Freelancer: Jaká povolání jsou vhodná pro práci na volné noze?

Pracovat na volné noze jako takzvaný freelancer je snem mnoha lidí. Volná pracovní doma, nezávislost na místě, práce přes počítač a další benefity lákají mnoho mladých lidí změnit zajeté koleje a vydat se cestou digitálního nomáda. Jaká povolání jsou vhodná pro práci z domova a jak se naučit rychle a efektivně všechny informace z oboru?

Kdo je freelancer?

Nejprve si pojďme představit, kdo to takový freelancer vlastně je?

Freelanceři pracují zpravidla z domu, z cest nebo odkudkoliv, kde jim je to příjemné. Jedná se o nezávislé profesionály, kteří nejsou nikde zaměstnáni. Většinou pracují na IČO – ať už jako živnostníci nebo podnikatelé. Ke své práci nepotřebují zaměstnance a celý byznys si řídí sami.

V Česku říkáme freelancerům pracovníci na volné noze, což je dost výstižný pojem. Tito lidé si totiž mohou užívat více svobody, která jim nezávislá práce přináší, naopak mají ale také méně jistot.

Pro práci freelancera jsou typická moderní povolání, která se většinou vykonávají online přes počítač. Často tedy k práci nepotřebují nic jiného než svůj notebook, připojení k internetu a často také hlavu plnou nápadů. V tomto odvětví totiž platí, že za originální a zajímavé nápady se platí.

Jaká povolání jsou vhodná pro práci freelancera?

Personalisté považují tento způsob využívání sdílené ekonomiky za velmi efektivní a do budoucna očekávají ještě větší nárůst počtu freelancerů. Jaká povolání jsou tedy vhodná pro práci na volné noze? Nejčastěji se jedná o tyto profese:

  • IT specialista
  • online marketér/ka
  • virtuální asistent/ka
  • překladatelé a tlumočníci
  • blogeři a influenceři

Vhodných pracovních pozic bychom však našli mnohem více a další neustále vznikají. Přechodem do online světa a díky využití možností, které nabízí, může čím dál víc lidí pracovat z domu na tzv. home office. Odborníci dokonce odhadují, že do roku 2025 bude až 25 % Čechů pracovat z domu tak, jak tomu bylo i v dalších západních zemích.

Jak začít pracovat na volné noze?

Láká vás představa volné pracovní doby a větší svobody? Už vás nebaví práce na směny nebo náplň stávajícího zaměstnání? Nejlepší čas na změnu je právě teď. Jak začít?

Začněte vzděláním

Práci online marketéra nebo virtuální asistentky nemůžete začít vykonávat jen proto, že jste si řekli, že by to mohlo být fajn. Musíte si nejprve rychle a efektivně zajistit patřičné vzdělání, dozvědět se všechny potřebné informace z oboru a budovat své portfolio.

Nejrychlejším způsobem, jak se naučit vše o daném oboru, je absolvování rekvalifikačního kurzu, kde se naučíte vše potřebné a získáte i nějakou praxi pomocí praktických cvičení. Za 3 až 6 měsíců se můžete dozvědět stejné množství informací, které jiní shromažďují několik let.

Rekvalifikační kurzy jsou navíc skvělou volbou jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé, kteří si chtějí zdokonalit své znalosti. Lektor vás provede celou problematikou z oboru a předá cenné zkušenosti.

Pokračujte vytvořením správných podmínek

Pokud celý život pracujete v zaměstnaneckém poměru, pravděpodobně nemáte zařízený živnostenský list. Pro práci freelancera budete potřebovat IČO a oprávnění podnikat. Můžete zvolit cestu živnostníka nebo si založit firmu, to už je na vás.

A dokončete celý proces sháněním zakázek

Zpravidla se ze začátku budete muset spokojit s menším platem a vytvářet své portfolio postupně, avšak po získání několika prvních zakázek se naučíte chodit ve světě online práce. Většina freelancerů pracuje na doporučení, na to si však potřebujete vytvořit již zmiňované portfolio a získat nějaké reference.

Výhody a nevýhody práce z domu

Práce formou freelancera přináší svá pro a proti. Jako nejčastější výhodu se uvádí časová flexibilita, kdy můžete pracovat opravdu v dobu, kdy vy sami chcete. Tento model by však mohl svádět k prokrastinaci a neplnění zakázek. Proto je potřeba notná dávka sebekázně, pevná vůle a dobře zvolený denní režim. Za těchto podmínek však práce z domu nabízí opravdu velkou osobní i časovou svobodu. Žádná pevná pracovní doba od – do, žádná omezení.

Další výhodou je nezávislost na místě výkonu práce. Tento benefit z freelancerů často dělá také digitální nomády, kteří cestují po světě a užívají si oblíbených krajin. Nejčastější volbou pro mladé freelancery bývají asijské státy, kde můžete žít za výrazně menší náklady a zároveň pracovat za český (případně evropský) plat.

Dalším bodem, který nesmíme opomenout je celková nezávislost, kterou ocení především ti z vás, kteří nemají úplně v lásce typické šéfy nebo jiné autority.

Všechny zmíněné plusy však skrývají jedno velké ALE. Práce na volné noze může být poněkud riskantní záležitostí, zvláště pokud podceníte její přípravu a povinnosti, které vás doženou i na Bali (například).

Někdy můžete riskovat ztrátu vlastního majetku, proto si dejte pozor na správně vedené účetnictví, platbu za sociální a zdravotní pojištění apod.

Kolik vydělává freelancer?

Pokud se vaše podnikání stane úspěšným, máte potencionál vydělávat více, než v zaměstnání. Průměrný roční plat živnostníků bývá dle statistiky vyšší, než běžných zaměstnanců. Často se jedná o částky, které výrazně převyšují i průměrnou mzdu v ČR.

Platy v oborech jako online marketing, IT specialista apod. se běžně pohybují okolo 45 000 Kč a více, taková virtuální asistentka je na tom o něco hůře, vydělá si ale pořád krásných 35 000 Kč v průměru. Samozřejmě záleží na vašem zaměření, zkušenostech, talentu i počtu klientů (a tím i počtu hodin, které jste ochotni věnovat práci). Vaše odměna se může pohybovat i výrazně výše nebo níže, než se nacházejí uvedené průměry.

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: