Indický svátek Hólí: Bláznivý festival barev od A do Z

Svátek Hólí (anglicky Holi) je indický a nepálský svátek jara a festival barev. Slaví se každý rok o úplňku měsíce Falgun (únor či březen). Během oslav Hólí se indické a nepálské ulice mění v barevnou džungli a doslova bitevní pole. Lidé po sobě navzájem hází barevný prášek a polévají se obarvenou vodou, bez ohledu na společenské postavení. Vstup do ulic je v době svátku na vlastní nebezpečí. Pro všechny milovníky barevných a vodních bitev bude svátek Hólí neskutečným zážitkem.

Svátek Hólí: Historie a legendy

Z čeho vzešly oslavy svátku Hólí?

Legenda o Prahladovi a Holice

Tak jako u jiných indických svátků, stojí za Hólí legenda. Ta vypráví o démonickém králi jménem Hiranyakashyap, který měl získat moc nad zemí. Požadoval, aby jej každý v království uctíval jako boha. To se však nelíbilo jeho vlastnímu synovi Prahladovi, který s otcem nesouhlasil a nadále uctíval boha Vishnu. Jeho otec se ho pokusil několikrát zabít, ale to se mu nepodařilo.

Zlý král se rozhodl požádat o pomoc svou sestru Holiku. Holika přesvědčila Prahlada, aby s ní usedl do hořící hranice. Sama totiž věřila, že je vůči ohni imunní. Toto kouzlo ale fungovalo pouze byla-li v ohni sama. Nakonec to byla Holika, kdo zaplatil životem. Naopak Prahlad, který vytrvale prosil boha Vishnu o ochranu, vyšel z ohně bez újmy. Vishna se zjevil v podobě Narasimha (člověka s lidskou hlavou) a krále roztrhal.

I pro tuto legendu je svátek Hólí rovněž oslavami vítězství dobra nad zlem.

Svátek Hólí se v Indii i Nepálu slaví ve velkém
Svátek Hólí se v Indii i Nepálu slaví ve velkém

Další legendy, které se k oslavám vážou:

Legenda o Krišnovi a Radhě

Legenda o Krišnovi praví, že se jako mladý obával, aby ho Radha měla ráda, protože měl tmavou pleť, zatímco ona světlou. Matka mu poradila, ať nechá Radhu, aby mu tvář pomalovala jakými barvami se jí zlíbí. Krišna a Radha se dali dohromady a od té doby je barvení (nejen tváří) spojováno s Holi festivalem.

Legenda o Šivovi

Další legenda je vázána k Šivovy. Tento bůh byl spojován s hlubokou a častou meditací. Kamadeva, bůh lásky, se pokusil Šivu vyrušit z meditace zásahem šípu lásky. Šiva v záchvatu vzteku spálil Kamu na popel. To však velmi zasáhlo jeho manželku, která se rozhodla pro dlouhou meditaci. Po 40 dnech se Šivovi Kamy zželelo a navrátil boha lásky zpět na zem. Čtyřicátý den vychází právě na svátek Hólí.

Odtud pochází rovněž tradice kolem ohňů.

YouTube video

Kdy se svátek Hólí slaví?

Datum oslav je každý rok jiné a váže se k úplňku indického měsíce Phálgun, který podle indického kalendáře trvá zhruba od konce února do konce března. Festival Holi v následujících letech:

 • 2021: 29. března
 • 2022: 18. března

Rituály a zvyky: Jak svátek Hólí probíhá?

Hólí jsou svátky jara, barev i lásky. Stírají se rozdíly mezi kastami a všichni si užívají smíchu, tance, barev a oslav. Je to také období pro odpouštění a napravení rodinných i přátelských vztahů.

Předvečer Hólí – Holika Dahan

Vše začíná ještě několik dní předem, kdy se na hlavní křižovatky ve městech začíná shromažďovat dřevo. Z něj se staví velké hranice, které se večer v den Holika Dahan zapalují. Ohně se zapalují po západu slunce. Tato tradice připomíná spalování Holiky, sestry zlého krále Hiranyakashipua. Lidé se scházejí kolem ohňů, zpívají, tančí a propuká bujaré veselí.

Někteří lidé si z těchto ohňů odnášejí ještě žhavé uhlíky, jako symbol očisty těla a ochranu před nemocemi.

Hólí – Festival barev

Ráno druhého dne začíná až do večera nekončící chaos. Nikdo nezůstane ušetřen. Mladí, staří, muži, ženy, děti, turisté, na nikom nezůstane nit čistá. Slaví všichni a slaví se ve velkém. Je to jedna obrovská barevná bitva. Všichni barví všechny, hází po sobě barevný prášek i obarvenou vodu. V ulicích hraje bollywoodská hudba a každý tancuje s každým. Vydáte-li se v tento den do indických ulic, vezměte si oblečení, které už si nikdy neplánujete obléct znovu.

Barvy po sobě házejí všichni, bez ohledu na věk, pohlaví nebo společenské postavení. Holi Festival
Barvy po sobě házejí všichni, bez ohledu na věk, pohlaví nebo společenské postavení.

Regionální tradice Hólí

Vedle tradičního barevného způsobu oslav Hólí existují i desítky krajových variant. Zřejmě nejzajímavější tradice pochází z městečka Barsána poblíž Mathury. Zdejší zvyk tak trochu připomíná Velikonoce naruby. Při zdejším „Lathmár Hólí“, muži provokují ženy rozvernými písněmi, a ještě k tomu na ně stříkají vodu. Ženy jim to na oplátku vracejí bambusovými holemi. Rituál vychází z příběhu o Krišnovi, který prý šel do Barsany za svou milovanou pastýřkou Rádhou a obtěžoval ji i její kamarádky, které ho nakonec odehnaly holemi.

Tradiční nápoj Bhang a Thadai

Pro některé by oslavy nebyly kompletní bez tradičních omamných nápojů Bhang nebo Thandai. Jejich základem je marihuana. Jsou vyrobeny z hašišové pasty, mléka, cukru, koření a jiných přísad. Jestliže účastníci konzumují v průběhu dne takové nápoje, určitě si dovedete představit tu divočinu v ulicích.

YouTube video

Svátek Hólí a barvy

Házení barevných prášků jde hlouběji, než se zdá. Konec zimního období s sebou přinášel i nemoci a oslabení organismu.  Barvy pro Hólí se v Indii vyráběly z přírodních ingrediencí jako např. Kurkuma nebo Ním, které mají blahodárné účinky na regeneraci organismu po náročném zimním období. Svátek Hólí má tedy i praktické důvody.

Historicky se používala přírodní barviva. Poslední dobou se přechází i na ta syntetická.

Barvy před oslavami běžně koupíte na tržištích.
Barvy před oslavami běžně koupíte na tržištích

Kde oslavit Hólí v Indii?

Hólí se slaví napříč celou zemí, takže se nemusíte bát, že by vám oslavy utekly. Některá místa jsou ale výjimečná různými ozvláštněními oslav. Zde je 7 oblíbených měst, kde festival v Indii oslavit:

 • Mathura a Vrindavan – toto je nejoblíbenější místo oslav v zemi. Město Mathura je totiž rodištěm samotného Krišny. Ve Vrindavanu zase strávil svoje dětství. Oslavy tu trvají celý týden, jsou zde pódia i hudba. Oslavy jsou zde jednoduše velkolepé.
 • Barsana – město, které bylo bydlištěm Radhy z legendy o Krišnovi a Radhě. Festival je tedy výjimečný tím, že zde muži z Krišnovy vesnice přicházejí škádlit ženy, které je na oplátku tlučou bambusovými tyčemi.
 • Shantiniketan – oslavy v tomto městě začínají o den dříve. Studenti se oblečou do tradičních žlutých kostýmů a předvádějí tradiční indické tance a vystoupení. Toto město je pro oslavy Holi oblíbené mezi turisty
 • Anaddpur Sahib – v této oblasti oslavují navíc ještě třetí den. Festival Hola Mohalla je každoroční pouť, kde účastníci předvádějí svoje dovednosti zejména v bojových uměních. Festival doprovází ale i hudební nebo recitační soutěže.
Svátek Hólí má různé krajové nástavby. Ve městě  Anaddpur Sahib v rámci Holla Mohala předvádějí bojová umění.
Svátek Hólí má různé krajové nástavby. Ve městě Anaddpur Sahib v rámci Holla Mohala předvádějí bojová umění.
 • Jaipur – V Jaipuru je druhý den oslav vyjímečný. Zahajuje jej totiž honosný průvod slonů, velbloudů a koní, kteří jsou nazdobeni v pestrobarevných kostýmech a soutěží se o nejhezčí zvířecí outfit. Hraje se tu i sloní polo nebo můžete být svědky sloních dostihů.
 • Goa – Svátek Hólí se v oblasti Goa nazývá Shigmostav a jde o jeden z nejdelších festivalů, oslavy tu totiž trvají celý 14 dní! Vrchol festivalu nastává 5. dnem oslav.
 • Bombaj – v hlavním městě naleznete nesčetné množství párty, pořádaných v rámci festivalu. Na festival do Bombaje přijíždí i Bollywoodské celebrity, aby si zařádili v barvách.

Ubytování v období svátku Hólí

Chystáte-li se do Indie na Holi festival, nezapomeňte si ubytování rezervovat včas. Hotely i hostely jsou zaplněnější, než kdy jindy. Zejména pokud se chystáte do města Mathura, které je nejoblíbenější destinací oslav, nebojte se rezervovat několik měsíců předem. Ubytování v Indii najdete buď na Booking.com nebo na Agoda.com.

Barvy jsou často vyráběny z přírodních ingredienci jako je např. Kurkuma.
Barvy pro oslavy Hólí jsou často vyráběny z přírodních ingrediencí jako je např. Kurkuma.

Svátek Hólí v Indii: Cenné rady pro cestovatele

Jak se připravit na svátek Hólí v Indii? Zde je několik rad, které určitě oceníte:

 • Oblečení – vezměte si takové, které vám následně nebude líto vyhodit. Některé barvy pravděpodobně nepůjdou vyprat. Levně můžete pořídit oblečení např. na místním trhu. Ideální jsou dlouhé kalhoty i rukávy.
 • Boty – pro boty platí totéž co pro oblečení. Počítejte, že z nich barvu už možná nedostanete.
 • Brýle – ochrana očí je důležitá a alespoň z části zabráníte, aby se vám barvy dostaly do očí. Opět není špatné pořídit si nějaké brýle za pár korun z tržiště, kterým nebude vadit, když se jim něco stane.
 • Elektronika – pokud si s sebou plánujete brát telefon, tak jedině v plastovém voděodolném obalu. To stejné platí o foťáku. Nejlepší variantou je vzít si GoPro kameru.
 • Cennosti, hodinky, nebo šperkyraději nechejte na hotelu.
 • Krém na obličej a odhalenou pokožku – než se vydáte do víru barev, namažte si vše, co nebudete mít zakryté. Opalovací krém zabije 2 mouchy jednou ránou. Tento krok pomůže při následném odstraňování barev.
 • Kokosový nebo jiný olej na vlasy – pokud si chcete následné odbarvování vlasů usnadnit, naneste si na vlasy těsně před barevnou bitvou kokosový olej, který usnadní následné mytí barev.
 • Pro sólo cestovatelky – nikdy se nevydávejte do davu samotné. Raději si v hotelu najděte pár dalších cestovatelů, s kým si Holi festival užijete. Je to bezpečnější i zábavnější.
 • Vyrazte hned z rána – Ráno si naplno užijete veselí a vyhnete se pozdějšímu většímu množství lidí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
 • Vezměte si vodu –zejména pokud se plánujete zdržet déle.

V případě, že se v Indii nacházíte v době festivalu a nechcete být zabarveni, raději v den svátku vůbec nevycházejte ven.

Jak barvu umýt?

Jakmile se vrátíte do hotelu, možná sami sebe nepoznáte. Jak se tedy zbavit barev, které budete mít všude?

 • Použijte studenou vodu! Teplá by způsobila, že barvy půjdou umýt o to hůře.
 • K odstraňování barev je na obličej a kůži rovněž vhodný kokosový olej. Pomoci si můžete i citronem.
 • Na vlasy si můžete zhruba 30 minut před mytím dát vaječný žloutek nebo tvaroh, což by mělo usnadnit vymývání barvy.
YouTube video

Kde si Hólí užít v ČR

Chcete si užít svátek barev, ale do Indie je to daleko? Už i u nás se roztrhl pytel s akcemi, které Hólí napodobují nebo jsou to přímo akce svátkem Hólí inspirované. Oblíbené se staly barevné běhy, nejčastěji 5 km dlouhé. Nejde tam tolik o závod nebo běh, ale o legraci a zábavu. Tyto akce najdete pod názvy Color run, Rainbow run nebo Barvám neutečeš.

Blízko za našimi hranicemi, např. v Německu můžete narazit na velké hudební Holi Festivaly. Užijete si hudbu i barvy.

Hudební Holi Festivaly jsou v poslední době velmi oblíbené
Hudební Holi Festivaly jsou v poslední době velmi oblíbené

Svátek Hólí – Závěrem

Svátku Hólí se také někdy přezdívá festival bláznů, je to doslova neřízené veselí. Bláznovství v ulicích musíte chtít zažít, jinak se do indických ulic v tomto období raději ani nevydávejte.

Zažili jste oslavy tohoto svátku? Podělte se s námi o vaše dojmy v komentářích.

Chystáte se do Indie? Přečtěte si našeho kompletního průvodce:

Jaké další svátky se slaví ve světě?

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho pro své kamarády! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.