39 nejlepších knih pro děti – mladší, starší, pohádky, leporela

Čtení prospívá fantazii, kreativitě a zlepšuje úroveň jazyka. Jedná se tedy o jednu z volnočasových aktivit, kterou se vyplatí podporovat už od útlého dětství.

Přinášíme Vám proto knihy pro děti, jenž zaručeně potěší dětské čtenáře od nejmladších až po dospívající. Kliknutím se můžete přesunout přímo do vybrané kategorie:

Nejlepší dětské knihy pro mladší školní věk

1) Honzíkova cesta od Bohumila Říhy, ilustrace Helena Zmatlíková

Oblíbená kniha napříč generacemi vypráví o velké cestě pětiletého Honzíka k babičce a dědečkovi. Co všechno může zažít malý městský kluk na vesnici? Bude se mu tam líbit?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 1


2) Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgren, ilustrace Helena Zmatlíková

Malý čtenář se může těšit na dobrodružství šesti kamarádů ze švédského venkova. Prostřednictvím knihy s dětmi prožije celý rok.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 2


3) Heidi děvčátko z hor od Johanny Spyri, ilustrace Daniela Hahnová-Benešová

Nesmrtelnou klasiku s pohádkovými ilustracemi ocení jak děti, tak dospělí. Příběh pojednává o holčičce Heidi, která je sirotkem. Proto je poslána k mrzutému dědečkovi do hor. Oba k sobě však postupem času najdou cestu a vytvoří se mezi nimi silné pouto. Po nějaké době se děvčátko musí vrátit do města. Vrátí se ještě?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 3


4) Mach a Šebestová na prázdninách od Miloše Macourka, ilustrace Adolf Born

Slavní spolužáci z 3.B nemají jen svůj Večerníček, ale i knihy. Mach a Šebestová se psem Jonatánem se tentokrát vydávají vstříc prázdninovým dobrodružstvím. Prožívají vtipné příhody, v nichž je nepostradatelným pomocníkem kouzelné sluchátko.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 4


5) Maxipes Fík od Rudolfa Čechury, ilustrace Jiří Šalamoun

Kniha vhodná pro všechny děti, které milují pejsky. Holčička Ája dostala od rodičů malinké roztomilé štěňátko, které pojmenovala Fík. Čtyřnohý kamarád rostl a rostl, až se z něj vyklubal obří maxipes. V sedmi příbězích se čtenář dozví třeba o zmoudření Fíka, o tom, jak chodil do školy, a dokonce si sedl za volant auta.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 5


Nejlepší knihy pro starší školní věk

Nejlepší knihy pro děti ve starším školním věku:

6) Série Správná pětka od Enid Blyton

Dobrodružné knihy z této řady baví malé čtenáře už několik generací. Julián, Dick, George, Anna a pes Tim se v prvním díle společně vydávají na honbu za pokladem. Následují další příhody, při jejichž čtení se vám bude doslova tajit dech!

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 6


7) Série Harry Potter od Joanne K. Rowling

Malý kouzelník s jizvou na čele před několika lety doslova očaroval svět. Získal si srdce čtenářů všech věkových skupin a zcela jistě zaujme i vaše děti. Nechte je nahlédnout na místo, kde je všechno možné – stačí jen sevřít mezi prsty kouzelnou hůlku a znát správné zaklínadlo. Čtěte také náš článek – nejdůležitější postavy z Harryho Pottera.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 7


8) Řada nešťastných příhod od Lemonyho Snicketa

Série třinácti knih byla úspěšně zfilmována. Vypráví příběh třech osiřelých sourozenců, kteří si musí poradit se svým nelehkým osudem a zároveň se ochránit před nebezpečným hrabětem Olafem. Ten touží získat jejich majetek za každou cenu.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 8


9) Série Tajná sedma od Enid Blyton

Dobrodružných šestnáct knih stylem připomíná Správnou pětku. Opět jsou v hlavní roli dětští hrdinové, kteří musí prokázat statečnost. Obstojí sedm dětí ve zkouškách, které pro ně život připraví?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 9


10) Série Agáta a doktor Lupa od Gerita Kopietze a Jörga Sommera, ilustrace Barbara Scholz

Dětská detektivka vtáhne čtenáře přímo do akce. Součástí knihy je totiž kouzelná lupa, s jejíž pomocí pomůžou děti odhalit pravdu. Existuje snad lepší způsob, jak mládež přitáhnout k literatuře?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 10


11) Rychlé šípy od Jaroslava Foglara, ilustrace Jan Fischer

Kultovní český komiks milují generace malých i dospělých čtenářů. Příběhy klubu, který tvoří Mirek Dušín, Jarek Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček, jsou různorodé a zábavné jak pro chlapce, tak dívky. Rychlé šípy vyráží do přírody, vydávají časopis nebo zrovna soupeří s Bratrstvem kočičí pracky.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 11


12) Série Záhady od Enid Blyton

Čtete rádi příběhy, v kterých parta dětí luští záhady a postupuje podle pečlivě připraveného plánu? Sourozenci Roger a Diana, bratranec Pajda se psem Ťulpou, s novým přítelem Barnym a jeho opičkou Mirandou si lámou hlavu hned s několika případy. Čeká je rozšifrovat záhadu pavočího domu, tajemného zámečku, tajného přístavu a další. Budete u toho s nimi?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 12


13) Série Taneční střevíčky od Anny – Marie Pol

Knihy vypráví o třináctileté Nině, která nade všechno miluje tanec. Hlavní hrdince se splní její velký sen – je přijata na baletní školu. Chce se totiž stát baletkou, stejně jako její maminka. Otec je však proti. Podaří se jít Nině za svým přáním?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 13


14) Série Tajemství od Enid Blyton

V knižní sérii se parta kamarádů opět snaží rozluštit hádanky, ke kterým se shodou okolností dostává. Je to však bezpečné? Praví se, že odvážnému štěstí přeje. Platí to i v tomto případě?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 14


15) Mikulášovy patálie od Reného Goscinnyho, ilustrace Jean-Jacques Sempé

Mikuláš je malý nezbedný kluk s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a úžasným dětským pohledem na svět. Jeho příhody zaujaly čtenáře napříč světem. Přidají se vaše děti do jejich řad?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 15


16) Bylo nás pět od Karla Poláčka

Kniha se dočkala svého filmového zpracování v podobě populárního seriálu. Hlavní hrdina Petr Bajza jejím prostřednictvím vypráví příhody z malého českého městečka. Parta pěti kamarádů občas vyvádí pěkné lumpárny. Klukovskýma očima je tak vystihnut život v Česku v období první republiky.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 16


17) Vadí nevadí od Jacqueline Wilson, ilustrace Nick Sharratt

Hlavní hrdince Trace Bakerové je deset let. Žije v dětském domově, ale chtěla by jednou bydlet v opravdickém domově, se skutečnou rodinou. Splní se jí její přání? Jak si poradí se svým nelehkým osudem?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 17


18) Dívka v sedle od Terence Blacker

Jay je ve škole nepopulární, doma si připadá osamělá. Jediné chvíle, kdy se cítí být doopravdy šťastná, jsou momenty strávené jízdou na koni. Potom co uteče z domova, aby pracovala v dostihové stáji, jí osud přivede do cesty klisnu Manhattan. Jak dopadne jejich přátelství a jak se poperou s nástrahami, které je potkají?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 18


Nejlepší pohádky pro děti

Dětské knihy – nejlepší pohádky:

19) O smutném tygrovi od Aloise Mikulky

Pohádková kniha vypráví příběh tygra zavřeného v kleci, kterého si chodí prohlížet děti. On je však nešťastný, protože nemůže ven. Když potká ptáčka, ještě více zatouží po svobodě. Podaří se mu ze mřížovaného vězení utéct?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 19


20) 12 nejmenších pohádek od BAOkolektivu

Knihu unikátního formátu tvoří 12 klasických evropských pohádek, které jsou v ní vyprávěny obrazem dvanácti různými autory. Děti se mohou těšit na Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, Ptáka Ohniváka a vlka Šediváka nebo Červenou Karkulku. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 20


21) Duhové pohádky od Daniely Fischerové, ilustrace Irena Šafránková

Nejkrásnější dětská kniha Podzimního knižního veletrhu Havlíčkův Brod 2002 vypráví Zahrady a Slunce. Zahrada je prázdná a smutné Slunce se samo nudí. Jen do té doby, než se začnou dít čarodějné věci. Vznikají barvy a hvězdy a kuřata a pihy a taky soucit a důvěra a legrace a láska. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 21


22) Princ & Princ od Sterna Nijlanda, ilustrace Linda de Haan

Trochu nezvyklá pohádka o lásce dvou osob stejného pohlaví vyšla poprvé v Nizozemsku v roce 2000, u nás se pak jednalo v zásadě o přelomové dílo. A o čem přesně je? Starou královnu už koruna na hlavně tíží a ráda by se vydala do penze. Jenže aby mohl syn převzít vládu a stát se králem, musí se oženit. Žádná princezna se mu však nelíbí, ale bratr jedné z nich ano. Jejich láska je vzájemná. Jak to skončí?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 22


23) Pták Noh a ptáček Nožička – Ohňový mužíček Pinďula Panďula od Daniely Fischerové, ilustrace Jakub Kouřil

První ze série příběhů pro nejmenší z pera populární dětské autorky Daniely Fischerové vypráví příběh ptáků, kteří žijí v krásném lese. Aby jej zachránili před požárem, musí uhodnout lstivé hádanky ohňového mužíčka Pinďuly Panďuly. O napětí a dobrodružství není v této knize nouze.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 23


24) Pohádka o Ipsíkovi od Anety Františky Holasové

Aneta Františka Holasová ve své pohádce motivuje děti k četbě. Příběh vypráví o vzdělaném lýkožroutovi, který naučí číst a psát nejprve sebe a pak všechny larvičky v celé kolonii tak, aby mohly písmena krasopisně vyhlodávat do lýka. Střídavě realistické a stylizované ilustrace doplňuje svižný text.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 24


25) Ptáček a lev od Marianne Dubuc

Jednoho podzimního dne nalezne lev na své zahradě zraněného ptáčka. Tak začíná příběh jejich přátelství. Jemná kresba mladé výtvarnice Marianne Dubuc z kanadského Québecu a příběh odkazující svou poetikou k Malému princi je oslavou tichých a hřejivých okamžiků blízkosti, která je silnější než sníh a mráz.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 25


26) František z kaštanu, Anežka ze slunečnic od Radka Malého, ilustrace Galina Miklínová

Kniha vypráví o setkání dvou malých zkřehlých bezdomovců. Ti se spolu vydávají na dlouhé putování, které je nakonec podstatnější než to, k čemu vlastně mají dojít. Talentovaný básník Radek Malý, oceněný Magnesií Literou za poezii, vykresluje překrásným jazykem obrazy svého podzimu.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 26


27) Hledá se hvězda od Lenky Brodecké, ilustrace Tereza Ščerbová

Dobrodružná pohádková detektivka nejen pro princezny se odehrává v království Zářivé hvězdy, kde dlouhá léta vládl klid a mír. Zemi totiž chránil bájný meteorit, který kdysi spadl z nebe. Avšak jednoho dne tuto ochranu někdo ukradne. Podaří se vypátrat zloděje a Zářivou hvězdu na hrad vrátit? 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 27


28) Sněhová sestřička od Majy Lunde, ilustrace Lisa Aisato

Sháníte tip na krásnou vánoční knihu? Tak už můžete přestat hledat. Laskavý a dojemný vánoční příběh plný tajemství potěší celou rodinu. V Norsku se záhy po vydání stal bestsellerem a práva na jeho vydání byla prodána do dvaadvaceti zemí.

Pohádka vypráví o Juliánovi, kterému umřela sestřička Juni. Kvůli truchlení by málem s rodiči zapomněl na Vánoce. Naštěstí Julián potká Hedviku, dívku s nejširším úsměvem na světě. Ona mu připomene, jak krásné můžou svátky být. Vrátí mu naději, že by Vánoce přece jen mohly přijít i k němu domů. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 28


Leporela pro nejmenší

Nejlepší leporela pro nejmenší děti:

29) Když dá husa huse pusu od Robina Krále, ilustrace Andrea Tachezy

Ve formátu klasického leporela nejmladší čtenáři narazí na básničky o zvířecích rodinách. Jejich cílem je pobavit děti i rodiče podobenstvím o rodinném životě, zvířecím i lidském. Text Robina Krále plný vtipu i milé ironie poskytuje aktivnějším rodičům příležitost zavést řeč na téma tradičních rodinných rolí. Krásné ilustrace Andrey Tachezy potěší každého, kdo do knihy nahlédne.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 29


30) Na procházce ve vlaku od Radka Malého, ilustrace Tereza Vostradovská

Hravé leporelo o cestování vlakem se stránkami ve tvaru vagónků a mašinek potěší především mužské pokolení. Rýmovaný příběh o dětech, které se během cesty za pratetou vydají na průzkum vlaku, seznámí čtenáře se vším, co s cestováním ve vlaku souvisí od nákupu jízdenek až po jídelní vůz. Text Radka Malého je plný vtipu i milé ironie, ilustrace Terezy Korecké Vostradovské zase obrazových mikropříběhů. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 30


31) Tonča a krasojezdec od Robina Krále, ilustrace Aneta Františka Holasová

Pouťová love story ve verších a velkém formátu zaujme čtenáře všech věkových kategorií. Příběh pojednává o koze Tonči, která propadne kouzlu krasojezdce Huberta a rozhodne se ucházet o místo v cirkuse po jeho boku. Netuší přitom, že to bude jeho ješitnost, která sen o společné budoucnosti potrhá jak vlákna cukrové vaty. Kniha získala řadu ocenění.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 31


32) Jaká je to barva, Miffy? od Dicka Bruna

Kniha nizozemského ilustrátora Dicka Bruny navazuje na sérii knih pro nejmenší děti, kterou rozvíjí již od roku 1955. Leporelo je určeno nejmenším dětem. Zjistí v něm, kdo se skrývá za dveřmi. Jsou to zvířátka, věci, květiny a barvy. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 32


33) Barvy od Aino-Maija Metsola

Nejmladší čtenáři se zde seznámí s barvami pomocí hry a objevování. V knize finské výtvarnice je čeká pojmenovávání věcí a hledání rozdílů. Zábavu při čtení zaručí vyklápěcí okna s hádankami, výrazné ilustrace i pestrá koláž témat. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 33


34) Jak se koník ztratil (a zase našel) od Terezy Marianové Lukešové

Autorské leporelo mladé neformální výtvarnice Terezy Marianové Lukešové o dřevěném koníčkovi, který vypadl z nákladního auta mířícího do hračkářství, je příběhem o jinakosti. Kdo jsem a kam patřím, ptá se neodbytně všech koní a poníků ztracený koníček. Dočká se nakonec odpovědi a najde své štěstí?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 34


35) Kalamajka mik mik mik, ilustrace Ester Nemjó

Kniha Kalamajka mik mik mik přináší nejmenším výběr nejoblíbenějších českých říkanek, básniček a písniček. Takzvanou klasiku zdobí ilustrace a ruční písmo čerstvé maminky a úspěšné ilustrátorky Ester Nemjó.

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 35


36) Cirkus Mrňousek od Jana Nejedlého, ilustrace Jaromír Plachý

Leporelo plné veselých obrázků a slovíček od autorské dvojice Nejedlý a Plachý pobaví jak děti, tak dospělé. Vždyť kdo má doma mrňouska, zažívá cirkus každý den. Balancování na nočníku, žongl s dudlíkem, klauniády při koupání, drezura rodičů a jiné atrakce. Najdete se v tom?

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 36


37) O slonovi, který se bál výšky od Robina Krále, ilustrace Anastasia Stročkova

Velkoformátové leporelo o slůněti prchajícím z cirkusu. Jemně kolorované litografie doplňují verše příběhu o překonávání strachu a o tom, že na návrat do cirkusu nikdy není pozdě.Verše Robina Krále byly netradičně psány až k hotovým obrázkům Anastasie Stročkové, velkoformátovým litografiím dobarvovaným pastelkami. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 37


38) O čem sní od Petra Borkovce, ilustrace Andrea Tachezy

Na děti čekají zasněné verše o krabech srovnaných podle velikosti, škvíře pod poklopem na moučník i o rohlíku, který sní, že ho nikdo nesní. Ilustrátorka Andrea Tachezy a básník Petr Borkovec na stránkách měkkého leporela v tvrdých deskách kombinují zdánlivě nekombinovatelné, nešetří absurditou a sladké kouzlo snění dopřávají nejen lidem, ale i věcem. 

39 nejlepších knih pro děti - mladší, starší, pohádky, leporela 38


Čtěte také:

Uložte si knihy pro děti na později a svým kamarádům:

Nejlepší dětské knihy pro mladší školní věk

Nejlepší knihy pro starší školní věk

Nejlepší pohádky pro děti

Leporela pro nejmenší

Líbí se vám knihy pro děti? Nasdílejte je i svým kamarádům!


Mindfulness od A do Z - co to je? V čem pomáhá? Jak začít? 5

Gabriela

Naše kamarádka Gabriela odmalička miluje texty. Nejen, že je velmi ráda čte, ale sama tvoří. Na našem webu se zaměřuje především na lifestylová témata. Kromě toho, že ji hodně baví literatura, tak cvičí jógu a zajímá se o seberozvoj. V budoucnu by ráda vyrazila na Saharu. Tak se třeba dočkáme i reportáže z tohoto putování.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.