New Zealand byder på et uudtømmeligt væld af naturskønhed, kultur og sportslige muligheder. 2 smukke, grønne øer fulde af aktive vulkaner, enestående dyr og planter, som du ikke ser andre steder. Uanset om du tager ud i urskoven for at beundre et af verdens ældste og største træer, kauri-træet, eller ind i grotter, som oplyses af tusindvis af særlige ildfluer, holder New Zealands natur aldrig op med at forbløffe dig. Tag op i bjergene, til gletsjerne og vandfaldene, og lær maorikulturen at kende. Surf på de fantastiske strande, eller tag ud og se på delfiner og hvaler. Her kommer du helt sikkert ikke til at kede dig!
Vi har samlet en komplet guide til din ferie. Efter et overblik over de interessante steder på Nordøen og Sydøen følger praktisk information fra A til Å: flybilletter, visum, køb og leje af bil og meget mere.
New Zealand: interessante steder på Nordøen
New Zealand byder på masser af smukke steder, og det afhænger først og fremmest af, hvor meget tid du har. Har du 2-3 uger i New Zealand, plejer Sydøen at være mest populær. En almindelig variant er, at du starter i Auckland, stopper i Rotorua og ved Tongariro Alpine Crossing og derefter tager færgen fra Wellington over til Sydøen. Er du heldig og kan blive lidt længere, ville det være synd at gå glip af de andre smukke steder på Nordøen.
1) Northland
Northland er den nordligste del af New Zealand. Her finder du dybe urskove med oprindelige kauri-træer (Waipoua Kauri Forest), smukke surfstrande med Piha Beach i spidsen, en 90 kilometer lang strand (90 Miles beach), hvor du også kan køre i bil, fyrtårnet Cape Reinga på den nordligste spids, grotter med ildfluer (Waipu Caves og Abbey Caves) og især de enorme sandklitter Te Paki, hvor du kan stå fantastisk på sandboard.

2) Coromandel
En malerisk halvø fuld af oprindelige skove, klippevægge og strande med hvidt sand. Det mest berømte billede af Coromandel er Cathedral Cove, som ligger i nærheden af den lille by Hahei. Denne passage med en grotte kender du måske fra et af baggrundsbillederne på Microsoft-computere, og her blev der også optaget scener fra Narnia-filmene. En anden særlighed er Hot Water Beach – en strand, hvor en varm kilde vælder op, og hvor du ved lavvande kan grave din egen termalpool. Smukke vandreture er Coromandel Coastal Walkway eller The Pinnacles.
Mere kan du læse i vores detaljerede guide til Coromandel (på tjekkisk).

3) Hobbiton
Fans af Ringenes Herre vil helt sikkert være interesserede i Hobbitbyen. Billetter kan du købe online her. Om det er værd at besøge denne lille landsby, er især op til dig. Har filmene om Midgård ikke fanget dig særlig meget, kan du roligt springe besøget over. Er du derimod fan, bliver du begejstret, for det er, som om du ved et trylleslag havner der, hvor historierne foregik, du kan gå ad de små stier og kigge ind i hobbithullerne.

4) Rotorua
Rotorua er centrum for adrenalinsport og termiske kilder. Du kan tage på rafting ned ad verdens højeste vandfald, man kan sejle ned ad i raft (på tjekkisk), beundre de geotermiske småsøer og gejsere (Wai-o-Tapu), gå en tur mellem de gigantiske „Redwood“-træer eller selv opleve maorikulturen i den lille landsby Whakarewarewa.

5) Tongariro Alpine Crossing
For fans af Ringenes Herre er dette samtidig vejen til Mordor. Tongariro Crossing er kendt som New Zealands smukkeste dagstur. Synet af de dybt turkisblå søer og det omkringliggende vulkanske landskab er bestemt det hele værd. Afsæt en hel dag til denne tur, der venter dig 20 km gang (omkring 8 timer) i Ringenes Herres landskaber. Læs mere om bjergovergangen Tongariro Alpine Crossing (på tjekkisk).

6) Mt Taranaki
Den usædvanligt fotogene vulkan Mount Taranaki, for fans af Ringenes Herre Det Ensomme Bjerg, ligger i den vestlige del af Nordøen . Opstigningen til toppen tager omkring 8 timer, og nogle steder venter der dig ubehageligt terræn med løst grus. Har du ikke lyst til at gå helt op, anbefaler vi den kortere tur til hytten Pouakai Hut. Ved siden af hytten ligger en bitte lille sø, hvor fotografer kan forevige bjergets smukke spejlbillede.

7) Grotterne med selvlysende larver, de såkaldte glowworms
Disse insekter skaber i hele New Zealand en perfekt illusion af en nattehimmel i grotterne. Tag mindst én gang ind i en grotte. Grotter, du frit (gratis) kan besøge, er Abbey Caves og Waipu Caves (begge i den nordlige del af øen, nord for Auckland). På en guidet tur kan du komme ind i grotterne Waitomo Caves i nærheden af Hamilton. Billetter kan du købe online her.
Tip: Vil du tage fotos med lang lukketid i de frit tilgængelige grotter, så tag derhen tidligt om morgenen, så undgår du andre mennesker, som ellers forstyrrer synet med deres lygter.

8) Den sydlige del af Nordøen
Castlepoint Lighthouse
Fyrtårnet Castlepoint er et virkelig betagende sted. Har du tid, er både fyrtårnet og omgivelserne et besøg værd.

Cape Palliser og Putangirua Pinnacles
I nærheden af Wellington ligger et sted, som ikke kun imponerer fans af Ringenes Herre. Putangirua Pinnacles er utrolige klippeformationer, der er opstået ved erosion. For at udforske dem får du brug for solide sko. Et andet interessant sted er fyrtårnet Cape Palliser, som knejser majestætisk på en høj klippe. På kysten kan du også se sæler.

Wellington
En smuk by, hvor de besøgende især beundrer nationalmuseet Te Papa, hvor du kan lære masser af interessante ting om New Zealand, og entréen er gratis. Gå ikke glip af den smukke udsigt fra toppen af Mt Victoria og heller ikke af turen med den historiske kabelbane fra Lambton Quay til Kelburn.

New Zealand: interessante steder på Sydøen
Dette overblik er lavet til alle, der planlægger en road trip på New Zealands Sydø. I hver region har vi forsøgt at fremhæve det bedste, området har at byde på, og suppleret med fotos, som kan hjælpe dig med at planlægge din rute.
Planlægning af ruten – Sydøen
Måske tænker du over, hvordan du skal planlægge ruten på Sydøen. Der er masser af muligheder, men efter vores mening er den bedste variant først at køre sydpå langs østkysten og derefter tilbage langs vestkysten.
Starter du i Christchurch, anbefaler vi at køre mod søen Tekapo og følge denne rækkefølge: Tekapo -> Pukaki -> Dunedin -> Invercargill -> Te Anau -> Milford Sound -> Queenstown -> Wanaka -> Franz Josef -> Arthur’s Pass -> den nordlige del af Sydøen – Kaikoura – Christchurch. Denne guide er også bygget op i denne rækkefølge. Kommer du med færge til Picton, så kør først via Kaikoura og Christchurch til søen Tekapo.
De smukkeste områder er omgivelserne ved søerne Tekapo og Pukaki, Fiordland Nationalpark omkring Milford Sound samt området omkring Queenstown og Wanaka. Omvendt anbefaler vi ikke at bruge lang tid på østkysten omkring Christchurch og i syd omkring Dunedin og Invercargill.
11) Lake Tekapo
Søen Tekapo forheksede os fuldstændig! Den har en utrolig smuk turkis farve, som den kan takke de omkringliggende gletsjere for. Dens skønhed fuldendes af bjergene i baggrunden, der omkranser søen. Gå under ingen omstændigheder glip af Den Gode Hyrdes Kirke (Church of the Good Shepherd), som du finder ved søens bred, praktisk talt midt i den lille by. Der er også en fantastisk udsigt fra observatoriet på bakken Mount John.

Området omkring søen Tekapo hører til de mørkeste steder i New Zealand, så her kan du se en fantastisk nattehimmel og, hvis du er heldig, endda nordlys (sydlys). Til observatoriet og rundt om søen fører Mount John Walkway – en kort tur, som du klarer på omkring 2 timer. Solnedgangen fra denne tur kan vi varmt anbefale. Udsigten er fantastisk, og for os var det klart et af de smukkeste steder i New Zealand (sammen med området omkring Mt. Cook).
TIP: Vil du også se de blomstrende marker med lupiner, så skal du tage til Sydøen i december.

12) Mount Cook Village og Lake Pukaki
Søen Pukaki er måske endnu smukkere end Tekapo. Takket være gletsjerne har den en dyb turkis farve, selv når himlen er overskyet! Det bliver helt sikkert ikke svært at tilbringe en hel dag med at fotografere rundt om søen. Vi anbefaler at tilbringe natten på den gratis campingplads (freedom camp) „Lake Pukaki Reserve“, en smukkere udsigt at vågne op til får du næppe.
På vejen mod Mt Cook Village skal du stoppe ved besøgscentret Mt Cook Alpine Center, hvorfra der er en fantastisk udsigt. Det måske mest berømte udsigtspunkt er Peter’s lookout, hvorfra du i godt vejr kan tage flotte billeder af Mt Cook (New Zealands højeste bjerg) med den blå sø Pukaki i forgrunden. Hele vejen helt til Mount Cook Village byder på en fantastisk udsigt over Sydøens dominerende top og bjergkæden.

Vandreture omkring Mount Cook Village
Hooker Valley Track – Kort og let, men alligevel en af de smukkeste vandreture. Den fører gennem en dal over flere hængebroer, forbi søen Mueller til søen Hooker, hvorfra der er udsigt til Mt. Cook. Den tager 2-3 timer (i alt 10 km).

Blue Lakes and Tasman Glacier Walk – endnu en kort, men smuk gåtur, som selv med fotografering højst tager en time (i alt 2,6 km). Der er en smuk udsigt over gletsjersøen Tasman, hvor der flyder isflager, og i den anden retning over dalen.

Mueller Hut – Til hytten Mueller Hut kan du kun komme op uden udstyr i sommersæsonen. Om foråret klarer du dig ikke uden stegjern og isøkse. Det er en heldagstur med en fantastisk udsigt over søerne Mueller og Hooker og Mt Cook. Afstanden er 5,2 km hver vej, og tidsforbruget er i alt 8-9 timer. Aktuel information om turen finder du på DOC’s hjemmeside eller i informationscentret i Mt Cook Village.
For os var dette område helt klart det allersmukkeste i hele New Zealand.
13) Omarama og Benmore – syd for Lake Pukaki
På vejen fra Lake Pukaki mod Wanaka og Queenstown kan du stoppe på endnu en kort vandretur med udsigt over den turkisblå sø. Benmore Peninsula Track er en 4 km lang rundtur, som tager omkring 1,5 time.

Et andet interessant stop er Clay Cliffs – lerklipper, der minder om en lille Bryce Canyon i USA. Vejen til klipperne går over privat grund, og for adgangen skal du lægge 5 $ i indsamlingsbøssen.

14) Dunedin og omegn
I nærheden af Duntroon finder du endnu en geologisk kuriositet, Elephant Rocks. Det er en slags lille stenby, hvor der græsser får mellem klipperne. Her blev Narnia-filmene optaget, og stedet er bogstaveligt talt magisk!

En enorm geologisk kuriositet og samtidig et sted, hvor du kan have det sjovt, mens du fotograferer, er Moeraki Boulders – kæmpestore, runde sten på stranden, som ser ud, som om de er limet sammen med harpiks. Virkelig særprægede formationer.

Dyreelskere bør stoppe ved fyrtårnet Katiki Point Lighthouse og gå ned ad stien til klipperne ved Penguin Lookout. Her kan du se masser af måger, sæler og endda pingviner.
Lige før Dunedin ligger det smukke strandområde Doctor’s Point, hvor du ved lavvande kan gå gennem grotter over til stranden rundt om hjørnet. Et smukt sted!
Det smukkeste sted omkring Dunedin er helt klart Tunnel Beach med sine fantastiske klippevægge! Er du heldig, er det samtidig et godt sted at se nordlys (sydlys). En anden kuriositet i Dunedin er Baldwin street, som i årevis var kendt som verdens stejleste gade (indtil en gade i Wales overhalede den). Interesserede kan få et indblik i albatrossernes liv ved kolonien Taiaroa Albatross Colony (der er entré). Kolonien ligger i den nordligste del af Otago-halvøen, som også byder på grønne bakker og strande.

15) Sydkysten og området omkring Invercargill
Ad kystvejen kan du gøre turen mere behagelig med forskellige stop ved strande, fyrtårne, klipper og vandfald.
Absolut TOP er Nugget Point Lighthouse (solnedgangen her kan være helt perfekt!). Lidt før fyrtårnet kan du prøve lykken og kigge ned i bugten Roaring Bay, hvor der lever en pingvinkoloni.

En anden stor kuriositet er Jack’s Blowhole – en kløft med en grotte, hvorigennem vandet er trængt dybt ind i landet. Det er bestemt et interessant stop.
Elskere af grotter må ikke gå glip af Clifden Caves – smukke, frit tilgængelige grotter, hvor du kan kravle omkring 300 meter igennem til den anden udgang. Tidsforbruget er ca. 40 minutter. Regn med, at du bliver lidt beskidt og våd om fødderne (ideelt er sandaler, endnu bedre solide sko, hvis du ikke har noget imod, at de bliver våde). Ved indgangen kan du låne 3 hjelme. Gå ikke ind i grotten under kraftig regn.
Har du tid, kan du stoppe ved vandfaldet Purakanui Falls og lidt længere inde i landet ved vandfaldet McLean Falls. På den nærliggende kyst ligger Cathedral Caves – grotter, som desværre ligger på privat grund og derfor kun kan besøges en gang imellem (når vejen er åben, kan du gå derhen ved lavvande). Andre mulige stop er Waipapa Lighthouse eller Slope Point – det sydligste punkt på hele Sydøen, og desuden Curio Bay – endnu et sted, hvor du kan se pingviner.

