Vánoční filmy: 85 filmů, které zahřejí u srdce i rozesmějí

Vánoční čas láká k tomu dát si čaj nebo svařák a usednout k filmům a pohádkám. Jaké jsou ty nejlepší vánoční filmy a pohádky, které naladí tu správnou vánoční atmosféru? Připravili jsme pro vás tipy na nejlepší vánoční filmy podle následujících kategorií (můžete přímo skočit na vybranou kategorii):

Neokoukané vánoční filmy

1) Princezna z cukrárny (2018)

 • Romantická komedie, USA

Jednoho dne dostane Chicagská cukrářka Margaret pozvánku na královskou soutěž v pečení. Na soutěži se náhodou setká s ženou, která vypadá jako její dvojče. Jde o vévodkyni z Montenara se kterou si na pár dní rozhodnou vyměnit role. Jak to celé dopadne?

YouTube video

2) Štastný nový rok (2019)

 • Zimní romantická komedie SK/ČR

Tato romantická komedie vás vezme do zasněžených Tater, kde se na jednom místě potká parta kamarádek. Každá z nich má svůj příběh. Film je plný úsměvných situací, trapasů, ale i příběhů minulých i budoucích lásek. Na všechny však čeká jedno velké překvapení.

YouTube video

3) Last Christmas (2019)

 • Romantická komedie, UK/USA

Hlavní postava filmu Kate je magnet na špatná rozhodnutí všeho druhu. Po operaci, kdy málem umřela, nerozumí sobě ani vlastní rodině. Od té doby ale okázale kašle na všechno i na všechny. To se ale změní když potká záhadného mladíka Toma.

YouTube video

4) Vánoční princ (2017)

 • Romantický vánoční film, USA

Mladá novinářka je vyslána do malé země ulovit novinářskou senzaci o princi, který se má stát králem. Známý námět, který je zasazen do krásného prostředí zimního království – prostá dívka, malé království, svobodný princ a protivná snoubenka. Můžete hádat, jak to nakonec dopadne. A pokud vám to nebude stačit, můžete se podívat i na druhý a třetí díl.

YouTube video

5) Trable o Vánocích (2015)

 • Komedie, USA

Skvěle obsazený film, který sleduje širší rodinu, která se snaží sejít na Vánoční svátky a oslavit je pohromadě. Každá postava má svou dějovou linku a nakonec je to přesně ta vánoční komedie, která umí pobavit i trochu dojmout.

YouTube video

6) Vánoční melodie (2015)

 • Hudební komedie

Snímek se točí kolem Kristin – rozvedené módní návrhářky a její dcery. Kristin musí zavřít svůj butik v New Yorku, aby se mohla vrátit do rodného domu po rodičích v Ohiu. Pro Kristin i její dceru Emily je však těžké si životu na maloměstě přivyknout. Kristin tu navíc narazí na svou rivalku ze školy Melissu, která se jí návrat snaží co nejvíce znepříjemnit. Kouzlo Vánoce nakonec opět udělá své.

YouTube video

7) Vánoční rande (2011)

 • Romantická komedie, USA

Kate se snaží získat zpět svého bývalého přítele Jacka. Zruší kvůli tomu i domluvené rande naslepo. Navíc se dozví, že její bývalý má novou známost. Zvláštní souhrou náhod dostane Kate šanci prožívat tento Štědrý den 12x po sobě. Každý den hodiny odbijí půlnoc a Kate čeká další naprosto stejný den. Pokaždé se ale dozví něco víc o druhých i o sobě, až nakonec pochopí, kde je její štěstí.

YouTube video

8) Matky na tahu o Vánocích (2017)

 • Komedie, USA/Čína

Vánoce jsou prý nejkrásnějším obdobím roku. Ovšem jak pro koho. Tři matky už mají dost věčného pečení, zdobení, uklízení a shánění dokonalých dárků pro celou rodinu. Proto se rozhodnou si letos Vánoce užít po svém. Akorát netuší, že se brzy jejich vlastní matky ohlásí jako hosté, kteří mají od Vánočních svátků úplně jiná očekávání.

YouTube video

9) Pařba o Vánocích (2016)

 • Komedie, USA

Bohaté obsazení a správně ujetá komedie o jednom firemním Vánočním večírku, který se tak trochu vymkne kontrole.

YouTube video

10) Šťastné a veselé (2014)

 • Komedie/Drama, USA

Začínající spisovatelka Kelly žije se svým mužem a 2letým synkem poklidným život. To se však změní, když se k nim nastěhuje manželova mladší sestra Jenny, která se právě rozešla se svým přítelem. Jenny si najde pochybnou známost a společně se stávají hybateli změn v životě Kelly. Jsou však tyto změny skutečně žádoucí?

YouTube video

11) Malé ženy (2019)

 • Romantické drama, USA

Film podle klasické románové předlohy Louisy May Alcottové – oblíbený příběh čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná žít život podle svého.

YouTube video

Vánoční filmy – pohádky

12) Frozen – Ledové království

 • Animovaná pohádka/ Muzikál/ Rodinný film

Kdo by neznal tuhle Disneyho klasiku. Malé holčičky ji přímo zbožňují. Nebojácná Anna se vydává na dobrodružnou výpravu společně s Kristoffem a jeho sobem Svenem, aby našla svou sestru Elsu, jejíž kouzla uvěznila království do věčné zimy.

YouTube video

13) Polární Express

 • Dobrodružný animovaný vánoční film, USA

Štědrý večer je pravý čas na dobrodružství, tak naskočte na Polární Express, který nejede nikam jinam než na severní pól. Na této fantastické cestě vás čekají skutečné zázraky.

YouTube video

14) Shrekovy Vánoce/Shrekoleda

 • Animovaná vánoční komedie, USA

Na Vánoce se těší všichni kromě Shreka, i přesto chce ale udělat Fioně a svým dětem radost a tak Shrekovy představy o útulné oslavě Vánoce vezmou zasvé. Tak šťastné a smradlavé!

YouTube video

15) Šťastný a veselý Madagascar

 • Animovaný vánoční film

V hlavní roli najdeme opět partu hrdinů z předchozích dílů Zvířátek z Madagaskaru, tentokrát musí zachránit Vánoce, protože Santa si po nehodě v Africe vůbec nic nepamatuje.

YouTube video

16) Grinch

 • Animovaná komedie, USA

Grinch je věčně rozmrzelý zelený chlupatec, který nesnáší Vánoce. Když se dozví, že v nedaleké vesničce Kdosice, kam chodí jen nakupovat se chystají 3x větší oslavy než jindy, rozhodne se je překazit.

YouTube video

17) Casper a strašidelné Vánoce

 • Animovaný rodinný film, Kanada/USA

Přátelské stašidélko Casper dostane na Vánoce nečekaný úkol od vládce všech duchů. Prý v poslední době vystrašil málo lidí a pokud nevystraší na Štědrý den alespoň jediného, bude deportován do země zkažených duchů. Jak to celé dopadne?

YouTube video

18) Klaus

 • Animovaný rodinný vánoční film, Španělsko

Výpravný příběh o začátcích Santa Clause, ve kterém naváže mladý pošťák přátelství s výrobcem hraček.

YouTube video

19) Ukradené Vánoce (The Nightmare before Christmas)

 • Animovaný/Rodinný

Jack Skellington je oblíbeným vládcem městečka Halloween, který dohlíží na výrobu všech morbidních hrůz. Jednoho dne se ocitne v sousedním Vánočním městě a rozhodne se, že unese Santu Clause a uspořádá Vánoce podle vlastních představ. Co řeknou děti na to, že jim dárky donesou duchové a vlkodlaci?

YouTube video

20) Vánoční koleda

 • Rodinný vánoční film, USA

Ebenezer Vydřigroš má k Vánocům obvyklé skrblické opovržení. Co se ale stane, když ho duchové Vánoc (minulých, přítomných i budoucích) vezmou na cestu, která mu otevře oči?Ebenezer jednoduše začne napravovat špatnosti, než bude příliš pozdě.

YouTube video

21) Dvanáct měsíčků

 • Česká pohádka

Krásná pohádka Karla Janáka podle klasické předlohy od Boženy Němcové. Vánoční klid naruší návrat rodáka Karla z ciziny, o kterého se mohou místní děvčata poprat. Proto stanoví nereálné úkoly – které děvče je splní, takové si vezme za ženu. Hodná Maruška je tak nucena pomáhat své maceše a nevlastní sestře s plněním úkolů. Jedním z nich je donést uprostřed zimy z lesa čerstvé jahody.

YouTube video

Čtěte také: České filmy: 93 nejlepších, které musíte vidět

Vánoční filmy – romantické komedie

22) Láska nebeská (Love Actually)

Láska nebeská nás zavede do předvánočního Londýna, kde sledujeme několik příběhových linií a všechny se točí kolem lásky. Některé příběhy jsou romantické, některé smutné, jiné pošetilé. Vše vyvrcholí na Štědrý večer a to s komickými důsledky pro všechny zúčastněné.

YouTube video

23) Prázdniny

Ačkoliv jsou Amanda a Iris z jiných koutů světa, jedno mají společné, jsou to totiž 2 opuštěné holky. S depresemi se hodlají vyrovnat tím, že chtějí odjet někam hodně daleko. Náhodně na sebe narazí na internetu a domluví se, že si na tento předvánoční čas vymění domy. Obě se ujistí, že v okolí nejsou žádní muži, jenže to se trochu mílí…

YouTube video

24) Čtvery Vánoce

Každý rok se Kate a Brad na Vánoce vydávají na exotickou dovolenou, aby se vyhnuli rozvedeným rodičům i nepříjemným příbuzným. Tyto Vánoce je ale na letišti zastihne mlha a nemohou odletět. Nešťastné dvojici nezbývá nic jiného, než během jednoho hektického a bláznivého dne oslavit čtvery rodinné Vánoce.

YouTube video

25) Lásce na stopě

Náhodou se potkali v obchodě a náhodou se potkali ten samý den ještě jednou. Pak se neviděli řadu let. Oba už mají jiného partnera, kterého se chystají vzít. A co se nestane – řetězec neskutečných událostí je znovu přivede k sobě. Jsou to znamení osudu? A může mít osud smysl pro humor?

YouTube video

26) Kate a Leopold

Příběh začíná koncem 19. století – mladý Leopold který odmítá zaběhlé konvence i názory svého otce, je jedním z nejžádanějších ženichů v okolí. Leopold se však dostane do časové smyčky, která ho přenese do roku 2001 a na něj tak čeká překvapení v podobě automobilů, telefonů, TV i sympatické Kate.

YouTube video

27) Otec rodiny

Když mladý právník Jack odlétal na stáž do Londýna, sliboval své přítelkyni, že se do roka znovu sejdou. Nicméně uplynulo 13 dlouhých let a z Jacka se stal úspěšný burzovní makléř. Na přítelkyni Kate už ale zapomněl… Jsou Vánoce a Jack pomáhá zklidnit hádku v jednom malém obchůdku, přitom pronese větu: „Mám všechno, po čem jsem toužil“. Když se dostane do svého luxusního apartmá okamžitě usne. Další den se probudí v domku na předměstí, vedle něj leží o 13 let starší Kate a malá 6-letá holčička mu říká „tati“. A tohle je tepve začátek.

YouTube video

28) Samotář v Seattlu

Sam se svým synkem přišli o matku a manželku. Samův malý syn si přeje, aby si táta někoho našel. Zavolá do nočního rozhlasového pořadu a přinutí tatínka, aby promluvil do éteru. Vysílání uslyší mezi jinými i Annie, které Sam učaruje. Ve filmu dochází k četným velmi zábavným scénám zachycujícím zvyklosti lidí při námluvách a schůzkách.

YouTube video

Čtěte také: Nejlepší vánoční písničky všech dob! (TOP 37 hitů)


Rodinné vánoční filmy

29) Vánoční kronika 2 (The Christmas Chronicles 2018)

 • Dobrodružná komedie, USA (2018)

Film vypráví příběh dvou sourozenců Kate a Teddyho Piercových, kteří se rozhodnou, že na Štědrý večer natočí Santu v akci. Jejich plán ale vyústí v neočekávané dobrodružství, o kterém si ostatní děti mohou leda tak nechat zdát. Poté, co začnou Santu sledovat při práci, se rozhodnou vkrást do jeho sání. Tento jejich čin však vede k nehodě a téměř naprostému zničení Vánoc. Jak jejich akční večer pokračuje, Katy a Teddy se spojí se Santou – který vypadá úplně jinak než na obrázcích – a jeho věrnými skřítky, aby zachránili Vánoce, než bude pozdě.

YouTube video

30) Rolničky kam se podíváš

 • Komedie, rodinný vánoční film, USA

Film se točí kolem hračky s názvem Turboman. Je to hračka a velké přání milionů dětí. K dostání jich je je pár a tak plastového panáka sežene jen ten nejrychlejší. Arnold Schwarzenegger musí vyvinout obrovský důvtip a především rychlost, aby se mu postaviřku pro syna podařilo získat.

YouTube video

31) Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

 • Komedie, USA (1992)

Kdo by neznal tuhle klasiku. V druhém dílu Kevina nezapomenou doma, ale ztratí se na letišti. Místo dovolené v Miami se ocitá v New Yorku. Když zjistí, že má u sebe tátovy peníze, ubytuje se v hotelu a začne si pobyt užívat.

YouTube video

Celý film CZ dabing: https://youtu.be/30ai5Z5HxMc

32) Santa má bráchu

 • Komedie, USA (2007)

Mezi rodinné vánoční filmy patří i tento…Fred Claus vyrostl ve stínu obdivovaného mladšího bratra Santy, což vedlo k tomu, že se z něj stal bručoun, který nevěří na Vánoce. Jednoho dne ale zjistí, že je Santa v maléru a vydá se na severní pól.

YouTube video

33) Vánoce naruby

 • Rodinná vánoční komedie, USA (2004)

Jediná dcera manželů Krankových se letos rozhodla strávit Vánoce sama a tak se Luther a Nora Krankovi rozhodli neslavit Vánoce a udělat si výlet do Karibiku. Jejich rozhodnutí bojkotovat tradice ale obrátilo naruby celé okolí. Dcera se totiž na Štědrý den ozývá, že přijede i se svým snoubencem. Krankovi mají pouhých 12 hodin, aby se jim podařil zázrak: uspořádat oslavu Vánoc, tak jak na ni byli všichni zvyklí!

YouTube video

34) Vánoční prázdniny (National Lampoon's Christmas Vacation)

 • Komedie, USA (1989)

Jestli už znáte tuhle rodinku, víte, co vás může čekat. Táta Clark chce vytvořit perfektní rodinné Vánoce, akorát svou nešikovností a přehnanými ambicemi zlikviduje část domu a tak jako jindy malér střídá malér.

YouTube video

35) Velká Vánoční jízda

 • Animovaná dobrodružná komedie, USA (2011)

Hledáte-li vánoční animované filmy, Velká Vánoční jízda alias Arthurovy Vánoce vás nezklame. Kdo by si nelámal hlavu, jak to ten Santa dělá, že dokáže během jedné noci nadělit všechny dárky? Odpověď najdete na severním pólu. Co se stane, když Santa omylem vynechá jediné dítě ze stovek milionů? Pro syna samotného Santy – Arthura začíná závod s časem…

YouTube video

36) Vánoční kameňák

 • Komedie F. A. Brabce, ČR (2015)

Bláznivá Vánoční komedie kterou není třeba dlouze představovat. Vánoční Kameňák volně navazuje na předchozí díly a vás tak čeká série vtipných situací kolem starosty Pepana, ale i dalších postaviček Kaměňákova.

YouTube video

37) Veselé Vánoce přejí chobotnice

 • Rodinná vánoční komedie, ČSR (1986)

Příběh nás zavede ke známe rodině Holanových, jejich dětmi Evou a mladším Honzíkem a jejichž děti si vymodelovali chobotničky z prapodivné podmořské hmoty. Chobotničky opět budou způsobovat zmatky, tak se pojďme společně podívat na jejich vánoční dobrodružství.

YouTube video

38) Ztracené Vánoce

 • Drama, rodinný film, UK (2011)

Moderní pohádka o vykoupení a nové naději. Malý chlapec poznamenaný tragédií potká o Vánocích tajemného muže s darem změnit minulost.

https://youtu.be/BeYnjcydwMY

Čtěte také: Vánoční tradice a zvyky, jak je (ne)znáte


Další vánoční filmy

39) Základ rodiny

 • Romantický/Drama/Komedie

Sarah Jessica Parker jako konzervativní ředitelka korporace Meredith Morton zvyklá na život na Manhattanu. Nyní ji čeká návštěva u rodiny svého přítele Everetta Stona. Stoneovi jsou ale hodně svérázná rodina a než si je Meredith získá, zažijete s hlavními hrdiny plno trapných a vtipných situací.

YouTube video

40) Vánoční anděl

 • Komedie/Drama/Romantický, USA

Osamocená Ashley si kolem Vánoc přijde ještě více sama, navíc zatím neúspěšně hledá práci. V tom na scénu přijde její soused Dash, který jí nabídne práci a s tím i něco víc…

YouTube video

41) Vánoční skřítek

 • Rodinná komedie, USA/Německo

Jako malého ho odvezli na Severní pól, kde ho vyhovávali skřítci. Časem ale Buddy zjistí, že je jiný než ostatní skřítci. Svého pravého tátu se vypraví hledat do New Yorku, také se dozví, že je jeho otec na seznamu zlobivých. Buddy se nejen svému tátovi snaží navrátit vánočního ducha a pohodu. Podaří se Buddymu přesvědčit svět, že Santa existuje?

YouTube video

42) Dárek z lásky

 • Drama/Romantický, USA/Kanada (2004)

V New Yorku se náhodně na Štědrý den potká 5 lidí, které propojí série nevysvětlitelných příhod a s vzájemnou pomocí si uvědomují nový smysl života každého z nich.

YouTube video

43) Záměna

 • Komedie, USA (1983)

Úspěšný obchodník s komoditami Louis a pouliční podvodník Billy si musejí ze dne na den vyměnit svá místa v životě, což je začátkem intrik, dvou namyšlených boháčů Randolpha a Mortimer. Ti si z tohoto experimentu udělali sázku. Ovšem každá hra má však nějaká pravidla, ale i slabiny….

YouTube video

44) Pelíšky

 • Komedie/Drama, ČR (1999)

Kdo by neznal tuhle českou klasiku zasazenou do konce šedesátých let. Možná si tento film budete chtít připomenout i v období Vánoc.

YouTube video

45) Santa je úchyl

 • Komedie, USA/Německo (2003)

Dvojice trestanců, tráví vánoční čas objížděním vánočních center převlečení za Santu a elfa s motivací přepadnout všechny obchody po cestě. Tento plán jim ale zkomplikuje osmiletý chlapec, který se jim pokouší vysvětlit pravý smysl Vánoc…

YouTube video

46) Zahulíme, uvidíme 3

 • Komedie, USA (2011)

Bláznivá komedie nejen o honbě za dokonalým Vánočních stromečkem, která je plná šílených i vtipných scén a nápadů.

YouTube video

47) Karlík a továrna na čokoládu

 • Pohádkové komediální fantasy, USA/UK/AU (2005)

Karlík žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, a Karlík, který miluje čokoládu by se do ní hrozně rád podíval. Jednoho dne majitel továrny Willy Wonka vyhlásí soutěž, kdy stačí najít jeden z 5 zlatých kuponů a děti které je najdou budou moci navštívit továrnu…

YouTube video

48) Střihoruký Edward

 • Romantický/Drama/Fantasy, USA 1990

Hrdina amerického filmu není člověk, přestože se chová lidštěji než většina ostatních. Edward je výtvorem vynálezce, který zemřel dříve než jej stačil dokončit. Zůstal sám v chátrajícím hradě, než jej zcela náhodou objevila Peggy, která ho vzala s sebou do města. Edward si brzy si získá uznání a obdiv svému střihačskému umění.

Čtěte také: 117 nejlepších animovaných filmů, které musíte vidět

YouTube video

Klasické vánoční filmy a pohádky

Možná u těchto pohádek a filmů nejsou Vánoce jejich ústřední tématikou, přesto jsou to vánoční filmy a pohádky bez kterých si mnozí Vánoce nedovedou představit.

Klasické vánoční pohádky

 1. Mrazík
 2. Tři oříšky pro Popelku
 3. Anděl Páně
 4. S čerty nejsou žerty
 5. Princezna ze mlejna
 6. Z pekla štěstí
 7. Čertova nevěsta
 8. Lotrando a Zubejda
 9. Císařův pekař
 10. Pekařův císař
 11. Peklo s princeznou
 12. Byl jednou jeden král
 13. Dařbuján a Pandrhola
 14. Pyšná princezna
 15. Šíleně smutná princezna
 16. Hrátky s čertem
 17. Princezna se zlatou hvězdou
 18. Zlatovláska
 19. Za humny je drak
 20. Nesmrtelná teta
 21. Honza málem králem
 22. Láska rohatá
 23. O princezně Jasněnce a létajícím ševci
 24. Princ a chuďas
 25. Tři bratři
 26. Nebojsa
 27. Řachanda
 28. Sedmero krkavců

Klasické vánoční filmy

 1. Jack Frost
 2. Santa Claus
 3. Elf
 4. Láska přes internet
 5. Pretty Woman
 6. Deník Bridget Jonesové
 7. Notting Hill
 8. Letopisy Narnie
 9. Gremlins
 10. a další vánoční filmy.

A nezapomeňte popřát krásné Vánoce svým nejbližším, tady je k tomu malá inspirace: 131 nejkrásnějších vánočních přání.

Čtěte také:

Uložte si vánoční filmy na později a svým kamarádům:

Nejlepší vánoční filmy

Neokoukané vánoční filmy

Rodinné vánoční filmy

Romantické vánoční komedie

Klasické vánoční filmy a pohádky

Líbí se vám vybrané vánoční filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.