Jak jezdit na kole v zimě?

Cyklistiku je možné provozovat po celý rok – také v zimních měsících. Zima je však konkrétní okamžik, na který by se měl cyklista náležitě připravit. Co tedy dělat, aby cyklistika v zimě byla co nejbezpečnější a méně namáhavá?

Jak na cyklistiku v zimě

Každý vášnivý cyklista s námi jistě bude souhlasit, že na kole můžete jezdit po celý rok, ale musíte se na každou jízdu řádně připravit. Kolo v zimě může dokonce přinést pozitivní účinky na naše tělo. Jízda v zimních měsících znatelně otužuje tělo a zvyšuje se jeho imunita. Jízda na kole v zimě samozřejmě není tak snadná jako jízda v létě. Na zimní cyklistiku je potřeba se připravit mnohem pečlivěji, aby byla bezpečná. Seznamte se s našimi tipy, jak to udělat, aby se z vašeho kola stala zábava i v zimě.

Postarejte se o správné oblečení. Klíčem je chránit ruce a nohy před ochlazením, protože jsou nejvíce náchylné k mrazu. Zásobte se kvalitním zimním termoaktivním prádlem, které vás jednak zahřeje, jednak odvádí vlhkost od těla. Kupte si zimní cyklistickou bundu. Měla by být nepromokavá a zateplená, měla by mít také prvky, které zvyšují viditelnost. Podle toho, zda jezdíte na kole v běžném oblečení nebo v tréninkovém – zvolte vždy teplé cyklistické kalhoty, nejlépe dodatečně zateplené v kolenou.

Jak jezdit na kole v zimě? 1

Pořiďte si zimní pneumatiky na kolo

Správně zvolené pneumatiky jsou nezbytným prvkem zimního kola. Čím širší je pneumatika a čím výraznější je dezén, tím lepší bude jízda v zimních podmínkách. Pokud jezdíte hlavně po silnicích, pak budou vhodné štěrkové pneumatiky. Na trhu najdete také pneumatiky se speciálními gumovými směsmi určenými pro jízdu v zimě, ale ty (a modely s hroty) nejsou nutné. V zimě je dobré trochu snížit tlak v pneumatikách, aby se zlepšila trakce.

V zimních měsících platí, že čím je kolo méně složité, tím lépe. Mnoho lidí považuje za své „zimní kola“ jednoduše kola bez tlumení nárazů s co nejjednodušším pohonem (převodovka v extrémních podmínkách může selhat). Není třeba skrývat, že v zimních měsících je nejlepší výbavou starší výbava, jejíž rychlejší opotřebení nás až tak nemrzí. Postarejte se o svůj brzdový systém před zimou, protože v měsících, kdy budete brzdit stále více a v náročnějších podmínkách, systém ztuhne. Pravidelně také udržujte řetěz čistý a řádně namazaný. Plné a pevné blatníky považujeme za povinný prvek zimního kola.

V zimě věnujte větší pozornost dobré technice řízení, volte co nejčistší linii trasy a buďte obzvláště opatrní při jízdě po veřejných komunikacích. Podobně na cyklistických stezkách přizpůsobte rychlost podmínkám a jeďte tak, abyste si byli jisti.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: