje, že se takové stezky nebudou vytvářet. Rangeři vás dokonce poprosí, abyste nikam na internet nedávali ani souřadnice z místa, kde jste stanovali.

Stan si v parku musíte postavit na místo tak, aby nebyl viditelný ze silnice.
Stan si v parku musíte postavit na místo tak, aby nebyl viditelný ze silnice.

Camper Bus

Každý, kdo se do parku vydá se stanem v batohu se musí svézt tzv. „camper“ autobusem. Tento autobus můžete zastavit na libovolném místě, které se vám líbí, vystoupit a vydat se vstříc dobrodružství. Těchto autobusů po parku jezdí hodně, a tak můžete kdykoliv zamávat na další a popovézt se libovolným směrem.

Kromě toho, že tu nejsou žádné turistické stezky platí ještě jedno pravidlo, pro zachování obrazu dokonalé divočiny. Svůj stan musíte postavit tak, aby nebyl vidět z hlavní cesty.

Jelen Karibu procházející se po jediné silnici parku - Zvířat uvidíte z autobusu spoustu.
Jelen Karibu procházející se po jediné silnici parku – Zvířat uvidíte z autobusu spoustu.

Než se vydáte do divočiny

Návštěva ranger station a vyřízení povolení

Prvním krokem, který musíte udělat je navštívit Ranger Station. Zde si vyřídíte povolení, které je zdarma. Vyplníte relativně podrobný popis toho, jaké máte vybavení a zkušenosti. Na mapě si vyberete oblast, ve které budete nocovat. To vše z bezpečnostních důvodů. Čeká vás instruktážní video, ale i poučení od rangerů. Na návštěvu Ranger station si proto vyčleňte minimálně hodinu.

Dostanete také „Bear box“. Kontejner, do kterého se vám podaří napěchovat ideálně veškeré vaše jídlo. Dále také sáčky na veškerý odpad – a to včetně toaletního papíru.

Počasí v národním parku Denali

Průměrné letní teploty se v parku pohybují od 0 °C do 25 °C (33 – 75 F°). Počasí je zde extrémně proměnlivé, proto se připravte na slunce, vítr, déšť i zataženo v jediný den. Ve vyšších polohách může sněžit i v létě. Jak je vidět, teplé a nepromokavé oblečení mějte vždy připravené! Také počítejte s tím, že samotná hora Denali má své specifické počasí a návštěvníkům se v průměru ukáže každý 3. den.

Mt Denali uvidí jen třetina návštěvníků, často se schovává za mraky.
Mt Denali uvidí jen třetina návštěvníků, často se schovává za mraky.

Co si do parku zabalit?

  • Bear sprey – naprostý základ pro výpravu do parku. Bear spey pořídíte v outdoorových obchodech i obchodech se suvenýry v Canyonu. Můžete se také zkusit zeptat na recepci nějakého hotelu, jestli nemají bear sprey navíc na půjčení.
  • Filtr na vodu – pokud se chystáte jen na jednu noc, zvládnete si vodu na celou dobu vzít do batohu. Pokud se chystáte na delší dobu bude pro vás filtr na vodu, případně čistící tablety nutností. Většina vody je totiž ledovcového původu.
  • Jídlo – jídlo doporučujeme nakoupit v co největší míře už v Anchogare nebo Fairbanks. Od roku 2018 je rovněž zprovozněn supermarket v Healy. V Canyonu (vesnice přilehlá parku) jsou převážně restaurace anebo malé krámky, kde je všechno opravdu hodně drahé.
  • Trekingové hole – pokud máte, určitě doporučujeme vzít s sebou, budou se vám hodit při překonávání četných potoků i řek.
  • Vařič – jedna noc se dá zvládnout i bez něj, ale jinak na vařič na takovýchto výpravách nedáme dopustit

Potřebujete poradit s výběrem vybavení na túry? Přečtěte si následující články s tipy:

Polychrome Glacier Bearsprey je nutné mít vždy připraven k použití, správně připevněn na batoh.
Polychrome Glacier. Bearsprey je nutné mít vždy připraven k použití, správně připevněn na batoh.

5 věcí, které si v NP Denali nenechte si ujít!

1) Husky a ukázka psích spřežení

Tohle je něco pro milovníky psů. Nejen, že se dozvíte plno zajímavostí o psích spřeženích, ale dokonce si můžete se psy pohrát, pomazlit nebo se s nimi vyfotit. Poté vás čeká ukázkové kolečko, kdy nadšená smečka husky psů tahá sáně na kolečkách. Na Husky demonstration vyjíždí autobus 3x denně z Visitor centra a celá „show“ je zdarma. V případě zájmu však můžete přispět na chov Husky.

2) Pozorování polární záře

Pokud se vydáte na Aljašku dostatečně na jaře nebo naopak třeba na podzim, nenechte si ujít tuhle magickou show. Nejlépe si ji vychutnáte právě z míst bez nulového světelného znečištění. To z národního parku dělá opět ideální destinaci pro návštěvu! Přečtěte si našich 10 ověřených tipů pro pozorování polární záře.

3) Něco navíc – let nad Denali

Pro opravdové „fajnšmekry“ je tu vyhlídkový let kolem Mt Denali, a to třeba i s přistáním na ledovci. K Denali se můžete dostat nejen letadlem, ale i vrtulníkem. Vybírat můžete z několika variant výletů. V Canyonu najdete spoustu společností, např. FlyDenali, DenaliAir, ale proletět se můžete také z Talkeetny. Výhled z letadla je naprosto dokonalý. My se na let dostali v rámci zaměstnaneckých bonusů, jinak je to docela drahá záležitost. V průměru okolo 500 USD.

4) Táboření v Divočině národního parku

Jak už jsme popisovali výše je to jedinečná příležitost na výpravu do divočiny národního parku. Zároveň máte jistotu, že kdykoliv stačí dojít na cestu a nejbližší autobus vás vezme zpět nebo popoveze dál. My tenhle zážitek můžeme doporučit všemi deseti.

Kantishna - nejvzdálenější místo, kam se v Denali dostanete autobusem
Kantishna – nejvzdálenější místo, kam se v Denali dostanete autobusem

5) Východ slunce nad nejvyšší horou severní Ameriky

Jestli tuhle položku nemáte na svém „bucket listu“ tak si ji tam rychle přidejte. Je to něco naprosto úžasného! V závislosti na datu, kdy park máte v plánu navštívit se doba východu/západu slunce bude značně lišit. Na tu krásu, kterou jsme viděli nikdy nezapomeneme. Takže pokud váháte, jestli se vydat do parku stanovat, tady máte o další důvod navíc. Ačkoliv počasí je sice jedna z proměnných, kterou neovlivníte, raději si v Denali naplánujte více nocí. Případně můžete zůstat ubytovaní „na konci cesty“ v Kantishně.

Hledáte další informace o cestování po Aljašce? Přečtěte si našeho kompletního průvodce:

O Aljašce si také můžete přečíst:

Podívejte se na nádherné video z národního parku Denali:

YouTube video

A jaké jsou vaše zážitky z návštěvy národního parku Denali? Podělte se o ně v komentářích.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Denali na později a pro své kamarády:

Národní park Denali_ Průvodce + 5 věcí, které si nenechat ujít!

Národní park Denali – FAQ:

Jak se do národního parku Denali dostat?

Do národního parku Denali se můžete dostat autem, vlakem či autobusem. Zde najdete více o dopravě do Denali.

Jaké je vstupné do národního parku Denali?

Za jednorázový vstup do parku zaplatíte 10 USD/os. Můžete si také pořídit roční permanentku za 40 USD, pokud se do parku chystáte opakovaně. Tento Annual Pass platí až pro 2 osoby.

Pokud máte roční Annual Pass do všech národních parků USA, můžete jej zde rovněž využít. Annual pass můžete pořídit za 80 USD a platí pro držitele a jednu další osobu. U ostatních národních parků tento pass platí pro držitele a celou posádku auta, která do parku přijíždí.

Jaké je počasí v národním parku Denali?

Průměrné letní teploty se v parku pohybují od 0 °C do 25 °C (33 — 75 F°). Počasí je zde extrémně proměnlivé. Zde najdete více o počasí v národním parku Denali.

Co v národním parku Denali podniknout?

Pomohl vám článek o Denali? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.