Lákají vás akcie? Nepodceňujete výběr brokera!

Člověk, který se pohybuje na finančních trzích jako ryba ve vodě, už dávno nemusí vypadat jako „kravaťák“. A dokonce nemusí trávit dvacet hodin denně před pěti obrazovkami s grafy. Úspěšným investorem se – díky moderním technologiím – může stát každý. Dokonce i vy, přestože jste většinu času na cestách. K tomu, aby vaše bankovní konto konečně pookřálo, nebudete potřebovat pouze tři věci – základní kapitál, počítač (příp. smartphone či tablet) a silnou motivaci pro sebevzdělávání.

Odložte růžové brýle a zvažte riziko ztráty vkladu

Investování do akcií zažívá zlatou éru. Během pandemie zájem o cenné papíry rapidně vzrostl a pozornost na ně upřeli i konzervativněji založení investoři, kteří se doposud investicím tohoto druhu úspěšně vyhýbali. Z analýzy Německého akciového institutu (DAI), jenž zastupuje 85 % společností na burze, se v roce 2020 na finančních trzích pohyboval v průměru každý sedmý Němec. V číslech jde o 17,5 % obyvatel starších 17 let. A to je nejvíce za poslední dvě dekády. U nás bude situace podobná, především mladší generace jeví o investování zvýšený zájem.

Ohromnou výhodou investování do akcií je fakt, že díky sofistikovaným platformám můžeme ovládat investiční portfolio odkudkoliv. Z pohodlí domova i z plážového lehátka. Ale ještě před tím, než se do problematiky ponoříte, zvažte potenciální riziko – a zamyslete se nad tím, který je nejlepší broker na akcie.

Co se týče rizika, v souvislosti s investováním do akcií nehrozí nic horšího než ztráta vkladu. Přijměte fakt, že o své peníze můžete kdykoliv přijít – a proto investujte jen tolik, kolik si skutečně můžete dovolit. Vložit své životní úspory do cenných papírů neznámého start-upu je zkrátka nerozum, byť zavání pohádkovým ziskem.

Jak poznat dobrého brokera?

Kdo se chce při investování do akcií drželi v černých číslech, měl by své peníze vkládat pouze do cenných papírů firem, u nichž lze (na základě různých indícií) predikovat budoucí prosperitu. Roli však hraje také broker – prostředník, který vám nákup akcií umožní.

Nezkušení investoři obvykle vybírají pouze na základě výše poplatků, případně je zajímá minimální vklad. I tyto aspekty jsou samozřejmě důležité, ale je třeba přihlédnout i k dalším kritériím. O jakých aspektech je řeč? V prvé řadě se rozhodně nenechte zlákat marketingovými slogany a zachovejte při výběr brokera chladnou hlavu.

Regulace a sídlo

Brokerských společností je spousta, vy se však zaměřte pouze na ty, které fungují pod dohledem regulátora. U nás dohlíží na činnost brokerů ČNB, v zahraničí jsou to například FCA, ASIC nebo CySEC.

Podstatná je také skutečnost, kde firma sídlí. Společnost zapsaná v některé z tzv. offshore zemí se může vyhnout regulacím a nařízením, proto se zaměřte na subjekty, které mají pobočky v Evropě, USA, Austrálii nebo Velké Británii.

Nabídka akcií

Broker by vám měl nabídnout akcie, o které máte zájem. Opravdu není dobrý nápad obchodovat s cennými papíry společností, o nichž nic netušíte, a to jen z důvodu, že ušetříte na poplatcích. V nabídce solidních brokerů nechybí akcie společností jako Apple, Netflix, Tesla, Coca Cola, Samsung či Adidas.

Přehledná obchodní platforma

Veškeré transakce budete provádět v prostředí obchodní platformy. Ta by měla být intuitivní a současně dostatečně komplexní (tzn. nabízet všechny důležité funkce). Ideální je, když vám broker umožní software zdarma otestovat.

S více než třemi tisíci reálnými akciemi i CFD kontrakty vám umožní obchodovat například RoboMarkets – evropský broker regulovaný autoritou CySEC. Platformy MetaTrader 4 a 5 a R Trader si můžete stáhnout na robomarkets.cz.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: