Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit

Jordánsko je zemí, které skrývá nespočet historických a přírodních památek, které ohromí nejednoho cestovatele. Ne každý má ale neomezeně času na návštěvu této krásné země, a tak jsme pro vás přichystali seznam míst, která v Jordánsku vidět a navštívit, pokud máte na návštěvu země omezený počet dní.

Všechny praktické informace k cestování jsme sepsali v průvodci: Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou

Mapa míst, které v Jordánsku navštívit

Pro jednodužší plánování, jsme pro Vás připravili mapu s nejzajímavějšími místy, památkami, treky a výhledy. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Jordánska

Místa jsme rozdělili do 3 kategorií:

 1. nejdůležitější místa (pokud máte jen 4-5 dní)
 2. další skvělá místa (pokud máte alespoň týden)
 3. ostatní zajímavá místa (pokud máte více než týden)

Nejdůležitější místa (pokud máte jen 4-5 dní v Jordánsku)

Co vidět v Jordánsku za 4-5 dní? I za takto krátkou návštěvu si můžete odvézt hromadu zážitků. Pro lepší plánování uvádíme u jednotlivých míst, kolik času vám zhruba zabere jejich návštěva. Dále uvádíme, zda akceptují Jordan Pass (= výhodný balíček víz + vstupů na památky) a dále vstupné bez Jordan Passu.

1) Petra

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 1,5 dne
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 50/55/60/90 JD (vstupné se odvíjí od počtu zde strávených dní)

Kdybyste měli navštívit v Jordánsku jediné místo – jeďte do Petry. Ne náhodou se řadí mezi sedm novodobých divů světa. Skalní město bylo založeno mezi 3. a 1. stoletím před naším letopočtem, kdy zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby jsou vytesány do pískovce. A nejedná se o jediný chrám, který pravděpodobně znáte z fotek (Pokladnice) – chrámů jsou v tomto městě desítky a bez problémů po městě za den nachodíte 20–30 km. Z naší zkušenosti je jediný den na Petru málo, nechte si na její návštěvu alespoň den a půl až dva.

Večerní Petra

 • Kolik času si vyhradit: 1 večer
 • Jordan Pass: NE
 • Vstupné: 17 JD

Každé pondělí, středu a čtvrtek můžete zažít večerní Petru při svitu lampiček. Zážitek je to o to kouzelnější, pokud je to Vaše vůbec první setkání s Petrou. Celá cesta až k Pokladnici (ikonický chrám, který je snad na všech fotkách) je lemována lucerničkami a před samotnou pokladnicí je jich několik desítek. Procházka k Pokladnici vám zabere asi 20 minut, ale je to kouzelný zážitek, protože kaňon osvětluje svit svíček. Na konci cesty vás potom čeká kulturní představení.

Little Petra

 • Kolik času si vyhradit: 1 hodinu
 • Vstupné: zdarma

Pokud máte před nebo po návštěvě Petry čas, zajeďte se podívat i do malého kaňonu, který se jmenuje Little Petra. Po cestě do Petry to pro vás bude hezká ochutnávka.

2) Wadi Rum

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 1 den
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 5 JD

Na jihu Jordánska se nachází další poklad zapsaný na seznam UNESCO – Chráněné území Wadi Rum, nebo také Vádí Rum. Nejlepším přirovnáním je vskutku „marsovská krajina“, což potvrzuje i to, že se tu natáčel film „Rudá planeta“. Na rozloze 74 179 hektarů najdeme pouštní údolí mezi monumentálními rudými skalisky. Geologická minulost oblasti sahá až do doby před 30 milióny let. Kromě toho tu najdeme skalní kresby a nápisy, které jsou důkazem o tom, že tento prostor byl osídlen po dobu až 12 000 let. Wadi Rum je rovněž vyhledávanou lezeckou oblastí.

Oblíbené jsou takzvané Jeep tours, ve kterých Vás místní průvodci seznámí během jednoho dne s tím nejlepším, co Wadi Rum nabízí. V rámci těchto tours můžete přespat v poušti v jednom z kempů, kterých je v parku mnoho. Hvězdná noční obloha opravdu stojí za to!

3) Mrtvé moře

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 1–2 hodiny

Velký zážitek je rovněž pro mnohé návštěvníky koupání v Mrtvém moři, jehož slanost dosahuje 30-35 %. Slanost způsobuje horké klima, které má za příčinu vysokou mineralizaci vody. Smutným faktem je fakt, že jezero vysychá tempem zhruba 70 cm za rok a odhaduje se, že do roku 2050 zcela vyschne. Díky vysychání je také obtížnější se dostat k vodě. Hotely, které dříve stály u břehu, stojí nyní vysoko nad mořem.

Zajímavost: Jedná se o nejníže položené suchozemské místo na světě (leží zhruba 430 metrů pod hladinou světových oceánů).

4) Jarash (Džaraš)

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 3–4 hodiny
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 12 JD

Dalším historickým pokladem je město na sever od Ammánu – Jarash. První osídlení toho místa se datuje kolem roku 7500 před naším letopočtem. Největší rozkvět však zažilo za Řecko-Římské éry a my doposud můžeme obdivovat tuto úžasnou a nebývale zachovalou architekturu! Historie tu zkrátka dýchá na každém kroku a oněch řeckých sloupů je tu snad více než v Aténách.

5) Ammán

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit

Do Ammánu většina z Vás přiletí, a proto doporučujeme nechat si Ammán na poslední den či odpoledne před odletem. Pro řidiče zvedáme výstražný prst – Ammánská doprava je šílená (pruhy na zemi ani dopravní značky tu nic neznamenají, nebliká se, zato se hodně troubí a jezdí se na centimetry i oční kontakt). Co stojí v Ammánu za vidění?

Ammánská Citadela

 • Kolik času si vyhradit: 1 hodinu
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 3 JD

Archeologická oblast Ammánské Citadely se nachází na kopci v centru města. Její osídlení sahá až do doby bronzové, místo bylo osídleno kolem roku 1800 př. n. l. Je odtud pěkná vyhlídka a za vidění stojí především Herkulův chrám, Byzantský kostel, Umajjovský palác i archeologické muzeum.

Římské divadlo

 • Kolik času si vyhradit: ½ hodiny
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 2 JD

Návštěva římského divadla Vás vezme 2000 let nazpět. Divadlo bylo postaveno mezi lety 138 a 161 n. l. za vlády římského císaře Antonia Pia, jehož éra byl naplněna uměním a kulturou. Nezapomeňte navštívit muzeum tradic, které najdete ve spodní části amfiteátru.

Další skvělá místa (pokud máte alespoň týden)

K předcházejícím jordánským místům a památkám přidejte navíc tyto:

6) Madaba

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 2-3 hodiny

Madaba má strategické umístění blízko letiště, a tak sem někteří z Vás zavítají hned na začátku své cesty. Je to opravdu sympatické město. Za vidění zde stojí:

 • Madabská mapa v kostelu sv. Jiří – na zemi kostela můžete obdivovat mozaikou vytvořenou nejstarší mapu Palestiny. Neplatí zde Jordan Pass; vstupné 1 JD.
 • Archeologický park – vlastně jsou tu hned 2 archeoparky, zajímavý je zejména ten s kostel sv. Panny Marie, který skrývá další ohromnou mozaikovou výzdobu podlahy. Vstupné je zahrnuto v Jordan Passu
 • Mešita krále Hussaina – dominantní mešity tohoto města si nejde nevšimnout, hezká je hlavně z venku, ale dovnitř můžete také nahlédnout – buďte zahalení, a především dámy si mají půjčit u vstupu hábit s kapucí.

Doporučujeme tohle super ubytování, které má v ceně snídani na střešní terase s nejhezčím výhledem na město. Ubytování je přímo přes ulici od kostela s Madabskou mapou.

7) Wadi Mujib

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: půl den až den

Pokud se do Jordánska chystáte v jarním nebo podzimním období, můžete se vypravit za lehce adrenalinovým zážitkem a vyzkoušet canyoning v kaňonu Wadi Mujib. Pokud nemáte to štěstí a cestujete v zimním období, kdy je kaňon zavřený, jako alternativu doporučujeme kaňon Wadi Ghuweir.

8) Dana Reserve

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: západ a východ slunce

Dana je další nádherná přírodní rezervace s malebných kaňonem. Pokud chcete zažít krásné východy i západy slunce, doporučujeme přespat v Al Nawatef Eco Camp. Kromě skvostných výhledů tam i skvěle vaří. Poblíž se můžete vydat hned na několik trailů (na start je třeba dojet autem). Jednou z nejvelkolepějších tras je kaňon Wadi Ghuweir.

9) Trek kaňonem Wadi Ghuweir

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: půl den až den

Výprava do tohoto kaňonu je rozhodně velkým zážitkem. Při vstupu na trek se to nemusí zdát, ale jakmile se kaňon uzavře, pocítíte jeho velkolepost. Zpočátku mnoho zeleně nespatříte, ale později vás čeká takřka oáza palem a zeleně. Důležité je říct, že není problém sjet do kaňonu autem na vlastní pěst a dát si jej jako výlet tam a zpět se otočit, kdykoliv se vám bude chtít. Auto lze zaparkovat u vstupu do kaňonu.

Za peníze si můžete připlatit odvoz, který vás doveze na začátek kaňonu a vyzvedne na jeho konci (čímž si ušetříte stejnou cestu zpět a kaňon si projdete celý). Pokud zvažujete tuto variantu, pravděpodobně se Vám budou snažit prodat i místního průvodce, který s Vámi trek projde (a výlet se tím velice prodraží).

10) King‘s Highway

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit

Pokud si půjčíte v Jordánsku auto, budete volit jednu ze tří tras, kterou se budete pohybovat zejména na trase Ammán – Petra – Wadi Rum – Aqaba. Nejrychlejší možností je pouštní dálnice 15. Další variantou je jízda z Aqaby k Mrtvému moři (míjí Petru a další památky). A tou nejmalebnější cestou je právě King‘s Highway, která nabízí krásné výhledy, ale s dálnicí tato silnice mnoho společného nemá. Průjezd z Ammánu do Petry vám se zastávkami na památkách na trase zabere celý den.

11) Ma‘in Hot Springs

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 3-4 hodiny
 • Jordan Pass: NE
 • Vstupné: 15 JD

Pokud se chystáte do Jordánska v zimě, musíte se zastavit i v Ma‘in Hot Springs! Jsou to totiž dokonalé lázně – představte si údolí a velký horký vodopád, který je lepší než jakákoliv sprcha, kterou jste zažili. Pod vodopádem je několik terasovitých bazénů, kde můžete relaxovat po náročném dni. Této atrakci dáváme 10/10. Pokud se ubytujete v některém z resortů, vstup budete mít zdarma. I v létě to stojí za to, jenom vám bude možná trochu vedro.

Dopřát si můžete např. toto luxusní ubytování.

Ostatní zajímavá místa (pokud máte více než týden)

Některé ze zde uvedených památek můžete stihnout navštívit po cestě i při kratší dovolené v Jordánsku.

12) Hrad Kerak

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 1–2 hodiny
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 2 JD

Hrad Kerak (Karak) je jedním z nejvelkolepějších křižáckých hradů v Jordánsku. Předpokládá se, že jej ve 12. století navrhl tehdejší izraelský král. Stavba je to opravdu velkolepá a její prohlídka Vám nějaké ten čas zabere.

13) Hard Shobak

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: půl hodiny až hodinu
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 1 JD

Sesterský hrad Keraku leží posazený v divoké odlehlé krajině. Byl postaven křižáckým králem Baldwinem I. roku 1115. Jeho obránci podlehli Saladinovým vojskům roku 1189 po dlouhém – osmnáctiměsíčním obléhání.

14) Aqaba

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit

Přímořské letovisko Aqaba je známé především pro možnosti krásného potápění a šnorchlování. Užít si zde můžete i plážovou pohodu nebo se vypravit za památkami. Pokud přiletíte do Aqaby, naskytne se Vám možnost víz zdarma (Aqaba má svou speciální ekonomickou zónu), více zde.

15) Mount Nebo

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: půl hodiny až hodinu
 • Jordan Pass: NE
 • Vstupné: 3 JD

Mount Nebo je významným poutním místem. Je to právě ta hora, na kterou vystoupil Mojžíš a uviděl odtud zemi zaslíbenou. Podle legendy tu zemřel ve věku 120 let a byl pohřben na blíže neznámém místě ve Wadi Mujib. Hora je vysoká 710 metrů a je odtud výhled na mrtvé moře.

16) Umm Ar-Rasas

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Kolik času si vyhradit: 1 hodinu
 • Jordan Pass: ANO

Umm Ar-Rasas je dalším místem světového dědictví UNESCO, jde o starověké město, které bylo zmíněno ve Starém i Novém zákoně. Dnes je místo známé svou sbírkou mozaik. Přestože z města zbylo jen velmi málo, návštěvníci mohou prozkoumat ruiny 16 kostelů, dvě věže a nádherné mozaiky.

17) Umm Qais

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 5 JD

Hledáte-li místo mimo tradiční cestovatelský itinerář, navštivte další archeologicky významnou lokalitu – Umm Qais. Ve své době bylo město proslulé jako velké centrum kultury v římských dobách a bylo domovem několika klasických básníků a filozofů. Obdivovat můžete zbytky kolonádní ulice nebo dvou amfiteátrů.

18) Pella

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 2 JD

Bývalé starobylé město Pella skrývá sbírky ruin, které se datují více než 6000 let nazpět. Díky tomu je Pella považována za jednu z nejdůležitějších historických památek v zemi. Místo je podobné Jarashi, jen ukryté v horách.

19) Ajloun Castle

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Jordan Pass: ANO
 • Vstupné: 3 JD

Pevnost z 12. století, která byla postavena za vlády sultána Saladina. Hrad se nachází na vrcholu hory Auf a poskytuje návštěvníkům výhled do pouštního údolí.

20) Al Maghtas – místo křtu Ježíše Krista

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Jordan Pass: 33 % sleva ze vstupného
 • Vstupné: 12 JD

Toto skromné ​​místo, které se nachází na východním břehu řeky Jordán, asi 8 kilometrů severně od Mrtvého moře, představuje mezník ve zrodu křesťanství. Místo křtu bylo znovu objeveno až po izraelsko-jordánské mírové smlouvě, kdy odminovací operace odhalily starověké koryto řeky. V roce 2015 bylo toto místo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

21) Qasr Al-Abed

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Vstupné: zdarma

Trosky tohoto nedokončeného helénistického hradu z roku 200 př. n. l. leží západně od Ammánu poblíž vesnice Irák Al-Amir. Vedle hradu můžete spatřit staré pohřební jeskyně. Pozoruhodný je tím, že byl postaven z velkých bloků kamene, do kterých jsou vytesáni lvi a orlice.

22) Fortress of Machaerus / Mukawir

Jordánsko: 23 zajímavých míst a památek, které navštívit
 • Jordan Pass: NE
 • Vstupné: 1,5 JD

Mukawir, je opevněný palác, který nechal postavit král Herodes a je místem, kde byl uvězněn a popraven Jan Křtitel. Leží více než 1000 metrů nad hladinou Mrtvého moře a je obklopeno hlubokými roklemi, které poskytují scénickou jízdu po úzkých serpentinách k bezplatnému parkovišti.

Mapa míst, které v Jordánsku navštívit

Pro jednodužší plánování, jsme pro Vás připravili mapu s nejzajímavějšími místy, památkami, treky a výhledy. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Jordánska

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Jordánsko – uložte si na později a pro své kamarády:

Jordánsko místa

Pomohl vám článek – Jordánsko? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!