16) Fiordland National Park, Te Anau, Milford Sound
Fiordland Nationalpark dækker et enormt område med New Zealands fjorde. Af disse fjorde er der praktisk talt kun to, der kan nås: Milford Sound og Doubtful Sound.
Milford Sound (vejen fra Te Anau)
Til denne fjord fører en vej fra den lille by Te Anau. Du kører gennem en malerisk dal, hvor du kan stoppe og fotografere, så tit du vil. Meget smukke er søerne Mirror Lakes, hvor bjergene på den anden side spejler sig. Et stop og et billede er også Lake Gunn værd. Derefter følger en række udgangspunkter for vandreture, som vi beskriver nedenfor. Inden du kommer til Milford Sound, skal du bestemt stoppe for en lille gåtur ved The Chasm – en vild, dyb kløft, hvor du sandsynligvis også ser et par kea-papegøjer.
I dette område er der ingen gratis freedom camps, men skal vi anbefale en betalingscampingplads, er det klart Gunn’s Camp med varmt brusebad, et pænt køkken, et fællesrum og masser af brætspil (kun 5 $ dyrere end de andre DOC-campingpladser uden faciliteter).

Milford Sound og sejlturen
De fleste, der besøger fjorden, vil også på en sejltur. Vi kan varmt anbefale selskabet Go Orange, som sejler længere end konkurrenterne (2 timer). Sejlturen kan du booke her.
Fra et praktisk synspunkt er du sikkert interesseret i parkeringen, som er dyr lige ved havnen (10 $ i timen), men der er et alternativ. Drejer du ind på Deepwater Basin Road, finder du lige i begyndelsen på venstre side en gratis parkeringsplads. Herfra kan du gå til havnen ad stien „Nature Walk“, som fører langs vandet med en smuk udsigt. Til fods tager turen ca. 20 minutter. Især på vejen tilbage anbefaler vi at bruge lidt tid her. Ved denne parkeringsplads kører der i princippet også en shuttlebus hvert 20. minut, men du skal aktivt vinke den ind fra vejen (den kører ikke ind til stoppestedet på parkeringspladsen).

Vandreture i dalen Milford Sound – Te Anau
Gertrude Saddle – en ren sommertur med en smuk udsigt. Om foråret er den ikke egnet på grund af stor lavinefare.
Key Summit Track – denne 3 timer lange tur starter samme sted som den ene ende af Routeburn Track. Den stiger fra omkring 560 m over havet til 918 meter, og fra toppen er der en smuk udsigt over de omkringliggende dale og Lake Marian. Her er også små bjergsøer – snarere små damme – som giver området en særlig charme.

Lake Marian – Endnu en smuk sø, indesluttet i en bjergkedel. Fra 330 m over havet klatrer du op til 700 meter gennem skovterræn – forbered dig på mudder. Allerede i begyndelsen kommer du forbi Marian-kaskaden. Selve søen er fantastisk, og opstigningen er det værd.

Milford Track – Great Walk
Vil du gå denne tur i sæsonen, skal du booke hytterne, allerede når registreringen åbner, hvilket som regel er i midten af juni. Du skal også sørge for transporten – bestille en båd til starten af turen og fra slutningen. Om vinteren og i det tidlige forår kan turen ikke gås. I anden halvdel af foråret, lige før sæsonen, kan man allerede gå den, men ved meget sne eller regn sejler bådene dig ikke til udgangspunktet. Er der meget nedbør, er stierne meget våde og kan endda blive oversvømmet. Uden for sæsonen er der desuden ingen broer på ruten, så forbered dig på at krydse flere gletsjerfloder. Vi ville selv tage af sted en uge før sæsonstart, men vejret tillod det ikke. Turen er i alt 54 kilometer lang.
For at booke hytter og for mere information kan du besøge DOC’s hjemmeside eller deres center i Te Anau.
Kepler Track – Great Walk
En af de få ture, der udgør en lukket rundtur, så den er lidt nemmere at organisere end de andre Great Walks. Vil du opleve selskab med kea-papegøjer, skal du bestemt tage på Kepler Track. Den smukkeste del af Kepler Track går fra Luxmore Hut til nødhytten Hanging Valley emergency shelter. Hele ruten er angivet til 3-4 dage. Bjergvandrere i god form kan dog klare den med én overnatning. Vil du ikke booke hytter eller gå med fuld oppakning, kan du om morgenen tage af sted fra parkeringspladsen Kepler Track car park til nødhytten Forest Burn eller Hanging Valley emergency shelter og tilbage. Så snart du fra Hanging Valley er kommet ned i skoven, følger der kun en lidt kedelig skovstrækning til parkeringspladsen.
Aktuel information får du i informationscentret i Te Anau eller på DOC’s hjemmeside.


17) Queenstown og omegn
I byen kan det betale sig at udforske havnen og centrum sammen med den botaniske have. I havnen finder du på fine dage også madboder og souvenirsælgere. Hen mod aften er stemningen omkring molen meget behagelig. Den botaniske have vil du især sætte pris på om foråret.
De nærmeste smukke vandreture fra byen er Queenstown Hill og Tiki Track til topstationen på Skyline Gondola. Blandt områdets smukke udsigtspunkter hører helt klart The Remarkables Lookout Point, som du kører op til i bil, og som ligger omtrent halvvejs mod skiområdet Remarkables.

På vejen mod Glenorchy kan du tage en afstikker til søen Moke Lake. Et smukt stop og en kortere gåtur er også Bobs Cove Track, hvorfra der også er en smuk udsigt over søen Wakatipu. Når du kører videre mod Glenorchy, så prøv ikke at overse det diskrete udsigtspunkt Bennets Bluff Lookout.
Glenorchy er en malerisk lille landsby, hvor især havnen og molen fortjener din opmærksomhed. Det er et roligt område, hvorfra du kun kan køre videre mod Kinloch eller til udgangspunktet for Routeburn Track.

Routeburn Track
Routeburn Track hører til de såkaldte Great Walks og kræver i sæsonen, at man booker hytter. Derudover ligger starten og slutningen ubelejligt langt fra hinanden (ca. 300 km). Vil du gå hele turen, skal du altså enten aftale med nogen, at I bytter bilnøgler midt på turen, eller betale for en bus eller for at få din bil flyttet (hvilket ikke er det billigste).
Det, vi til gengæld kan anbefale, er at gå i det mindste en del af den. Den første tredjedel af turen til Lake Harris eller eventuelt Conical Hill kan klares på en enkelt dag.
På samme måde kan du fra den anden side (fra dalen mod Milford) tage på en 3 timers tur til Key Summit. Den byder på en fantastisk udsigt, som fuldendes af de alpine småsøer – vådområder.
Går du til begge disse steder fra hver sin side, ser du praktisk talt de smukkeste dele af Routeburn Track. Kun Lake Mackenzie mangler, som ligger omtrent midt på ruten.
Leder du efter mere information, har vi skrevet en komplet guide på engelsk – Routeburn Track: Complete Hiking Guide.

18) Wanaka og omegn
Wanaka og Hawea er bittesmå byer ved bredden af søerne af samme navn. I omegnen er der nogle smukke vandreture. En kuriositet er, at man på rådhuset i Wanaka besluttede at øge antallet af besøgende i området, så man inviterede influencere og skabte en „Instagram“-rute, og på den måde blev et enkelt træ til hele Wanakas hit, og på Roy’s Peak skal man ofte stå i lang kø bare for et enkelt billede.
Vandreture omkring Wanaka
Isthmus Peak – Opstigningen til Isthmus Peak kan vi varmt anbefale. Fra toppen kan du se både søen Hawea og søen Wanaka, og her behøver du ikke stå i kø for at tage et billede. Der venter dig omkring 1000 højdemeter, og turen tager ca. 5-7 timer. Ruten til Isthmus Peak er hvert år lukket fra 20. november til 20. december på grund af læmning. Officiel information finder du på DOC’s hjemmeside eller i det lokale informationscenter.

Roy’s Peak – byder på den berømte udsigt over søen Wanaka. Den tager ca. 5-6 timer; frem og tilbage 16 km). Turen er også lukket hvert år på grund af læmning, fra 1. oktober til 10. november. Aktuel information på DOC’s hjemmeside.
Mount Iron – en kort udflugt op på bakken over Wanaka, som du kan tage om morgenen eller endda ved solnedgang. Hele rundturen er 4,5 km, men du kan også bare gå op til toppen og tilbage (det tager ikke engang en time). De lokale løber her, og du ser masser af kaniner.

Andre populære vandreture er Rob Roy Glacier og Diamond Lake, som i øjeblikket er lukket på grund af et skred. For mere detaljeret information kan du følge DOC’s hjemmeside.
19) West Coast – Fox Glacier, Franz Josef og Hokitika
På vejen nordpå fra Wanaka skal du holde et kort stop ved bassinerne Blue Pools, hvor floden er turkis, hvis det ikke har regnet forinden. Undervejs kan du stoppe ved flere vandfald, det største hedder Roaring Billy. Har du tid nok, så gå ned til stranden Monro Beach, måske er du heldig og ser også pingviner. Nogle vil måske også tage på den todages Copland Track – ved hytten er der naturlige varme kilder, som man kan bade i. Hytten skal bookes på forhånd.
Herfra kommer vi til gletsjernes område. Populære her er de såkaldte Heli Hikes – altså en helikoptertur til gletsjeren, hvor du med en guide kan udforske gletsjersprækker og isgrotter. Priserne er desværre høje: fra 400 $ og opefter. Er du interesseret, kan du booke en Heli Hike her.
Fox Glacier
Til udsigtspunktet ved gletsjeren Fox Glacier kommer du langs Fox River. Om turen i øjeblikket kan gås, kan du høre om i det lokale DOC-center. Langs ruten er der hyppige skred, så turen er ofte lukket.
Ved Fox Glacier må du ikke gå glip af søen Lake Matheson, som i godt vejr spejler de fjerne bjerge. Søen er smukkest ved solopgang. Har du ikke lyst til at stå tidligt op, er solnedgangen også smuk.

Franz Josef
Den smukkeste udsigt over Franz Josef Glacier venter dig for enden af Robert’s Point Track. Stien går op gennem skoven i temmelig stenet terræn (vi anbefaler vandrestøvler). Frem og tilbage er der 12 km, regn med omkring 5 timer. For enden er der et smukt udsigtspunkt med et picnicbord.
Mindre krævende er stien Franz Josef Glacier Walk (frem og tilbage 5,4 km, gåturen tager lidt over en time). Undervejs støder du også på skilte, der viser, hvordan gletsjeren gradvist er smeltet tilbage.

Hokitika og omegn
Hokitika er en lille kystby ved afkørslen mod Arthur’s Pass. Her må du under ingen omstændigheder gå glip af den nærliggende kløft Hokitika Gorge. Floden danner et stenet leje med utroligt smukt turkis vand, som du kan gå over ad en hængebro.

Ud over denne betagende kløft kan du om aftenen tage til stedet Glowworm Dell, som ligger direkte i byen – et sted med lodrette vægge fuld af disse magisk lysende insekter.
Nord for Hokitika, mellem byerne Greymouth og Westport, ligger de fantastiske Pancake Rocks (pandekageklipperne). Så snart du ser dem, forstår du med det samme, hvor de har fået deres navn fra.

20) Arthur’s Pass
Personligt synes vi, at de mest interessante ting ligger før selve Arthur’s Pass, især Peak Hill, Castle Hill og Cave Stream Scenic Reserve.
Peak Hill er en kortere vandretur med en fantastisk udsigt over søen Lake Coleridge. Hertil fører en støvet vej, men til gengæld kan du nyde søens dybblå farve, som – hvad ellers – skyldes gletsjerne. Frem og tilbage tager turen ca. 3 timer – der venter dig lidt over 600 højdemeter.

Castle Hill er en enorm samling af monumentale klippeblokke, som breder sig over hele flere bakker. De kan besøges frit, så du kan gå rundt mellem dem, som du vil, eller klatre op på dem.

Cave Stream Scenic Reserve er noget for de eventyrlystne! Udsigten og en kort gåtur kan alle klare, men vil du også ind i grotten, kræver det ikke kun eventyrlyst, men også ordentligt udstyr. Gennem grotten løber en bæk, som du går mod strømmen, og i den anden ende kan du kravle ud.
Det ideelle er at have en våddragt og en god lygte med (bedst en pandelampe). Vandet er dybest lige ved indgangen (det når ca. til taljen), resten af vejen når det omkring til knæene (bortset fra nogle små bassiner). Du skal også forcere små vandfald (her bliver du igen våd til ca. taljen). Grotten er ca. 600 meter lang, og turen igennem tager omkring en time. Vi gik selv igennem i sandaler og shorts, men i våddragt ville det have været langt mere behageligt. I grotten skal du gå mod strømmen.

Du kan stoppe ved udsigtspunktet Otira Lookout, hvorfra du ser ud over dalen og vejviadukten.
I Arthur’s Pass må du ikke gå glip af det enorme vandfald Devils Punchbowl , som er utrolige 131 meter højt. Selv på den ikke særlig nære udsigtsterrasse kan du mærke forfriskningen.

Den mest kendte vandretur i Arthur’s Pass er Avalanche Peak. Da toppen ligger 1833 m over havet, og du starter i 750 meters højde, kan du regne med konstant stigning på vej op. En mere behagelig variant er at gå op ad Avalanche Peak Track og ned ad Scott’s Track. Ganske vist er der en smuk udsigt over de omkringliggende bjerge fra toppen. Samlet set virkede den dog ikke så „betagende“ på os, som man kunne have forventet. Op er der 2,5 km, som tager næsten 3 timer, ned går det lidt hurtigere. Også dette er kun en sommertur, om vinteren kræver den passende udstyr.

21) Den nordlige del af Sydøen
Den nordlige del af New Zealands Sydø er især kendt for Abel Tasman National Park, som den populære kystvandring Great Walk – Abel Tasman fører igennem. Også denne Great Walk går i én retning, er 60 km lang og kan klares på 3 dage. Hytter eller lejrpladser skal bookes på forhånd. Turen kan gås hele året. I området kan du også leje kajak og udforske egnen fra vandet. Har du ikke så meget tid, kan du også her kun gå en strækning frem og tilbage.

Omkring nationalparken er der flere grotter og kløfter: The Grove Scenic Reserve, Rawhiti Cave, Harwoods Hole eller Ngarua Caves. Især Rawhiti Cave er betagende, så mange kæmpestore drypsten, der kan ses udefra, ser man ikke hver dag.

Her ligger også Kahurangi Nationalpark, som den længste Great Walk – Heaphy Track fører igennem. Denne tur går mest gennem skov og er 80 km lang, så for at tage af sted skal du være en ægte fan af lange vandreture.
Et lidt mere interessant stop er de nærliggende grotter ved den lille kystby Karamea. Her ligger den virkelig monumentale Oparara Arch, den smukke grotte Moria Arch Cave og grotteparret Crazy Paving Cave og Box Canyon Cave.
Ved Takaka kan du stoppe ved kilderne Waikoropupu Springs – deres vand er noget af det klareste vand i verden. Vandet er virkelig krystalklart!

På øens nordligste spids ligger Cape Farewell (høje klippevægge) og stranden Wharariki med interessante klippeøer i vandet – ved lavvande kan du gå hen til de nærliggende Arches, tunnellignende grotter og passager på stranden.

Et andet ofte besøgt sted er French Pass – et smalt stræde mellem selve Sydøen og øen D’Urville.
Cyklister vil måske kunne lide Queen Charlotte Track, som ligger i samme bugt som Picton. Den kan også gås til fods.
Ved du ikke, hvad du skal bruge tiden på, er vandreturene omkring Lake Rotoiti og Rotoroa også populære (f.eks. Mount Robert eller Angelus Hut).
22) Kaikoura
Kaikoura er en malerisk lille by med en smuk bjergbaggrund, og den har en smuk kystvandring, Kaikoura Peninsula Walkway. På kysten lever en sælkoloni, og fra klipperne er der en smuk udsigt. Turen er omkring 5 km hver vej (ideelt, hvis I har 2 biler og kan bytte nøgler med vennerne halvvejs).

23) Christchurch
Selve byen er ikke specielt interessant, og vi anbefaler ikke at bruge lang tid der. Til New Zealand tager man for den fantastiske natur, ikke for byerne. Leder du efter praktisk information om Christchurch, eller vil du alligevel se dig omkring i byen, kan du læse guiden fra VisitKiwi (på tjekkisk).
Ekstra TIP til sidst: Aurora Australis
Fra den sydlige del af Sydøen får du måske mulighed for at se sydlyset – Aurora Australis – over den sydlige horisont. Den aktuelle prognose kan du for eksempel følge på Aurora Service.
Kort over interessante steder i New Zealand
For at gøre det nemmere at orientere sig og planlægge har vi lavet et detaljeret kort med alle de interessante steder i New Zealand, som vi har nævnt i teksten ovenfor (siden med vores samlede kort er på engelsk). Punkterne er adskilt med farver efter kategori. De steder, der er markeret med rødt, og de grønne vandreture må du virkelig ikke gå glip af. De enkelte lag kan skjules.
Kortet kan eksporteres og uploades til mobilapps som Maps.me eller Locus Map. Skal du på vandreture, anbefaler vi især appen Locus eller offline-kortene i Mapy.cz.

Hvordan kommer du til New Zealand – flybilletter
Hvis du ikke lige falder over et tilbud eller en fejlpris, er den bedste måde at søge efter flybilletter søgemaskinen Skyscanner eller eventuelt Momondo. Vi anbefaler, at du læser vores tips til, hvordan du finder de billigste flybilletter på Skyscanner, (især tip nr. 9). Prisen på billetter til New Zealand svinger, og finder du en billet til omkring 12 000 CZK (ca. 480 €) hver vej eller 20 000 CZK (ca. 800 €) tur-retur, så tøv ikke, køb den!
Vil du ikke selv beskæftige dig med at finde billige flybilletter, kan du kontakte Oldřich Ther (tjekkisk rejsearrangør), som ordner billetterne til New Zealand for dig.
Ankomst til New Zealand
Lige efter ankomsten venter der dig en temmelig streng indrejsekontrol. New Zealand passer godt på sine naturskatte, så du skal blandt andet forberede dig på Bio Security Check. Her vil de især bede om at se dit outdoorudstyr, som skal være omhyggeligt rengjort, især for jord (oftest kontrolleres telte, vandrestøvler, vandrestave, dykkerudstyr og lignende).

Pas på, hvad du tager med ind i New Zealand
Du må ikke tage nogen frugt, grøntsager, kød, æg, mejeriprodukter, honning, nødder, hjemmelavet mad eller planter eller deres frø med ind. Emballerede fødevarer (f.eks. kiks) er ikke et problem, men du skal angive dem på ankomstkortet.
Andre begrænsninger – Indførsel af alkohol er begrænset til højst 4 flasker vin/øl eller 3 flasker spiritus. Tager du mere end 3 flasker med, skal du betale told. Indførsel af cigaretter er begrænset til 50 stk. eller 50 gram tobak. Du skal også angive træprodukter og kontanter over 10 000 NZD.
Angiv virkelig alt ærligt! Udfyld ankomstkortet ærligt. For en ikke-angivet genstand får du en bøde på 400 NZD, hvilket en masse skilte i ankomsthallen advarer dig om med det samme.
Transport i New Zealand
Leje af minibus
Leje af autocamper, bil eller campingvogn er den mest populære måde at udforske New Zealand på. Generelt gælder det, at jo længere tid du lejer bilen, jo bedre kan prisen være. Det plejer også at være mere fordelagtigt at starte på Sydøen og køre mod Nordøen end omvendt.

Køb af bil/minibus
Kommer du for mere end en måned, overvejer du måske allerede at købe en bil eller en ombygget minibus. På grund af de høje lejepriser kan det praktisk talt betale sig allerede ved et ophold på 3-4 uger i New Zealand. Ankommer du til Auckland, er det ret nemt at købe bil. Den sikreste og mest bekvemme løsning er Travel Cars.
Dette firma giver en måneds garanti på enhver mekanisk fejl gratis, og garantien kan endda forlænges op til et år. Travel Cars tilbyder også afhentning i lufthavnen, så har du valgt bilen på hjemmesiden på forhånd, kan du ankomme og gå direkte i gang med at købe. Vi har gode erfaringer med Travel Cars og har skaffet dig 100 $ i rabat. Bare vis denne kupon:

Køb på marked/i FB-gruppe
Hver søndag holdes der i Auckland et stort bilmarked, Ellerslie Car Fair. Der vil helt sikkert være noget at vælge imellem, for de fleste rejsende kommer for at udforske øerne i autocamper. Selve omregistreringen af bilen tager et par minutter på posthuset.
Du kan også melde dig ind i en af de mange newzealandske FB-grupper, hvor folk lægger annoncer ud om salg af minibusser. Priserne på autocampere er højere i starten af turistsæsonen (november – december) end i slutningen af sæsonen (marts).
Flytning af biler (relocation)
Relocation, altså flytning af biler, er en måde at få en minibus på for helt ned til en dollar om dagen. Biludlejningsfirmaerne slår nemlig ture op, når en bil/minibus skal flyttes fra ét sted til et andet. Firmaerne angiver start- og slutsted, og hvor mange dage du har til at flytte den. Det er som regel nok til, at du også kan se de smukke steder undervejs. Denne service tilbydes for eksempel af TransferCar, Jucy, CoSeats eller Imoova.
Busser
Det er ret nemt at rejse med bus i New Zealand. Du kommer praktisk talt til alle interessante steder. Et ideelt valg for soloturister. Her kører InterCity og Skip Bus. InterCity tilbyder en meget interessant mulighed med købet af FlexiPass. Det er grundlæggende et forudbetalt kort med timer, som du kan bruge i bussen. På deres hjemmeside kan du se foreslåede ruter. Kort med rejsetiden for de enkelte strækninger finder du her.
En anden mulighed er TravelPass, som kombinerer bustransport med populære aktiviteter (for eksempel Hobbiton, grottebesøg eller at se delfiner). Du kan vælge mellem forskellige ruter og aktiviteter, og TravelPass er især for rejsende, der kan lide at planlægge alt på forhånd.
New Zealand på tommelfingeren
Der er helt sikkert også nogle af jer, der ikke er bange for eventyr med rygsækken på ryggen. I New Zealand kan man generelt blaffe meget godt. Man skal overholde de grundlæggende regler for blaffing. Når du blaffer, kan det betale sig at have en større tidsbuffer til hjemrejsen, for det er meget sværere at planlægge, når man blaffer.

Med færge mellem øerne
På ruten Wellington – Picton sejler 2 hovedselskaber, Interislander og Bluebridge. Hver dag afgår der omkring 5 færger fra hver havn, og turen tager afhængigt af vejret ca. 3 og en halv time. Priserne varierer ofte afhængigt af afgangstidspunktet, og ret tit finder du en rabatkode på internettet. En voksen betaler omkring 55 – 75 NZD. Tager du bilen med, ligger priserne mellem 173 og 248 NZD (prisen gælder for bilen inklusive chauffør).
New Zealand og bilkørsel
Selvom venstrekørsel i begyndelsen kan virke som en hård nød at knække, vænner du dig hurtigt til den. Generelt er det meget behageligt at køre bil i New Zealand. Bilisterne er meget opmærksomme, og uden for byerne er der praktisk talt ingen trafik. I byområder er hastighedsgrænsen 50 km/t, uden for byerne 100 km/t. For at måtte køre i New Zealand skal du huske at få udstedt et internationalt kørekort inden rejsen.
Hvad du skal være opmærksom på:
- Overhaling
er tilladt ved hvid stiplet linje, ligesom herhjemme. Ved gul linje
må man ikke overhale, heller ikke selvom den er stiplet. - Rundkørsler – her gælder i modsætning til herhjemme den regel,
at man før rundkørslen
skal blinke på samme måde som i et kryds. Rundkørslerne har ofte to spor.
Skal du til venstre – vælger du venstre spor og blinker til venstre; skal du
ligeud – blinker du ikke og vælger spor efter pilene før
rundkørslen; og skal du til højre – blinker du til højre og vælger det højre
(inderste) spor.
Tip: sådan tanker du så billigt som muligt
Prisen på benzin (og diesel) svinger meget i New Zealand, og ofte er priserne meget forskellige selv på to tankstationer tæt på hinanden. Download bestemt appen Gaspy på din telefon – den finder de billigste tankstationer i nærheden for dig. Billigst tanker du som regel på Gull-tankstationerne. På Mobil-tankstationerne kan det betale sig at få et kundekort, som giver dig en rabat på 6 cent pr. liter med det samme ved hver tankning (over 40 $).

New Zealand – Overnatning
Overnatning i New Zealand hører ikke ligefrem til det billigste. Du kan bruge både Booking og AirBnB, men som regel kommer du ikke under 30 $ for en nat. Til gengæld kan vi varmt anbefale Couchsurfing (vores artikel er på tjekkisk). New Zealænderne er simpelthen fantastiske mennesker, som tager sig godt af dig.
House sitting
Planlægger du at blive længere tid ét sted, hvorfor så ikke prøve house sitting = at passe hus, mens ejerne er væk. Mulighederne for at passe hus varierer fra en weekend til flere uger. I New Zealand er den mest udbredte side Kiwi Housesitters. Tilbuddene om at passe de enkelte huse kan du se uden at registrere dig. For at kunne kontakte ejerne skal du registrere dig (årligt medlemskab koster 84 $).
Campingpladser og lejrpladser
New Zealand er som skabt til at blive udforsket i autocamper. Nettet af campingpladser og lejrpladser er meget godt. Der er masser af såkaldte freedom camps, hvor du kan overnatte helt gratis. Campingpladserne adskiller sig i antallet af pladser og i faciliteter. Det er vigtigt at skelne mellem campingpladser, der passer til ethvert køretøj (her er telt som regel også tilladt), og dem, der kun er til såkaldte Self-Contained-køretøjer (ombyggede minibusser og autocampere).
Hvad betyder Self-Contained (SC)?
Har køretøjet et SC-certifikat, betyder det, at det har sit eget transportable toilet og en håndvask med tank til rent vand og spildevand. Et sådant køretøj genkender du på det blå mærkat på bagagerummet med teksten „Self Contained“.
Find campingpladser
Beslutter du ligesom de fleste rejsende at udforske New Zealand i autocamper, må appen til at finde campingpladser, CamperMate, ikke mangle på din telefon. Takket være denne app finder du nemt de nærmeste campingpladser, toiletter, wifi, drikkevand eller endda brusebad. Du kan nemt filtrere, så du kun ser gratis campingpladser og lejrpladser. En lignende app er WikiCamps. Det kan betale sig at downloade begge, for nogle gange sker det, at en campingplads kun findes i den ene app. Downloader du kortet, fungerer begge apps også offline.

Hvornår skal du rejse til New Zealand
I New Zealand afløser 4 årstider hinanden ligesom i Europa. Da New Zealand ligger på den sydlige halvkugle, kommer årstiderne dog præcis omvendt. Den bedste tid at besøge landet er om sommeren (omkring fra anden halvdel af december til midten af marts). Om sommeren kan du regne med mange solskinsdage og et forholdsvis varmt hav.
Vejret i New Zealand
Da New Zealand er en ø, er vejret her svært at forudsige. Det giver ingen mening at følge prognoser for mere end 1-2 dage frem. Især i bjergområderne anbefaler vi, at du er forberedt på alt. Generelt blæser det meget, og solen er meget stærk på grund af ozonhullet. Der er ofte stor temperaturforskel mellem solrige og skyggefulde steder.
På Nordøen kan du på grund af den geografiske beliggenhed regne med lidt højere temperaturer end på Sydøen.

