Jak hledat nízkonákladové lety: kompletní návod a tipy (2020)

Chcete návod, jak najít nízkonákladové lety po Evropě či Asii? Tak to jste tu správně. Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak vyhledávat na vyhledávači AZair.cz, který je nejlepší pro vyhledávání letenek nízkonákladových společností.

AZair umí najít kombinace letů od různých leteckých společností, které jiné vyhledávače nenajdou. Dokážete se tak dostat s cenou letenky opravdu nízko. AZair také umožňuje obrovské množství nastavení parametrů, které u jiných vyhledávačů nenajdete. Můžete si tak snadno najít letenky přímo šité vám na míru.

Zdá se vám AZair nepřehledný? Přečtěte si náš podrobný návod a bude pro vás hledání nízkonákladových letů hračka.

Návod, jak hledat nízkonákladové lety na AZair

1) Zvolte si rozmezí, kdy chcete letět

První velice užitečná funkce vyhledávače AZair je možnost vyhledávání ve flexibilním termínu.

Zvolte možnost "Chci letět nejlevněji mezi daty" a zadejte datum, kdy chcete nejdříve odlétat a kdy se chcete nejpozději vrátit. Zadejte také minimální a maximální počet dní, které chcete na vaší dovolené strávit (počítají se do toho i dny odletu a příletu).

AZair vám nalezne všechny nízkonákladové lety, které splňují vám zadaná kritéria.

Azair - Zvolte si rozmezí termínů
Zvolte si rozmezí termínů

2) Vyberte si více různých letišť

Ne vždy jsou nejlevnější letenky zrovna z Prahy. Často se najdou velice levné letenky například z Vídně, Bratislavy či Berlína a Katowic. Do všech těchto měst se dostanete snadno a celkem levně autobusem Flixbus či Regiojet.

Ve vyhledávači AZair zadejte vaši odletovou destinaci a klidněte "Přidejte letiště poblíž". Rozbalí se vám seznam nejbližších letišť a vy si můžete zvolit, která vám vyhovují (můžete i vyhledat jakékoliv další letiště). Stejně tak můžete zkusit více okolních letišť ve vaší cílové destinaci.

Dejte si akorát pozor, že některá letiště jsou celkem daleko od města. Někdy se může stát, že doprava z letiště do města bude stát stejně jako celá letenka.

Například Londýnské letiště Stansted je od centra města vzdálené téměř hodinu a půl jízdy a autobus jedním směrem vás vyjde kolem 350Kč, takže musíte k ceně letenky připočítat 700Kč. Podobné je to v Barceloně s letištěm Girona.

Azair letiště poblíž
Zvolte si okolní letiště

3) Zvolte konkrétní dny v týdnu

Chcete letět například na prodloužený víkend a je vám jedno který? V žádném jiném vyhledávači se vám tato možnost nebude vyhledávat tak snadno jako na AZair.

Klikněte na "Pokročilé parametry vyhledávání" a zvolte si konkrétní dny pro odlet a přílet. Například odlet jen ve čtvrtek a pátek a návrat pouze v neděli nebo pondělí.

Opět je potřeba nastavit minimální a maximální počet dní.

Azair konkrétní dny v týdnu
Výběr konkrétních dnů v týdnu

4) Využijte možnost hledání "Kamkoliv"

Pokud máte termín, ale nemáte jasně danou destinaci, kam chcete jet, není nic lepšího než si cíl cesty vybrat podle ceny letenek.

Do pole cílové destinace zadejte "Kamkoliv" a AZair vám vyhledá a seřadí letenky od nejlevnější do různých destinací a vy si tak můžete vybrat některou, která vám vyhovuje.

Lety kamkoliv
Vyberte si destinaci podle ceny

5) Využijte hledání do chytrých regionů

Další užitečnou funkcí vyhledávače AZair jsou tzv. "chytré regiony". Chcete jet například k moři a je vám jedno kam? Zadejte do vaší destinace "Pobřeží Středozemního moře" a AZair vám najde nízkonákladové lety do všech letišť na pobřeží středozemního moře.

Další chytré regiony jsou například:

 • řecké ostrovy
 • Skandinávie
 • Jadranské pobřeží
 • Alpy
 • Arabský poloostrov
 • Pobaltí
 • Bavorsko
 • Katalánsko
 • hlavní evropská letiště
 • severní Itálie
 • ostrovy ve Středomoří
 • a spoustu dalších ...
Azair - chytré regiony
Výběr chytrých regionů

Další možnosti nastavení AZair

AZair umožňuje dalších spoustu možností, jak vyhledávání nastavit. Pojďme se na ně podívat:

1) Návrat - stejná / různá letiště

V základním nastavení vyhledává AZair zpáteční letenky ze stejného odletového a na stejné příletové letiště.

Pokud odznačíte možnost "na stejné odletové letiště", najde vám AZair i letenky s návratem na jiné letiště, než ze kterého jste odlétali (pokud jste zvolili při vyhledávání více různých okolních letišť).

Pokud odznačíte možnost "ze stejného příletového letiště", najde vám AZair i nízkonákladové lety s odletem z jiného letiště, než ze kterého jste přilétali.

