Kuala Lumpur: 17 zajímavých míst + praktický průvodce a mapa

Kuala Lumpur je hlavním a největším městem Malajsie. Pro mnoho cestovatelů je výchozím bodem cesty a rozhodně má co nabídnout. Dominantou města jsou mrakodrapy Petronas Twin Towers, které byly v letech 1998-2004 nejvyšší budovou světa. Ať už se těšíte na výhledy ze střešních bazénů, výbornou kuchyni nebo na objevování něčeho tradičnějšího, jako např. nedaleké Batu Caves, Kuala Lumpur vás rozhodně nezklame. Přinášíme mám popis nejzajímavějších míst, která navštívit a praktické informace na cestování.

Kuala Lumpur – Zajímavá místa, kam se podívat

Co v Kuala Lumpur podniknout a jaká místa byste si neměli nechat ujít?

1) Petronas Towers

Petronas Twin Towers byly postavené jako sídlo malajské ropné společnosti a časem se staly symbolem města. Věže postavené architektem Césarem Pellim sahají do výšky 452 m a najdeme zde celkem 76 výtahů, z nichž je 56 dvoupodlažních. Lávka, která věže ve 41. a 42. patře spojuje, je zkonstruována tak, aby se během silných větrů dala zasunout. Vyhlídku na Petronas Towers můžete navštívit každý den od 9 do 19 hodin mimo pondělí. Vstupenky jsou k dostání na místě i online.

Hned pod věžemi najdete obrovské nákupní centrum – Suria KLCC, které nabízí prakticky vše, na co si pomyslíte. Pokud tedy zjistíte, že jste si cokoliv zapomněli nebo se vám po cestě rozbilo, víte, kde to najdete.

Pohled na Petronas Towers, Kuala Lumpur
Pohled na Petronas Towers

2) Tančící fontána Lake Symphony v KLCC Parku

Hned u Petronas Towers se nachází městský park i s tančící fontánou s příhodným názvem Lake Symphony. Každý večer tu můžete pozorovat světelnou vodní show, která začíná vždy v 8, 9 a v 10 večer. Během parných dní je park oázou uprostřed rozpáleného města.

Světelná a hudební show v podání fontány před Suria KLCC
Světelná a hudební show v podání fontány před Suria KLCC

3) Infinity Pools – užijte si výhled ze střešních bazénů

Kuala Lumpur je také známý svými střešními bazény. Výhled z takového bazénu na město má prostě šmrnc. Některé podniky tu pořádají i party, ale nejčastěji jsou střešní bazény součástí hotelů. Za takový zážitek se pak vyplatí si pár ringitů připlatit, alespoň na jednu noc. Navíc některá ubytování s bazénem nemusejí být ani tak drahá.

Naše tipy na nejlepší infinity pool ubytování:

Kuala Lumpur je známý pro své střešní bazény tzv. infinity pools
Výhled z bazénu na město si užijete – bazén ke kterému jsme měli díky ubytování přístup.

4) Batu Caves

Obrovské vápencové jeskyně Batu Caves vás ohromí nejen svojí velikostí, ale i jejich obrovským hinduistickým strážcem. Před jejich vchodem stojí největší socha Murgana (hinduistického boha války) na světě. Nahoru k jeskyním vás dovede 272 schodů, uvnitř jeskyní můžete obdivovat sochy a chrámovou výzdobu. Pozor si dejte zejména na všudypřítomné opice, které vám neváhají ukrást pití přímo z batohu. Pamatujte, že to je posvátné místo a pro vstup do jeskyně si musíte zout boty a mít zakrytá kolena i ramena.

Vstup do Batu Caves střeží velký Murgana, Kuala Lumpur
Vstup do Batu Caves střeží velký Murgana.

K Batu Caves se z centra Kuala Lumpur dostanete snadno, jezdí sem vlak KTM Komuter a jízdenka vyjde kolem 2 MYR. Vstup do jeskyní je zdarma. Pokud máte zájem prozkoumat i okolí a dozvědět se něco více o historii a významu místa, zkuste prohlídku s průvodcem (v AJ), který vás vyzvedne přímo u vašeho hotelu v KL.

Batu Caves - Pozor na opice, s touhle jsme se chtěla vyfotit v momentě, kdy ještě seděla na vedlejším sloupku.
Pozor na opice, s touhle jsme se chtěla vyfotit v momentě, kdy ještě seděla na vedlejším sloupku.

5) Mešita Masjid Jamek

Mešita Jamek je jednou z nejstarších mešit v Kuala Lumpur, známá je rovněž jako páteční mešita. Najmeme ji jen pár minut chůze od Central Marketu. Za vidění stojí i pouze z venku. Navštívit ji můžete mimo modlitební časy. Večer zde můžete rovněž z druhého břehu řeky (ulice Jalan Benteng) pozorovat tančící fontány.

U mešity Masjid Jamek můžete rovněž pozorovat vodní show osvětlené fontány.
U mešity Masjid Jamek můžete rovněž pozorovat vodní show osvětlené fontány.

6) Central Market

Pokud si chcete odvézt nějaký suvenýr nebo se jen tak projít po tržnici, vyrazte na Central Market. Zajímavá je sama budova, ve které se trh nachází. Hned vedle najdete ulici Kasturi Walk, která je plná stánků s jídlem a malajskými dobrotami. Na začátku této ulice je i skvělá lokální jídelna (Yusoof Dan Zakhir), kde se můžete levně a dobře najíst.

Kuala Lumpur Central Market -tržiště kde seženete suvenýry, tradiční batiku i mnoho dalšího.
Kuala Lumpur Central Market -tržiště kde seženete suvenýry, tradiční batiku i mnoho dalšího.

7) China Town

Nedaleko Central Marketu se rovněž nachází Petaling Street – centrální část čínské čtvrti, která je jedním obrovským tržištěm. Padělky světových značek se tu prodávají za pár korun (tedy ringitů). Pokud procházíte tržištěm, stojí zato se zatoulat k nedalekému chrámu Sri Mahamariamman.

Petaling street, Kuala Lumpur
Petaling street stojí alespoň za krátkou procházku

8) Menara Kuala Lumpur Tower

Máte-li rádi výhledy, můžete vyrazit na Kuala-Lumpurskou televizní věž, jejíž vyhlídková plošina je ještě o 100 metrů výše než SkyBridge na Petronas Towers. Věž nabízí hned několik možností na výhled – vnitřní vyhlídkovou plošinu „Observation Deck“, venkovní „Sky Deck“ a speciální vystupující místnost se skleněnou podladou „Sky Box“. Vstupenky koupíte v různých kombinacích zde.

Další alternativou je návštěva otočné restaurace Atmosphere 360.

Televizní věž - Kuala Lumpur
Televizní věž nabízí rovněž výborné výhledy.

9) Náměstí Merdeka a budova sultána Absula Samada

Náměstí Merdeka, v malajštině Dataran Merdeka se rozprostírá před bývalým státním sekretariátem a budovou sultána Abdula (Sultan Abdul Samad Building). Najdeme tu i nejstarší anglikánský kostel a jeden z nejvyšších stožárů pro vlajky (s výškou úctyhodných 95 m).

Pokud se rádi dozvíte něco navíc, vyzkoušejte půldenní komentovanou prohlídku města s průvodcem – Kuala Lumpur Half Day City Tour.

Sultan Abdul Samad Building, Kuala Lumpur
Sultan Abdul Samad Building

10) Istana Negara

Královský palác Malajského monarchy. Byl vystavěn v roce 1928 a i se zahradami se rozprostírá na 28 akrech půdy. Před jeho branami lze pozorovat střídání stráží.

11) Chrám Thean Hou Temple

Chrám Thean Hou je rozsáhlý synkretický chrám, který můžete bezplatně navštívit každý den od 8 do 22 hodin. Byl dokončen teprve roku 1987 a nejdeme tu prvky Buddhismu, Konfucianismu i Taoismu. Chrám má 6 úrovní a večer tu najdete tisíce rozsvícených lucerniček.

Rozlehlý chrám Thean Hou
Rozlehlý chrám Thean Hou

12) Masjid Negara – národní mešita

Další z ohromných staveb, kam se najednou vejde až 15 000 lidí! Byla postavena v roce 1965 (rok kdy došlo k odtržení Singapuru od Malajsie) britským architektem Howardem Ashleym. Vstup je možný pouze v době mimo modlitby.