Penge og omtrentlige priser i New Zealand
Den officielle valuta er newzealandske dollar, forkortet NZD. Den aktuelle kurs på newzealandske dollar er ca. [convert number=1 from=”nzd” to=”eur”] € for 1 NZD. Kursens udvikling kan du følge her. Kontanter får du virkelig kun brug for undtagelsesvis, med kort kan du betale praktisk talt overalt.
Hvordan overfører du penge mest fordelagtigt til en newzealandsk konto eller hjem?
Klassiske internationale overførsler er meget ufordelagtige. Ud over bankgebyrerne mister du også mange penge på den ugunstige vekselkurs. Til mere fordelagtige overførsler anbefaler vi tjenesten Wise. Læs vores detaljerede anmeldelse af tjenesten Wise (på tjekkisk).
Tager du af sted for en kortere periode, er det nok at betale med kort. I så fald anbefaler vi varmt Revolut-kortet, som har en uovertruffent god vekselkurs og allerede har sparet os selv for masser af penge på rejser. Her kan du læse vores detaljerede anmeldelse af Revolut (på engelsk).
Omtrentlige priser
I New Zealand er priserne omkring 30-50 % højere.
- Måltid på en billigere restaurant 18 NZD / [convert number=18 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- Fadøl 8 NZD / [convert number=8 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- Brød (500g) 2,3 NZD / [convert number=2.3 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- Æbler (1 kg) 3,6 NZD / [convert number=3.6 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- Kartofler 3 NZD / [convert number=3 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- Benzin 2,2 NZD / [convert number=2.2 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €
- 1 tur med offentlig transport fra 3,5 NZD / fra [convert number=3.5 from=”nzd” to=”eur” dp=”2″] €

Visum til New Zealand
Der findes flere typer visum til New Zealand. Men det, der interesserer os mest, er det klassiske turistvisum eller eventuelt Working Holiday.
Klassisk turistvisum (Visitor Visa)
Rejser du ind i landet for mindre end 3 måneder og planlægger ikke at arbejde, er turistvisummet nok.
Til turistvisummet skal du registrere dig inden rejsen i systemet NZeTA (Electronic Travel Authority). Sammen med ansøgningen skal du også betale IVL-gebyret, som i øjeblikket er 100 NZD og betales samtidig med NZeTA-ansøgningen. (IVL er en fond, der støtter naturbeskyttelse og turistinfrastruktur.)
- NZeTA kan du søge om via mobilappen (17 NZD) eller på immigrationsmyndighedens hjemmeside (23 NZD).
- I alt koster turistvisummet til et ophold på op til 3 måneder 100 + 17(23) NZD.
Betalingen af gebyrerne og registreringen er knyttet til dit pas, og visummet, der er gyldigt i 90 dage, får du ved indrejsen i landet.
Hvad du skal være opmærksom på! New Zealand har ret strenge immigrationsregler, så med denne visumtype bliver du ikke lukket ind i landet uden en returbillet. Har du for eksempel kun en enkeltbillet til New Zealand og rejser derfra videre til et andet land, for eksempel Australien, skal du kunne dokumentere, at du har ret til at rejse ind i det land (=godkendt og bekræftet australsk visum). Nogle gange skal du også dokumentere, at du har tilstrækkelige midler til opholdet (ca. 1000 NZD/måned). I så fald kan et kontoudtog eller et login i netbanken være nok.
*Det skete for en veninde af os, at hun ikke blev lukket om bord på flyet ved skiftet i Dubai. Hun fløj på enkeltbillet, hendes næste billet var fra New Zealand til Australien, men hun havde ikke et godkendt australsk visum.
Working Holiday Visa – New Zealand
For tiden er Working Holiday-visummet meget populært, og med det kan du frit rejse og arbejde i landet i et år. Det er vigtigt at vide, at der er stor efterspørgsel: for tjekkiske statsborgere udstedes der for eksempel kun 1200 om året. Den tjekkiske kvote åbner hvert år omkring 5./6. marts kl. 22, og visummerne er væk inden for en halv time (som dansk statsborger skal du tjekke dine egne betingelser på den newzealandske immigrationsmyndigheds hjemmeside). Her finder du en praktisk guide til, hvordan du hurtigt udfylder ansøgningen om Working Holiday-visum (på tjekkisk), så du er et skridt foran de andre.
Betingelser for Working Holiday-visum:
- du er i aldersgruppen 18 – 35 år,
- du har ikke tidligere fået et Working Holiday-visum til New Zealand,
- du har en ren straffeattest.

Mad i New Zealand
Det newzealandske køkken er ret internationalt. En populær ret er lammekød. Det, som new zealænderne er stolte af, er den traditionelle dessert Pavlova, som især er populær omkring jul. Pavlova er en kage lavet af pisket æggehvide, pyntet med flødeskum og frugt.
Hvor skal du handle?
Den klart billigste er den newzealandske kæde PAK’nSAVE, som du genkender på den iøjnefaldende gule farve. Andre supermarkeder, du møder her, er CountDown (mellemprisklasse) og New World (den dyreste af de tre).
Hurtig og billig mad
Pizzakæden Domino’s tilbyder billig pizza til 5 NZD (Value-serien). Pizzaen laves på stedet inden for 10-15 minutter. Vælger du tyk bund, kan I endda blive mætte to af denne pizza.

Rabatter på oplevelser – New Zealand
Skal du for eksempel have en adrenalinoplevelse eller besøge Hobbitbyen, får du god brug for de følgende 2 apps:
BookMe NZ
BookMe er noget i stil med de rabatsider, vi kender herhjemme. Her finder du forskellige attraktioner og oplevelser til en bedre pris. Har du allerede valgt en aktivitet på forhånd, så se, om den ikke lige er på tilbud på BookMe.
Arrival
Arrival er dels et magasin, som du kan tage med i lufthavnen, dels en app, som tilbyder forskellige rabatter på oplevelser, overnatning og mad. Du kan søge både efter kategorier og på kort. Typisk finder du her procentrabatter, dollarrabatter og 1+1-tilbud.

Rejseforsikring til rejsen til New Zealand
Sundhedsvæsenet i New Zealand er meget dyrt, så undervurder under ingen omstændigheder sygeforsikringen!
Rejser du kun til New Zealand i nogle uger, anbefaler vi rejseforsikringen fra AXA, som vi giver 50% rabat på (tjekkisk tilbud).
Planlægger du for eksempel at tage til New Zealand for at arbejde et helt år (for eksempel på et Working Holiday-visum), er klart det mest fordelagtige den langvarige rejseforsikring fra Česká podnikatelská pojišťovna (tjekkisk tilbud). Vi fortæller dig også, hvordan du kan få 10% rabat på den langvarige rejseforsikring (ved forsikring af 2 eller flere personer endda 19% rabat). Her kan du læse mere om det (på tjekkisk).
SIM, mobilt internet og dækning i New Zealand
God dækning kan du regne med i de større byer i New Zealand. Så snart du kommer op i bjergene eller til tyndere befolkede områder, er dækningen dårligere. Blandt rejsende er mobiloperatøren Skinny meget populær, da den tilbyder den bedste dækning og de mest fordelagtige abonnementer. Ikke alle telefoner er dog kompatible med dette netværk. Om din telefon vil virke, kan du tjekke her.
Til nye brugere tilbyder Skinny 4 GB gratis data oven i pakken til 16 NZD om måneden (angiv bare denne kode: H35XDX9).
Er din telefon ikke kompatibel med Skinny, er den næstbedste mulighed 2degrees.