Azair - odletové letiště

2) Slevové kluby aerolinek

Pokud jste členem klubu Wizz Discount Club od Wizzair nebo Super Volotea, můžete tuto možnost zaškrtnout a AZair vám vyhledá ceny snížené ceny pro členy klubu.

3) Doba na přestup

Můžete si nastavit maximální a minimální dobu na přestup. Maximální je kvůli tomu, abyste nemuseli čekat na letišti moc dlouho. Minimální je kvůli tomu, abyste měli například dostatek času na přesun mezi různými letištními terminály nebo stihli přestup i v případě zpožděného letu.

Můžete také využít možnost nastavit si delší čas na přestup a jít se projít nebo prozkoumat město, kde budete přestupovat.

4) Čas letu

Další šikovnou možností je, že si můžete vybrat čas odletu a příletu. Můžete si tak například nastavit, abyste neodlétali moc brzy ráno nebo nepřilétli pozdě v noci. Zvolíte si rozmezí "od - do" u příletu i odletu.

AZair

5) Čekání přes noc na letišti

Pokud zaškrtnete tuto možnost, vyhledávač AZair vám najde i letenky s přestupem, kdy na přestupové místo přiletíte v jeden den, ale odlet je až druhý den. Vy tak budete muset přespat na letišti.

5) Další nastavení pro nízkonákladové lety:

 • Umožnit přesun po zemi mezi letišti
 • Přestup pouze uvnitř Schengenského prostoru
 • Počet cestujících
 • Maximální počet přestupů
 • Výběr měny
Azair - ostatní

Na co si dát u AZair pozor?

1) Dostatek času na přestupy

AZair vyhledává pouze nízkonákladové lety a ve většině případů budete muset kupovat lety zvlášť - po jednom. Dejte si tedy pozor, abyste si koupili lety s dostatečným časem na přestup. V případě nestihnutého přestupu je to čistě vaše chyba a nikdo vám ztracenou letenku nenahradí.

2) AZair neumí nízkonákladové lety do celého světa

AZair umí skvěle vyhledávat nízkonákladové lety po Evropě. Dále také hledá celkem dobře nízkonákladové lety po Blízkém východě a po Asii. Na této mapě můžete vidět oblasti, kde funguje AZair dobře.

Na ostatní oblasti doporučujeme využít vyhledávač Skyscanner.cz, o kterém jsme také napsali článek:

Výhody a nevýhody AZair

Výhody AZair:

 • Hledání kamkoliv a do chytrých oblastí
 • Zadání více letišť najednou
 • Flexibilní termíny a konkrétní dny v týdnu
 • Doby na přestup a času odletů

Nevýhody AZair:

 • Pouze nízkonákladové společnosti
 • Neumí celý svět
 • Kupování letenek jednotlivě
 • Ze začátku chvíli trvá se nastavování naučit

Přečtěte si také naše porovnání nejlepších vyhledávačů letenek:

Podívejte se na super video - jak na letenky:

Pomohl vám článek?

Pokud vám článek pomohl, můžete nám udělat radost a zamluvit si ubytování, koupit letenky, zajistit pojištění či půjčit auto přes naše odkazy. Vás to nestojí nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu.

Také jsme pro vás připravili přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Jak vyhledávat nízkonákladové lety

FAQ - Často kladené otázky

Jaký je nejlepší vyhledávač na nízkonákladové lety?

Na hledání nízkonákladových letů po Evropě a Asii je nejlepší vyhledávač AZair. Zde si přečtěte velké porovnání vyhledávačů letenek.

Jaké jsou největší nízkonákladové dopravní společnosti?

Největší nízkonákladové letecké společnosti v Evropě jsou Ryanair, EasyJet a Wizzair. V Asii je hlavním lídrem AirAsia a v Austrálii a Oceánii je to JetStar.

Jaké jsou výhody a nevýhody nízkonákladových letů?

V podstatě jedinou výhodou jsou nižší ceny. Nevýhodou jsou příplatky za jakékoliv služby, nutnost nakupování letů s přestupem zvlášť a také většinou horší zákaznická podpora.

Na co si dát při hledání letenek pozor?

1) Vyhněte se populárním termínům a svátkům – letenky bývají výrazně dražší.
2) Dejte si pozor na vzdálená letiště – některé nízkonákladové společnosti létají na malá letiště daleko od města a doprava vás bude stát další čas a peníze.
3) Zkontrolujte si, jestli je v ceně letenky i zavazadlo.
4) U nízkonákladových letů si dejte pozor na dostatečný čas na přestup. Jednotlivé lety se často musí koupit zvlášť a nemáte přestup garantovaný.
Zde najdete kompletní návod a tipy na hledání letenek.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!


Adriana a Matěj - Czech the World - blog o cestování

Adriana & Matěj

Cestovatelé, sportovní nadšenci a fotografové, kteří pro vás připravují podrobné průvodce a cestovatelské tipy. Přečtěte si více o nás zde.

Veškeré články se snažíme průběžně aktualizovat, nicméně místa se rychle mění a není v našich silách zachytit veškeré změny. Proto budeme rádi, pokud nás upozorníte na jakékoliv novinky.

Napsat komentář

Share this for your friends:

Sharing is Caring! Thank you, you're awesome!