House sitting na Novém Zélandu: Jak bydlet zdarma a ušetřit?

Snili jste někdy o luxusní vile s bazénem nebo třeba o farmě či horské chatě? House sitting na Novém Zélandu vám otevírá možnosti, jak si takový sen alespoň na chvíli splnit. Nikoho nepřekvapí, že je bydlení na Novém Zélandu poněkud drahé. Spousta lidí, tak volí možnost bydlení po celou dobu v dodávce. Taky jsme tak začali – dokud jsme neobjevili house sitting. Už bychom neměnili.

Tento článek Vás provede house sittingem na Novém Zélandu, článek o house sitingu kdekoliv po světě si přečtete zde.

Co je to house sitting?

House sitting, jak už název napovídá, je hlídání domů. Majitelé, kteří odjíždějí na dovolenou, tak hledají způsob, jak zajistit péči o jejich čtyřnohé miláčky, a nejen o ně. Z Nového Zélandu se někteří vydávají do zámoří klidně na 2 měsíce, a tak je potřeba, aby se o dům někdo postaral (ať už jde o vybírání pošty, zalévání květin nebo sekání trávníku).

House sitting je výhodný pro obě strany – majitelům je postaráno o dům a mazlíčky a house sitteři mají k dispozici často přepychové bydlení zdarma.

Proč je house sitting na Novém Zélandu tak oblíbený?

Už po prvních pár dnech na Novém Zélandu poznáte, jak jsou místí hodní a otevření. Proto také nemají problém svůj dům i mazlíčky svěřit relativně cizím lidem. Nový Zéland je rovněž daleko ode všeho, proto si majitelé často plánují delší dovolené a potřebují někoho, kdo se jim o dům postará.

Proč je house sitting na Novém Zélandu ideální pro vás?

Většina lidí, kteří přijedou na Working Holiday, si bude pořizovat obytnou dodávku nebo nějaké větší auto, ve kterém se dá přespat. To z Nového Zélandu činí ideální house sittingovou destinaci, protože i v případě, že vám jednotlivá hlídání nebudou úplně navazovat, můžete vždy přespat několik dnů v autě ve freedom kempu.

Máte-li obytnou dodávku bude pro vás house sitting na Novém Zélandu o to jednodušší!
Máte-li obytnou dodávku, bude pro vás house sitting na Novém Zélandu o to jednodušší!

Na jakém principu house sitting na Novém Zélandu funguje?

House sitting na Novém Zélandu funguje jako i v ostatních zemích jako služba sdílené ekonomiky. Majitelé vám za hlídání nic neplatí, ale ani vy jim za to, že můžete v domě bydlet.

House sitting na Novém Zélandu: výhody a nevýhody

Bydlení zdarma zní skvěle, že? Tu a tam se najde i nějaká nevýhoda. Pojďme se tedy podívat na výhody a nevýhody

Výhody House sittingu na Novém Zélandu

Výhody jsou většinou jasné a převažují nad nevýhodami:

 • Bydlení zdarma i v drahé destinaci
 • Možnost vyzkoušet si různé domy, byty, farmy.
 • Alespoň na chvíli se stanete majitelem krásných psů, koček, koní nebo dokonce farmářem.
 • Poznáte blíže místní obyvatele.
 • Někteří majitelé vám umožní i využívat jejich kolo či dokonce koně nebo auto.

Nevýhody House sittingu na Novém Zélandu

 • Data ubytování si nestanovíte sami, vybíráte z nabídky.
 • Pokud takto chcete bydlet delší dobu, občas se stane, že vám jeden house sitting nebude navazovat na druhý a budete pár dní bez domova.
 • Čeká vás domlouvání, návštěvy/pohovory a časté stěhování.
 • Většinou jste vázáni k domu a nemůžete si jen tak vyrazit na výlet přes noc.
 • Pokud pracujete v menším městě/na venkově, nebudete mít tak velký výběr.
Kočky jsou na hlídání naprosto nenáročné.
Kočky jsou na hlídání naprosto nenáročné.

Jak se stát house sitterem na Novém Zélandu?

House sitterem se člověk může stát velmi jednoduše. Vše začíná registrací na největších zélandských stránkách pro house sitting: KiwiHousesitters.com

Registrace je teprve začátkem celého procesu. Společně se podíváme, jak vyplnit profil i jak oslovovat majitele, abyste úspěšně získávali vámi vybrané nabídky.

Registrace

Na stránkách Kiwi House Sitters stačí kliknout na červené tlačítko „Become a house sitter“ a dostanete se na formulář pro registraci. Roční členství stojí 84 NZD, což je v porovnání s týdenní nájmem malého pokoje v Aucklandu úplné nic. Poplatek se vám splatí prakticky už po prvním získaném house sittingu.

Stránky Kiwi House Sitters jsou jedničkou pro house sitting na Novém Zélandu.
Stránky Kiwi House Sitters jsou jedničkou pro house sitting na Novém Zélandu.