Tip: Planlægger du at blive i New Zealand i længere tid og bruger du mere data, end de billigste abonnementer tilbyder, kan det betale sig én gang at betale for en dyr pakke med masser af data og derefter skifte tilbage til de billige pakker. Dataene fra den dyrere pakke overføres til de følgende måneder (de er gyldige i 1 år).
Tip nr. 2: Får du brug for mange data på én gang (for eksempel til downloads, upload af fotos osv.), kan det betale sig at betale for den såkaldte Data Binge. Det er ubegrænset data i en bestemt periode. En time koster 1 $, 4 timer = 2 $, 12 timer = 4 $.
New Zealands Great Walks
New Zealand er berømt for sine flerdagesvandringer, de såkaldte Great Walks. Der er i alt 10 af dem: tre finder du på Nordøen og syv på Sydøen. På disse „Great Walks“ kan du opdage det bedste, New Zealand har at byde på. Gennem floder, bjerge, dale, dybe kløfter og skove kommer du til utrolige udsigter, søer og vulkaner. Great Walks er enormt populære, og har du lyst til en af dem, så overlad intet til tilfældighederne og book plads i hytterne.
På grund af den store popularitet skal du til sommersæsonen booke plads mindst et halvt år i forvejen. Booking og mere information finder du hos Department of Conservation. Bookingen af hytter til den følgende sæson åbner som regel i midten af juni. Uden for sæsonen er det ikke nødvendigt at booke.

Du kan vælge mellem disse Great Walks:
Nordøen
- Lake Waikaremoana
- Tongariro Northern Circuit
- Whanganui
Journey – selvom den regnes blandt Great Walks, er det i virkeligheden en 3-4
dages kanotur på floden
Sydøen
- Abel Tasman Coast Track
- Heaphy Track
- Routeburn
Track - Milford Track
- Paparoa Track
- Kepler Track
- Rakiura Track

New Zealænderne
Indbyggerne i New Zealand er meget venlige og imødekommende mennesker. I starten bliver du helt sikkert overrasket over, hvor smilende og venlige alle er, og hvor hjælpsomme de er med alt. Det er slet ikke usædvanligt, at du i supermarkedet snakker med kassedamen om, hvordan din weekend var, eller om du kan lide at være her. Det sker også, at du falder i snak med nogen for eksempel i vaskeriet, og at vedkommende inviterer dig hjem.
Selv kalder de sig kiwier. Det er også en fejl at tro, at alle med mørkere hud er maorier. Sådan er det ikke, især mange mere kraftige personer kommer fra øerne i Stillehavet. Den typiske newzealandske accent er ombytning af vokaler (f.eks. siger de „yis“ i stedet for „yes“ og „bid“ i stedet for „bed“), ellers minder newzealandsk engelsk mest om britisk engelsk.

Praktiske tips til New Zealand
- Pas på den ekstremt stærke sol – på grund af ozonhullet over New Zealand er solen her ekstremt stærk (New Zealand har den højeste forekomst af hudkræft i verden). Glem under ingen omstændigheder solcreme med UV 50+ (det tal er slet ikke overdrevet). Vi anbefaler også hat/kasket og solbriller.
- Sandflies – på Sydøen vil små fluer, de såkaldte sandflies, før eller siden begynde at gøre livet surt for dig. Du møder dem især i nærheden af vand, og deres stik klør ekstremt i flere dage. Vi anbefaler et særligt insektmiddel med højt indhold af DEET.
- Pas på kea-papegøjerne – selvom de er søde papegøjer, der beredvilligt poserer til fotos, skal du være forsigtig med dem. Lad for eksempel ikke mad ligge i teltet, de kan ødelægge dit telt. Keaer elsker også gummi, og mere end én rejsende har fået gummilisterne omkring bilruderne gnavet i stykker. Du møder dem i nogle dele af Sydøen
- Grotter med ildfluer – New Zealand er hjemsted for en enestående art af selvlysende larver (glow worms). De lokale grotter er fulde af dem. En udflugt i sådan en grotte er en utrolig oplevelse, det er som at gå under tusindvis af stjerner.
flere tips til New Zealand:
- Surfing – surfing er en meget populær sport blandt new zealænderne. På næsten hver anden strand støder du på en surfskole. Hvorfor ikke prøve det? Er du dygtig, lykkes det dig at rejse dig op på begynderbrættet allerede i den første time. Vil du starte med noget mindre og nemmere – så prøv bodyboard. En berømt surfdestination er Raglan. På BookMe finder du ofte rabat på surftimer.
- Helligdage – falder en helligdag i en weekend, flyttes fridagen automatisk til mandag eller fredag.
- Strøm og stikkontakter – Glem under ingen omstændigheder adapteren, i New Zealand er spændingen 230/240 V, og stikkontakterne er af type I (3 flade ben).
- Drikkepenge – det er ikke almindeligt at give tjenerne drikkepenge, men drikkepenge er bestemt ikke fornærmende

Se også denne smukke video, der er optaget i New Zealand:
New Zealand venter!
New Zealand er drømmerejsemålet for alle, der elsker bjerge og natur. Har du et konkret spørgsmål, så skriv det gerne i en kommentar, vi hjælper gerne. Mere nyttig information og detaljerede guides finder du i bloggens sektion om New Zealand (på tjekkisk).
Gem New Zealand til senere, og del med dine venner:

FAQ om New Zealand – ofte stillede spørgsmål:
Hvilke er de smukkeste steder at besøge i New Zealand?
New Zealand er et fantastisk land, som byder på masser af virkelig smukke steder. Generelt er Sydøen den smukkeste, men Nordøen har også meget at byde på. Her finder du en detaljeret beskrivelse af de smukkeste steder på Sydøen, og her en beskrivelse af de smukkeste steder på Nordøen
Hvordan finder man den billigste flybillet til New Zealand?
Hvis du ikke lige falder over et tilbud eller en fejlpris, er den bedste måde at søge efter flybilletter søgemaskinen Skyscanner. Vi anbefaler, at du læser vores tips til, hvordan du finder de billigste billetter på Skyscanner.
Prisen på billetter til New Zealand svinger, og finder du en billet til omkring 12 000 CZK hver vej eller 20 000 CZK tur-retur – så tøv ikke, køb den!
Hvordan får man et arbejdsvisum til New Zealand?
Indbyggere i Den Tjekkiske Republik kan få et etårigt Working Holiday-arbejdsvisum til New Zealand (som dansk statsborger skal du tjekke betingelserne på den newzealandske immigrationsmyndigheds hjemmeside). Læs vores detaljerede guide til, hvordan du får et Working Holiday-visum til New Zealand (på tjekkisk).
Hvornår skal man rejse til New Zealand?
I New Zealand afløser 4 årstider hinanden ligesom i Europa. Da New Zealand ligger på den sydlige halvkugle, kommer årstiderne dog præcis omvendt. Den bedste tid at besøge landet er om sommeren (omkring fra anden halvdel af december til midten af marts). Om sommeren kan du regne med mange solskinsdage og et forholdsvis varmt hav.
Var artiklen om New Zealand nyttig? Del den med dine venner! Måske hjælper den også dem!