73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

Máme pro vás výběr nejlepších knih ze světa fantasy.

Nejlepší fantasy knihy jsme rozdělili do kategorií – pro dospělé od českých autorů, pro dospělé od zahraničních autorů a pro děti a mládež.

Fantasy knihy pro dospělé – čeští autoři

Výběr fantasy knih pro dospělé od českých autorů.

1) Petra Stehlíková – Série Naslouchač

Naslouchač

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací, a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu.

Faja

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenařského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak.

Nasterea

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Závěrečný díl série Naslouchač.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

2) Lucie Stošková – Mezi dvěma ohni

Čtyři vládci živlů, služebníci zla, mají možnost se dozajista stala zkázou celého magického světa. Čtvrtý vládce se k nim, ale odmítá připojit. Podaří se mu zvítězit nad silou zbylého ďáblova trojlístku?

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

3) Kristýna Sněgoňová – Země v troskách

Svět skončil v troskách. Než se zhroutil lidé postavili města na obrovských pilířích, chráněná před vším zmarem tam dole. Ale teď nastal čas vrátit se dolů.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

4) Pavel Korněv – Mrtvý lotr

Existují světy, které jsou místem neomezené svobody. V tomto virtuálním se kdokoliv může stát elfským mágem nebo neviditelným lotrem, připojit se ke klanu a účastnit se soubojů. Hra je ovšem hrou pouze tehdy, když ji můžete přestat hrát.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

5) František Kotleta – Underground

Evropa se propadla do chaosu. Praha City, ale zůstává šťastným městem. Deset milionů obyvatel zde přežívá díky výdobytkům moderních technologií. Jen v něm snadno umírají lidé, kteří si to nemyslí. Třeba ženy z kultu digitálních čarodějek.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

6) František Kotleta – Undergroud: Revoluce

I přesto, že se o Praze City hovoří jako o šťastném městě plné neonů a milionů spokojených lidí, detektiv Petr Vachten má jiné starosti. Umírají vlivní lidé a do City News přicházejí informace od jejich vraha, který si říká Zodiak.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

Fantasy knihy pro dospělé – zahraniční autoři

Výběr fantasy knih pro dospělé od zahraničních autorů.

7) Andrzej Sapkowski – série Zaklínač

Poslední přání

Zaklínač.. jedná se o muže bez věku, který má bílé vlasy, které nejsou znakem stáří, ale mutací, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain-pokud ovšem ohrožují lidský rod. V takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk.

Meč osudu

Gerald z Rivie je známý a svým způsobem i slavný zaklínač, který je považován za mistra meče a chladného profesionála bez emocí. Jak ale stále více vychází najevo, jeho proměna neproběhla tak hladce.

Krev elfů

Meč, magie a vyzvědačské intriky. Geralt a další známí oblíbení hrdinové se objevují na stránkách románu, v němž se odehrává boj o osud světa. Zaklínač pečuje o plamen, který může zapálit celý svět.

Čas opovržení

Svět zachvátil plamen běsnící války. Ciri se musí dát na útěk před smrtelným nebezpečím a ocitá se tak daleko od Geralda i Yennefer. Sama, opuštěné a ztracená-s pocitem, že byla zrazena všemi, kterým věřila.

Křest ohněm

Císař Emhyr se rozhodl pro svatbu-po sňatku s princeznou Cirillou se stane nejen vládcem Cintry, ale podle věštby i pánem celého Severu. Gerald se mezitím rozhodne, že vyrazí do Nilfgaardu a Ciri osvobodí.

Věž vlaštovky

Ciri se léčí s těžkých, téměř smrtelných zranění na samotě v bažinách Pereplutu. Postupně vychází najevo, že jedinou možností, jak uniknout pronásledovatelům a dostat se domů, je projít mytickým portálem ve Věži vlaštovky. Tu mohou spatřil jen Vyvolení.

Paní Jezera

Ciri, Geralt i Yennefer se konečně setkávají, ale nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnící tvář světa, se konečně uzavírá v mohutném finále.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

8) J.R.R. Tolkien – trilogie Pán prstenů

Společenstvo prstenů

Frodo opouští ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydává se na nebezpečnou cestu přes celé Středozemí k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

Dvě věže

Druhý díl trilogie sleduje osudy jednotlivých členů rozpadlého společenstva prstenu. Hobiti Frodo a Sam putují s prstenem na vlastní pěst do říše Temného pána, sledování Glumem, který touží po prstenu.

Návrat krále

Závěrečný díl, kde hlavní hrdinové musí najít odvahu a vůli a čelit Temnému pánovi a jeho nelidským armádám.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

9) J.R.R. Tolkien – Hobit

Bilbo Pytlík žil poklidný život, dokud se u jeho prahu neobjevil čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků, kteří ho berou na cestu „tam a zase zpátky.“ Mají v úmyslu uloupit poklad mocného Šmaka, velikého a velmi nebezpečného draka.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

10) George R.R. Martin – série Hra o trůny

Hra o trůny

Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale než začne, rozehrává se hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů.

Střet králů

Král i místokrál jsou mrtví. Západozemí čelí největší krizi od časů šíleného krále. Nečekané zvraty, krutá politika, závist i pomsta.

Bouře mečů

Královské neshody pokračují, a i když rod Starků nadále drží sever ve svých rukou, nad Robbem se stahují mračna, a také jeho sourozence čeká nejedna těžká zkouška.

Hostina pro vrány

Ze silného a sebevědomého království zůstaly pouze trosky a z mocných rodů jsou nyní pouhé frakce, které bojují o přežití. Železný trůn, ale stále láká další a další kandidáty.

Tanec s draky

Pozornost vypravěče se tentokrát ubírá jiným směrem – na východ. Za mořem povstává z popela a prachu mocná vládkyně – Daenerys z rodu Targaryenů, matka draků, kteří stále rostou a sílí. Daenerys se stává majákem, ke kterému míří i Tyrion Lannister.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

11) Robert Holdstock – Les mytág

Vstupte do lesa, který dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím víc do něho vstoupíte, a z něhož nemusí být návratu.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

12) Anthony Ryan – série Čepel krkavce

Volání vlka

Vélin Al Sorna je žijící legendou, jehož jméno zná celé království. Právě pod jeho vedením byly dobyty celé říše a jeho meč zvítězil v urputných bitvách-a jen díky jeho oběti bylo poraženo zlo strašlivější než cokoli, co tento svět dosud spatřil.

Černá píseň

Ocelová horda, armáda fanatiků vedená válečníkem, který o sobě tvrdí, že je vtělený bůh, zpustošila Ctihodné království. Jediný, kdo je dokáže zastavit je Vélin Al Sorna.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

13) Victoria Schwab – Neviditelný život Addie LaRue

Francie, rok 1714. Ve chvíli největšího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

14) Patrick Rothfuss – série Kronika Královraha

Jméno větru

Kvoth je zkušený mág, zručný zloděj, suverénní muzikant a neblaze proslulý vrah. Ale skrývá se v něm mnohem více, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi.

Strach moudrého muže

Kvothe ve druhém díle opustí Univerzitu a vydává se do Vintasu, kde se zaplétá do sítí místní politiky. Odkrývá pokus o vraždu, ale samozřejmě nezapomíná ani na hledání odpovědí, které mu mohou umožnit pomstít vraždu svých rodičů.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

Fantasy knihy pro děti a mládež

Výběr fantasy knih pro děti a mládež.

15) Alžběta Bílková – Z kouře a kamene

Morigan je nádherné, ale kruté město. Žijí zde obyčejní smrtelníci po boku nadpřirozených bytostí Šerosvěta a pod přísným dohledem čtyř vládců města. Když se jeden z nich objeví na prahu domu Carys Obelové a zemře jí v náručí, dívka netuší, že tenhle okamžik jí zásadně změní život.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

16) J.K. Rowlingová – série Harry Potter

Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter si do svých jedenácti let myslel, že je obyčejný kluk, kterému zemřeli rodiče, když byl ještě malý. Vše se změní, když mu poštovní sova přinese záhadný dopis-pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích.

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry se v létě setkává se skřítkem Dobbym, který ho varuje, aby se nevracel do Bradavic, protože mu hrozí nebezpečí. Když Harry do školy nastoupí, začíná slyšet podivný šepot na školních chodbách. Dobbyho předpovědi se začínají vyplňovat.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Harry nastupuju do třetího ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Z Azkabanu ale uprchl vězeň a nebezpečný vrah Sirius Black.

Harry Potter a Ohnivý pohár

Ve Škole čar a kouzel se koná soutěž mezi třemi školami kouzel. Jeden z účastníků je i Harry. Ale kdo hodil jeho jméno do ohnivého poháru? Harrymu navíc vstoupí do života krásná Cho Changová a on se poprvé zamiluje.

Harry Potter a Fénixův řád

Do Bradavic přicházejí temné časy. Mnozí Harrymu nevěří, že se Voldemort vrátil, ale i přesto není sám: Na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Moc Lorda Voldemorta roste. Profesor Brumbál poodhaluje Voldemortovu minulost a s Harryho pomocí se snaží odkrýt tajemství jeho nesmrtelnosti. Budou ale Bradavice jako dřív?

Harry Potter a Relikvie smrti

Závěrečný díl o chlapci, který přežil. Harry se svými kamarády se musí vydat hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svoji duši. Zničení viteálů je jedinou šancí, jak nad ním zvítězit.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

17) C.S. Lewis – série Letopisy Narnie

Čarodějův synovec

Vstupte s Digorym a jeho kamarádkou Polly do země zázraků a kouzel-do Narnie. Seznamte se s bajným lvem Aslenem, který Narnii chrání a poznejte zlou čarodějnici Jadis.

Lev, čarodějnice a skříň

Tentokrát příběh sleduje sourozence Petra, Zuzanu, Edmunda a Lucii, kteří se dostávají do země obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, kteří jsou zakletí Bílou čarodějnicí.

Kůň a jeho chlapec

Malý chlapec Šasta s jeho mluvícím koněm se vydává na cestu plnou záhad, nebezpečí, intrik a strachu. Podaří se mu najít Narnii a rozluštit záhadu vlastního původu?

Princ Kaspian

Sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie jsou zpět v Narnii. Narnii, ale ničí občanská válka a jediný, kdo ji může zachránit je mladý princ Kaspian.

Plavba Jitřního poutníka

Edmund, Lucie a jejich bratranec Eustac se dostávají na loď prince Kaspiana a pomáhají mu najít sedm přátel, kteří se nedávno ztratili s princovým otcem při nebezpečné plavbě.

Stříbrná židle

Jill a Eustac se do Narnie dostávají s úkolem najít syna krále Kaspiana, který zmizel při pátrání po vrahovi své matky. A času je málo.

Poslední bitva

Jill a Eustac se vrací do Narnie, které hrozí zkáza. Narnie je plná zmatků a pochybností a král Tirian musí zabránit jejímu úplnému zničení. Začíná bitva o budoucnost slavného království Narnie.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

18) Holly Black – trilogie Krutý princ

Krutý princ

Svět, kde vládnou nelítostné víly. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli jí na proradný dvůr víl. O deset let později, ale netouží po ničem jiném než patřit mezi ně. Zaplétá se do intrik a rozhoduje se pro pochybné spojenectví, které jí může stát život.

Podlý král

Doubek se stává dědicem trůnu a Jude musí svému bratříčkovi zajistit bezpečí. Ukazuje se, že Jude chce někdo v jejím okolí zradit a smrtelnice musí odhalit, kdo jí jde po krku.

Královna ničeho

Říše víl se mění. Stojí na pokraji války, a když je probuzena nebezpečná kletba, Jude musí volit mezi vlastní ctižádostí a lidskostí.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

19) Shelby Mahurin – trilogie Holubice a Had

Holubice a had

Louise le Blancová odvrhla svojí magii, když před lety uprchla od všeho, co znala. Čarodějnice jako je Lou totiž lidé loví. Bojí se jich. A upalují je.

Krev a med

Lou a její přátelé prchají před čarodějným společenstvím, královstvím i církví. Ale pokud chtějí zmizet, potřebují spojence. Ty nejsilnější.

Bohové a monstra

Přišel čas, aby Lou získala vše, co jí patří. Lou, ale musí bojovat se svými démony a čarodějnice, chasseuři a duchové země se připravují na závěrečnou bitvu.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

20) Michael Ende – Nekonečný příběh

Kniha, která není určená pouze pro děti. Chlapec jménem Bastián se na začátku dostává k tajuplné knize a ukrývá se s ní na půdě školy. Bastián se dostává do země Fantazie.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

21) Christopher Paolini – série Odkaz Dračích jezdců

Eragon

Chlapec Eragon nachází v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě-Safira. Spolu se vydávají na nebezpečnou cestu.

Eldest

Eragon se vydává se svým drakem Safirou do elfského města, aby mohl podstoupit výcvik v kouzlení a v boji.

Brisingr

Eragona a Safiru čekají další zkoušky v boji. Bitvou na Hořících pláních boj s Královstvím zdaleka ještě neskončil.

Inheritance

Na Eragonovi a Safiře závisí osud celé civilizace. Jejich nejtěžší bitva je teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

22) Cornelia Funkeová – Inkoustové srdce

Knihvazač Mortimer má neobyčejný talent. Když nahlas předčítá, zhmotní se postavy z příběhů v našem světě, ale zároveň se někdo odtud ztratí.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

23) Kendare Blake – série Temné koruny

Tři temné koruny

Na ostrově Fennbrinu se vždy rodí trojčata-tři královny, rovnocenné dědičky trůnu. Mirabella ovládá živly, Katharina může pozřít jedy, aniž by ji zabolelo břicho a Arsinoe dokáže zkrotit i ty největší šelmy. Ale jen jedna může získat korunu.

Jeden temný trůn

Sestry čelí té nejsmrtelnější překážce-jedna druhé. Bitva o korunu začala. Kdysi nejslabší Katharina je teď mocnější než kdy dřív.

Dvě temné vládkyně

Katharina získává korunu, ale není si jistá, zda její dvě sestry zemřely, nebo pro ni představují hrozbu. Mirabella a Arsinoe jsou skutečně stále naživu.

Pět temných osudů

Po hrozivém střetu s královnou Katharine leží povstání v troskách. Tři sestry povstanou, aby bojovaly. A historie Fennbirnu vydává svá tajemství. Osud celého ostrova je v rukou jeho královen.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

24) Rick Riordan – série Percy Jackson

Zloděj blesku

Percy Jackson si myslel, že je obyčejný kluk. Zjišťuje ale, že jeho otec je bůh z Olympu. A aby toho nebylo málo, všichni ho podezřívají z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia.

Moře nestvůr

Táboru polokrevných hrozí z ničení. Percy a jeho přátelé se musí vydat na nebezpečnou výpravu, ze které se nemusí všichni vrátit živý.

Prokletí Titánů

Bohyně Artemis zmizela. Jaké nebezpečné a záhadné příšeře byla na stopě? Percy s přáteli se vydává na další výpravu do mytologického světa.

Bitva o labyrint

Svět okolo Percyho začíná být čím dál tím nebezpečnější. Tábor polokrevných už není, co býval. Percy se vydává do prastarého Daidalova labyrintu, který může člověka dovést kamkoli.

Poslední z bohů

Začíná bitva, která může znamenat konec světa. Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot?

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

25) Naomi Noviková – Ve stínu Hvozdu

Agnieszka miluje své domovské údolí. Na hranici ale stojí zlověstný Hvozd plný zlomyslné moci. Aby zlo zůstalo v Hvozdu, spoléhají Agniežčini lidé na chladného a vypočítavého čaroděje známého pod jménem Drak. Ten však za svou pomoc vyžaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna mladá žena.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

26) Lewis Carroll – Alenka v říši divů

Alenka díky bílému králíkovi spadne do králičí nory, která se ukáže jako brána do podivného světa s neomezenou fantazií.

73 nejlepších fantasy knih, které si opravdu musíte přečíst

Další inspirace na knihy:

Uložte si fantasy knihy na později a svým kamarádkám:

Fantasy knihy

Fantasy knihy pro dospělé

Fantasy knihy pro děti a mládež

Líbí se vám fantasy knihy? Nasdílejte je i svým kamarádům!