Sci-fi knihy: 27 nejlepších – pro dospělé, pro děti i mládež

Ponořte se do světa vyspělé technologie, alternativní reality a možná i do jiného vesmíru. Science fiction (neboli vědecko-fantastická literatura) vám představí svět dosud neznámých forem života i přírodních jevů.

Sci-fi patří mezi oblíbené žánry dospělých, ale i dětí a dospívajících. Připravili jsme pro vás výběr sci-fi knih od českých i zahraničních autorů, které rozhodně stojí za přečtení.

Nejlepší sci-fi knihy pro dospělé – čeští autoři

Výběr nejlepších sci-fi knih pro dospělé od českých autorů:

1) Ondřej Neff – Tma

Román ověnčený cenami se dočkal už mnoha vydání a byl přeložený do několika jazyků. Příběh propojuje několik časových rovin – Prahu v době okupace nacisty, Zlín v době Baťovy největší slávy, Indii třicátých let 20. století a americké Colorado v současnosti. Čtenář má možnost nahlédnout do života rodiny Tomáše Kepplera za druhé světové války. Doporučujeme nachystat si k četbě kapesníky.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

2) Jana Rečková – Dřímota

Co vše se může stát, pokud se přestěhujete? A k velké radosti jsou podmínky přestěhování až podezřele výhodné? Vyprávět by o tom mohli obyvatelé nového ostrovního komplexu, kterým se tato nabídka naskytla. Nejasné fámy o původu místa však nebrali v úvahu. Na nové obyvatele však čeká pod jejich novými příbytky Zlo, které jen vyčkává …

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

3) Josef Pecinovský – Plástev jedu

Svět je přelidněný, zastaven do výšky až několika set metrů a připomíná strukturu úlu. Společnost je rozdělena na kasty – pracující trubače a dělnice, kteří pozbyli svoji vlastní vůli a žijí jen proto, aby těžce pracovali a dále vyvolené bohaté vládce, pro které musí trubači a dělnice pracovat. 

Co se ovšem stane, pokud se vyvolený jedinec omylem dostane do spár děsivého systému a pokusí se z něj vymanit?

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

4) Miroslav Žamboch – Predátoři

Poté, co lidé ovládli planetu chtějí ovládnout vesmír i čas. Cestovatelé v čase se chtějí podívat do minulosti a spatřit svět před stamiliony lety. Netuší však, že se vydávají do doby a míst, kam již zcela dávno nepatří a před nebezpečím je neochrání ani ty nejmodernější zbraně a technologie.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

5) František Kotleta – Spad

Děj knihy je situován do roku 2050, kdy skončila největší občanská válka v dějinách, která trvala čtyřicet let. V postapokalyptické Praze přežívá posledních pár desítek tisíc lidí, kteří se snaží ze všech sil uchovat civilizaci, o kterou však nemá zbytek světa zájem. Ten chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. Každý stát má jiné zákony a ten, kdo má zbraň si může vytvářet zákony vlastní. Čím dál se od bývalého města Prahy nacházíte, tím divočejší poměry mezi lidmi panují. 

Jednoho dne však musí  Prahu opustit skupina veteránů, aby splatila svůj dluh z dob, kdy splácet dluhy bylo čestné a mělo to určitou hodnotu.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

6) Vilma Kadlečková – Mycelium: Jantarové oči

Jantarové oči jsou prvním dílem autorky ze série Mycelium. Děj se odehrává ve 26. století na Zemi. 

Obyvatelé Země při vesmírném osidlování navazují kontakty s mimozemskými civilizacemi. Spolupráce s planetou Össe se jeví jako jedna z nejvýhodnějších, jelikož disponuje vyspělými myceliálními technologiemi, které začalo lidstvo využívat. Díky možnosti využívat myceliární technologie lidstvo zapomíná na to, že planeta Össe je přísně teokratická a přináší s sebou určité nepříjemnosti: kult vesmírných Lodí, krvavé oběti ve jménu Hmyzího boha, rituální drogy a mnohé další. Země se však postupně stává na Össe závislá, což si dobře uvědomuje vyslanec Země Lucas Hildebrandt. Najde Lucas sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci?