13) Staré nádraží Kuala Lumpur Railway station

Možná při svých cestách zabloudíte i na staré hlavní nádraží, které dnes slouží vlakům KTM Komuter. Budova byla postavena během britského koloniálního období v roce 1886. Je kombinací Maurského architektonického stylu s prvky typických anglických nádraží Viktoriánské éry.  

Pokud máte v Kuala Lumpur více času, mohly by vás zajímat i další místa jako:

14) Aquapark a zábavní park Sunway Lagoon

90 skluzavek a atrakcí zní jako skvělý plán pro parný den. V podstatě tu najdete 6 zábavních parků v jednom a bude jen na vás, kterým z nich začnete. Sunway Lagoon má otevřeno každý den od 10 do 18 h. Výhodné vstupenky pořídíte zde.

15) Akvárium – KLCC Aquaria

Akvárium se nachází prakticky hned vedle KLCC Parku postavené pod Convention centrem. Najdete tu asi 250 druhů ryb a přes 5000 vodních živočichů. Nechybí vodní tunel, při jehož průchodu můžete vidět třeba žraloky. Výhodně pořídíte online vstupenky zde.

16) Ptačí rezervace Taman Burung Kuala Lumpur

Na 12 akrech tu můžete pozorovat přes 3000 ptáků (200 různých druhů). Park je rozdělen na 4 zóny, z nichž pouze jedna obsahuje voliéry a klece, v ostatních zónách se mohou ptáci volně pohybovat. Více na oficiálních stránkách.

Taman Burung Brid Park
Taman Burung Brid Park

17) Motýlí park – Kuala Lumpur Butterfly Park

Pro nadšence je tu i motýlí park, kde můžete vidět přes 5000 motýlů v přirozeném prostředí exotických rostlin. Více informacích na stránkách parku KL Butterfly Park.

Ubytování v Kuala Lumpur

Abyste si Kuala Lumpur naplno užili, určitě doporučujeme již výše zmiňované ubytování s přístupem ke střešním bazénům, je to rozhodně zážitek, který k návštěvě KL patří.

Ubytování se střešními bazény

nejvýhodnějším ubytováním se střešním bazénem patří D’Majestic Place by Widebed. My osobně jsme bydleli v o něco dražším OYO Home 794 Premium Studio, kde jsme byli maximálně spokojení.

Náročnější cestovatelé ocení ubytování jako Tamu Hotel & Suites Kuala Lumpur nebo Aloft Kuala Lumpur Sentral.

Výhled na Kuala Lumpur z hotelového pokoje OYO Home
Výhled na Kuala Lumpur z hotelového pokoje OYO Home

Hostely v centru

Mezi levné ale docela dobře hodnocené hostely patří Submarine Guest House Central Market nebo Maro House. Oba hostely mají skvělou výchozí polohu pro pěší objevování města! Hostel s přístupem na střešní bazén je např. SkyBed Over The Sky Hostel.

"Nekonečné"střešní bazény mají své kouzlo., Kuala Lumpur
„Nekonečné“střešní bazény mají své kouzlo.

Kuala Lumpur a Doprava

Letenky do Kuala Lumpur

Výhodné letenky do Kuala Lumpur se dají často najít přes český Skyscanner s použitím funkce nejlevnější měsíc. Přečtěte si více tipů a kompletní návod – jak hledat levné letenky.

Jak se dostat z letiště do centra Kuala Lumpur?

Vlakem

Nejrychlejší a nejpohodlnější je cesta vlakem KLIA Ekspres. Cesta trvá 30 minut a vlak z letiště KLIA vyjíždí zhruba každých 15-30 minut. Nejlepší je koupit jízdenky online (obdržíte QR kód, který naskenujete při nástupu). První vlak jede v 5 ráno, poslední v 1 v noci. Ve vlaku je 4G Wifi. Na letišti následujte fialové ukazatele KLIA Ekspres. Vlak vás doveze na centrální stanici KL Sentral. Jízdenka stojí 55 MYR.

Autobusem

Autobus je levnější, ale pomalejší volbou, cesta trvá lehce přes 1 hodinu. Jízdenky na AeroBus lze koupit online. Je tu však i spoustu dalších společností u kterých jízdenky koupíte v kiosku na letišti. Autobusy jezdí rovněž na KL Sentral.

Pozn. Na letišti jsou 2 terminály KLIA a KLIA2, na 2. terminál létají většinou nízkonákladovky. Pokud už dále nepřestupujete, není transport v ceně a musíte se z KLIA2 na KLIA dopravit některým shuttle busem. Ceny jsou nízké (kolem 10 Kč/ 2 MYR).

Doprava po městě

Vlak/Metro

Zřejmě nejjednodušší způsob, jak se po Kuala Lumpur pohybovat. Jízdenky na následující stanici koupíte prakticky na každé stanici. Mají tu ale hned několik „sítí“: MRT (Mass Rapid Transit) – největší síť, KL Monorail (linka z KL Sentral na Titiwangsa) a KTM Komuter (který spojuje město s předměstími, KTM jezdí např. k Batu Caves). Jízdenky jsou levné. Ceny za jízdu začínají na 1-2 MYR, v závislosti na tom, kam jedete.

Pokud nechcete řešit nakupovaní jízdenek před každou jízdou, mohl by se vám hodit neomezený MyCity Pass (pokrývá všechny linky, včetně autobusových, vyjma KTM Komuteru). Pokud ale plánujete mezi nejbližšími zajímavostmi chodit, vyplatí se spíše jednotlivé jízdy.

Autobusy

Jezděte zdarma růžovými Go KL City Bus

V centrální části Kuala Lumpur najdete 4 linky růžových autobusů, které jezdí zdarma. Mapu linek i více informací najdete zde.

RapidKL Bus

Pokud budete chtít využívat i autobusy, budete si muset pořídit TnGo Card. Jízdné také není drahé, ale ve městě se dá vystačit i jen s vlakovou dopravou.

Uber a Grab

Jste-li zvyklí používat Uber, stáhněte si do mobilu aplikaci Grab (s tímto odkazem dostanete navíc slevu na první jízdu). Funguje prakticky na stejném principu, ale je v Malajsii mnohem levnější i častější.

Pohled na hlavní město Malajsie - Kuala Lumpur
Pohled na velkoměsto

Kuala Lumpur a jídlo – co vyzkoušet?

Malajská kuchyně je opravdu chutná. Rýže (Nasi) je základem, oblíbené jsou i nudle či placky (Roti). Jídla jsou často pikantní, hodně se používá citronová tráva, kokosové mléko, česnek, cibule a spoustu dalšího koření.

Velmi doporučuji zajít na malajské trhy s jídlem, kde můžete ochutnat spoustu smažených i pečených dobrot. Každou středu se koná např. obrovský Taman Connaught Night Market. Najíte se tu chutně a levně. Jako dezert nevynechejte nějaký ovocný „shake“ či smoothie.

Typické malajské kuřecí Satay (saté)
Typické malajské kuřecí Satay (saté)

A co vyzkoušet? Zde je výčet typických malajských jídel, které mají prakticky v každé restauraci:

Roti Canai (čti roty čanaj)

Tradiční slané placky či palačinky s kari omáčkou, existuje více variací i více omáček. Roti telur je například i s vejcem (telur = vejce). Jedná je o velmi tenké, často vrstvené těsto. Osobně jsem si ho během 3 měsíců v Malajsii maximálně zamilovala.

Murtubak

Vylepšený bratříček Roti Canai – jedná se o placku z mletého masa, obalenou v tomto výborném těstě.

Nasi Lemak

V podstatě Malajské národní jídlo. Rýže vařená s kokosovým mlékem, často podávaná s jehněčím masem, vejcem, ančovičkami. V různých regionech najdete různé variace.

Jelikož Nasi znamená rýže, budete se snáze orientovat v dalších nejčastěji nabízených jídlech:

 • Nasi Ayam – Kuře s rýží v různě ochucené omáčce.
 • Nasi Goreng – smažená rýže se zeleninou, různě ochucená a okořeněná (Goreng = smažený)
 • Mee Goreng – smažené nudle se zeleninou
 • Satay – často najdete na večerních trzích, jedná se o pečené kuřecí maso na špejli
 • Apam balik – kroucená křupavá sladká palačinka
 • Iban Bakar – pečená ryba, vyzkoušejte zejména pokud jste na pobřeží
 • Z ovoce vyzkoušejte Durian – velice oblíbené malajské ovoce. Říká se o něm, že si jej buď zamilujete nebo ho budete nenávidět.
Durian - typické malajské ovoce
Durian – typické malajské ovoce

Peníze a přibližné ceny

Měnou je Malajský Ringgit, se značkou MYR či RM.

 • 1 RM je 5 Kč

Platební kartou zaplatíte v obchodech a hotelích bez problémů. Většina českých bank vám ale při platbě kartou poskytne nevýhodný kurz. Pokud chcete tyto peníze ušetřit, pořiďte si na cesty do zahraničí kartu Revolut.

Hotovost se vám bude hodit zejména na tržištích a u stánků s jídlem.

MYRCZK
Jídlo v levnější restauraci 12 59
Ubytování – 1 postel v hostelu od 20 99
Ubytování – dvoulůžkový pokoj od 55od 272
Doprava – 1 jízda MHD 3 15
Doprava – Taxi – 1 km 3 15
Pivo (0,5 l) lahvové10 49

Kuala Lumpur, Malajsie – Mapa

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se zajímavými místy Kuala Lumpur. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Kuala Lumpur - mapa zajímavých míst

Praktické informace

 • Jazyk – malajština (ve většině místech se ale v pohodě domluvíte anglicky)
 • Víza – není potřeba řešit předem, po příletu dostanete razítko s platností na 90 dnů.
 • Časové pásmo – UTC/GMT +8 hodin
 • KL – nejen místní rádi název města zkracují na pouhé KL (kej-el), hodně používané je i KLCC pro označení centrální části města (Kuala Lumpur City Center). Zkratka pro letiště je KLIA (Kuala Lumpur International Airport)
 • Zásuvky jsou jiné než v ČR (typu G) a budete tedy potřebovat redukci.
 • Simkartu lze pořídit na letišti nebo si ji rovnou objednat a následně jen vyzvednout (v obchodě Orange Conviniet Shop). Internet v mobilu se vám bude hodit zejména pokud budete chtít používat Grab (Asijská alternativa Uberu).
 • Nezapomeňte ani na cestovní pojištění. Pro naše čtenáře máme 50% slevu na pojištění u AXA.

Základní malajské fráze

 • Děkuji – Terima kasih
 • Dobré ráno – Salamat Pagi
 • Dobré odpoledne/večer – Salamat Petang

FAQ – Kuala Lumpur, Malajsie

Jaká jsou v Kuala Lumpur zajímavá místa a co navštívit?

Dominantou města jsou mrakodrapy Petronas Towers, k zajímavým místům dále patří Batu Caves, mešita Masjid Jamek, Central Market, náměstí Merdeka a mnoho dalších. Přečtěte si více o zajímavých místech KL.

Existuje mapa Kuala Lumpur se zajímavými místy?

Mapu se všemi zajímavostmi najdete ke stažení zde.

Kde hledat levné letenky do Kuala Lumpur?

Výhodné letenky se dají často najít přes český Skyscanner s použitím funkce nejlevnější měsíc. Přečtěte si více tipů a kompletní návod – jak hledat levné letenky.

Kde se v Kuala Lumpur ubytovat?

Nejoblíbenějším ubytováním bývají hotely se střešními bazény:

– D’Majestic Place by Widebed – super lokalita, dobře hodnoceno + skvělá cena
– OYO Home 794 Premium Studio – tady jsme bydleli my a můžeme maximálně doporučit. Pokud cestujete sólo, ve stejné budově s přístupem k tomuto bazénu najdete i hostel (SkyBed Over The Sky Hostel)
– Stayó – Platinum Suites KLCC – ideální pro skupinu 3 lidí, skvělá lokalita i hodnocení

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Kuala Lumpur na později a pro své kamarády:

Kuala Lumpur - zajímavá místa průvodce (1)
Kuala Lumpur - zajímavá místa průvodce

Pomohl vám článek o Kuala Lumpur? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!