Pokud se budete chtít ještě před zaplacením podívat na nabídky ve vašem okolí, klikněte na tlačítko „Find a House Sitting Job“ a můžete si začít prohlížet nabídky.

Vyplnění profilu

Jakmile jste zaregistrovaní, můžete přejít k vyplňování profilu. Podoba profilu je velice důležitá – je to první virtuální kontakt majitelů s vámi a ti se podle něj rozhodují, jestli vás pozvou na schůzku. Na profilu byste měli zdůraznit zejména:

 • Váš pozitivní vztah ke zvířatům + relevantní zkušenosti: Můžete se rozepsat o tom, jaká jste doma měli zvířata, že jste jezdili pomáhat k babičce na venkov nebo jste pomáhali v útulku. I hlídání psa sousedům se počítá. Zkuste jednoduše najít jakoukoliv relevantní zkušenost.
 • Jaká je vaše motivace – proč chcete house sitting dělat?

Fotografie

Fotky jsou velmi důležitou součástí profilu. Na profilové fotografii by vám mělo být dobře vidět do obličeje. Vyberte takovou, na které se usmíváte a je z ní jasné, že jste sympatický člověk (chystáte-li se domy hlídat v páru nebo s rodinou, zvolte společnou fotku).

Kromě profilové fotky se do většiny účtů dají nahrát i další fotografie. Sem patří takové, na kterých bude vidět vaše láska ke zvířatům. Ať už na procházce se psem, s kočkou v náručí nebo fotky s koňmi.

Fotky jsou pro váš profil důležité.
Fotky jsou pro váš profil důležité.

Reference

Možná jste už zjistili, že na reference si na Novém Zélandu potrpí, tady to platí dvojnásob. Reference a doporučení jsou základem úspěchu. Jakmile získáte první referenci, už nebudete mít problém získat další a další house sitting.

Každý ale nějak musí začít. Proto je dobré ze začátku hledat alternativy. Dělali jste v minulosti třeba Couchsurfing? Zkuste takovou referenci připojit např. v podobě fotky k profilu a upozornit na ně. Rovněž se můžete domluvit třeba se šéfem v práci a uvést ho jako kontakt pro referenci.

Jak získat první referenci?

První reference je opravdu klíčová a otevírá brány k mnoha dalším house sittingům. Jednoduše ji můžete získat tím, že se přihlásíte i na nabídky, které jsou třeba jen na víkend nebo v nějaké vzdálenější oblasti.

Z vlastních zkušeností můžeme říct, že např. v centru Aucklandu se po každé nabídce jen zapráší, zatímco o vzdálenější domy takový zájem není. O krátká hlídání také není takový zájem, takže to je ideální příležitost.

Naši první referenci jsme získali právě díky víkendovému house sittingu.
Naši první referenci jsme získali právě díky víkendovému house sittingu.

Jakmile získáte referenci, pak už to půjde samo!

Oslovování

Ještě než na nabídku odpovíte, pořádně se podívejte, co máte s majiteli společného. Mají stejný druh kočky nebo psa, který zbožňujete? Napište jim to! Jednoduše zkuste najít něco, co máte vy a majitelé společného a rozepište se o tom. Může to být i společné povolání nebo koníček. Zkuste také prodat to, proč jste zrovna vy ideální house sitteři pro konkrétního majitele. Rádi se staráte o zahrádku? Máte rádi dlouhé procházky se psem? Cokoliv může být velkou výhodou.

Je také dobré být flexibilní, pokud jde o schůzku. Velkým plus je nabídnou schůzku z vlastní iniciativy v čas, který se hodí majitelům.

Schůzky

Sejít se s majiteli osobně je nejlepším způsobem, jak se obě strany mohou poznat. Vy se dozvíte, co vás čeká a ujasníte se s majiteli jejich představy. Jak schůzka bude vypadat záleží na majitelích. Ve většině případů je to neformální povídání nad šálkem čaje s prohlídkou domu a seznámení se se zvířaty.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že pokud už jste pozváni na schůzku, máte prakticky vyhráno. Nicméně záleží na tom, kolik mají majitelé zájemců. Typicky v centru Aucklandu dostanou majitelé mnoho odpovědí, a tak si klidně pozvou několik kandidátů, ze kterých si vybírají. Mimo centrum je zájem nižší a pokud si padnete do noty, tak už není co řešit. Několikrát se nám stalo, že jsme byli jediní, koho si majitelé pozvali a rovnou už nám začali ukazovat, co a jak v domě funguje.

House sitting na Novém Zélandu: Jedni majitelé nás ještě před samotných hlídáním pozvali na vyjížďku na koních.
Jedni majitelé nás ještě před samotným hlídáním pozvali na vyjížďku na koních.

Jak dobře zapůsobit?

Ptejte se!

 • Na podrobnosti o krmení mazlíčků i na to, kam s nimi chodí na procházky.
 • Na vynášení odpadu – kdy a kam je potřeba zavést popelnici.
 • Jak často si přejí být informovaní o tom, jak se daří jejich chlupáčům.
 • Na péči o zahradu/květiny.
 • A na cokoliv dalšího, co vás při návštěvě napadne.