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

7) Jiří Kulhánek – Čas mrtvých

Čas mrtvých je prvním dílem Kulhánkovy série Divocí a zlí. Děj knihy čtenáře zavede do 24. století, kde hlavní hrdina Patejl bojuje proti mimozemšťanům. V bojích je tak úspěšný, že se ho začne bát pozemská Vláda, která zajistí sabotáž jeho lodi. Patejl se svou lodí skočí časem místo prostorem a dostane se do Prahy 21. století. Patejl však potřebuje peníze na opravu lodi, aby se mohl vrátit domů. Stane se agentem nejmenované vlády a likviduje její protivníky. 

Nakonec se však vláda obrátí proti Patejlovi – to však není jediná potíž, se kterou se musí Patejl vypořádat …

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

8) Jakub Mařík – V ledovém sevření

Poté, co průzkumná sonda na planetě Marzanna-3 nalezne v ledu téměř nepoškozenou průzkumnou loď Fridtjof Nansen se lidstvu nabídne šance, na kterou čeká již mnoho let. Loď před třemi lety unesli tajemní Korzárové, se kterými vede lidstvo nevyhlášenou válku. Lidé doufají, že na lodi najdou, pro ně cenné, nepřátelské technologie i těla samotných Korzárů.

Nález průzkumné lodi Fridtjof Nansen však zůstává zahalen do tajemství mnoha otázek, se kterými se musí lidstvo potýkat.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

9) Kristýna Sněgoňová – Město v oblacích

Obyvatelé města v oblacích unikli před katastrofou na povrchu a léta již žijí mezi mraky. Město je vybudováno na obrovských pilířích, které chrání obyvatelstvo před zničeným světem. Život mezi mraky je krásný, všichni se mají dobře, mají co jíst a nikdo se nechce vrátit na povrch – nikdo si totiž již nepamatuje, jaký byl svět před tím, než došlo k apokalypse. Někteří lidé však sní o životě na povrchu, ale tyto myšlenky jsou velmi nebezpečné. Císařská tajná služba Polit tvrdě trestá každého, kdo se chce vrátit na povrch. 

Hlavní postava, vyšetřovatel Lewenhart, patří k nejlepším a snaží se obhajovat císařovy zákony. Ve městě se však začnou záhadným způsobem ztrácet děti a Lewenhart pochopí, že věci mohou být jinak, než mu celý život tvrdili.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

10) Pavel Bareš – Projekt Kronos

Píše se rok 2052 a svět se po třetí světové válce nachází v troskách. Z civilizace zbylo pouze několik přeživších měst. Jedním z ústředních měst, ve kterých se děj odehrává je Attiona City. Obyvatelé prominentní horní části se postupně vzpamatovávají z válečných hrůz. Ovšem obyvatele spodního Downtownu válka stále neopustila. Downtown postihla neléčitelná a záhadná choroba, která velmi rychle zabíjí. Rozrůstá se zde i drogový byznys, ulicím vládnou konkurenční gangy, které ničí společnost a znamenají předzvěst občanské války. 

Jedním z obyvatelů Downtownu je i Jason. Vždycky si přál být hrdinou a nikdy nepřestal bojovat. S každým soumrakem nasazuje masku a vydává se do ulic bojovat za lepší svět. Naopak Luco by si nejraději přál od všeho utéct a prožít život v klidu a míru. Existuje však taková věc ve světě, kde zlo nosí tisíce masek?

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

Nejlepší sci-fi knihy pro dospělé – zahraniční autoři

Výběr nejlepších sci-fi knih pro dospělé od zahraničních autorů:

11) Stephen King – Pod kupolí

Malé městečko je odříznuté od světa průhlednou a nepropustnou bariérou neznámého původu. Obyvatelé jsou uvězněni v izolaci a ponecháni napospas sami sobě. Výsledkem je postupný rozpad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. 

Autor prostřednictvím následujícího románu nabízí studii lidské bezmoci, arogance a násilí, kterou odlehčuje lehkou ironií a sarkasmem. 

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

12) Andy Weir – Marťan

Příběh je o Marku Watneyovi, který se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Je však přesvědčený, že bude i prvním člověkem, který na Marsu zahyne. Zbytek jeho posádky odletěl zpátky na Zem v domnění, že zahynul v písečné bouři a Mark nemá způsob, jak odeslat zprávu, že přežil. Zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou až má pocit, že by na cizí planetě mohl přece jenom obstát. Mars mu ovšem chystá další a další překvapení…

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

13) Douglas Adams – Stopařův průvodce Galaxií

Příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavním hrdinou příběhu je obyčejný pozemšťan Arthur Dent a jeho přítel Ford Prefect, ze kterého se vyklube mimozemšťan. Arthur má štěstí, že s pomocí Forda stopne kosmickou loď a podaří se mu tak uniknout z místa katastrofy.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

14) Raymond Douglas Bradbury – 451 stupňů Fahrenheita

Hlavní hrdina románu Guy Montag žije v ohnivzdorné vile. Hasiči jsou v této utopistické civilizaci vybaveni plamenomety, kterými ničí poslední svědectví svobodného myšlení, a to knihy. A právě zločinu uvažovat samostatně se dopouští Montag a kvůli tomu je na něj uspořádána policií štvanice.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

15) Ernest Cline – Ready player one – Hra začíná         

Píše se rok 2045 a svět se ocitá v obrovské krizi. Pro lidstvo se jedinou záchranou před nevlídnou realitou stává bezplatná online videohra OASIS, která je přístupná skoro každému. Člověk si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, který je odlišný od toho reálného. 

Tvůrce OASIS před svou smrtí zanechal ve hře poklad společně se svým miliardovým dědictvím. Lidé se již několik let snaží najít tři klíče vedoucí ke třem branám, které nakonec vedou k pokladu. Jednoho dne se však podaří rozluštit první nápovědu Wadovi a jeho život nabere divoké obrátky…

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

16) Isaac Asimov – Já, robot

Autor je pokládán za otce robotické etiky. V této sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, které byly na toto téma napsány.

Povídky jsou spojené úvodním textem a uspořádány tak, aby každá povídka ilustrovala určitou etapu ve vývoji robotiky. Roboti prodělávají vývoj od plechových monster až k bytostem, které jsou k nerozeznání od lidí. 

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

17) Cormac McCarthy – Cesta

Děj se odehrává ve světě po globální katastrofě a líčí putování otce a syna pustou a bezútěšnou krajinou. Většinu času hladoví, nocují v lesích a vyhýbají se ostatním přeživším lidem, protože od nich nemohou čekat nic dobrého.

Jejich cílem je mořské pobřeží, otec však ví, že se jeho čas krátí…

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

18) Arthur Charles Clarke – 2001: Vesmírná Odyssea

Píše se začátek jednadvacátého století a ze Země vzlétá raketa, která se vydává na pouť k Saturnu. Ani jeden z pilotů nemá ponětí o pravém cíli cesty – Měsíci. Na něm je totiž nalezen záhadný objekt, kvůli kterému je lidská posádka poprvé vyslána hluboko do Sluneční soustavy. Cesta vesmírem se však mění v napínavé drama…

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

19) Christopher Paolini – Spát v moři hvězd

Při rutinním průzkumu neobydlené planety nalezne pod povrchem neznámého světa xenobioložka Kira Navárezová pozůstatek mimozemské stavby. Kiře se poté, co objeví mimozemský organismus, obrátí celý život vzhůru nohama. Život se však neobrátí pouze Kiře, ale celému lidstvu…

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

20) Hugh Howey – Silo

Děj se odehrává v postapokalyptické zemi. Lidsko se kvůli přežití uchyluje do Sila – Země je totiž zamořena jedy. Podzemní město Silo je rozloženo do 144 pater. Po letech udržování se křehký systém ocitne před zhroucením. Lidé z mechanického úseku se postaví proti IT oddělení. Mají lidé z mechanického úseku naději na úspěch? 

