Katastrofické filmy: 21 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších katastrofických filmů, které musíte vidět!

1) Nic nás nerozdělí (2012)

Velmi oblíbeným katastrofickým filmem mezi diváky je snímek Nic nás nerozdělí. Vše se zdá být zprvu idylické. Manželé Bennetovi se rozhodnou prožít vánoční svátky v nově vybudovaném luxusním středisku na pobřeží Thajska spolu se svými třemi syny. Otec Henry přemýšlí o tom, že by mohl ztratit práci, starší syn Lucas už má dost dozoru nad svými malými bratry, matka Maria má zase panický strach z létání a chtěla by se vrátit k práci lékařky.

Dva dny po Štědrém dnu zcela bez varování jihovýchodní pobřeží Asie zasáhne vlna tsunami. Neskutečný živel se silou obřích rozměrů smete vše, co mu přijde do cesty, a rozdělí i prchající Bennetovi. Ačkoliv všichni členové rodiny přežijí, vyhráno zdaleka nemají, protože nalézt jeden druhého uprostřed pekla je skoro nemožné.

2) Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Tento film si získal srdce kritiků. Zaujme zejména tím, že byl natočen na motivy skutečné události. 20. dubna totiž došlo v Mexickém zálivu na plovoucí vrtné plošině Deepwater Horizon k jedné z největších člověkem způsobených katastrof na světě. Ta se následkem exploze potopila a způsobila největší ropné zamoření v americké historii. V hlavních rolích diváci spatří Marka Wahlberga, Kurta Russella a Johna Malkoviche.

3) K zemi hleď! (2021)

Kdo by nemiloval Netlix? Populární streamovací služba připravila více než dvě hodiny dlouhý snímek, v němž excelují herecká esa jako Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Timothée Chalamet a další.

K zemi hleď! je satirický katastrofální film o dvou astronomech, kteří vyráží na mediální turné, aby varovali lidstvo před smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá. Jak zareaguje americký prezident a média? Má lidstvo šanci na záchranu? 

Snímek skvěle reflektuje dnešní dobu a výzvy současné společnosti.

4) Kursk (2018)

Říká se, že nejlepší filmy jsou ty, které píše sám život. V případě katastrofických snímků tomu tak často je. Inspirují se totiž ve skutečných událostech. Nejinak je tomu ve filmu Kursk z roku 2018.

Diváci sledují ruskou jadernou ponorku Kursk, která se zdála být nepotopitelnou. Více než kdy jindy v tomto případě platí, že zdání klame. Kursk se v roce 2000 potopil na dno arktických vod Barentsova moře v důsledku výbuchu. Ten několik členů posádky přežilo, což odstartovalo boj dotyčných s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikovalo zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva pokoušel přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. Jak to dopadne?

Ve filmu hrají oblíbení herci Mathias Schoenaerts a Colin Firth.

5) Melancholia (2011)

Milovaný i nenáviděný režisér Lars Von Trier se pustil mimo jiné i do katastrofického filmu Melancholia, který je mixovaný s dramatem. Ve snímku se dotýká tématu blížící se apokalypsy v podobě pravděpodobné srážky Země s planetou Melancholií.  Sledujeme, jak lidé na tuto informaci reagují. Snímek ukazuje chování jednotlivých postav ve vypjaté, potenciálně smrtonosné atmosféře. 

Ve filmu si zahráli Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard a další známí herci.

6) Nouzový let (2016)

Ruský katastrofický film z leteckého prostředí nadchne milovníky létání. Pojednává o mladém pilotovi Alexejovi Guščinovi, který jen těžko získává přízeň zkušenějšího kolegy Leonida. Oba muži však čeká osudová zkouška, když budou nuceni evakuovat turisty z oblasti zasažené sopečným výbuchem. Poklidné přistání se promění v noční můru poté, co erupce zničí letiště a poškodí startovací dráhu. Jak to všechno dopadne?

