Dětské boty pro náročné batole – Poradíme, jaké vybrat

Dětská noha se v raném věku vyvíjí a roste o 15 až 18 mm za rok. Z toho důvodů jsou kosti nohy malých dětí chrupavčité, tedy poměrně měkké, a velmi snadno tak podléhají deformacím vlivem špatných bot. Výběr dětské obuvi tak rozhodně nepodceňujte. Nechte se inspirovat našimi radami a jistě neuděláte chybu.

Velikost dětských bot

Dětské boty by měly vašemu dítěti dobře sedět na délku i na šířku. Na délku musí být před prsty v dětské botě volný prostor 10 až 15 milimetrů. To tedy zjednodušeně znamená, že vnitřní prostor dětské boty by měl být o přibližně 10 až 15 milimetrů delší, než kolik má noha vašeho dítěte od nejdelšího prstu po patu. Při výběru je sice dobré, pokud si dítě boty vyzkouší, není však dobré spoléhat pouze na jeho tvrzení, zda ho boty někde tlačí, či nikoliv. Je totiž důležité si uvědomit, že dětské nohy mají značně sníženou citlivost na bolest a tlak, proto vyjádření dítěte nemusí být tak úplně relevantní. Stejně tak není možné se stoprocentně spoléhat na metodu tlaku na botu v oblasti palce. Děti totiž mohou reflexivně skrčit prsty, a vy tak palec nenahmatáte v pozici, kde ho dítě bude při nošení daných bot mít.

K deformacím nohy dochází především v botách, které jsou malé na dálku i na šířku. Nevhodné jsou však i příliš široké boty. V těch noha může klouzat a narážet na přední stěnu boty. Při výběru dětských bot pro batolata se vyvarujte také botám se špičatou přední částí. Špička dětské boty by měla být maximálně prostorná a kulatá, aby poskytovala dostatek místa a komfortu pro prsty dítěte. Jinak může docházet k deformacím – vbočený palec, vybočený malík a kladívkové prsty.

Dětské boty pro náročné batole - Poradíme, jaké vybrat

Dětská bota musí být lehká

Během nákupu dětských bot se nezapomeňte zaměřit také na hmotnost obuvi. Ta by samozřejmě ideálně měla být co nejnižší. Dětské klouby ještě totiž nejsou zcela připraveny na větší zátěž a malé dítě, které pomalu začíná objevovat svět, udělá až desítky tisíc kroků za den. Těžká bota by pro něj tak mohla být zbytečnou přítěží. 

Ať už ovšem sháníte jakékoliv dětské boty, obchod CCC si pro vás připravil rozsáhlou nabídku, ze které si zaručeně vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Těšit se můžete na dětské boty všech velikostí, barev a provedení. Navíc vám obchod CCC nabízí kromě online nákupů také řadu kamenných prodejen po celé České republice, aby si děti mohly boty vyzkoušet, a vybrali jste tak ty, které jim budou skutečně skvěle sedět.

Typy dětské obuvi

Aby dětská bota na noze perfektně držela, je ideální pořídit šněrovací obuv, popřípadě obuv na přezky nebo suchý zip. Pro nejmenší děti jsou vůbec nejvhodnější boty kotníčkové. Nejpřijatelnějším materiálem svršku dětské boty je pak přírodní useň. Ta se totiž skvěle přizpůsobí anatomickému tvaru nohy, je měkká a krásně prodyšná. Kožené dětské boty jsou tedy perfektním řešením především proto, že díky nim nevzniká nepříznivé klima, jež podporuje vznik plísní, jako tomu může být v případě svršku například z koženky či syntetických materiálů. Při výběru pak myslete také na to, že by se dané dětské boty měly vašemu dítěti líbit, aby se v nich citilo komfortně a chtělo je nosit.