Dovolená po Česku? Vyzkoušejte Moravu a její vinné sklepy

V posledních měsících situace cestování zrovna nepřála, ale nemusíme si připomínat špatné časy. Soustřeďme se na to, co přichází, a nenechme se odrazovat od dalších zážitků. Pokud se necítíte na dlouhé cesty do zahraničí, nevadí. I v naší zemi je nepřeberné množství nádherných míst. Podívejme se spolu teď na Moravu a její vinné sklípky.

Cesta za vínem

Vinné sklepy a vinice patří k Moravě jako Eiffelovka k Paříži. Výlety na tato místa okouzlí každého, nemusíte nutně patřit mezi milovníky vína. Není tajemstvím, že se vinice rozléhají v malebné krajině, která dotváří atmosféru těchto míst.

S výběrem nejlepšího vinného sklepa vám pomůže internet. Existuje několik různých webových stránek, které poskytují přehled vinných sklípků. Vyberete si oblast, případně obec, zda máte zájem o sklep nebo sklep společně s ubytováním a můžete se jimi začít probírat.

Největší koncentrace vinařství a vinných sklepů se nachází na Jižní Moravě. Celá oblast je rozdělena na čtyři menší části, konkrétně Znojemskou, Velkopavlovickou, Mikulovskou a Slováckou. Společně zaujímají plochu přesahující 17 000 hektarů.

Každá z těchto oblastí je něčím specifická a dohromady skrývají úctyhodných 311 vinařských obcí. Proto nikoho nepřekvapí, že Moravská oblast zahrnuje více než 95 % všech vinic v České republice.

Dovolená po Česku? Vyzkoušejte Moravu a její vinné sklepy 2

Auto nechte doma

Cestování autem přináší velkou míru nezávislosti a pohodlí, ale jiné druhy dopravy zase přispívají mnohem větším zážitkem z cestování. Pokud chcete ze svého putování po Moravě vytěžit maximum, vsaďte třeba na vlakovou dopravu a spojte ji s cyklistikou nebo pěšími túrami. Třeba nakonec vypijete tolik vína, že vám zákon ani řídit neumožní.

Nádraží v Brně, Olomouci a Ostravě patří k nejvytíženějším v Česku, protože lze předpokládat, že vlakových spojů bude více než dost. Do všech těchto míst navíc jezdí přímé vlaky z Prahy.

Morava je na cyklisty i pěší turisty dobře připravena. Vybírat můžete z velkého množství cyklistických i turistických stezek, které vedou napříč Jižní Moravou i mimo ni. Některé z těchto tras pochopitelně vedou i přes vinařské obce a přinášejí poznání těchto míst.

Pokud nemáte kolo nebo se vám s ním nechce přejíždět, můžete využít služeb půjčoven kol a elektrokol. Nebo si za náročný rok nadělte nové, inspirací vám může být test elektrokol.

Dovolená po Česku? Vyzkoušejte Moravu a její vinné sklepy 3

Zajímavosti z vinařství

Při svých toulkách po vinařských oblastech můžete narazit i na neobvyklá místa a zajímavosti s nimi spojené.

Jedním z nich je např. největší sud na víno a největší vinný lis, oba se přitom nacházejí v Mikulově. Tam si také můžete projít tu nejrozsáhlejší vinařskou expozici u nás, která své návštěvníky obohacuje o poznatky z historie vinařství na našem území.

Jeden z největších vinných sklepů na světě můžete navštívit v Příměticích u Znojma, délka hlavní chodby dosahuje neuvěřitelných 110 metrů. Největší vinařskou obcí jsou Velké Bílovice, které jsou zároveň jedním z nejteplejších míst v naší zemi.

A pokud by vás zajímalo, jak to vypadá v nejstarší vinici na území naší republiky, pak byste neměli minout Šobes nacházející se na Znojemsku.

Dovolená po Česku? Vyzkoušejte Moravu a její vinné sklepy 4

Další inspirace

Návštěvu oblasti můžete krásně spojit s výlety i do dalších míst. Morava má co nabídnout a každý si pro sebe může uloupit to, k čemu ho srdce nejvíce táhne.

Pokud máte slabost pro návštěvu měst a pamětihodností, nevynechejte Brno s katedrálou sv. Petra a Pavla nebo Špilberkem. Nebo se vydejte výš a navštivte Olomouc. Místní Sloup Nejsvětější Trojice je nesmírně fotogenickou stavbou. Trochu divočejší noční výpravu pak zajistí Stodolní ulice v Ostravě.

Naprostou klasikou je také Lednicko-valtický areál, nezklame vás však ani Národní park Podyjí se svou zalesněnou krajinou a říčním údolím. Nezapomeňte na Moravský kras a jeho proslulou Macochu, která si stále drží své prvenství v největší propasti svého druhu celé střední Evropy.

Čtete také: Jak se zbavit octomilek? + 15 rad, jak jim předcházet

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.

Do you like this article? Share it!

Share this with your friends: