Mileniálové (generace Y) – co o nich víme? Silné a slabé stránky

Každé generaci se nějak říká, protože mají zpravidla specifika s ohledem na dobu, ve které lidé vyrůstali/vyrůstají.

Kdo jsou tedy mileniálové? Čím jsou specifičtí? Jaké jsou nevýhody této generace, a naopak pozitiva oproti ostatním? V tomto článku si zodpovíme všechny výše zmíněné otázky. Po jeho přečtení budete expertem na generaci Y.

Kdo jsou mileniálové (generace Y)?

 • Jedná se o označení generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu 21. století.
 • Anglicky je to Millenials.
 • Říká se jim však také generace Y nebo internetová generace (iGen).
 • V současnosti se toto pojmenování rozšířilo na celou generaci, která se narodila od roku 1980 do roku 1997.

Odborníci je ještě dělí na dvě podskupiny – generaci Y.1 a Y.2. Považují tuto segregaci za nutnou, neboť má tato generace příliš velké rozpětí a tyto dvě podskupiny se nacházejí v odlišných životních fázích.

 • Členové generace Y.1 se rozkoukávají, získávají zkušenosti, budují kariéru a začínají vydělávat.
 • Členové generace Y.2 se nacházejí ve fázi, kdy mají děti a hypotéky, táhne jim na čtyřicet.
Mileniálové (generace Y) - co o nich víme? Silné a slabé stránky

Jak termín mileniálové vznikl?

Tento termín se objevil poprvé v srpnu roku 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí, kterým bylo v době vydání článku jedenáct a méně let. Jednalo se tedy o děti narozené po roce 1982. Tyto ratolesti maturovali v roce 2000 a později. To byl důvod, proč se jim začalo říkat mileniálové.

Čím je generace Y charakteristická?

Na tuto otázku není jednoduché najít odpověď. Generace mileniálů je totiž známá svou roztříštěností. Mnoho osob totiž mělo během dospívání do té doby nevídané možnosti, a tak se mohli realizovat více než jejich rodiče.

Právě to činí z mileniálů velmi různorodou generaci, v jejímž případě se nedá hovořit o obecně platných věcech či trendech. Přesto můžeme najít pár styčných společných bodů pro většinu osob, které do této kategorie spadají.

1) Základní charakteristiky

 • Jedná se o první generaci lidí, kteří získali vzdělání v demokratických poměrech.
 • Masově studovali v anglickém jazyce.
 • Ačkoliv se nenarodili s tabletem v ruce, s internetem a technologiemi pracují od mladí a jsou zvyklí je používat každodenně.
 • Jsou mnohem tolerantnější k rozdílům.
 • Nebojí se následovat své sny a mívá mnohem větší ambice než jejich předchůdci.
 • Kladou důraz na rodinné vztahy i svého životního partnera.
 • Chtějí mít svůj podíl na sociálních jistotách a odmítá podřizovat svůj osobní život nárokům společnosti.
 • Jsou více optimističtí.
 • Rádi komunikují s lidmi z ostatních koutů světa přes sociální sítě.

2) Flexibilita a přizpůsobivost

Lidé z generace Y se staví vstřícně vůči změnám, dokonce je často vyhledávají. Děsí je stagnace a stereotyp. Hravě dokážou dělat více online věcí najednou a jsou propojeni s celým světem. Je to následek toho, o čem jsme se zmínili již výše, a sice, že se tyto osoby pohybují v digitálním světě od raného věku.

Tento přístup ke světu je činí rasově a etnicky mnohem liberálnějším. Díky tomu neváhají pomoci, rádi přiloží ruku k dílu, dobře se s nimi spolupracuje.

3) Elektronika vládne světu

Vyzbrojeni chytrými telefony, tablety, notebooky a jinou elektronikou jsou připojeni k internetové síti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky tomu je klasické marketingové triky moc nevzrušují a nefungují na ně: viděli a zažili toho hodně a nenechají se jen tak oblafnout. Velké množství z nich ostatně v marketingu podniká, pracuje či se jinak realizuje.

Mileniálové sice sledují také televizi jako jejich rodiče, avšak s tím rozdílem, že u nich zřetelně převládá Netflix a další streamovací služby.

4) Práce jako prostředek k zábavě

Lidé z generace Y mají podnikatelského ducha a pověstný tah na branku. Proto řada z nich uspěla s podnikáním už v prvním čtvrtstoletí svého života. V zaměstnání nemají problém na jednom místě zůstat jen rok či dva a pak se přesunout jinam, kde to považují za lepší.

Požadují smysluplnou práci a vyvážený pracovní a osobní život, který je hodně orientovaný na rodinu a volný čas. Rádi pracují z domova nebo takzvaně remote, což znamená odkudkoliv na světě. Cestování jim díky znalosti cizích jazyků nedělá problém, stejně jako změna, o čemž jsme se již zmínili výše.

Mileniálové (generace Y) - co o nich víme? Silné a slabé stránky

Jaké jsou tmavé stránky mileniálů?

Každá generace má svá pro a proti. Některé věci se mohou na první pohled jevit jako dokonalé, realita však bývá odlišná. Nejinak je tomu v případě mileniálů, kteří ačkoliv měli oproti předchozím generacím spoustu výhod, musí zápasit i s nepříjemnými faktory a těmi je například věčná nespokojenost, nestabilita ve vztazích a touha po dokonalosti.

1) Pošramocené sebevědomí

Mileniály vychovávala obvykle generace Husákových dětí, tedy osob poznamenaných předchozím nesvobodným režimem. Ačkoliv jejich rodiče dělali to nejlepší, co a jak uměli, často se na svých dětech dopustili různých emočních zranění. Typickým byla pochvala ve stylu “hezký, ale narovnej se”.

Mileniálové se tedy učí mít se rádi a dosáhnout zdravého sebevědomí. Zjišťují, že za pochvalou nemusí nutně následovat kritika.

Zároveň se snaží své vlastní potomky vychovávat jinak a nesrážet jim jejich sebevědomí. To mnohdy vede k liberální výchově, které starší generace nerozumí. Tento přístup je jim totiž cizí.

2) Nestabilita a netrpělivost

Generaci mileniálů je vytýkaná zejména jejich roztěkanost. Tito lidé jsou zvyklí mít všechno hned, milují instantní zážitky a neustále se srovnávají s okolím. Chtějí být nejlepší.

Právě velká nabídka možností v jejich případě způsobuje problémy s trpělivostí a ochotou na něčem dlouhodobě pracovat, ať už se jedná o práci nebo partnerské vztahy nebo přátelství.

Výsledkem je osamělost a prázdnota, se kterou tito lidé častěji než jiní plní ordinace psychologů a psychiatrů.

3) Problémy s bydlením

Pro mileniály je také mnohdy problém dosáhnout na vlastní bydlení. Domy či byty ve městech se pohybují v řádech milionů, splatit i obyčejné 1+kk je často problém. Lidé této generace se tedy často uchylují do pronájmů.

Pokud chtějí něco vlastního, musí si vzít hypotéku a nezřídka kdy se zadlužit do konce života, což je často v přímém rozporu s jejich životních filozofií. Ubírá jim to totiž odvahu činit změny a nutí je to uskromnit se. Mileniálové přitom milují svůj volný čas, záliby a koníčky a nechtějí z nich slevovat.

4) Sendvičová generace

Dalším úskalím v případě mileniálů je to, že se jedná (aby těch pojmů nebylo málo) o takzvanou sendvičovou generaci. To znamená, že mají potomky, kteří jsou ještě nezletilí, a tudíž na jejich péči závislí. Jenže to není všechno. Jsou tu i jejich rodiče, kteří postupně stárnou a je potřeba se o ně také postarat.

Mileniálové mají tedy slušně naloženo z obou stran. Kromě toho se chtějí dál realizovat, takže je tu i jejich vlastní práce. Není jednoduché všechno skloubit dohromady, nicméně této generaci nezbývá nic jiného než to zvládnout.

Čtěte také:

Uložte si článek – mileniálové na později a svým kamarádům:

Mileniálové - generace Y

Sdílejte článek – mileniálové svým kamarádům:


Mindfulness od A do Z - co to je? V čem pomáhá? Jak začít? 5

Gabriela

Naše kamarádka Gabriela odmalička miluje texty. Nejen, že je velmi ráda čte, ale sama tvoří. Na našem webu se zaměřuje především na lifestylová témata. Kromě toho, že ji hodně baví literatura, tak cvičí jógu a zajímá se o seberozvoj. V budoucnu by ráda vyrazila na Saharu. Tak se třeba dočkáme i reportáže z tohoto putování.