7) Zemětřesení (2018)

Norové se nenechávají zahanbit Ruskem a s katastrofickými filmy nezůstávají pozadu. Snímek Zemětřesení je tomu důkazem.

Hlavní dějová linka tohoto filmu je opět inspirovaná skutečnými událostmi. V roce 1904 totiž zemětřesení o velikosti 5,4 stupně Richterovy stupnice otřáslo hlavním městem Norska Oslem. Epicentrum tehdy bylo v „Oslo Graben“, které se rozkládá pod norským hlavním městem. Geologické průzkumy ukazují, že se začaly objevovat známky, kdy můžeme čekat další větší zemětřesení, a Oslo je tak opět v nebezpečí. Příběh obyčejných lidí je zachycen v děsivé sérii událostí, jak se pokoušejí přežít.

8) Metro (2013)

Cestování metrem je údajně jedno z nejbezpečnějších. Ujišťujeme vás však, že po shlédnutí tohoto snímku už nebudete tolik v klidu jako doposud. Film ukazuje, co všechno se může v metru stát. Jedná se opět o ruský majstrštyk se skvělým diváckým ohlasem.

9) Den, kdy se zastavila Země (2008)

Tento film nespadá čistě do žánru katastrofických snímků. Jedná se totiž o remake stejnojmenného sci-fi filmu z roku 1951. Uvidíme v něm tedy mimozemšťany a jiné záhady. Jedná se o mix několika žánrů, kterými přirozeně proplouvá. V našem seznamu by však neměl chybět.

Sledujeme příběh uznávané vědkyně doktorky Helen Bensonové, která se ocitne tváří v tvář mimozemšťanovi jménem Klaatu. Ten přicestuje na Zemi s jediným úkolem – varovat lidstvo před hrozící globální krizí. Podaří se naši civilizaci včas zachránit? Začíná boj s časem.

Ve filmu hrají milovaní herci jako Keano Reeves, Jaden Smith nebo Jennifer Connelly.

10) 2012 (2009)

Velmi oblíbený film, na který se stály v kinech fronty. Dávná civilizace Mayů po sobě totiž zanechala kalendář, který končil datem 21. 12. 2012. Jedna z teorií, která se k tomu váže, je, že svět v tomto datu skončí. Tímto termínem se tedy zaobírá i film 2012. 

Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. 

Diváci proto sledují představitele všech vlád světa, jak začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Kdo nakonec přežije? Opravdu nastane konec světa?

11) V oku tornáda (2014)

V tomto přehledu filmů o nejrůznějších katastrofách zatím chybělo tornádo, tak to jdeme honem napravit. Americký snímek z roku 2014 má pouhých 90 minut, díky čemuž plyne ve svižném tempu a divák nemá moc prostor se nudit.

Sleduje v něm osud amerického města Silverton, které si žije poklidným životem. Jeho obyvatelé netuší, že se jejich směrem řítí nevypočitatelná bouřka, která s sebou nese to nejničivější tornádo v historii. 

Do oblasti přijíždí tým dokumentaristů a vědců, kteří mají v plánu se svojí hypermoderní technikou tento ničivý přírodní jev zdokumentovat, aby v budoucnu bylo lidstvo schopno předvídat tornáda a eliminovat jejich ničivé dopady. Mezi tím se ředitel místní školy chystá na každoroční ceremoniál čerstvých maturantů. Žádá své dva syny, aby nahráli vzkazy lidí do časové kapsle, která bude otevřena až po 25 letech. Na záznamu chce mít i celou slavnost. Nikdo z nich však nečeká, že právě jejich škola i studenti se stanou jedněmi z prvních obětí gigantického tornáda. S živlem si holt není radno zahrávat.

12) Pompeje (2014)

Tento snímek byl pro větší reálnost připraven ve formátu 3D. Místy tedy může působit skutečně děsivě. Sledujeme v něm osud Pompejí. Kdo je tedy alespoň trochu znalý dějepisu, je mu jasné, že kromě katastrofického scénáře bude přítomna i špetka historie. Film se určitě hodí jako doplněk při výuce, děti budou nadšené.

Sledujeme hlavního hrdinu Mila, otroka, který se stal gladiátorem. Ten čeká na svůj poslední boj, aby zničil své soupeře a dostal se na svobodu. S výhledem na svobodný život se zamiluje do dcery bohatého obchodníka, která však má být proti své vůli provdána za zkorumpovaného a zhýralého senátora. Jejich opravdový problém se ale připravuje v hlubinách Země.  V osudových hodinách po erupci Vesuvu, ve chvílích totálního chaosu a děsivé zkázy se musí Milo probojovat ven z gladiátorské arény, a podstoupit boj s časem, aby svou Cassii z rozpáleného pekla zachránil.

13) Jádro (2003)

V době svého natočení se jednalo o populární katastrofický film. Geofyzik doktor Josh Keyes v něm objevil strašlivou skutečnost – zemské jádro se přestalo otáčet. Elektromagnetické pole planety slábne a Země bude zničena během několika měsíců.

Existuje jediná naděje – poslat Keyese a elitní tým vědců ve speciální raketě, která pronikne až do nitra Země. Osud lidstva je v ohrožení a posádka vědců musí udělat nemyslitelné – odpálit jadernou explozi a znovu aktivovat zemské jádro. Podaří se to nebo dojde ke konci světa?

14) Titanic (1997)

Jedná se o film natočený na motivy skutečné události. Titanic byla velká loď, o které se říkalo, že je nepotopitelná. Právě to se jí možná vymstilo.

Ve své době, roce 2912, se jednalo o největší parník na světě. Měl sloužit pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Už jeho první plavba byla neúspěšná. Parník se po srážce s ledovcem potopil ke dnu. Během této katastrofy zahynulo v ledové vodě velké množství cestujících. Právě tuto událost zaznamenává film Titanic, který je mixem katastrofického a romantického filmu.

Katastrofu sledujeme na pozadí milostného příběhu chudého Jacka, kterého hraje Leonardo DiCaprio a zámožné Rose, tu ztvárnila Kate Winslet. Prožili spolu nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou – až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu. Kolik jim zbývá? 

Tento film je velmi oblíbený napříč generacemi. Oceňovaná je nejen kamera, herecké výkony, ale i hudba, kterou složil James Horner. Snímek získal řadu ocenění, včetně rekordních 11 Oscarů. 

Patří mezi nejnákladnější filmy v historii světové kinematografie a také za nejúspěšnější film všech dob s ohledem na výši tržeb.

15) Twister (1996)

V tomto filmu opět sledujeme tornádo, které ničí vše, co mu přijde do cesty. Vědecký tým Jo Hardingové zkoumá ničivá tornáda, přičemž ke skupině se náhodně přidá i její bývalý manžel Bill. Snahou týmu je dostat do samotného jádra tornáda elektronické senzory, za pomocí kterých by měli získávat více informací o tomto ničivém živlu a vytvořit tak lepší varovný systém. Tahle snaha však může stát životy. Mají odborníci šanci uniknout a přežít?

Snímek Twister byl v roce 1997 nominován na Oscara v kategoriích Nejlepší vizuální efekty a Nejlepší zvuk.

16) Drtivý dopad (1998)

Tento film je sice staršího data, stále jej však naše televizní stanice vysílají. To svědčí o jeho kvalitě a oblíbenosti.

Hlavní zápletka se opět týká možné apokalypsy, k planetě Zemi se totiž blíží Wolf-Biedermanova kometa, větší než Mount Everest. Ke srážce, jež bude znamenat konec naší planety,, má dojít za necelý rok. Zatímco se chystá vesmírná expedice, jež se má pokusit rozstřílet kometu jadernými zbraněmi, na Zemi se rychle chystají podzemní kryty, jakési archy záchrany. Podaří se lidstvu přežít?

Za hudbou v tomto filmu opět stojí James Horner, kterého známe už z Titanicu.

17) Rozpoutané peklo (1997)

V tomto katastrofickém filmu je hlavním tématem vybuchující sopka, přitom ze začátku se vše tváří zcela nevinně. 

Příběh začíná seznámením s vulkanologem Harrym, který v minulosti zažil výbuch sopky, při němž zahynula jeho partnerka. Po 15 letech přijíždí na kontrolu do městečka Dante´s Peak, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází sopka, která jeví nepatrné, přesto ale znepokojující známky aktivity. Z obce se mezitím stalo poklidné prosperující místo, těžící z turistického ruchu.

Harry provede několik měření a zjistí, že ze země začíná unikat nezvyklé množství kysličníku uhličitého, který způsobí udušení dvou lidí při koupání v termálních pramenech. Je přesvědčen, že je potřeba lidi připravit na případnou evakuaci. Když to sdělí představitelům města, narazí na velký odpor, protože se tím nabourávají všechny jejich ekonomické i politické plány. Jediný, kdo mu uvěří a bere věc vážně, je starostka Rachel. Nebezpečí se brzy ukáže jako mnohem větší, než si i Harry původně myslel. Bude dost času na záchranu? Kdo zaplatí životem? Přežije někdo?

V hlavní roli můžeme vidět oblíbeného Pierce Brosnana, který je známý především z Bondovek. Zdárně mu sekunduje Linda Hamilton.

18) Denní světlo (1996)

Seznamte se s jednou z filmových klasik. V hlavní roli sledujeme Sylvestera Stallonea, který se v závodě s časem snaží vyvést na povrch skupinu cestujících, kteří uvízli ve zříceném tunelu 100 stop pod řekou Hudson. Lidé se musí v podzemí vypořádat s toxickými výpary, požáry a hrozícím kolapsem celé konstrukce. Zvládnou to?

19) Sopka (1997)

Sopka je jedním z dalších kultovních amerických katastrofických filmů. Tentokrát se nacházíme v Los Angeles, které čelí zemětřesení, jež způsobí výbuch sopky. Bude dost času na to evakuovat město? Podaří se zachránit životy? Tik, tak. Horká láva nečeká, ničí vše, co jí stojí v cestě.

20) Skleněné peklo (1974)

Tento film vznikl na motivy románů Věž od Richarda Martina Sterna a Skleněné peklo od Thomase N. Scorti a Franka M. Robinsona. Snímek získal hned tři Oscary – za kameru, za střih a za hudbu.

O čem oscarový snímek pojednává? V americkém San Francisku právě byl zprovozněn nejvyšší mrakodrap světa. Slavnostní večírek se odehrává v nejvyšším 135. patře, kam přišlo téměř tři sta pozvaných hostů. Stavební firma bohužel nepřiměřeně šetřila a zanedbala některá důležitá bezpečnostní opatření. Neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat, a tak uprostřed oslavy vypukne v 87. patře požár. Hosté mají odříznutou cestu dolů, nezbývá než okamžitě zahájit obrovskou záchranářskou akci. Bude úspěšná?

21) Dokonalý smysl (2011)

Jaké to je, když svět ovládne nemoc, se kterou si lidstvo neví rady? V různých částech světa propukla záhadná nákaza, se kterou si nikdo neví rady. Nakažení postupně přichází o smysly – nejprve ztrácí čich, poté chuť, sluch a nakonec i zrak. Sledujeme romantické drama na pozadí katastrofy. V něm epidemioložka Susan začíná vztah s kuchařem Michaelem. Mají však dost času? Zasáhne nemoc i je?

Hlavní role ve filmu ztvárnili Ewan McGregor a Eva Green. Snímek získal znovu větší pozornost po vypuknutí pandemie covidu.


Čtěte také:

Líbí se vám vybrané katastrofické filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!

Nejlepší katastrofické filmy – trailery

Nejlepší katastrofické filmy – krátká shrnutí

Katastrofické filmy