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

Nejlepší sci-fi knihy pro děti a mládež

Výběr nejlepších sci-fi knih pro děti a mládež:

21) Ondřej Neff – Barbora a Zlatý robot

Barbora a její kamarádi se narodili na planetě Botera. V jejich osadě však žijí chudý život. Jednoho dne vyroste v zálivu nový ostrov a na něm se objeví Zlatý robot. Nikdo však netuší, kdo je Zlatý robot zač a proč přišel. A tak se Barbora a její přátelé pustí do odhalování různých tajemství, až přijdou na stopu děsivého zločinu …

Barbora a Zlatý robot je originální dětská sci-fi, kterou ilustroval Karel Jerie. 

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

22) Václav Dvořák – Já, Finis

V den svých osmých narozenin mizí beze stopy ze Země chlapci. Nikdo neví, proč se tomu tak děje a nikdo tomu nedokáže ani zabránit. Lidé již ztratili veškerou naději, že už si ani nekladou otázky, kdo chlapce unáší a hlavně kam. 

Jeden chlapec však nezmizel – dvanáctiletý Petr. Pro své extrémně citlivé oči nosí černé brýle, díky kterým spatří příznaky unášející jeho malého brášku. Právě pomocí svých očí dokáže Petr nalézt cestu do světa nestvůr a monster a vymyslet plán proti všemocnému Nepříteli.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

23) Petra Braunová – Ztraceni v čase

Martin dostal ve škole dvojku z chování. A tak tráví prázdniny u babičky na vsi místo u moře. Babička mu každý den vypráví o svém bratrovi, který byl v Martinově věku stejný rošťák. Martin vydrží babiččino vyprávění poslouchat celé hodiny. Babiččina bratra však v Martinově věku zabil blesk.

Jednoho dne se Martin vydá do sousední vsi a po cestě ho zastihne velká bouře. Najednou uvidí na louce osamělého chlapce, kterého Martin v bouřce zachrání. Zjistí, že je to babiččin zemřelý bratr Lojzek. Martin však nemá tušení, co se odehrálo, a kde se právě ocitl. Kdo se nakonec ztratil v čase? Martin nebo babiččin zemřelý bratr Lojzek?

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

24) Petra Stehlíková – Naslouchač

Velká válka rozdělila svět na dvě části. Jedna část je obyvatelná, druhá však zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou část chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit – ten dovede těžit pouze národ sklenařů žijící v blízkosti štítu. Těžba jim však způsobuje nemoci a znetvoření a odsuzuje je k životu ve středověkých podmínkách. 

Hlavní hrdinka, třináctiletá Ilan, se jako jedna z mála narodila bez deformací. Má vzácný dar, který ji umožňuje naslouchat sklenitu. Od dětství se vydává za chlapce, aby ji neodvedli od rodiny – musí své tajemství před celým světem uchránit.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

25) Ivona Březinová – Zeď – čtení trávy

Zvláštní živoucí Zeď zajišťuje přežití lidí na Zemi, kteří jsou ohrožováni smrtící mlhou. Pod ochranu Zdi se lidé totiž při útoku mlhy uchylují. Zeď již však ztrácí svoji sílu a začíná odumírat. Aíl se proto snaží najít způsob, jak Zdi pomoci či jak stvořit Zeď zcela novou.

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

26) Sam Marsden – Kolonie

Pod skleněnou kupolí na Marsu žije kolonie lidí. Sedmnáctiletá Eva život ve vyprahlé pustině odjakživa nesnáší a touží se vrátit na planetu Zemi. Najde Eva, dcera prezidentky kolonie, odvahu připojit se k odboji a jít za svým snem nebo zůstane po boku své matky a stane se následnicí diktátorského režimu? 

Sci-fi knihy: 27 nejlepších - pro dospělé, pro děti i mládež

Další inspirace na knihy:

Uložte si sci-fi knihy na později a svým kamarádkám:

Nejlepší sci-fi knihy pro dospělé

Nejlepší sci-fi knihy pro děti a mládež

Líbí se vám sci-fi knihy? Nasdílejte je i svým kamarádům!