Investování do akcií: Oblíbený způsob, jak vydělávat z pohodlí domova

Uvaříte si kávičku, uvelebíte se v pohodlném křesla, zaklikáte si v prostředí obchodní platformy a vyděláte pár set – a s trochou štěstí třeba i tisíc dolarů. To vše za pár minut, aniž byste museli vytáhnout paty z domu. Anebo z toho malebného domu poblíž exotické pláže, pokud se právě nacházíte právě tam. Lákavá představa? Pro obchodníky s cennými papíry každodenní rutina. Nutno podotknout, že jen pro některé.

Obchodování s akciemi má pro, ale i proti

Zájem o investování do akcií rapidně stoupl během pandemie koronaviru. O investiční nástroj se začali zajímat především mladší lidé a pravidelní obchodování se pro mnohé stalo jedním z hlavních zdrojů příjmu. Nicméně představa, že usednete před monitor a za chvíli se z vás stane česká obdoba Jordana Belforta (Vlka z Wallstreet), je mírně řečeno naivní.

Obchodování s akciemi je spojeno s mnoha investičními riziky, a proto byste měli investovat pouze prostředky, bez kterých se v případě ztráty obejdete. Jaká konkrétní rizika hrozí? Stát se toho může poměrně dost. Cenné papíry mohou ztratit na hodnotě v důsledku ekonomických vlivů (např. celkový pokles ekonomiky) a samozřejmě i vnitřní situace konkrétní firmy.

Další rizika pak souvisí například s využití pákového efektu při obchodování s CFD (kontrakty na rozdíl). Výraznou ztrátu může způsobit i poměrně malý cenový pohyb podkladového aktiva.

Co byste měli udělat, než začnete aktivně obchodovat?

Z tradingu se stal v posledních letech módní hit. Kdo nemá ve smartphonu obchodní platformu (např. MetaTrader 5), jakoby ani nebyl. Mnoho novopečených traderů však k obchodování přistupuje jako k hazardu. Bezmyšlenkovitě nakupují cenné papíry, aniž by měli sebemenší povědomí o dění na daném trhu. A právě proto většina investorů končí ve ztrátě. Nebuďte jako oni a náležitě se na vstup na světové burzy připravte.

V prvé řadě si ujasněte, jaký způsobem hodláte investovat. Aktivní investování je výnosnější, avšak rizikovější a časově náročnější než dlouhodobější investice (3 měsíce a déle). Pokud nemáte na obchodování čas, můžete majetek svěřit odborníkovi, který ho bude předem dohodnutým způsobem spravovat. Ale to nezní tak zábavně.

Dalším krokem je volba trhů, do kterých vložíte svůj investiční kapitál. Je jich spousta a měli byste se zaměřit na jeden nebo dva.

Alfou a omegou úspěchu je také likvidita neboli možnost cenné papíry zpeněžit. Zatímco v případě některých akcií je celkový objem natolik velký, že je lze kdykoliv prodat, u jiných se čeká podstatě déle – třeba i několik dní.

Najděte si spolehlivého brokera

Důsledný výběr brokera, který vám zpřístupní obchodování na některé z platforem, je zcela zásadní. V prvé řadě hledejte certifikovaného partnera, na jehož aktivity dohlíží regulační autorita. Společnost by zároveň měla nabízet výhodné podmínky a perfektní technické zázemí.

Rozumnou volbou je například RoboMarkets – evropský broker, který umožňuje obchodování s více než 12 000 obchodními instrumenty v rámci 7 tříd aktiv (kromě akcií můžete obchodovat s akciovými indexy, kovy, ETF, energetickými komoditami, měkkými komoditami a forexem

A právě pro obchodníkům s akciemi jde RoboMarkets vstříc prémiovými podmínkami. V rámci platformy R Trader nepožaduje žádné komisní poplatky, obchody realizuje za 0,1 vteřiny a dvakrát měsíčně umožňuje bezplatný výběr peněz. Potěší také podpora obchodních robotů a spready od 0 pipů (účet Prime). S minimálním vkladem 100 USD je otevření obchodního účtu dostupné opravdu každému.

Ale ještě než se pustíte do obchodování s akciemi „na ostro“, nezapomeňte si otestovat obchodní strategie v prostředí demo účtu. Je to zdarma a bez rizika.