Pokud milujete přírodu a turistiku, určitě zavítejte i na Slovensko. Tamní krajina má cestovatelům opravdu co nabídnout. Na následujících řádcích vám tak dáme tipy na 10 krásných turistických tras na Slovensku, které byste měli i vy zařadit do vašeho cestovního itineráře. Čtěte a inspirujte se s námi!
Jakých 5 turistických náročnějších tras na Slovensku stojí za to zdolat?
1. Roháče
Roháče najdeme v Západních Tatrách. Jedná se o nádherný skalní masiv, který je tu pro všechny zdatné turisty. Jestliže tedy nejste úplní nováčci, směle do toho. Na trasu můžete nastoupit u chaty Zverovka. Dále vede cesta po žluté značce k rozcestníku Zverovka a pokračuje do sedla Zábrať. Tudy už se dostanete k prvnímu vrcholku, který se nazývá Volovec. Ten se vypíná ve výšce 2063 m n. m. a je z něj krásný výhled na okolní plesa.
Po červené turistické značce se dostanete na další vrchol Ostrý Roháč. Posledním kopcem je Plačlivé. Budete-li mít štěstí, narazíte zde i na kamzíky. Odtud už jen sestoupíte do Smutné Doliny přes Roháčská plesa a vodopád. Cesta končí opět u chaty Zverovka. Trasa je náročná a není tedy od věci si před výletem obstarat i vhodné cestovní pojištění, které si můžete snadno sjednat online zde u specializované pojišťovny.
2. Koprovský štít
Výstup na Koprovský štít na nás čeká ve Východních Tatrách. Jedná se o středně náročnou trasu, která stojí za zvážení. Na trasu nastupte u Štrbského plesa. Dále pokračujte k Popradskému plesu. Cesta vás dovede k Velkému Hincovu plesu a ostře stoupá na vrchol Koprovského štítu. Jestliže si chcete výšlap zkrátit, můžete se ubytovat v turistické chatě u Popradského plesa. Velmi pěkná podívaná vás čeká i tehdy, odbočíte-li u posledního rozcestníku na Rysy.
3. Jánošíkovy díry
V originálním znění Jánošikove diery najdeme v oblasti Malé Fatry. Jedná se o soustavu soutěsek, kterými protéká Hlboký potok. Po lávkách, výhledových plošinách a žebřících se dostanete z Dolních dier přes Nové diery až do Horních dier. V Jánošíkových dírách můžete obdivovat nejrůznější vodopády, ale také bujnou floru a faunu.
4. Ďumbier
Zavítáte-li do Nízkých Tater, určitě si vyšlápněte na vrchol Ďumbier. Cestu můžete započnout v Demänovské Dolině. Odtud pokračujte na Chopok a cestu zakončete na kopci Ďumbier. Trasa je středně náročná a nabízí nádherné výhledy do krajiny. Po cestě se můžete kochat zelenými koberci porostu a překrásnou květenou.
5. Ostredok
Ostredok je nejvyšší vrchol Velké Fatry. Začátek trasy najdeme v obci Vyšná Revúca. Vydejte se po zelené turistické značce a přes Suchou dolinu dojděte na vrchol s názvem Krížna. Pak vás čeká kopec Frčkov a konečně Ostredok. Ten se rozprostírá v nadmořské výšce 1596 m n.m. a je z něj krásný výhled do okolí.
Jakých 5 tras na Slovensku nevynechat s vašimi dětmi?
I s dětmi stojí za to navštívit slovenské hory. Samozřejmě už to chce větší přípravu. Ta zahrnuje důmyslné plánování trasy, ale také včasné zajištění noclehu a v neposlední řadě i detailní sledování počasí.
1.Tomášovský výhled
Tomášovský výhled najdeme v Slovenském ráji. Sice je na trase mírné stoupání, ale pokud už mají vaše děti natrénovanou kondičku, měly by výšlap hravě zvládnout. Odměnou jim za to bude krásný výhled do okolní krajiny. Po výstupu z lesa se můžete kochat pohledem na skalní galerii, která je dlouhá cca 200 metrů. Při dobrém počasí můžete dohlédnout až na Vysoké Tatry.
2. Naučná stezka Demänovská dolina
Tato naučná trasa čítá 12 zastavení, která jsou opatřena informačními panely. Cesta trvá kolem 5 hodin. S dětmi se však může tento 13 km úsek značně prodloužit. Proto si dobře rozvrhněte čas a sledujte detailní předpověď počasí. Cestu započněte u Vrbického plesa. V cíli vás pak čeká prohlídka nádherných jeskyní.
3. Velký Rozsutec
Velký Rozsutec najdeme v slovenském pohoří Malá Fatra. Jedná se o členitý vrchol, který nabízí kruhový výhled do širého okolí. Cestu započněte v místě s názvem Štefanová. Pokračujte do sedla Medziholie a vystoupejte do výšky 1609 m n.m. na Velký Rozustec. Zpět to pak můžete vzít přes sedlo Vrchpodžiar až do Štefanové.
4. Predné Solisko
Krásná a nenáročná trasa se nachází i ve Vysokých Tatrách. Na cestu nastoupíte v jižní části Štrbského plesa. Po modré značce se pak vydejte na Soliskový hřeben. Následuje Chata pod Soliskom, kde se můžete s vašimi ratolestmi občerstvit. Pro méně zdatné je tu k dispozici i lanovka. U chaty se napojte na červenou turistickou značku a vystoupejte na vrchol.
5. Popradské pleso
K Popradskému plesu se dostanete po nenáročné 5 km túře od Štrbského plesa. Cesta je asfaltová a díky tomu ji mohou využít i rodiče s kočárkem. Pokud tedy milujete vysokohorskou přírodu a nechcete se o ni s dětmi ochudit, je cesta na Popradské pleso tou správnou volbou i pro vás. Na stezku nastupte u železniční stanice Popradské pleso a pokračujte po modré značce až k cíli.