Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

Sny nás fascinují od pradávna. Někdo je vnímá jen jako zajímavý zážitek, jiní v nich hledají smysl pomocí snářů. Jak na lucidní snění?

Lucidní sen, známý také pod pojmy bdělý nebo vědomý, je v poslední době čím dál častěji skloňovaný na veřejnosti. O co konkrétně se jedná? Jaké jsou benefity této aktivity a co přesně z ní lze vytěžit? To všechno si povíme v tomto článku. Obsahuje i návody, jak se naučit být ve snech lucidní.

Co jsou sny?

Sny jsou příběhy a zážitky, které se nám zdají, když spíme. Obvykle v danou chvíli působí nanejvýš reálně. Můžeme tam zažívat jak hezké věci, tak strašidelné. Těm pak říkáme noční můry. Jedná se zpravidla o události, kdy nám jde o život či nás někdo pronásleduje.

Řada psychologů pracuje s tím, že sny vyjevují naše podvědomí. Zkrátka a jednoduše, když se něčeho bojíme a věnujeme tomu přes den spoustu myšlenek, pak je větší pravděpodobnost, že nás to ve snu dožene.

Někteří lidé tvrdí, že sny nemají. To není pravda. Vědci zjistili, že každý člověk má sny. Někteří si je pouze nepamatují.

Co jsou lucidní sny?

Člověk zažívá lucidní sen, pokud si v něm uvědomuje, že se mu to, co vidí a zažívá, zdá. Jakmile se takto ve snu “probere”, má šanci určovat jeho směr a vývoj. Nyní si s ním nezahrává sen, jak se mu zlíbí, ale stává se pánem snu a celé situace, on.

Někdo je lucidním snivcem odjakživa. Jde mu to samo. Tato dovednost se však dá naučit. Máme ji v sobě všichni, jen jsme ji věkem, výchovou a prostředím potlačili.

Fáze spánku

Ještě, než se pustíme do konkrétních návodů, jak být ve snech lucidní, je dobré pochopit, jak sny fungují. Nezdají se nám totiž zpravidla po celou dobu spánku, ale v určitých fázích.

V noci přecházíme mezi dvěma hlavními fázemi spánku: REM a NREM.

  • Fáze NREM je charakteristická pomalými vlnami mozkové činnosti.
  • Ve fázi REM sníme.
  • V prvních hodinách spánku zažíváme fázi REM velmi krátkou – nanejvýš pět až deset minut. To znamená, že většinu tohoto odpočinku trávíme ve fázi NREM.
  • Nevěště však hlavu. S postupem noci se délka času stráveného ve fázi REM prodlužuje.
  • Nejvíce snů se nám proto zdá nad ránem. To je i důvod, proč si některé po probuzení pamatujeme. Máme je ještě živě v mysli.
Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

Jak se naučit lucidní snění?

1) Stanovte si záměr

Cokoliv v životě děláme, je dobré si stanovit záměr a cíl. Zejména pokud chceme být úspěšní. Bez jasně vytyčené mety obvykle skončíme v půli cesty a vzdáme to.

Lucidní snění je dovednost, kterou máme v sobě ukrytou každý z nás. Někdo k ní má snadnější přístup, pro někoho je cesta delší. Důležité však je, že každý, kdo se opravdu rozhodne a bude důsledný a pevný, se k cíli nakonec úspěšně dostane.

Vaším cílem je dosáhnout bdělosti ve snech.

Nyní je potřeba naprogramovat na Váš záměr i mozek. Potom je totiž větší šance, že si ve snu uvědomíte, že se nejedná o realitu.

Při formulaci svého záměru tedy buďte konkrétní a přesný/á. Ideální je při jeho formulaci používat přítomný čas a zopakovat si jej pokaždé, než půjdete spát. Při použití přítomného času totiž dáváte najevo, že jste si tímto vyjádřením jistý/á a vyloučíte všechny pochybnosti o tom, zda se Vaše přání někdy splní.

Například: Jsem lucidní snivec a ve snech jsem při vědomí.

Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

2) Zkuste si své sny pamatovat

To, že jste ve snu při vědomí, Vám bude k ničemu, pokud si své sny nebudete po probuzení pamatovat. Tenhle bod je tedy nadmíru důležitý.

Po probuzení si leckdy sny pamatujeme, ale během dne zapomeneme detaily a zbyde jen nezřetelný obrys. Tomu se nyní chcete vyvarovat. Po probuzení je proto potřeba dodržet několik pravidel.

a) Probouzejte se pomalu a klidně – ač to tak nevypadá, způsobu probuzení má veliký vliv na to, zda si své sny budete pamatovat. Když se probouzíte, tak je ideální se nehýbat a neotvírat nějakou dobu oči. Ze spánku se postupně vynořujte a u toho se rozvzpomínejte na poslední sen, který se vám právě zdál. Vybavte si všechny detaily, které budou možné.

b) Projděte si jednotlivé střípky snu – pakliže si nepamatujete celý sen, tak nevadí. Posbírejte úlomky, které ve Vaší paměti utkvěly. Když si vzpomenete na jednu věc, je větší šance, že se vám vybaví i další. Naše paměť totiž funguje asociačně. Zkuste z toho vytěžit maximum.

c) Zapište si sen do deníku – toto je nejdůležitější bod. Každý snivec by si měl totiž vést svůj snový deník, kam si bude zaznamenávat zážitky, které během noci posbíral.

Pořiďte si takový sešit a po probuzení tam své sny zapisujte. V tomto je potřeba být důsledný/á a činit tak pravidelně. Právě to je totiž nejlepší způsob jak si sny lépe a lépe pamatovat.

Deník je proto dobré mít hned vedle postele. Každý sen, který budete zapisovat (může jich být i více) je vhodné nadepsat datem a časem. Poznámky je ideální zaznamenávat v přítomném čase, protože Vás tento způsob uvažování zavede zpět do snu a umožní Vám si vybavit další podrobnosti.

Po několika takto zaznamenaných snech zjistíte, že se Vaše paměť zlepšuje a vy si po každé noci pamatujete více a více. Vedením snového deníku totiž dáváte svému mozku najevo, že jsou pro Vás Vaše noční příhody důležité.

Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

3) Zaregistrujte své snové znaky

Když si sny budete nějakou dobu pravidelně zapisovat, tak při jejich zpětném procházení můžete zjistit, že se Vám často zdá o stejných věcech. Těm říkáme takzvané snové znaky. Může se Vám často zdát o již zemřelé babičce, škole, pavoucích. Tyto věci Vám slouží jako vodítka, že se jedná o sen a zážitek není skutečný.

Babička přece už dávno umřela, do školy jste chodil/a před dvaceti lety a pavouky běžně nepotkáváte. Proto když se ve Vašem snu objeví, můžete zpozornět a zeptat se sami sebe, jestli se jedná o sen nebo skutečnost?

Následně provedete test reality.

Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

4) Udělejte test reality

Test reality ověřuje, zda se Vám situace, kterou nyní prožíváte, zdá nebo je skutečná. Ve snech totiž většina toho, co děláme, vypadá na první pohled opravdu realisticky. Při našich nočních dobrodružstvích můžeme cítit emoce jako strach, radost. Všechno se jeví být opravdu živé.

Test reality je dobré provádět co nejčastěji. Zároveň zpravidla vždy, když se před Vámi objeví Váš snový znak. Například jdete kolem základní školy. Ověřte si, zda se nejedná o sen. Přece jen se Vám o škole často zdá!

Nebo vidíte v koupelně pavouka. Není to sen? Vždyť pavouky v bytě nemáte.

a) Pokládejte si otázky

Zvykněte si během dne pokládat otázky: “Zdá se mi to? Je to skutečné?”

Během každé situace, která se jeví poněkud neobvyklou, se sami sebe zeptejte, zda se Vám to nezdá. Ověřujte zkrátka skutečnost.

Čím častěji to budete během dne dělat, tím větší šance je, že se na to zeptáte i sami sebe ve snu. V jednu chvíli se pak díky této otázce “proberete” a budete lucidní.

b) Nezapomínejte na fyzické přezkoušení

Otázky jsou fajn, ale bez fyzického přezkoušení ztrácí sílu. Ve chvíli, kdy se tedy sami sebe zeptáte “Zdá se mi to?” je důležité provést test reality. Těch je několik. Nejlepší je, když je vyzkoušíte a vyberete si ten, který Vám nejvíce vyhovuje.

  • Prsty: Otočíte k sobě dlaně vzhůru a prohlédnete si je, spočítáte prsty. Ve snech občas nějaký chybí nebo je jich více. Případně můžete na rukách pozorovat různé změny. Pakliže jste napočítali všech deset prstů a není na nich nic zvláštního, patrně se o sen nejedná.
  • Ruce: Skvělým nástrojem k testování reality jsou vlastní ruce. Zkuste jednu prostrčit druhou. Jde to? Pak jste patrně ve snu. Nebo se můžete snažit prostrčit ruku stěnou, případně se štípnout. Pokud ruku stěnou prostrčíte, tak Vám gratuluji, jste ve snu. Pokud štípnutí necítíte, patrně jste opět lucidní.
Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

5) Trénujte

Trénink dělá mistra. Platí to i v případě lucidního snění. Buďte odhodlaní a vězte, že výsledek se dříve či později dostaví. Důležité je tomu, co děláte, plně věřit a věnovat tomu pozornost. Čím častěji budete provádět test reality během dne, tím větší je pravděpodobnost, že se Vám to povede i ve snu.

Abyste byli úspěšní, tak je dobré si před usnutím opakovat větu: “Uvědomuji si, že sním.” Měla by to být hlavní myšlenka, se kterou usínáte.

Ideální je vizualizovat si sebe samotného/samotnou ve snu. Jak provádíte test reality, zjišťujete, že sníte. Zároveň si dovolte procítit radost a vzrušení z toho, že si uvědomujete, že jste ve snu.

Jakmile se Vám povede první lucidní sen, další půjdou už snadněji. Zpravidla je vždy nejnáročnější se ve snu probudit poprvé.

Lucidní snění od A do Z: Jak ovládat své sny? Přínosy a úskalí

Jak si udržet lucidnost?

Probudit se ve snu a uvědomovat si, že se nám daný příběh jen zdá, je krok číslo jedna. Následně přichází na řadu další oříšek. Tím je udržení si lucidnosti. Ve snech je často náročné udržet si vědomí toho, že se jedná pouze o sen. V praxi to znamená, že si sice uvědomíte, že jde o sen, ale vzápětí na to zapomenete a opět jsem “v bezvědomí”.

Jakmile si tedy uvědomíte, že jste lucidní, je potřeba provést několik zakotvovacích technik.

  • Jedním velmi efektivním způsobem je pohled na ruce. Zejména pokud je používáte na test reality. Kdykoliv začnete mít pocit, že ztrácíte vědomí nebo se sen rozplývá, pohlédněte na své dlaně a spočítejte své prsty.
  • Zopakujte si: “Jsem ve snu. Tohle se mi zdá.” Zároveň se snažte zůstat v klidu a neprožívat silné emoce, protože ty mohou způsobovat rozplývání snu.

Přínosy lucidního snění

Ve snech můžete dělat, co se Vám zamane. Věcí, kterých se bojíte nebo věci, které si přejete, ale v reálném životě na ně nemáte dostatek odvahy. Můžete zažít sex s oblíbenou celebritou, létat, bojovat s pavouky, ze kterých máte fóbii. Ostatně sny jsou dobré trenažery na překonávání našich strachů a obav.

Ve snech také můžete získat zajímavé odpovědi z vašeho podvědomí. Dozvědět se o sobě ledacos nového nebo vyřešit problém, který vás léta trápil.

Úskalí lucidního snění

Možná vás napadlo, že lucidní snění může být v něčem nebezpečné. Mám pro Vás dobrou zprávu. Snový svět je naprosto bezpečný a nic nám v něm nehrozí. Naopak. Ve snech máme plnou kontrolu nad tím, co se nám děje a sebevětší noční můru máme příležitosti proměnit na jeden z nejlepších snů našeho života. Záleží jen na nás, co budeme chtít vytvořit a prožít.

Jak podpořit lucidní snění?

Abychom měli dostatek snů, je potřeba kvalitně spát. Protože čím déle spíme, tím více se prodlužují snové fáze spánku.

  • Je tedy ideální dodržovat nějaký režim – chodit spát v podobný čas, dovolit si spát alespoň osm hodin.
  • Také je dobré vyvarovat se kofeinovým nápojům, které mohou spánek rušit. Opiáty lucidnímu snění také neprospívají. Člověk potřebuje spát, ale jeho mysl by měla být bdělá. Pokud bude utlumen sedativy, bude pro něj náročnější si uvědomit, že je ve snu.
  • Dobré je se také vyvarovat alkoholu a cigaretám, které spánkový cyklus také ruší. Zkrátka a jednoduše se doporučuje pro podporu vědomého snění žít zdravě.

Čtěte také:

Jak se naučit lucidní snění?

Jak se naučit lucidní snění?

Sdílejte článek – lucidní snění svým kamarádům:

Rate this post

Mindfulness od A do Z - co to je? V čem pomáhá? Jak začít? 5

Gabriela

Naše kamarádka Gabriela odmalička miluje texty. Nejen, že je velmi ráda čte, ale sama tvoří. Na našem webu se zaměřuje především na lifestylová témata. Kromě toho, že ji hodně baví literatura, tak cvičí jógu a zajímá se o seberozvoj. V budoucnu by ráda vyrazila na Saharu. Tak se třeba dočkáme i reportáže z tohoto putování.