Bitcoin, litecoin, monero nebo dash. To jsou všechno kryptoměny, které se v posledních letech dostaly do hledáčku zejména coby spekulativní aktivum. Mnoho lidí je nicméně používalo a používá i jako platidlo. Vidí v nich alternativu k tradičním měnám jako jsou americký dolar nebo třeba i česká koruna.
V čem může být platba kryptoměnami výhodnější a jak a kde se s nimi dá platit? Hodí se na cestování? Na to se podíváme na následujících řádcích.
Obsah / Contents
Co to je bitcoin a jiné kryptoměny?
Nejznámější kryptoměnou je bezpochyby bitcoin. Ten tvoří decentralizovaný platební systém, v němž platby probíhají přímo bez využití prostředníka, kterým v případě peněžních bezhotovostních plateb bývá typicky banka. Tím pádem jej nemůže ani nikdo ovládat či kontrolovat.
Platit nebo posílat bitcoiny lze během pár minut prakticky z jakéhokoliv místa na světě, kde existuje připojení k internetu. Proto jej s oblibou využívá stále více cestovatelů a tzv. digitálních nomádů.
Zajímají vás detailnější informace? Více o tom, co je bitcoin zde.

K úschově kryptoměn poslouží „kryptopeněženka“
Aby s bitcoiny nebo jinými kryptoměnami, tzv. altcoiny, bylo možné platit, je potřeba je nejprve získat. K tomu je nutné mít zřízenou peněženku. Ta může mít v zásadě čtyři formy: hardwarovou, mobilní, desktopovou nebo papírovou.
Hardwarová peněženka
Za obecně nejbezpečnější způsob úschovy je považována hardwarová verze peněženky. K těm nejznámějším patří značky Trezor a Ledger. Jedná se však spíše o dlouhodobou úschovu většího množství kryptoměn a může tak posloužit při delším pobytu v zahraničí.
Mobilní peněženka
Pro běžné použití ve formě plateb za zboží a služby se jako nejvýhodnější jeví mobilní peněženka, kterou máte vždy při ruce. Na Google Play je k dispozici poměrně široká nabídka. Pokud si kryptoměny zakoupíte na kryptoměnové burze nebo směnárně (za všechny jmenujme například Kraken, Bitstamp, Coinbase nebo Coinmate, který nabízí i směnu za české koruny), můžete si je následně na peněženku převést. Nebo si můžete nechat od někoho zaplatit kryptoměnami za vaší práci, případně je zakoupíte také v některých bitcoinových ATM. V Česku jsou populární třeba bitcoinmaty General Bytes nebo wBTCb. Bitcoinové automaty fungují i všude jinde po světě. Takže, když budete třeba v Asii, můžete je také využívat.
Takto jako na obrázku níže může vypadat rozhraní vaši peněženky. Je to prakticky to samé jako mobilní bankovnictví co znáte, jenom s kryptoměnami.

Papírová peněženka
Podobně si můžete zřídit i papírovou kryptoměnovou peněženku. Jednoduše si na papír vytisknete vaší veřejnou adresu tvořenou QR kódem a souborem písmen a číslic. Na ní lze pak pouhým oskenováním kódu kryptoměny nahrát z jiné peněženky či přímo z burzy. Zároveň si vytisknete i soukromý klíč, který byste neměli s nikým sdílet, jelikož pomocí něj pak můžete s kryptoměnami operovat. Na delší cestování se však tato peněženka opět nejeví jako vhodné médium vzhledem k náchylnosti rychlého opotřebení.
Desktopová peněženka
Pokud cestujete s notebookem, můžete si pořídit i desktopovou peněženku. Jedná se o jednoduchý program nainstalovaný přímo na vašem počítači. Tu byste využili například při platbě letenek nebo ubytování. Hůře pak už přímo v obchodech či kavárnách při platbě třeba za svačinu.
Podobné to je s online peněženkou, kterou byste měli zřízenou u externího poskytovatele. Zde navíc nemáte nad svými prostředky plnou kontrolu a může se stát, že daný poskytovatel jednoho krásného dne bez vašeho vědomí zavře krám a vy o své prostředky přijdete…
Jde se platit – Jak na to?
Pokud tedy máte zřízenou peněženku a máte na ní určité množství kryptoměn, můžete se pustit do placení. To lze provádět buďto přímo z peněženky a nebo s využitím klasické debetní karty značky VISA či Mastercard.
Platba přímo z peněženky, například té mobilní, zpravidla probíhá oskenováním QR kódu. Pokud tedy jste v kavárně, která jako platidlo přijímá kryptoměny, její obsluha vám může vystavit účet s částkou třeba v BTC podle aktuálního kurzu. Ten je většinou daný zpracovatelem plateb, který je navázány na nějakou větší kryptoburzu. Platby si pak obchodník v drtivé většině případů převádí rovnou na fiat měnu.
Ještě jednodušší způsob skýtá platba debetní kartou. Zde však neplatíte přímo kryptoměnami. Ty se vám při platbě konvertují na vašem účtu na dotčenou fiat měnu, ve které je platba uskutečněna. Karty jsou většinou dodávány přímo i s online aplikací. Jednoduše si na kartu nahrajete peníze nebo rovnou kryptoměny a pak už jen platíte nebo vybíráte z bankomatů hotovost. Karty na vyžádání poskytují i některé kryptoměnové směnárny.
Existuje relativně velké množství karet, které se liší poplatky nebo měnami, které lze na kartu nahrát. Za všechny můžeme uvést pár příkladů:
- Revolut
- Wirex Card
- Bitpay Card
- Advcash
- Coinbase Card
Kde lze kryptoměnami platit?
Pokud jste již vyrazili na cestování a máte s sebou i kartu nebo mobilní peněženku, můžete se začít poohlížet po místech, kde je využijete. Mimo nakupování na internetu lze najít přímo kamenné prodejny, restaurace, kina, kavárny a další místa.
K tomu může dobře posloužit tato interaktivní mapa. Funguje již několik let a postupně se na ní objevují nová a nová místa po celém světě. Na mapě také naleznete bitcoinmaty, tedy ATM, ze kterých si můžete za poplatek kryptoměny koupit nebo naopak směnou za ně vybrat hotovost.

Výhody platby kryptoměnami
1) Nad kryptoměnani nemá nikdo přímou kontrolu
Jak jsme uvedli na začátku, nad bitoinem nemá žádný úřad nebo banka přímou kontrolu. Nehrozí tedy, že by vám někdo třeba zmrazil konto. Při placení si jednoduše vystačíte třeba s mobilem nebo kouskem papíru s vytištěným QR kódem.
2) Anonymita
Výhodou může být i anonymita. Pokud jste kryptoměny nakoupili anonymně například v bitcoinmatu v České republice, můžete s nimi nadále anonymně platit za zboží a služby i v zahraničí. Může se také jednat o alternativu ke ztrátě či krádeži peněženky v zahraničí, pokud vám zůstane alespoň mobil.
3) Nižší poplatky
Co především zajímá mnoho cestovatelů, jsou poplatky za platby. Na těch můžete oproti běžné platební kartě ušetřit. Je ale potřeba předem znát, jaký poplatek si daný obchodník účtuje.
Obecně se platí vždy poplatky z každé transakce, aby tak došlo k jejímu ověření a tím pádem připsání na účet obchodníka. Poplatek zpravidla bývá pohyblivý a řádově se pohybuje maximálně v desetinách procent z transakce. Jeho velikost je vždy před uskutečněním platby známa. Některé debetní karty umožňující platbu přes kryptoměny také mohou nabídnout levnější variantu placení. Oblíbenou je zejména výše zmíněná karta Revolut.
4) Okamžitý převod kryptoměny
Pokud vám při cestování v zahraničí docházejí peníze a potřebujete rychle finanční injekci z domova nebo od přátel někde jinde na světě, s kryptoměnami jí můžete mít i v řádu sekund. Tak rychle totiž může trvat převod kryptoměn. To se nedá říci o klasických přeshraničních bankovních transferech které mohou trvat hodiny až dny.

Nevýhody platby krytpoměnami
1) Nelze platit všude
Nevýhodou naopak může být omezený počet míst, kde lze platit kryptoměnami. I když počet obchodů akceptující kryptoměny stále stoupá, stále to není úplně ono. Relativně hodně je jich obecně ve vyspělejších zemích a také několika málo zemích, kde došlo k hyperinflaci a kolapsu tradičního platebního systému, třeba ve Venezuele. Jinak ale při pohledu na výše zmíněnou mapu jejich rozšíření pokulhává. Na druhou stranu jsou ale města, kde kryptoměny akceptují skoro na každém rohu.
2) Pohyby cen kryptoměny
Dále je třeba dávat si pozor na pohyby ceny bitcoinu a dalších kryptoměn. Může se jednat i o změnu třeba 10 % za 1 den. Můžete tak nakonec zaplatit víc, pokud se kurz kryptoměny před platbou propadnul nebo naopak ušetřit, pokud jste jí kryptoměnu kupovali za méně, než je její aktuální kurz.
3) Pozor na krádeže
Dalším rizikem je krádež kryptoměn nebo média, na kterém je máte uloženy. Nedoporučuje se nechávat kryptoměny ve směnárně nebo na burze. Tam totiž zpravidla směřuje pozornost hackerů a z minulosti jsou známé krádeže kryptoměn v řádech desítek i stovek milionů dolarů.
4) Je potřeba internetové připojení
Pro uskutečnění platby je také potřeba internetové připojení. To může být při cestování v některých rozvojových zemích problém a nebo nákladná záležitost.
Článek o kryptoměnách na cestování pro vás připravil Finex.cz.
Uložte si kryptoměny na cestování na později a svým kamarádům:

Pomohl vám článek o kryptoměnách a cestování? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!