V tomto podrobném průvodci vám přinášíme praktické informace na cestování a zajímavá místa, kam se podívat. Připravil ho pro vás Kuba Frank – zakladatel neziskovky Travel Native.
Poprvé a naposledy. To jsem o Indii prohlašoval po mé první tříměsíční návštěvě. Od té doby jsem se tam už šestkrát vrátil. Proč? To se ptám někdy i sám sebe. Obzvlášť, když jsem dvacet hodin ve vlaku a už bych si nejraději dal sprchu a lehl si na rovnou nepohybující se postel s alespoň 10 centimetrovou matrací.
Na Indii si musí člověk v první řadě zvyknout. Při první návštěvě to může trvat klidně i týden, dva. Je to jiný svět. Všudypřítomná posvátná zvířata – krávy, které mají přednost všude, a to i v dopravě třeba na hlavní třídě v Novém Dillí. Velká města, obzvláště jejich horší části jsou o hluku, smogu a odpadcích. Ty lepší části bývají uklizené a dokonce hlídané – smogu se ale neubráníte nikde.
V Indii je úplně jiný přístup k osobnímu prostoru. Ten tu neexistuje. V metru, ve vlaku, v autobuse, či na ulici se na tebe budou lidé tlačit. Rozhovor z očí do očí se může změnit ve velmi intimní zážitek, kde o překvapení není nouze.
Indie = pestrost a rozdílnost. To by mohla být ta nejstručnější odpověď. Ale asi bych se jí vyvaroval. Dělat totiž rychlé závěry může být ošemetné. Tato země se nedá shrnout do jednoho slova, či věty.
Doprava do země a letenky
Letenky do Indie jsou z Prahy většinou s jedním přestupem, a to nejčastěji v Doha (Qatar), Dubaji (Spojené Arabské Emiráty), či v Istanbulu (Turecko). Do Indie se létá na různá místa, nejčastěji však do hlavních měst jednotlivých regionů (Nové Dillí, Kalkata, Chennai, Bombai, Bengalůr a další). Cenově se letenky Praha – Nové Dillí pohybují okolo 15 000 CZK v akci se nejlevnější dají sehnat za 10 000 CZK.
Letenky doporučujeme hledat přes český Skyscanner, který má většinou letenky nejlevnější. Přečtěte si také náš kompletní návod na hledání levných letenek.
Elektronické vízum
Indická víza je možné řešit online na oficiální webové stránce.
Případně alespoň měsíc před odletem na ambasádě v Praze. Kde je třeba se dostavit s elektronicky vyplněnou žádostí, barevnou fotografií (5×5 cm) a pasem. O víza je třeba požádat v pracovní dny od 9:30 do 12:00.
Poplatek spojený s vydáním turistických víz činí 2050 CZK (+70 CZK poplatek ICWF), pro osoby České národnosti.
Oficiální lhůta pro vydání víz je šestidenní. Nicméně je třeba počítat raději se dvěma týdny.
Lidé, pohostinnost a zvyklosti
Přejedete-li v Indii pár desítek kilometrů, objevíte opět trochu jinou kulturu, jídlo, mentalitu lidí. Zeptáte-li se člověka na ulici, odkud pochází, většinou se dočkáte odpovědi: Kerala, Goa, Karnataka, Mumbai, Nové Dillí, Kašmír a Džamu nebo třeba Západní Bengálsko. Byť je Indie jeden stát, většina lidí se více považuje za obyvatele svého regionu. Není zde národní sounáležitost. To na druhou stranu vytváří nepřebernou paletu jazyků, kultury, jídla, myšlení a spousty věcí, které s tím souvisí a my je můžeme zažít a prožít.
Nejlidnatější demokracie světa
V Indii žije okolo 1 300 000 000 lidí. Samotných osm nul v počtu obyvatel je mnoho, a to jsi ještě všechny ty lidi nepotkal. Někdy si v Indii připadám, jako bych je všechny potkal v jeden den. Lidé jsou všude, obzvláště v obřích městech, kde je život ještě o něco intenzivnější než jinde.
“Indii má všechno, a to i místa, kde nenajdete ani nohu. Díky své rozloze je stále, co poznávat. Indie pokaždé v něčem překvapí a pokaždé je něco nového k objevení. Proto dokonale platí, že stejně jako není možné znát dokonale vlastní zemi, tak není možné dokonale poznat Indii.”
Čtěte také: Indický svátek Hólí: Bláznivý festival barev od A do Z
Zodpovědné cestování a mentalita místních obyvatel
Nátura lidí je rozdílná napříč jedním státem natož napříč půlkou planety. Tento fakt nám umožňuje prožít nejkrásnější zážitky během našich cest.
Je ovšem důležité ctít určité zásady, díky kterým ovlivňujeme a měníme místa jen minimálně. Není smutnějšího pohledu než na místo zkažené tlakem peněz z kapes turistů, anebo přímo turisty.
Obecně lidé v Asii vidí bílého člověka na vyšší úrovni než sebe. O to důležitější je si tento fakt uvědomit na začátku a vyvodit z něj důsledky, které jsme shrnuli v těchto čtyřech bodech:
- Jsi návštěvníkem, tak se chovej jako na návštěvě
- Nevyužívej a nezesměšňuj místní obyvatele (jsi z rozvinutější a bohatší části planety, ale jsi stále stejný člověk z masa a kostí)
- Respektuj tradici, kulturu, náboženské vyznání
- Nenič, neznečišťuj a nepřidávej na problémech komunity=národa, který navštěvuješ (měl bys spíše jít příkladem a podat pomocnou ruku)
Peníze a ceny
Naše doporučení je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit na Indické rupie (INR). Jedna koruna vychází v dlouhodobém průměru na 3 rupie.
V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě procentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5 %). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky.
Na placení na cestách vřele doporučujeme si pořídit kartu Revolut, která nemá poplatky za výběry z bankomatů a má i výhodnější směnné kurzy.
Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
Indie – příklady cen
Jídlo a pití:
- džus z čerstvého ovoce – 35 CZK
- Coca Cola – 12 CZK
- pivo (místní ležák – 4.8%) – 70 CZK
- královský kokos (čerstvý kokosový ořech – pije se kokosová voda) – 18 CZK
- tři banány, jedno mango a jedno avokádo – 41 CZK
Koupíš-li si suvenýry:
- pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-50 CZK
- magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
- plátěná, konopná, či jiná taška s motivem země, slona nebo něčeho jiného stojí 100-300 CZK
- ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-x tisíc CZK
Chceš-li se obléci jako místní:
- sárong (oděv pro muže-sukně) stojí 100-300 CZK
- lněná košile unisex stojí 150-400 CZK
- bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK
- sárí (oděv pro ženy) stojí 200-1000 CZK
- kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK
Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu:
- 100 g černého čaje stojí 50-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení)
- 100 g zrnkové kávy stojí 20-300 CZK (dle kvality a balení)
Ubytování
Na Srí Lance fungují běžné online rezervační systémy, jako Booking.com, Agoda.com, Airbnb.com. Nejvýhodněji většinou vychází Agoda.
Je možné si zde najít ubytování téměř kdekoliv. Kromě Airbnb, kde se lidé snaží ubytovávat ve svých domácnostech, moc nedoporučuji klasické stránky. Je to sice pohodlné, ale podmínky, které si tyto společnosti nastavují často nutí místní lidi k velkým kompromisům.
Také nedoporučuji bydlet ve velkých resortech. Spoustu z nich bude vlastněno ze zahraničí. To v důsledku znamená, že mnoho peněz, které do dané ekonomiky dovezeš, tam nezůstane, ale vyvede se právě za hranice. V tomto důsledku si v dané destinaci užiješ, ale mnoho neprospěješ, protože peníze, díky kterým by se země mohla rozvíjet jsou odvedeny jinam….
S hledáním ubytování přímo u nějaké rodiny bych byl v Indii obezřetnější než třeba na Srí Lance.
Doprava
Určitě jezdi místní dopravou. Jízda autobusem se může stát neopakovatelným zážitkem. Řidič, který překračuje maximální rychlost asi tak o třicet kilometrů v hodině a u toho z pusy ohraničené červenými rty pravidelně vyplivuje betel. Do toho všeho neustále otevřené dveře, kde krásně profukuje vítr.
Ve vlacích doporučuji 2., 3. třídu. První třída to je nuda – klimatizace a zavřené dveře i okna. Levné jízdenky, železnice obsluhovaná manuálně jako u nás za první republiky, kterou zde vybudovali Britové pro transport komodit po zemi.
Na kratší vzdálenosti jsou skvělé tuk tuky, malé jednoválcové tříkolky Bajaj, či TVS pro tři lidi a řidiče. Nebo motorky, které v tomto tropickém ráji slouží jako rodinné dopravní prostředky, rozuměj tři na jedné je málo.
Místní doprava stoprocentně stojí za to.
Jazyk a domluva
V Indii by ses teoreticky měl domluvit Hindi, jako oficiálním úředním jazykem stejně jako anglicky. Ovšem většina lidí se s tebou bude chtít bavit jejich regionálním jazykem (bengálština, tamilština atd.).
S rostoucím rozvojem turismu, gramotnosti i vzdělanosti roste i počet lidí, kteří umí anglicky, byť v odlehlejších končinách je s tímto, pro místňáky, cizím jazykem stále ještě velký problém.
V hlavních městech a na turisticky frekventovaných místech se anglicky domluvíš. Při nejhorším se můžeš zkusit domluvit rukama a nohama, jsme všichni na světě stejní a se stejnými potřebami. Neboj, budou ti rozumět.
Hlavně nezapomínej na ten nejdůležitější komunikační nástroj – úsměv.
Jídlo a voda
Pikantní, pestré, výživné. Leckdy zvláštních tvarů a nových chutí. Tak by se velmi stručně dalo popsat jídlo v Indii. Základem kuchyně je zde rýže, placky z rýžové, či jiné mouky, luštěniny, zelenina a produkty z mléka (ghí – přepuštěné máslo, curd – zakysané mléko, jogurt, …). Maso se v Indii jí mnohem méně než u nás. Dle regionu jí různé druhy masa.
Výborné jsou dezerty, kterých je ve specializovaných obchodech opravdu nepřeberné množství – ty se nacházejí zejména ve větších městech.
Ovšem i v této oblasti platí jiný kraj, jiný pokrm. Po každých pár stech kilometrech narazíš na kuchyň, která bude mít své specifické chutě.
Skvělé je se stravovat v malých pouličních stáncích. Jídlo je zde čerstvé, chutné a levné. K tomu se ovšem musí člověk obzvláště v Indii projíst a vytvořit si dobrou střevní mikroflóru. Ze začátku doporučuji jít postupně od restaurací, kde víš že bude jídlo, které tě neprožene. Postupně se odvažovat do lokálnějších restaurací a potom až k jídlo na ulici. Maso nedoporučuji jíst alespoň dva týdny po příletu do Indii. Jídlo by v Indii mělo pálit – obsahovat čili a další koření. To napomáhá správnému fungování zažívání.
Kohoutková voda není pitná. Dostupná je balená voda. Balenou můžeš najít klasicky v malých baleních, ale i 5 litrovou, či 20 litrový sud. Zamysli se vždy kolik vody potřebuješ a jestli si ji skutečně potřebuješ koupit v plastu,
Jedna plastová flaška na jedno použití v zemi, kde není mnoho vyvinutý recyklační systém zanechává stopu. V Indii, stejně jako v celé jižní Asii je velký problém s plasty. Většina se pálí, posílá řekou do oceánu nebo zahrabává. Proto si rozmysli, jestli budeš každý den používat x „petek“ nebo si pořídíš filtr a camel bag (či znovu naplnitelnou flašku).
Výborný je UV filtr od Steripenu. Litr kohoutkové vody je jím přefiltrovaný za minutu.
Mapy, internet a SIM karta
S pokrytím internetovou sítí není v Indii vesměs problém. Je možné si koupit sim kartu místního operátora a za levný peníz zde fungovat na datech, volat, či psát sms. K tomu je stejně jako k většině věcí v Indii potřeba vyplněný formulář opatřený fotkou.
Co mě na cestách baví, je to, že nemusím být online a řešit věci, které doma řešit musím. Proto mám většinou offline mapy.cz, kde najdu vše, co potřebuji. Osobně je považuji pro plánování tras za lepší než Google mapy.
Indie a bezpečnost
Indie je velká a žije zde druhá největší populace v jednom státu. Proto se zde najdou všechny druhy lidí, kteří se chovají různě. Určitě není fajn chodit v noci chudinskými částmi měst. Je třeba vždy trochu předvídat a při objevování přemýšlet. Indové jsou vesměs hodní a pohostinní. Většinou se řídí heslem host do domu bůh do domu (teď otázka, který z těch několika desítek :D). Ovšem stejně jako všude můžeš mít negativní zkušenost, protože obzvláště lidé se mohou chovat nehezky, a to i u nás.
Zvířata
Často se mě lidé ptají, na jaká zvířátka se můžou těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli.
Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáte. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po kokosových palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé ti navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.
Podnebí, počasí, kdy jet
Díky rozloze tohoto státu zde člověk může narazit na suché a studené klima v horských oblastech zejména na severu země. Také na horké a suché klima v poušti a polopoušti zejména na severozápadě. Povětšinou je v Indii teplo a vlhko.
Jsou zde dvě hlavní období. Období dešťů a sucha. Ty se navzájem střídají. Pokud je na východě období dešťů, pak je na západě období sucha a naopak. Během června, července a srpna je teplota nejvyšší, v maximech sahá až ke 45-50 °C. Během zbytku roku je pak o 5-10 stupňů chladněji (okolo 30 °C). Když pak pojedeš na vysočinu počítej s teplotami 10-20 °C nižšími oproti normálu (zejména v noci a pokud není slunečno).
V horských oblastech pak nalezneš i teploty pod bodem mrazu. Monzuny jsou v Indii od června do září. Během května až června je pak předmonzunové počasí projevující se nejvyššími teplotami. Říjen a listopad se pak projevují jako pomonzunové měsíce více zataženou oblohou (to neplatí pro himálajské vrcholky, kdy se jedná o nejlepší sezónu pro výšlapy do hor.
Zajímavá místa, kam se podívat
Indie je rozdělena na šest základních regionů. V každém regionu jsou pak jednotlivé státy. Těch je celkem 29. Bývá pravidlem, že se v každém státu Indie mluví jiným jazykem. Společným jazykem je Hindi, který je zároveň i úředním jazykem.
Města
Hlavním městem Indie je Nové Dillí, které je zároveň i druhým největším městem na světě. V Dillí žije přes 25 000 000 obyvatel. Dalším obrovským městem je Bombaj, kde žije přes 21 000 000 lidí, následovaná Kalkatou s téměř 15 000 000 lidmi. Z velkých měst stojí za zmínku Banglore, Silicon Valley celé Asie s více jak 10 000 000 obyvateli těsně následované hlavním městem státu Tamil Nadu Chennaií s necelými deseti milióny obyvatel.
Hory
Na severu Indie jsou Himálajské a Karakorámské vrcholy, tvořící přirozenou bariéru mezi Tibetskou náhorní plošinou s chladným klimatem a Indickou pánví s tropickým klimatem.
V Indii naleznete druhou i třetí nejvyšší horu světa – K2 v pohoří Karákorám (sporné území mezi Pákistánem a Indií) a Kanchenjunga na východní hranici s Nepálem v regionu Sikkim. Pro milovníky hor může být také zajímavé území Ladakhu s městem Leh, které se nachází ve 3 500 metrech nad mořem. Dále pak stát Himachal Pradesh s více posvátnými horami. Nebo třeba Uttarakhand s městem Rišikéš.
Čajové oblasti
Na východě pak stojí za zmínku čajové oblasti Darjeelingu, či Assamu. Z Darjeelingu pochází dle mnoha čajomilců jeden z nejlepších černých čajů na světě. V Assamu se naopak dělá čaj, který slouží jako základní složka Masaly. Co je Masala? Masala, neboli Chai (čaj) je typický Indický nápoj složený z černého granulovaného Assamského čaje a směsi kardamomu, hřebíčku, zázvoru, skořice a pepře. Chai se pije všude po celé Idnii. Prodává se v pouličních stáncích ve městech, podél hlavních cest, ve vlaku, prostě všude.
Většina rozlohy Indie je pokryta úrodnými nížinami, kde se pěstuje rýže, tropické ovoce a zelenina. Indii obtéká Indický oceán, což znamená spoustu pláží a míst, kde se může člověk osvěžit ve vodě.
Čtěte také: Srí Lanka: praktické informace na cestování + zajímavá místa
O autorovi – Travel Native:
Tento podrobný průvodce pro vás sepsal Kuba Frank, zakladatel neziskovky Travel Native, se kterou pořádá pro veřejnost netradiční zájezdy (nejen) na Srí Lanku. Pokud se bojíš vyrazit na vlastní pěst, ale zároveň chceš zemi poznat více do hloubky, je Kuba jako průvodce skvělou volbou! O své neziskovce říká následující:
TravelNative
Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové menu, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás poznávání.
Poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma. Cestování je pro nás gurmánský zážitek – jíme to, co místní. Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí.
Vezmeme Tě na místa, která stojí za to vidět. Seznámíme Tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.
Práci dáváme místním lidem, kteří si tak vydělávají na lepší živobytí. Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury, čímž šetříme náklady. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností. Stavíme na princip užívej, prožívej.
Na každé místo bereme omezený počet lidí ročně – nemáme zájem zkazit místa turismem. Kde je hodně turistů, vše se řídí tlakem peněz. To následně kazí místa, lidi a jejich charaktery. Z takových míst by ti nakonec mohlo být až nevolno.
Více informací na webu Travel Native, Facebooku a Instagramu.