Důležitá je i příprava. Zapamatujte si jména majitelů i jejich mazlíčků. Velkým plus je, pokud například jeden z vás může pracovat z domova.

Jaké požadavky mohou majitelé mít?

Konkrétní věci se zpravidla dozvíte už z inzerátu. Někteří lidé na výběru nových pečovatelů o dům dbají více než jiní. Můžete tak narazit na požadavky pouze na jednotlivce house sittera, jiní zase upřednostňují páry. Odhadem čtvrtina lidí požaduje, aby někdo se zvířátky byl doma po většinu dne. Jiným naopak stačí, když kočce občas dosypete granule. Je to opravdu různé.

Nastavení upozornění na nové nabídky

Pro zvýšení vašich šancí je nutné reagovat rychle. Většina house sittingů se domluví v rozmezí 1-3 dnů od zveřejnění inzerátu. Platforma pro House sitting na Novém Zélandu má skvělou funkci, kde si můžete nastavit upozornění na určitý termín i oblast + je tam spoustu dalších filtrů. Jakmile vám dorazí upozornění, odepište, co nejdříve můžete.

Aby vám neunikly nové nabídky, určitě si nastavte upozornění!
Aby vám neunikly nové nabídky, určitě si nastavte upozornění!

House sitting na Novém Zélandu – osobní zkušenosti

House sitting na Novém Zélandu jsme vyzkoušeli především kvůli přibližující se zimě. Ze začátku musí člověk napsat více lidem a ideálně si vyhlédnout nějaké krátké hlídání pro získání první reference. Vzhledem k tomu, že majitelé shánění hlídání relativně dopředu, pravděpodobně se vám stane, že na schůzku pojedete třeba za týden, ale první hlídání si domluvíte až za 3 týdny. Proto je potřeba počítat, že první bydlení nebude úplně hned.

Od té doby, co jsme získali první referenci, už nebyl žádný problém získat další hlídání. V několika případech nás dokonce kontaktovali sami majitelé, kteří ani nevypisovali inzerát. Rovnou napsali, že chtějí přímo nás.

Zpočátku jsme měli mezi jednotlivými house sittingy třeba týden nebo 2 mezeru. Později už se nám to povedlo napasovat perfektně, aby nejdelší doba bez hlídání byla 2 dny.

Pozvání na večeři nebylo výjimkou. U Ros a Tima jsme bydleli dokonce celý týden předtím, než odletěli. House sitting na Novém Zélandu
Pozvání na večeři nebylo výjimkou. U Ros a Tima jsme bydleli dokonce celý týden předtím, než odletěli.

Samé dobré zkušenosti

Ve všech případech nás přivítali a pohostili nanejvýš milí lidé. Mnohokrát jsme byli pozváni na večeři, jednou dokonce na vyjížďku na koních nebo jsme mohli používat auto majitelů. House sitting na Novém Zélandu si užíváme plnými doušky. Právě jsme v krásném domě s výhledem na pláž a jednou nenáročnou kočičkou.

Rozhodně můžeme všem doporučit.

Chcete zkusit house sitting jinde ve světě?

Přečtěte si následující článek: House sitting: Jak bydlet zdarma kdekoliv po světě? Najdete v něm seznam různých platforem, které jsou nejpoužívanější v různých částech světa.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

House Sitting na Novém Zélandu_ Jak bydlet zdarma a ušetřit_

FAQ – Často kladené otázky o house sittingu na Novém Zélandu

Co je to house sitting?

House sitting, jak už název napovídá, je hlídání domů. Majitelé, kteří odjíždějí na dovolenou, tak hledají způsob, jak zajistit péči o jejich čtyřnohé miláčky, a nejen o ně. House sitting je oboustranně výhodný – majitelům je postaráno o dům i mazlíčky a house sitteři mají k dispozici bydlení zdarma.  

Která platforma je pro house sitting na Novém Zélandu nejlepší?

Nejoblíbenější i největší novozélandské stránky pro house sitting jsou: KiwiHousesitters.com Naleznete tu jednoznačně největší množství nabídek.

Jak se stát house sitterem?

Nejprve je potřeba se zaregistrovat na stránkách KiwiHousesitters.com. Následuje pečlivé vyplnění profilu a následné oslovování majitelů. Máme pro vás spoustu tipů, jak zaujmout a úspěšně získávat hlídání.

Jaké má house sitting na Novém Zélandu výhody a nevýhody?

Mezi největší výhody patří: Bydlení zdarma i v drahé destinaci; možnost vyzkoušet si různé domy, byty, farmy; mít kolem sebe mazlíčky všech druhů a také poznáte blíže místní obyvatele. Mezi nevýhody patří domlouvání, návštěvy nebo časté stěhování.
Přečtěte si více o výhodách i nevýhodách house sittingu.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.